Πόσο κοστίζουν

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.855
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Αυτοκινούμενο ναι, το αναφέρει άλλωστε και στο άρθρο. Τροχόσπιτο απλό όμως γιατί όχι;
χμμμ δεν ξερω .. αν και νομιζω αν ειναι να μπεις στην διαδικασια να νοικιασεις κατι,ειναι καλυτερο το αυτοκινουμενο ..
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Αυτοκινούμενο ναι, το αναφέρει άλλωστε και στο άρθρο. Τροχόσπιτο απλό όμως γιατί όχι;
Tροχόσπιτα δεν ενικοιάζονται διότι πολύ απλά δεν μπορείς να το ρυμουλκήσεις νόμιμα.
Τα τροχόσπιτα στην Ελλάδα δεν έχουν δική τους άδεια κυκλοφορίας . Το κάθε τροχόσπιτο καταχωρείτε στο υπουργείο σε κάποιο αυτοκίνητο το οποίο είναι και το μοναδικό που έχει το δικαίωμα να το ρυμουλκήσει. Εννοείτε πως καταχωρείτε στο αυτοκίνητο που έχει ο ιδιοκτητης τροχόσπιτου.
Για παράδειγμα , αν το αυτοκινητό σας μείνει στοδρόμο από βλάβη , η express service δεν θα σας ρυμουλκήσει το τροχόσπιτο. Κανείς δεν επιτρέπετε να σας ρυμουλκήσει το τροχόσπιτο. Παλαβό αλλά αληθινό..............ελπίζουμε κάποιος να ενδιαφερθεί και να προωθήσει την αλλαγή του νόμου και να αποκτήσουν όλα τα τροχόσπιτα δική τους άδεια κυκλοφορίας!!!!!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ευχαριστούμε για όσα μας εξηγείς, tzigis. Και τί γίνεται αν μείνει το αμάξι που ρυμουλκεί το τροχόσπιτο; Περιμένουμε να επισκευαστεί το αμάξι που έχει την άδεια για να το ρυμουλκήσει;
Τα όσα μας λες περί του παράδοξου νόμου ισχύουν μόνο στην Ελλάδα;
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Οντως αυτα τα παραδοξα ισχυουν μονο στη χωρα μας!Και μια σημειωση:υπαρχει ενας γερμανικος ασφαλιστικος ομιλος οδικης βοηθειας ο οποιος ασφαλιζει,μεταφερει και το τροχοσπιτο.Εκει ειμαι γραμμενος εγω...
 

xitogeo

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αφρικη
πρεπει να ασφαλησεις το τροχοσπιτο απο τον νομο??
αλλα πως γινετε να το μεταφερει ''νομικα'' πως τα καταφερνει η ασφαλιστικη?
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Η οποιαδηποτε ασφαλιστικη υποχρεουται να επεκτεινει την ασφαλεια του οχηματος και στο συρομενο.Η γερμανικη εταιρεια που ανεφερα ειναι οδικη βοηθεια με πληθος αλλων παροχων,εκτος της μεταφορας του τροχοσπιτου.
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ευχαριστούμε για όσα μας εξηγείς, tzigis. Και τί γίνεται αν μείνει το αμάξι που ρυμουλκεί το τροχόσπιτο; Περιμένουμε να επισκευαστεί το αμάξι που έχει την άδεια για να το ρυμουλκήσει;
Τα όσα μας λες περί του παράδοξου νόμου ισχύουν μόνο στην Ελλάδα;
Όταν είχα πρόβλημα στην Ιταλία, ήρθε η οδική βοήθεια, φόρτωσε το αυτοκίνητο κοτσάρισε το τροχόσπιτο και με πήγε στο συνεργείο.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Όταν είχα πρόβλημα στην Ιταλία, ήρθε η οδική βοήθεια, φόρτωσε το αυτοκίνητο κοτσάρισε το τροχόσπιτο και με πήγε στο συνεργείο.
Στην Ιταλία. Στην Ελλάδα πρέπει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο για να μετακινήσει το τροχόσπιτο;
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Στην Ιταλία. Στην Ελλάδα πρέπει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο για να μετακινήσει το τροχόσπιτο;
Νόμιμα ένα αυτοκίνητο μπορεί να έλκη το τροχόσπιτο(όπως έγραψε και ο tzizis) :(
Αν το ρυμουλκήσει όμως η οδική βοήθεια δεν υπάρχει πρόβλημα (ρώτησε τους καλύτερα).
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Στην Ιταλία. Στην Ελλάδα πρέπει να επισκευαστεί το αυτοκίνητο για να μετακινήσει το τροχόσπιτο;
Ναι , στην Ελλάδα αν πάθει βλάβη το αυτοκίνητο η οδική βοήθεια πέρνει μόνο το αυτοκίνητο , το τροχόσπιτο περιμένει κάποιον να το φορτώσει και όχι να το ρυμουλκήσει.

Αυτό που λέγεται παραπάνω για την γερμανικο ασφαλιστικο ομιλο οδικης βοηθειας νομίζω πως θέλει ψάξιμο το τι εννοούν αν λένε ότι μεταφέρουν και το τροχόσπιτο μέσα στην Ελλάδα. Το φορτώνουν ή το ρυμουλκούν. Το βρίσκω απίθανο να το ρυμουλκούν διότι κανένα τροχόσπιτο δεν έχει άδεια κυκλοφορίας.

Εγώ προσωπικά που έμεινα από αυτοκίνητο η εξπρές σέρβις πήρε το αυτοκινητό μου και απλά με βοήθησε να βάλουμε το τροχόσπιτο στην άκρη του δρόμου.
Το τροχόσπιτο ήλθε Αθήνα ρυμουλκούμενο από άλλο αυτοκίνητο ...... παράνομα φυσικά :D
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Σας παραθέτω σε επισύναψη το μοναδικό χαρτί που έχει κανείς όταν έχει τροχόσπιτο και κυκλοφορεί νόμιμα. Από το χαρτί που σας παραθέτω έχω αλλάξει τα προσωπικά μου στοιχεία και παραποιήσει τις σφραγίδες για ευνόητους λόγους.

Από την ανάγνωση και μόνο του χαρτιού καταλαβαίνει κανείς πως το τροχόσπιτα είναι άρρηκτα συνδεδεμένο μόνο με το αυτοκινητό μας!!!!!
 

Attachments

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
;)
Ναι , στην Ελλάδα αν πάθει βλάβη το αυτοκίνητο η οδική βοήθεια πέρνει μόνο το αυτοκίνητο , το τροχόσπιτο περιμένει κάποιον να το φορτώσει και όχι να το ρυμουλκήσει.

Αυτό που λέγεται παραπάνω για την γερμανικο ασφαλιστικο ομιλο οδικης βοηθειας νομίζω πως θέλει ψάξιμο το τι εννοούν αν λένε ότι μεταφέρουν και το τροχόσπιτο μέσα στην Ελλάδα. Το φορτώνουν ή το ρυμουλκούν. Το βρίσκω απίθανο να το ρυμουλκούν διότι κανένα τροχόσπιτο δεν έχει άδεια κυκλοφορίας.

Εγώ προσωπικά που έμεινα από αυτοκίνητο η εξπρές σέρβις πήρε το αυτοκινητό μου και απλά με βοήθησε να βάλουμε το τροχόσπιτο στην άκρη του δρόμου.
Το τροχόσπιτο ήλθε Αθήνα ρυμουλκούμενο από άλλο αυτοκίνητο ...... παράνομα φυσικά :D
http://www.zampetas.gr/diafora/ADAC.pdf
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.118
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom