Βέλγιο Πόσο ασφαλείς είναι οι Βρυξέλλες;

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Θεωρητικά θα έπρεπε να νιώθεις περισσότερο κίνδυνο για τρομοκρατικό χτύπημα στο κέντρο και στην ευρωπαϊκή συνοικία παρά στις επικίνδυνες συνοικίες των μουσουλμάνων γιατί και ο πιο χαζός τρομοκράτης δε θα χτύπαγε στη γειτονιά του.
Πέρα απ' αυτό αντί να διαβάζεις ανυπόστατες έρευνες, όταν ξαναεπισκεφτείς τις Βρυξέλλες, πάρε ένα τραμ και επισκέψου το Molenbeek, το Anderlecht, το Schaarbeek. Ούτε συμμορίες θα δεις ούτε θα σε πειράξει κανένας μουσουλμάνος. Το πιο πιθανό να μοιάζεις λίγο με αυτούς όντας μεσογειακός και να σε χαιρετήσουν στο δρόμο.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Δεν ξέρω,αλλά κάνοντας έρευνα σχετικά με την πόλη,επηρεάστηκα αρνητικά.Πέραν του κέντρου,όλες οι άλλες γειτονιές θεωρούνται λίγο εως πολύ επικίνδυνες.Και γενικά,σε πόλεις με μεγάλο αριθμό μουσουλμάνων,δεν μπορείς να νιώθεις ασφαλής.Ίσως το μόνο που αξίζει είναι πας και να βγεις μερικές φώτο στην Grand Place,έτσι για να τις έχεις στο αλμπουμ σου.
Κοίτα και το Ιράν είναι μουσουλμανική χώρα, αλλά θεωρείται πολύ ασφαλής για τους τουρίστες, δε μπορείς να κρίνεις το επίπεδο της ασφάλειας από το θρήσκευμα.
Και το Παρίσι έχει μεγάλο ποσοστό μουσουλμάνων, τι πάει να πει αυτό?
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Θεωρητικά θα έπρεπε να νιώθεις περισσότερο κίνδυνο για τρομοκρατικό χτύπημα στο κέντρο και στην ευρωπαϊκή συνοικία παρά στις επικίνδυνες συνοικίες των μουσουλμάνων γιατί και ο πιο χαζός τρομοκράτης δε θα χτύπαγε στη γειτονιά του.
Πέρα απ' αυτό αντί να διαβάζεις ανυπόστατες έρευνες, όταν ξαναεπισκεφτείς τις Βρυξέλλες, πάρε ένα τραμ και επισκέψου το Molenbeek, το Anderlecht, το Schaarbeek. Ούτε συμμορίες θα δεις ούτε θα σε πειράξει κανένας μουσουλμάνος. Το πιο πιθανό να μοιάζεις λίγο με αυτούς όντας μεσογειακός και να σε χαιρετήσουν στο δρόμο.
Σ΄αυτές τις περιοχές δεν θα πήγαινα ούτε με τζάμπα ξενοδοχείο.Δεν μπορεί να ακούγονται τόσο άσχημα πράγματα και να μην ισχύει τίποτα.Καλά,Μόλενμπεκ ούτε αστυνομία δεν πάει.

Κοίτα και το Ιράν είναι μουσουλμανική χώρα, αλλά θεωρείται πολύ ασφαλής για τους τουρίστες, δε μπορείς να κρίνεις το επίπεδο της ασφάλειας από το θρήσκευμα.
Και το Παρίσι έχει μεγάλο ποσοστό μουσουλμάνων, τι πάει να πει αυτό?
Σε μουσουλμανική χώρα,προσωπικά δεν έχω σκοπό να πάω.Το πόσο ασφαλής είναι,αυτό ας το κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.

Το ότι όμως τα χειρότερα τρομοκρατικά χτυπήματα έχουν γίνει σε Γαλλία,Βέλγιο,Γερμανία όπου ζουν πολλοί μουσουλμάνοι,είναι τυχαίο;
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.959
Σχεδιαζω νυχτερινη μετακινηση απο Βρυξελλες προς Ντυσελντορφ. Ποια περιοχη ειναι πιο ασφαλης για να περιμενει κανεις το λεωφορειο βραδινη ωρα, Gare du Nord ή Midi? Εννοω απλη αναμονη για καμια ωρα, οχι και βολτα στην περιοχη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σχεδιαζω νυχτερινη μετακινηση απο Βρυξελλες προς Ντυσελντορφ. Ποια περιοχη ειναι πιο ασφαλης για να περιμενει κανεις το λεωφορειο βραδινη ωρα, Gare du Nord ή Midi? Εννοω απλη αναμονη για καμια ωρα, οχι και βολτα στην περιοχη.
Και τα δυο είναι κακές επιλογές, αλλά μεταξύ δυο κακών, Gare du Midi.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.959
Αν ειναι τοσο ασχημα τα πραγματα, υπαρχει και τρενο ημερησιο Γανδη -Ντυσελντορφ. Θα το εξετασω.
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Καλησπέρα σας,

Θα ταξιδέψω Βρυξέλες στις 29 Απριλίου και έχω κλείσει να μείνω στην περιοχή Anneessens, Slachthuisstraat 30, 1000 Brussel.
Ποια γνώμη σας ως προς την ασφάλεια της περιοχής;
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Κυρίως Βρυξέλες.... Έχω κλείσει στην andennssee. Γνωρίζετε κάτι για Βρυξέλες; κάποια περιοχή που θέλει προσοχή;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Κυρίως Βρυξέλες.... Έχω κλείσει στην andennssee. Γνωρίζετε κάτι για Βρυξέλες; κάποια περιοχή που θέλει προσοχή;
Ας απαντήσει κάποιος που τα έχει πιο φρέσκα.Καλο είναι να βάλεις στην αναζήτηση τις Βρυξέλλες για να δεις τα υπάρχοντα θέματα που νομίζω είναι αρκετά...
 
Μηνύματα
35
Likes
16
Σίγουρα ναι αλλά θα προτιμούσα να μου έγραφε κάποιος που επισκέφθηκε πρόσφατα την περιοχή! Ίσως έχω και άλλα ερωτήματα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.193
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom