Πόσα ταξίδια το χρόνο; Τι γίνεται τώρα με την κρίση;

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Καλησπέρα παιδιά!
Ήθελα να ανοίξω ένα νέο θέμα συζήτησης. Πόσα ταξίδια στο εξωτερικό κάνετε το χρόνο; τώρα με την κρίση σκοπεύετε να τα περικόψετε; Το ρωτάω, γιατί εγώ προσωπικά κάνω τουλάχιστον 4-5 ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό. Σε πολλούς από τους φίλους μου τους φαίνεται υπερβολικός ο αριθμός, σε εμένα μου φαίνεται απολύτως νορμάλ ( για να μην πω και λίγος), και τελευταία σε κουβέντες στις παρέες ακούω από όλους ότι "κομμένα τα ταξίδια, δεν είναι καιρός για τέτοια ανοίγματα" κλπκλπ. και αναρωτιέμαι αν είμαι μόνο εγώ αυτή που νιώθω ότι δεν μπορώ να τα κόψω, και ότι προτιμώ να κόψω από το φαγητό μου και τα ρούχα μου παρά από τα ταξίδια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα παιδιά!
Ήθελα να ανοίξω ένα νέο θέμα συζήτησης. Πόσα ταξίδια στο εξωτερικό κάνετε το χρόνο; τώρα με την κρίση σκοπεύετε να τα περικόψετε; Το ρωτάω, γιατί εγώ προσωπικά κάνω τουλάχιστον 4-5 ταξίδια το χρόνο στο εξωτερικό. Σε πολλούς από τους φίλους μου τους φαίνεται υπερβολικός ο αριθμός, σε εμένα μου φαίνεται απολύτως νορμάλ ( για να μην πω και λίγος), και τελευταία σε κουβέντες στις παρέες ακούω από όλους ότι "κομμένα τα ταξίδια, δεν είναι καιρός για τέτοια ανοίγματα" κλπκλπ. και αναρωτιέμαι αν είμαι μόνο εγώ αυτή που νιώθω ότι δεν μπορώ να τα κόψω, και ότι προτιμώ να κόψω από το φαγητό μου και τα ρούχα μου παρά από τα ταξίδια.
Χθες βράδυ βρέθηκα σε μια παρέα. Κάποιος με έδειξε και είπε "να ένας φυσιολογικός άνθρωπος". Και όλοι λυθήκανε στα γέλια (μαζί κι εγώ...)... Ποιος φυσιολογικός άνθρωπος έκλεισε π.χ. το 2009 με 56 πτήσεις, 65 διανυκτερεύσεις σε 32 διαφορετικά ξενοδοχεία? Ποιός "φυσιολογικός" άνθρωπος έχει ήδη πετάξει/προγραμματίσει 39 πτήσεις για το πρώτο 5μηνο μόλις του 2010, σε 9 διαφορετικά ταξίδια? (και έκλεισε και το 10ο χθες το βράδυ, με τις πρώτες 2 πτήσεις για τον 6ο μήνα)?
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ πάντως με τις προσφορές που βρίσκω τα έχω αυξήσει τα ταξίδια.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Φυσιολογικός είσαι taver,αν δεν έχεις οικογενειακές/οικονομικές υποχρεώσεις τί άλλο μπορεί να κάνει ένας φυσιολογικός άνθρωπος εκτός από το να ταξιδεύει??:D
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Taver ,νασι καλα!!! Μου εφτιαξες την μερα!!!:haha::haha::haha::haha:
Νομιζα οτι ειμαι η μονη αναισθητη !!! Παιδι μου ειμαστε φυσιλογικοι εμεις!!! Οι αλλοι δεν ειναι...:bleh:
Amsterdam ,μην μου το χαλας, και μου μιλας για υποχρεωσεις,γιατι ειμαι και μανα...:D
Στο θεμα μας,νιωθω οτι μπορω να κοψω απο τα παντα εκτος απο τα ταξιδια... Ειναι αδυνατον!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κάτι παρόμοιο έχει ξανασυζητηθεί παλαιότερα,αλλά η ερώτηση είναι πάντα επίκαιρη!!ειδικά τώρα!
Bospore δεν βρίσκονται όλοι στην ίδια οικονομική κατάσταση ούτε έχουν τις ίδιες υποχρεώσειs όπως ανέφερε ο amsterdam ούτε έχουν την ίδια φιλοσοφία και αντίληψη περί ταξιδιών...(άλλος δίνει πχ 1000 ευρώ για ένα ταξίδι και το φχαριστιέται και "δε θέλει τίποτε άλλο "για να νοιώσει πλήρης και άλλη δίνει τα ίδια χρήματα για να αγοράσει μία τσάντα η ένα ηλεκτρονικό που θα του-της δώσει την ίδια αίσθηση...)
Στα πλαίσια της επιβεβλημένης πλέον "οικονομίας"και περικοπών δαπανών όλοι κάτι κόβουν...ελπίζω να μήν τα κόψουμε όοοολα στο τέλος :haha:και μείνουμε μόνο εδώ να διαβάζουμε τα όσα ζήσαμε...ευτυχώς δε λέτε που έχουμε και το "ημερολόγιο"τις ιστορίες μας εδώ και μπορούμε και λέμε τι δοξασμένες στιγμές ζήσαμε:haha::haha:,
και για να επανέλθω σοβαρά τώρα εγώ βλέπω φίλους μου ταξιδιάρηδες που ναι προβληματίζονται και ''κόβουν" περιορίζουν τα ταξίδια,
προσωπικά έχω λίγο πολύ την ίδια περίπου αντίληψη με σένα να περιορίσω πρώτα τα άλλα και μετά βλέπουμε...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ΩΩΩ!!!!!!
Αγαπητέ Βόσπορε!!
Τι ωραία που τα είπες ...έτσι έτσι...
Τaver εισαι πολύ φυσιολογικός και εκείνο το χαμόγελό σου βρε παιδί μου σε κανει μεταδοτικά φυσιολογικό..:lol:

Οπως στρώσει κανείς κοιμάται...καταλαβαίνετε τι εννοώ!! Θα σας το κάνω και λιανά.
Ολοι οι ανθρωποι έχουν χρήματα για να ξοδέψουν..άν δημιουργούν όμως βλακώδεις υποχρεώσεις δεν πρόκειται να πανε πουθενά..
Η ζείς για να ταξιδεύεις Η ζείς ξεραίνοντας το σκατό σου για να πληρώνεις βλακώδη και άχρηστα πράγματα!!
Ανήκω αυστηρά στην πρώτη κατηγορία.:D
Προσωπικά τα ξεσκίζω,στο συρτάρι μου υπάρχει πάντα ένα εισιτήριο με συγκεκριμένη ημερομηνία..
Φροντίζω να το τυπώνω κιόλας μιά βδομαδούλα μετά που θα επιστρέψω απο το προηγούμενο ταξίδι μου έτσι για να κοιμάμαι ήσυχη τα βράδια:bleh::bleh:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.031
Αν είσαι εθισμένος με τα ταξίδια, νομίζω ότι, και εν μέσω κρίσης θα την βρείς την άκρη! Ίσως να μειωθεί το budget, ίσως ο προορισμός να γίνει πιο κοντινός, ίσως να γίνει μικρότερη η διάρκεια του ταξιδιού... να κοπούν τελείως όμως τα ταξίδια? Δε νομίζω... ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω!
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Εμένα δε με ενθουσίαζε ποτέ τπτ άλλο εκτός απο τα ταξίδια.
ούτε τα χρυσαφικά ούτε τα φιρμάτα ρούχα και παπούτσια.Με τον άντρα μου έχω γυρίσει σχεδόν όλη την Ελλάδα,τρελός με τα ταξίδια και αυτός,αλλά και λόγω δουλειάς του(πριν αλλάξει).Οταν παντρευτήκαμε είπαμε οτι θα κάνουμε το λιγότερο 2 ταξίδια στο εξωτερικό και άπειρα στην΄Ελλάδα.
εμένα δεν με πτοούν ούτε παιδιά(βλέπε Ρώμη)ούτε σκυλιά.
Οσο για τα χρήματα,έχω ένα κουμπαρά και πάντα τα ταξίδια βγαίνουν απο εκεί(τουλάχιστον μεταφορά η και ξενοδοχειο καμια φορά) με χρήματα που προσθέτω απο την τσεπη.το μόνο που μας κολλάει έδω και 2 χρόνια είναι ο χρόνος.Ο άντρας μου έχει δικιά του δουλεία και περιορισμένο χρόνο.Οπότε άντε να ξεκλέψουμε κανα τριήμερο και καλοκαίρι μια βδομάδα μετα τον δεκαπεντάυγουστο και άν.Αλλά δεν υπάρχει περίπτωσει να πάει χαμένος χρόνος.Με την πρώτη ευκαιρία....δε πα να έχει όχι κρίση...το τέλος του κόσμου να έρθει έμενα θα με βρεί σε.....άλλες πολιτείες!!!!!
 

m-stam

Member
Μηνύματα
300
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
ακόμη τίποτα...
Ταξίδι-Όνειρο
Τα πάντα όλα...
Νομίζω ότι ένα ταξιδάκι ανά 2μηνο είναι καλά και προλαβαίνει να γεμίσει και ο κουμπαράς.
Το πολύ πολύ κατεβάζεις ένα αστέρι στο ξενοδοχείο που πας για να καλύψεις και την κρίση..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όσο μάγκες και να το παίζουμε, είμαστε άνθρωποι όπως όλοι οι υπόλοιποι και σίγουρα τα ταξίδια μας θα μειωθούν όπως μειώνονται τα έξοδα όλου του κόσμου...
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
Θα δουμε τι θα γινει εγω παντως περσυ εκανα 5 ταξιδια αλλα φετος θα περιμενω κανα τριμηνο να δω που το παει ο χακερ ο Γιωργακης και αναλογα με τα διαγγελματα που θα ξεστομιζει θα πραξω και εγω αναλογως.

Και εγω γουσταρω τα ταξιδια τρελα και δεν εχω πολλες υποχρεωσεις αλλα ταυτοχρονα αν μου κοψουν το ενα τριτο του μισθου μου δε θα ειναι ευκολο να φευγω σε τοσο συχνο ρυθμο, ειναι και θεμα ψυχολογικο οταν βλεπεις τοσο κοσμο και πειναει και αυτο το ποσοστο αυξανεται και ενδιαφερεσε λιγο για το συνανθρωπο σου ε δε μπορεις να εισαι και μεσα στη τρελη (για τον εαυτο μου μιλαω) χαρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.041
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom