Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

gkalla

Member
Μηνύματα
1.273
Likes
6.832
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εγω τις 20 μερες τις κανω σε τεσσερα 5ημερα συνηθως. Δεν εχω εμπειρια μεγαλου ταξιδιου. Απλα ανεφερα οτι παρα πολλα μελη του φορουμ πηγαν με χειραποσκευη Ασια με scoot. Κι εγω αδυνατω να καταλαβω πως το εκαναν.
Έχω κάνει 2 15νθήμερα ταξίδια μόνο με χειραποσκευή. Η λύση είναι να επιλέγεις διαμονή σε διαμερίσματα με πλυντήριο και η εποχή να είναι τέλος άνοιξης με αρχές φθινόπωρου για να έχεις πολλά light ρούχα.
Ααα και να μην έχεις μαζί πολλές πέρλες γιατί αυξάνεται πολύ το βάρος… :haha:
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να μη ρωτησω που και πως σιδερωνετε την πλυση γιατι τοτε θα γινει αντιληπτο γιατι δεν παω 20 μερες Ασια :D.
Πας σε ένα πλυντήριο, σε 3 ώρες στα έχουν έτοιμα. Ο συνταξιδιώτης μου στη Σαουδική Αραβία της προάλλες πλήρωσε 6,5 ευρώ για όλα του τα ρούχα ώστε να τα πάρει πλυμμένα και σιδερωμένα. Δεν έχω πάει ποτέ ταξίδι με κάτι πέραν του σάκου μου, συνήθως στα 7 κιλά.

Γενικά το θέμα του κόστους "μακρινό ταξίδι" έχει να κάνει με τον προορισμό. Το οποίο δεν εξαρτάται και πολύ "από την τουριστική ανάπτυξη" μην πω πως σε πολλές περιπτώσεις είναι και αντίστροφο, πχ πολλές χώρες της υποσαχάριας Αφρικής είναι ακριβές κι ας βλέπουν τουρίστα με το κυάλι, ενώ το Μπάλι ή η Καμπότζη είναι πάμφθηνοι προορισμοί.

1000€ για εισιτήριο που αναφέρατε είναι πάρα πολλά. Πας και στην Κορέα και στη Βραζιλία και στην Ινδονησία με πολύ-πολύ λιγότερα. Στην Ινδονησία πχ πόσα να ξοδέψεις αν ταξιδεύεις με παρέα; 30€/μέρα; Να δώσεις 40; Άιντα 50 αν πλακώσεις τίποτε γκουρμεδιές και δραστηριότητες;

Από την άλλη μακρινή είναι και η Νέα Ζηλανδία, φωτιά και λάβρα.

Κοντινή είναι και η Τυνησία που είναι πάρα πολύ φτηνή, κοντινό και το Ισραήλ που είναι τρόμος στις τιμές. Δεν είναι θέμα απόστασης, θέμα κόστους χώρας είναι. Και φυσικά θέμα εποχής, ακόμη και ανάμεσα σε χαμηλή και shoulder season είναι μεγάλες οι διαφορές. Ούτε είναι αντίξοες οι συνθήκες πάντα στη χαμηλή περίοδο, πχ στην Κούβα ο Μάρτιος είναι σχεδόν νεκρή εποχή και από πλευράς καιρού είναι εύκολα ο καλύτερος μήνας. Από την άλλη στο Βιετνάμ με μουσώνα δεν πάω ούτε τσάμπα, που έλεγε κι ο Φόρεστ Γκαμπ "μια μέρα άνοιξαν οι ουρανοί και η βροχή σταμάτησε 6 μήνες μετά" (ΟΚ υπερβολή αλλά όντως είναι πολύ ανασταλτικός παράγοντας).
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
598
Likes
2.418
ουτε εγω εχω δυνατοτητα 20 ημερες ταξιδι. το ανεφερα για τη συγκριση 20 ημερων που ανεφερες ασιας ευρωπης.
αρα τα αεροπορικα εισητηρια για 4 πενθημερα με βαλιτσα στη καμπινα στοιχιζουν πολυ περισσοτερο.
Ε οχι περισσοτερο, ακομα κ εισητηρια του 200ευρου να ειναι. Μακρινο αεροπορικο σε βολικες ωρες/ημερομηνιες με ανετο τρανσιτ και με βαλιτσα ειναι +/- χιλιαρικο (σε νορμαλ σεζον οχι παγετωνας κ 40αρια).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
ουτε εγω εχω δυνατοτητα 20 ημερες ταξιδι. το ανεφερα για τη συγκριση 20 ημερων που ανεφερες ασιας ευρωπης.
αρα τα αεροπορικα εισητηρια για 4 πενθημερα με βαλιτσα στη καμπινα στοιχιζουν πολυ περισσοτερο.
Οχι φυσικα, δεν κλεινω το πρωτο που θα βρω μπροστα μου. Επισης καποιες φορες με low cost μοιραζομαστε δυο ατομα μια βαλιτσα σε καμπινα καλοκαιρι. Ειναι 10 κιλα η καμπινας κι απο 5 σε σακιδια, συνολο 20 κιλα τα δυο ατομα για καλοκαιρι πολυ ανετα. Οχι, ειναι πολυ φθηνα με πολυ ψαξιμο. Το ανωτερο που εδωσα για το 2024 με βαλιτσα σε καμπινα για τον καθενα ειναι 90 με επιστροφη, Αυγουστο μαλιστα, οχι low cost.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
1000€ για εισιτήριο που αναφέρατε είναι πάρα πολλά. Πας και στην Κορέα και στη Βραζιλία και στην Ινδονησία με πολύ-πολύ λιγότερα. Στην Ινδονησία πχ πόσα να ξοδέψεις αν ταξιδεύεις με παρέα; 30€/μέρα; Να δώσεις 40; Άιντα 50 αν πλακώσεις τίποτε γκουρμεδιές και δραστηριότητες;
Απο εισιτηρια δεν ξερω, νομιζα οτι τη μετακοβιντ περιοδο εχουν αυξηθει και δεν φανταζομουν οτι πας Βραζιλια και βγαζεις και ασφαλεια υγειας και ολα τα αλλα απαραιτητα για να μπεις αεροπλανο με ΠΟΛΥ λιγοτερα απο 1000.
Αλλα οταν λεμε 30 τη μερα, εννοουμε και διαμονη; Ποσο παει ενα δωματιο εκει? στη Βραζιλια, στην πρωτευουσα? οταν λεμε παρεα εννοουμε το δικλινο η 7 νομα σε ενα δωμα;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
1000€ για εισιτήριο που αναφέρατε είναι πάρα πολλά. Πας και στην Κορέα και στη Βραζιλία και στην Ινδονησία με πολύ-πολύ λιγότερα.
Αυτό το πολύ πολύ λιγοτερα το κάνεις λιανά γιατί εμένα μου έχουν πέσει τα σαγόνια απο τις τιμές των αεροπορικών.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Απο εισιτηρια δεν ξερω, νομιζα οτι τη μετακοβιντ περιοδο εχουν αυξηθει και δεν φανταζομουν οτι πας Βραζιλια και βγαζεις και ασφαλεια υγειας και ολα τα αλλα απαραιτητα για να μπεις αεροπλανο με ΠΟΛΥ λιγοτερα απο 1000.
Αλλα οταν λεμε 30 τη μερα, εννοουμε και διαμονη; Ποσο παει ενα δωματιο εκει? στη Βραζιλια, στην πρωτευουσα? οταν λεμε παρεα εννοουμε το δικλινο η 7 νομα σε ενα δωμα;
Nαι, εννοώ και διαμονή. Στη Βραζιλία πιο δύσκολα με 30€, στην Ινδονησία πανεύκολα.

Ένα αξιοπρεπές δίκλινο με αξιολόγηση γύρω στο 7-8 στο booking στην Ινδονησία το βρίσκεις έυκολα στα 20€, σε πολλά μέρη και πιο κάτω.

Στη Βραζιλία με 25-30€ αν ψάξεις καιρό πριν βρίσκεις κάτι αντίστοιχο στο Ρίο.

Παραθέτω δυο παραδείγματα για Ιούνιο (εξαιρετική εποχή για Ινδονησία) με αναζήτηση κυριολεκτικά 10 δευτερολέπτων, δεν έκατσα να κάνω καμία μελέτη, ούτε το booking είναι για μένα ο ενδεδειγμένος χώρος:
Hotel Belas Artes, Ρίο ντε Τζανέιρο, Βραζιλία

Adhi Jaya Suite, Jatiluwih, Ινδονησία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.728
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό το πολύ πολύ λιγοτερα το κάνεις λιανά γιατί εμένα μου έχουν πέσει τα σαγόνια απο τις τιμές των αεροπορικών.
Τι να σου πω εγώ Βραζιλία έχω πάει με 485€, Ινδονησία πρόσφατα κιόλας γύρω στα 450€.

Πρόχειρα επειδή τα κοιτούσα ορίστε Κορέα χωρίς καθόλου ψάξιμο προσφορών κλπ, μια απλή αναζήτηση στο kayak για Μάιο στα 583€
https://www.flighthub.com/flight/se...d8160bee5f354b47ff993c548d9d06c3&campaign=421

Σάο Πάολο στα 720€, που δεν το λες και καμία τρελή προσφορά, ξαναλέω δε μιλάω για καμία προσφοράρα αεροπορικής ή από newsletter τύπου Fly4free πώς λέγονται:
https://www.kayak.com/flights/ATH-S...s/2024-06-20-flexible-3days?sort=bestflight_a

Γενικά χιλιάρικο σπάνιο να πληρώσω για μακρινό, δεν ξέρω αν έχει γίνει και ποτέ, πρέπει να κάτσω να σκεφτώ. Manila κοιτούσα χτες για Μάιο και ευκολα έβρισκες στα 550. Το χιλιάρικο μάλλον για δυο άτομα πάει.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.343
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παλαιότερα ίσχυε σε μεγάλο βαθμό. Τώρα πια η διαμονή είναι ένας σημαντικότατος παράγοντας, που σε πολλές πόλεις της Ευρώπης ξεφεύγει εντελώς. Όχι ότι αποκλείεται να βρεις.
Μιλούσα κυρίως για εκτός Ευρώπης εκδρομές και σε συγκεκριμένες πάντα χώρες, με την προϋπόθεση να βρεθεί και το κατάλληλο αεροπορικό.

Επισης εχω διαβασει για κοσμο που πετουσε με scoot Ασια με ελαχιστα μπαγκαζια.
Μια χειραποσκευή είναι αρκετή, ωστόσο όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε τα πλυντήρια είναι η εύκολη λύση, αναλόγως πάντα πόσες μέρες θα πας.
Το ζήτημα είναι το αεροπορικό, εκεί ισοσκελίζεται το κόστος. Δε περιμένω βέβαια να ξαναβρώ την τιμή (280€ μετ' επιστροφής) που χα βρει για το Βιετνάμ το 2019, ωστόσο πάλι παίζουν προσφορές, απλά είναι λιγότερες και θέλει πολύ καλύτερο ψάξιμο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.888
Likes
14.499
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχω πάει σε 66 χωρες αισίως. Χίλια ευρώ για αεροπορικό δεν έδωσα ποτέ. Τα ακριβότερα αεροπορικά που έχω πληρώσει ήταν σε Ιαπωνία και Κολομβια, γύρω στα 700€ και μιλάμε για Θεσσαλονίκη βάση.
Σαουδικη Αραβια πήγα με 160€ από Σόφια
Τυνησία με 130€
Ισραήλ με 90€
Γεωργία με 100€
Ουζμπεκισταν σχετικά τελευταία στιγμή με 400€ και με το ζόρι έφαγα άλλα 300€
Κιργισταν είχα πάει με 400€ κ έφαγα πάλι με το ζόρι άλλα τόσο εκεί και σόλο όπου ανεβαίνει το κόστος.
Προτιμώ να παίρνω το back pack και να ταξιδευω light. Βαριέμαι να σέρνω και βαλίτσα.
Δίνω τα ρούχα μου σε laundry άμα χρειαστεί. Στο Κιργιστάν έβαλα και μπουγάδα σε σκάφη
Λύσεις υπάρχουν και ναι εκτός Ευρώπης και κυρίως στην Ασία τα πράγματα είναι ασύλληπτα φτηνά.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
για ενα ταξιδι 20 ημερων θελεις παραδοτεα μεγαλη βαλίτσα και χειραποσκευη. αρα δε μιλαμε για αμελητεο αεροπορικο. ειναι πανω απο 500 ευρω.
Και αν εσυ ταξιδευεις με μιλια δε εχουν ολοι αυτη τη δυνατοτητα. ειτε γιατι μπορει να κανουν ενα ταξιδι το χρονο ειτε γιατι δε εχουν τη συγκεκριμενη πιστωτικη καρτα.
Εγώ πάντως που μου αρέσει να αλλάζω συνολάκια κάθε μέρα 😇 για 20 μέρες ταξίδι θα έπαιρνα μόνο μια 20κιλη βαλίτσα και ένα σακίδιο πλάτης.
Αυτό με Ryanair κοστίζει από 160- 250 € το πολύ, πήγαινε έλα με 20κιλη βαλίτσα.
Γενικά πιστεύω ότι το αεροπορικό ειναι το λιγότερο κόστος σε ένα ταξίδι εντός ΕΕ και για αυτό ποτέ δεν με απασχολεί στον προγραμματισμό ενός ταξιδιού. Επιλέγω συνήθως Ryanair και πάντα με χειραποσκευή 10 kg. Αν χρειαστεί παραδοτέα θα πάρω μόνο την 20κιλή που είναι 45€/πτήση.
Όπου δεν μου αρέσουν οι ώρες πτήσεις της Ryanair θα πάρω Aegean ή όποια εξυπηρετεί καλύτερα σε ώρες.
Αντιθέτως, με απασχολεί πολύ η διαμονή γιατί θέλω να μένω σε όμορφα καταλύματα και σε καλή τοποθεσία και να μην χάνω χρόνο σε μετακινήσεις.
Συνεπώς, το δικό μου κοστολογιο ταξιδιού θα είναι πολύ διαφορετικό από έναν ταξιδιώτη που ταξιδεύει με backpack και μένει σε διαμέρισμα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Έχω πάει σε 66 χωρες αισίως. Χίλια ευρώ για αεροπορικό δεν έδωσα ποτέ. Τα ακριβότερα αεροπορικά που έχω πληρώσει ήταν σε Ιαπωνία και Κολομβια, γύρω στα 700€ και μιλάμε για Θεσσαλονίκη βάση.
Σαουδικη Αραβια πήγα με 160€ από Σόφια
Τυνησία με 130€
Ισραήλ με 90€
Γεωργία με 100€
Ουζμπεκισταν σχετικά τελευταία στιγμή με 400€ και με το ζόρι έφαγα άλλα 300€
Κιργισταν είχα πάει με 400€ κ έφαγα πάλι με το ζόρι άλλα τόσο εκεί και σόλο όπου ανεβαίνει το κόστος.
Προτιμώ να παίρνω το back pack και να ταξιδευω light. Βαριέμαι να σέρνω και βαλίτσα.
Δίνω τα ρούχα μου σε laundry άμα χρειαστεί. Στο Κιργιστάν έβαλα και μπουγάδα σε σκάφη
Λύσεις υπάρχουν και ναι εκτός Ευρώπης και κυρίως στην Ασία τα πράγματα είναι ασύλληπτα φτηνά.
Να υποθέσω αναφέρεσαι σε τιμές προσφορών ή επιλογές με εταιρίες χαμηλού κόστους. Κι εγώ έχω βρει ανάλογες κατά καιρούς, κάποιες εξ'αυτών εξαιρετικές ακόμα κι από μεγάλους αερομεταφορείς. Η αίσθησή μου ομως είναι ότι στην μετακοβιντ εποχή οι τιμές έχουν αυξηθεί. Διαπιστώνω δε, ότι κάποιοι προορισμοί που ταξιδεύω καθορίζονται από την ύπαρξη μιας δελεαστικής προσφοράς κι όχι από επιλογή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom