Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Εδώ χρεώνουν τη χειραποσκευη 8-10 κιλών και τις θέσεις πολύ ακριβότερα από ότι στο παρελθόν οι low cost, τι να πούμε.
Όπου μπορεί υποχωρεί ο καθένας προκειμένου να καταφέρει να ταξιδέψει εκεί που θέλει.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το να στερείται κάποιος βασικές ανέσεις
Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ορισμό για το τι είναι οι βασικές ανέσεις. Εγώ πχ δεν έχω δεύτερο ζευγάρι παπούτσια. Όχι σε ταξίδι, στη ζωή μου. Στα περισσότερα ταξίδια μου δικαιούμαι βαλίτσα είτε λόγω βαθμίδας είτε επειδή πετάω με μίλια που την περιλαμβάνουν. Ε παρότι τη δικαιούμαι δεν την έχω πάρει ποτέ, ούτε εγώ ούτε η σύντροφος μου, δεν έχει κάποια χρησιμότητα για μας βάρος είναι, ακόμη και για μένα που εχω πάει πολυμηνα. Δε στερουμαστε κάτι, πόσο μάλλον κάτι βασικό.


σημαίνει ότι το ταξίδι είναι ακριβό στη μετα κοβιντ
Τα αεροπορικά και τα καταλύματα εντός Ευρώπης κυρίως ναι.

Να θυμίσω ότι κάποτε η βαλίτσα ήταν ενσωματωμένη αυτονόητα στο εισιτήριο.
Εκείνες τις εποχές ήταν ακριβά και τα εισιτήρια όμως. Όταν ήρθαν οι low cost είναι που έπεσαν οι τιμές.

Η τεράστια ζήτηση επίσης έχει δυσκολέψει την κατάσταση.
ισχυει αυτο αλλα και παλι η επιβαρυνση ειναι πιο εμφανης για τους πιο mainstream προορισμούς.

Επιμένω είναι λάθος να λέμε ότι τα ταξίδια είναι οικονομικά πια. Δεν είναι.
Κάποια ταξίδια έγιναν ακριβότερα, θα έλεγα ότι είναι ακριβέστερη διατύπωση, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.


Και κάποιοι παράγοντες (πχ εφαρμογές τυπου uber) διευκολύνουν σε καταστάσεις που ήταν πανάκριβες. Το πόσο χρόνο και χρήμα χάναμε σε εποχές προ "πήρα μια sim κι εφυγα" λίγοι το συνυπολογιζουν.

Για να μην πούμε ότι πάμε υπερατλαντικα μόνο με φόρους επειδή πήγαμε στο Βασιλόπουλο, αδιανόητα πράγματα πριν χρόνια.
 
Last edited:

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Εσύ ταξιδεϋεις με backpack; Και που χωράνε οι τσάντες; 🤣🤣
Ας μην κοροιδευόμαστε... Το backpack που πλέον είναι πολύ μικρό σε όλες τις αεροπορικές, εκτός από την easyjet, χωράει ρούχα μόνο για τετραήμερο.
Μόνο άντρας που θα πάρει ένα παντελόνι και 3 μπλούζες ακόμη μπορεί να βολευτεί με σακίδιο 40x25x20 εκ.
Σε κάθε ταξίδι μου παίρνω μονάχα ένα backpack και είμαι γυναίκα..δυστυχώς δεν έχουν όλοι το προνόμιο να κουβαλάνε επιπλέον βαλίτσα. Κάποιοι υπολογίζουν και τα 10-30€ διαφορετικά μπορεί να μην είχαν τη δυνατότητα να ταξιδέψουν.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.013
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ειναι αυτο που προεβλεψα εξ αρχης νομιζω. Το θεμα ειναι λεπτο κ υποκειμενικο. Για καποιον που εχει ενα καλο εισοδημα το να μεινει σε ενα καλο ξενοδοχειο, να πεταξει με μια καλη εταιρια σε νορμαλ ωρες κ να εχει βαλιτσα, ειναι αυτονοητα κ δεν τα θεωρει καν πολυτελεια. Τα ιδια πραγματα για καποιον των 800-1000€ φανταζουν πολυτελεια. Ειναι απολυτα λογικο κ γι αυτον ακριβως τον λογο το συγκεκριμενο θεμα ειναι να χαμε να λεγαμε...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Θα πας ταξίδι και δε θα έχεις ένα δεύτερο ζευγάρι παπούτσια; Σε μια βροχή θα αγοράσεις άλλα; θα πας χειμώνα Ευρώπη με χειραποσκευη; (απλή όχι 10 κιλών).
Και δεν αναφέρομαι σε ταξίδι σ/κ άλλα 5 ημερών τουλάχιστον.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο απαιτούμενος όγκος των υποδημάτων και των ρούχων, στις περισσότερες των περιπτώσεων, είναι μικρότερος από αυτόν που έχουμε στο μυαλό μας. Είναι θέμα εξάσκησης. Κάποτε που οι εταιρείες εδιναν δωρεάν χειραποσκευή, ήμουν τσίμα τσίμα. Άλλαξε η πολιτική τους και προσαρμόστηκα στις τσάντες πλάτης. Δεν θα αρνηθώ ότι στην προσαρμογή βοήθησε η ενασχόληση με την ορειβασία. (να κουβαλήσω τον σάκο στη μέση του πουθενά)

Τέλη Νοέμβρη πήγα 5ήμερο στη Βιέννη με τσάντα πλάτης. Πώς όμως κατάφερα να τα χωρέσω όλα αυτά;
Πήρα ένα δερμάτινο παπούτσι που για να βραχεί, θα πρέπει να μπει ολόκληρο μέσα στο νερό. Επίσης, πήρα ισοθερμικά, μια χοντρή ζακέτα, που μπαίνει πάνω από τα πουλόβερ και κάτω από το μπουφάν.

Η ανωτέρω τακτική εξυπηρετεί τη μερίδα του λέοντος για ταξίδια αναψυχής, εκτός από περιπτώσεις ανθρώπων που "πουλάνε" εικόνα (πχ διασημότητες, influencers κοκ) ή θέλουν να κάνουν κάποια δραστηριότητα που απαιτεί ειδικό εξοπλισμό ή ενδυμασία (π.χ. σκι, ορειβασία, πολυτελές εστιατόριο με dress code) ή θα πρέπει να έχουν τον Η/Υ τους για δουλειά.

ΥΓ. Βέβαια συμφωνώ απόλυτα ότι δεν μπαίνεις σε αυτή τη σκέψη από τη στιγμή που τα 50-70€ της συγκεκριμένης παροχής, φαντάζουν μηδαμινό έξοδο για τα εισοδηματικά σου δεδομένα.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.811
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Στο γκρουπάκι στο Βιετνάμ ήταν ένας Άγγλος που είχε μαζί του μόνο δύο ίδιες τζιν βερμούδες και δέκα ίδια άσπρα T-shirt, τα οποία ήταν πάντα καλοσιδερωμένα και άστραφταν. Όλα γίνονται.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Εγώ είδα ότι όσο διαθέσιμο χώρο έχω στις βαλίτσες/αποσκευές, τόσα θα είναι και τα πράγματα που θα έχω μαζί μου χωρίς να τα χρειάζομαι απαραίτητα. Και ο χώρος ποτέ δεν θα φτάνει και αντίστροφα πάντα θα φτάνει. Πέρσυ σε ταξίδι 20 ημερών Κούβα Μεξικό, μιας κ ήταν το πρώτο υπερατλαντικό πήραμε μια 20κιλη δύο άνθρωποι συν τις χειραποσκευές.. αποτέλεσμα? Στην 20κιλη δεν υπήρξε τίποτα ουσιαστικό που χωρίς αυτό δεν θα γινόταν το ταξίδι.. τσάμπα κουβάλημα, τσάμπα έννοια, τσάμπα λεφτά στην τελική. Το καλοκαίρι πήγα Σικελία 5 μέρες μόνο με μια τσάντα πλάτης (προσωπικό αντικείμενο) κ δεν μου ελειψε τίποτα.
Τώρα για ένα μήνα στο Περού επίσης δεν θα πάρω βαλίτσα. Είναι στοίχημα για εμένα, στην αρχή φάνταζε ανέφικτο, αλλά εν τέλει νομίζω είναι σούπερ. Άσε που γλιτώνω το κόστος της βαλίτσας από 10 πτήσεις.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με παπουτσι νο 37, παιρνω 2 ζευγαρια στη χειραποσκευη. Ο αλλος με 43 δεν μπορει.
Αλλο ενα προνομιο της κοντης.
Με παπούτσι 48,5 πάλι καλά που παίρνω αυτά που φοράω και δε πετάω με παντούφλες.
Σας μισώ απαίσια στρουμφάκια! :mad: :haha:

(Εξακολουθώ να βρίσω το νήμα πολύ πολύ γενικό, υποκειμενικό & αόριστο)
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Με παπούτσι 48,5 πάλι καλά που παίρνω αυτά που φοράω και δε πετάω με παντούφλες.
Σας μισώ απαίσια στρουμφάκια! :mad: :haha:

(Εξακολουθώ να βρίσω το νήμα πολύ πολύ γενικό, υποκειμενικό & αόριστο)
Είναι γενικό αλλά πολλές χρησιμες πληροφορίες δίνονται σε ξεχωριστά thread όπως πότε κάποιες αλυσιδες ξενοδοχείων δίνουν εκπτώσεις ή αεροπορικές σε κάποια δρομολόγια, οπότε αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι που να αφορά τιμές που έχει περιοδικοτητα θα μπορούσε να το αναφέρει και εδώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι γενικό αλλά πολλές χρησιμες πληροφορίες δίνονται σε ξεχωριστά thread όπως πότε κάποιες αλυσιδες ξενοδοχείων δίνουν εκπτώσεις ή αεροπορικές σε κάποια δρομολόγια, οπότε αν κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι που να αφορά τιμές που έχει περιοδικοτητα θα μπορούσε να το αναφέρει και εδώ
Πάντα από μια κουβέντα εξάγονται χρήσιμα συμπεράσματα, ωστόσο υπάρχουν τα ανάλογα νήματα όπως πολύ καλά λες στα οποία αναφέρονται όλα. Αυτό έχει να κάνει λίγο με την κρίση του καθενος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο απαιτούμενος όγκος των υποδημάτων και των ρούχων, στις περισσότερες των περιπτώσεων, είναι μικρότερος από αυτόν που έχουμε στο μυαλό μας. Είναι θέμα εξάσκησης. Κάποτε που οι εταιρείες εδιναν δωρεάν χειραποσκευή, ήμουν τσίμα τσίμα. Άλλαξε η πολιτική τους και προσαρμόστηκα στις τσάντες πλάτης. Δεν θα αρνηθώ ότι στην προσαρμογή βοήθησε η ενασχόληση με την ορειβασία. (να κουβαλήσω τον σάκο στη μέση του πουθενά)

Τέλη Νοέμβρη πήγα 5ήμερο στη Βιέννη με τσάντα πλάτης. Πώς όμως κατάφερα να τα χωρέσω όλα αυτά;
Πήρα ένα δερμάτινο παπούτσι που για να βραχεί, θα πρέπει να μπει ολόκληρο μέσα στο νερό. Επίσης, πήρα ισοθερμικά, μια χοντρή ζακέτα, που μπαίνει πάνω από τα πουλόβερ και κάτω από το μπουφάν.

Η ανωτέρω τακτική εξυπηρετεί τη μερίδα του λέοντος για ταξίδια αναψυχής, εκτός από περιπτώσεις ανθρώπων που "πουλάνε" εικόνα (πχ διασημότητες, influencers κοκ) ή θέλουν να κάνουν κάποια δραστηριότητα που απαιτεί ειδικό εξοπλισμό ή ενδυμασία (π.χ. σκι, ορειβασία, πολυτελές εστιατόριο με dress code) ή θα πρέπει να έχουν τον Η/Υ τους για δουλειά.

ΥΓ. Βέβαια συμφωνώ απόλυτα ότι δεν μπαίνεις σε αυτή τη σκέψη από τη στιγμή που τα 50-70€ της συγκεκριμένης παροχής, φαντάζουν μηδαμινό έξοδο για τα εισοδηματικά σου δεδομένα.
Περσι επιχειρησα πρωτη φορα 4ημερο με χειραποσκευη Ραιαν. Δεδομενων των petit μου διαστασεων πηρα τα παντα δηλαδη 6 κιλα αποσκευη, οσο βαζω και στην 8κιλη της Aegean αφαιρωντας τα 2 κιλα της βαλιτσας, απλα πιο στριμωγμενα. Μια αποφαση ειναι. Το ξανακανα το καλοκαιρι, 6 κιλα παλι.Θα το ξανακανω.
 

Nick_St

Member
Μηνύματα
136
Likes
2.237
Ταξίδι-Όνειρο
Venezuela
Απο μακρινα ταξιδια δεν ξερω. Αρκουν 50 ευρω τη μερα? Ετσι φαινεται οτι τα ταξιδια ειτε ευρωπαικα ειτε μακρινα κοστιζουν το ιδιο, 2000 για 20 μερες.
Το νούμερο απλά ως αριθμός δεν μου λέει κάτι. Μπορεί να γνωρίσεις άτομο να σου πει έκανα σκληρό backpacking με hitchhike camping κλπ, μπορεί να ακούσεις και περιπτώσεις που άλλος χαλάει τετραψήφιο σε μια μέρα.

Παίζει μεγάλο ρόλο ο προορισμός και προφανώς το τι ζωή κάνεις εκεί. Στη Νικαράγουα όσο κι αν προσπαθήσαμε, πάνω από 27-28 ευρώ την ημέρα δεν γινόταν να χαλάσουμε, ήταν όλα πάμφθηνα. Στο Ουζμπεκιστάν πέρασα μέρα με 10 ευρώ, 6 χόστελ και 4 φαγητό χωρίς να αισθανθώ ότι μου λείπει κάτι. Πέρασα και μέρα με 50 και ένιωθα ότι είμαι βασιλιάς. Στη Βραζιλία με 50/μέρα μπορείς να κάνεις εξαιρετική ζωή, που δεν είναι σε καμία περίπτωση φθηνή χώρα, φανταστείτε σε άλλες. Στη Βραζιλία με 70 κάνεις ΖΩΑΡΑ.

Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο αν ταξιδεύεις μόνος ή όχι. Σε θέμα διαμονής, δραστηριοτήτων, αμάξια βενζίνες κλπ άμα είσαι μόνος ανεβαίνει το μπάτζετ αισθητά.

1000€ για εισιτήριο που αναφέρατε είναι πάρα πολλά. Πας και στη Βραζιλία και αλλού με πολύ-πολύ λιγότερα.
Έδωσα πριν 20 μέρες 550 ευρώ για open jaw Αθήνα-Ανόι Κουάλα Λουμπούρ-Αθήνα με Air China. Ακριβώς το δρομολόγιο που θέλαμε και από Αθήνα, με 7000 μίλια αναβάθμισης στο τέλος, ενώ η Scoot είχε μινιμουμ 450 για Σιγκαπούρη. Eξαιρετικό deal θεωρώ βάση εναλλακτικών. Το καλοκαίρι έδωσα Αθήνα-Αμπου Ντάμπι-Σαμαρκάνδη και πίσω 120 ευρώ με Wizzair! Στυ Μύκονο να πας με καράβι θες 100άρικο πήγαινε-έλα. Τι συζητάμε.

Για Βραζιλία έχω βρει ένα σκασμό φορές στα 600 από Αθήνα, 400-450 από Ρώμη, Παρίσι κλπ. Ισχύει ότι δεν είναι όπως πριν τον Covid τα πράγματα, δεν διαφωνεί κανείς σε αυτό. Προσωπικά τα τελευταία 6 χρόνια έχω ακριβώς το ίδιο newsletter στο Fly4free και συνεχίζω να βλέπω διαμαντάκια σε εβδομαδιαία βάση.

Αλλα οταν λεμε 30 τη μερα, εννοουμε και διαμονη; Ποσο παει ενα δωματιο εκει? στη Βραζιλια, στην πρωτευουσα? οταν λεμε παρεα εννοουμε το δικλινο η 7 νομα σε ενα δωμα;
Ωραιότατο hostel καράκεντρο Sao Paulo 19 ευρώ το βράδυ, διαμερισματάρα last minute στο Paraiso στο Sao Paulo 33 ευρώ μόνος μου. Διαμέρισμα σε συγκρότημα με πισίνα και γυμναστήριο 28 ευρώ το βράδυ στο SP μόνο και μόνο επειδή είναι στο Luz, από τις χειρότερες περιοχές, αλλά και πάλι τζάμπα. Στο Ρίο υπάρχουν ένα σωρό αξιοπρεπέστατα χόστελ στα 17-20 ευρώ το βράδυ. Εξαιρετικά airbnb στην Ipanema πέντε λεπτά από την παραλία στα 50 το βράδυ, στην ιδανικότερη τοποθεσία. Δωμάτιο σε 5* στην Barra da Tijuca έβρισκα last minute με 60-65 το βράδυ. Έμεινα το Δεκέμβρη 24 βράδια στο Ρίο μόνος μου με 35 ευρώ μο το βράδυ αλλάζοντας 5 καταλύματα γιατί ήθελα να μείνω σε διαφορετικές περιοχές. Κάποιες μέρες χόστελ κάποιες airbnb.

Αυτό το διβδόμαδο βέβαια στο Ρίο όλα τα καταλύματα είναι 4-5 φορές απάνω λόγω καρναβαλιού. Δεν μιλάμε όμως για τις 2 από τις 52 εβδομάδες του χρόνου. Μιλάμε γενικά και γενικά υπάρχουν πάρα μα πάρα επιλογές αξιολογότατες.

Δεν έχουμε όλοι τον ίδιο ορισμό για το τι είναι οι βασικές ανέσεις.
Όλο το topic είναι αυτή η φράση.

Προσωπικά ταξιδεύω αυστηρά και μόνο με backpack (osprey farpoint40 αθάνατο). Δεύτερο ζευγάρι παπούτσια είναι άγνωστος όρος. Για μένα είναι άνεση να κουβαλάω λίγα, με πνίγει να έχω ένα σκασμό ρούχα. Έχω φίλο που θέλει άλλο t-shirt για πρωί άλλο για απόγευμα και άλλο για βράδυ και βγάζει σπυριά αν ακούσει για laundry σε ξένη χώρα. Άλλος θέλει Α, άλλος θέλει Β. Είναι απόλυτα κατανοητό και τίποτα κατακριτέο.

Όσο πιο πολύ ευέλικτος είναι κάποιος από θέμα χρόνου, τόσο πιο φθηνούς συνδυασμούς και deals θα βρει, είναι δεδομένο αυτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom