Πόσο ασφαλής είναι η Λατινική Αμερική για εμάς τους ανεξάρτητους;;;

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμπου Σιμπελ
Κι εκεί που ήμουν κολλημένος με την Ασία,άρχισα σιγά σιγά να ρίχνω ματιές στην Κεντρική και Νότια Αμερική.Έχω ακούσει όμως τόσα πολλά σχετικά με την εγκληματικότητα,που τα ταξιδάκια εκεί μου φαίνονται όνειρα θερινής νυκτός.Να αποκλείσω οριστικά την Κολομβία;Να πιστέψω ότι το Ρίο έχει καθαρίσει κάπως ενόψει Ολυμπιακών;Να περπατήσω άφοβα στη Λίμα,το Καράκας και το Κίτο;Ή τελικά να υποκύψω και να πάω οργανωμένος σε γκρουπ,προκειμένου να δω καποια στιγμή κι αυτές τις χώρες;
 

mariatsi

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σερβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τριστάν ντα Κούνια
Οκ είναι πολύ επικίνδυνη! Εγώ δεν το τόλμησα όμως ξέρω κάποια άτομα που το έκαναν και επέστρεψαν σώοι και τώρα διηγούνται τις ιστορίες τους με μια λάμψη στα μάτια και δεν το μετανιώνουν γιατί θεωρούν ότι το συγκεκριμένο ταξίδι ήταν από τις πιο σημαντικές εμπειρίες της ζωής τους. Μάλιστα ο ένας από αυτούς πήγε ολομόναχος :shock: :shock::shock: χωρίς καμία προετοιμασία για να δει ποδόσφαιρο.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Νομίζω μία καλή επιλογή για πρώτη επαφή με την Λατινική Αμερική είναι η Αργεντινή...
Το Buenos Aires πέρα από το ότι είναι μια πολύ ωραία πόλη, έμαθα ότι έχει μία σχετική επικινδυνότητα αφότου επέστρεψα (εκεί χαμπάρι δεν πήραμε εκτός από την περιοχή Boca, όπου βράδυ δεν πάνε ούτως ή άλλως ούτε οι ντόπιοι...)
Από εκεί μετά μπορείς να πας ή καταράκτες Iguazu βόρεια ή νότια, είτε Ushuaia είτε στο δρόμο των επτά λιμνών (el camino de los siete lagos) απο το San Martin de los Andes μέχρι το Bariloche στην Παταγονία των Άνδεων (αυτό που ευτυχώς έκανα και εγώ, καθώς θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα 250-300 km στον πλανήτη και συνάμα όχι πολυδιαφημισμένο)
Σε όλα αυτά λοιπόν δεν κινδυνεύεις πουθενά και από κανέναν και είναι μία πολύ καλή αρχή για την Λατινική Αμερική...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Νομίζω μία καλή επιλογή για πρώτη επαφή με την Λατινική Αμερική είναι η Αργεντινή...
Το Buenos Aires πέρα από το ότι είναι μια πολύ ωραία πόλη, έμαθα ότι έχει μία σχετική επικινδυνότητα αφότου επέστρεψα (εκεί χαμπάρι δεν πήραμε εκτός από την περιοχή Boca, όπου βράδυ δεν πάνε ούτως ή άλλως ούτε οι ντόπιοι...)
Από εκεί μετά μπορείς να πας ή καταράκτες Iguazu βόρεια ή νότια, είτε Ushuaia είτε στο δρόμο των επτά λιμνών (el camino de los siete lagos) απο το San Martin de los Andes μέχρι το Bariloche στην Παταγονία των Άνδεων (αυτό που ευτυχώς έκανα και εγώ, καθώς θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα 250-300 km στον πλανήτη και συνάμα όχι πολυδιαφημισμένο)
Σε όλα αυτά λοιπόν δεν κινδυνεύεις πουθενά και από κανέναν και είναι μία πολύ καλή αρχή για την Λατινική Αμερική...



Μήπως μπορείς να μου πεις σε ποιά περιοχή έμεινες,σε ποιό ξενοδοχείο και πόσο σου κόστισε στο Μπουένος Άιρες?Σκέφτομαι για του χρόνου το Φθινόπωρο.Εσύ τι εποχή πήγες?Μήπως ξέρεις καθόλου αν αξίζει η Κόρδοβα για διαμονή λίγων ημερών?Ευχαριστώ!!! Έχω ντόπιους γνωστούς στην Αργεντινή αλλά προτιμώ την αποψη ενός Έλληνα,γιατί θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στη δική μου νοοτροπία.Επίσης εκεί το Μπουένος Άιρες το θεωρούν αρκετά επικίνδυνη πόλη.:roll:
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Πήγα τα Χριστούγεννα του 2005 όπου τέτοια εποχή είναι καλοκαίρι...Εμεινα σχετικά κοντά στο θέατρο Colon, κέντρο δηλαδή...εκεί ήταν υπερβολικά φθηνά τα πάντα εκτός από το αυτοκίνητο που νοικιάσαμε στην Παταγονία...σήμερα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά υποθέτω δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα όπως π.χ. στη Βραζιλία
Και μένα αργεντίνος που συνάντησα στο Βέλγιο μου είπε οτι είναι επικίνδυνα αλλά εγώ δεν το ένοιωσα πουθενά εκτός απο την Βoca, όπου πέρα από τα τουριστικά δεν πολυξανοίγεσε σε στενάκια καθώς όντως εκεί έχουν θέμα ακόμα και οι ντόπιοι...κατα τα άλλα σιγουρα στην Αθήνα κινδυνεύεις πιο πολύ...
Κόρδοβα δεν πήγα αλλά τσέκαρε την διαδρομή San Martin de los Andes μέχρι Βariloche...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom