Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εεεεε τα ιδια λεμε αν ειναι να παιρνω ρουχα και να βαζω μπουγαδα καθομαι και σπιτι μου!δεκτος ο τροπος σκεψης σου,πολυς κοσμος το κανει αλλα προτιμω να χω την ηρεμια μου στο ταξιδι παρα 3 ρουχα κ ενα αγχος αν θα προλαβω να τα πλυνω και να στεγνωσουν για να τα ξαναβαλω..μπραβο οσοι το κανετε αλλα εγω....δεν!θα αναμενω το βιντεακι
Δεν έχω τρία, εξήγησα πόσα έχω, ανάλογα με το κλίμα είναι πλύσιμο (όχι μπουγάδα σε πλυντήριο τα δινω) κάθε 12-20 μέρες. Αν πλύνεις τη 15η μέρα έχεις ρούχα για ένα μήνα, δεν το βρίσκω άβολο ένα πλυντήριο το μήνα, ούτε ένα κούρεμα κλπ.

Προφανώς ο καθένας όπως βολεύεται.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.345
Δεν έχω καταλάβει τι μετράμε.
Το καλύτερο σχόλιο σε ένα τοπικ που ξεκίνησε για ταξιδιωτικά κόστη κ κατέληξε στο να τη πέφτουν στο Γιώργο αν έχει 4,7 ή 13 βρακιά στη βαλίτσα του ή αν πλένει με καζολίν τα πουλόβερ για να είναι μοσχομυριστος κ τρυφερός. Τον φάγατε τον άνθρωπο, εγώ χατζη-γιωργη μου παντως σε πιστεύω.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Για να επανέλθω στο θέμα εγώ θα πω ότι καταφέρνουμε να κρατάμε το budget χαμηλά ταξιδεύοντας off season. Δυσκόλεψε λίγο όταν το τέκνο μπήκε στο γυμνάσιο (ξέρετε απουσίες κλπ αλλά οκ) . Οι διάφορες στις τιμές είναι σημαντικές σε όλο το φάσμα του ταξιδιού. Από αεροπορικά μέχρι ξενοδοχεία κλπ.
Επισης είναι τραγικό οτι για να ταξιδέψω στο εξωτερικό δεν έχω πληρώσει ποτέ εντος Ευρώπης πάνω από 160€ max (νομίζω τόσα ήταν για Πορτογαλία και Φινλανδια , τα αλλά κατά μέσο όρο 130 από Ηρακλειο πηγαινε- ελα ) και για να ανέβω Αθηνα θέλω τα ιδια και περισσότερα εκτός και αν βρω τίποτα κατά τύχη με volotea . (Ήθελα να πω τον καημό μου 😉)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ρε φιλε @Yorgos δεν βγαινει με τιποτα λεμε... ο τυπας εδω 1 ζευγαρι παπουτσια 2 φουτερ και 12 μπλουζακια και εγκωσε το σακιδιο

Άμα θέλεις μπορείς να τα χωρέσεις. Κι εγώ τώρα με το σακίδιο πλάτης που επιτρέπει η wizz ταξιδεύω και έχω μαζι μου 3 παντελόνια, 8 μπλουζάκια, ένα έξτρα ζευγάρι παπούτσια, παντόφλες, μια πετσέτα, εσώρουχα, ένα φούτερ, ενα τσαντάκι καλλυντικών γεμάτο, και βέβαια φορτιστές, power bank, εκτυπωμένες πληροφορίες, ομπρέλα και πιθανόν κι άλλα που ξεχνάω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άμα θέλεις μπορείς να τα χωρέσεις. Κι εγώ τώρα με το σακίδιο πλάτης που επιτρέπει η wizz ταξιδεύω και έχω μαζι μου 3 παντελόνια, 8 μπλουζάκια, ένα έξτρα ζευγάρι παπούτσια, παντόφλες, μια πετσέτα, εσώρουχα, ένα φούτερ, ενα τσαντάκι καλλυντικών γεμάτο, και βέβαια φορτιστές, power bank, εκτυπωμένες πληροφορίες, ομπρέλα και πιθανόν κι άλλα που ξεχνάω.
Αποκλείεται, είμαι σίγουρος ότι κυκλοφορείς ακυλωτη, ξεβρακωτη, άπλυτη, άβαφη,δερματοδετη, αφορτιστη και αλεξίσφαιρη. Και κάνεις και χριτσι χριτσι.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Συμφωνώ με τον @bandit650. Η πολιτική χρέωσης της χειραποσκευής (διαστάσεων 55x45x25) δεν εφαρμόζεται μόνο από τη Ryanair, αλλά και από άλλες low cost (wizzair, easyjet κοκ). Η διαφορά τιμής Αιγαίου με αυτές τις εταιρείες δεν είναι συνήθως 20 €, αλλά αρκετά μεγαλύτερη. Τα παραδείγματα, που αναφέρει ο @Yorgos, δεν είναι ο κανόνας. Π.χ. τις ημερομηνίες ταξιδιού μου στο Εδιμβούργο η διαφορά τιμής easyjet και aegean είναι 170€.

Στα πρώτα μαθήματα μικροοικονομικής θεωρίας διδάσκεται η έννοια της χρησιμότητας. Για κάποιους εξ ημών, η ευχαρίστηση από την αποφυγή του κρατς κρατς της σακούλας στο σάκο και του 5λεπτο πλυσίματος δύο ρούχων στο χέρι αποτιμάται αρκετά λιγότερο από το κόστος της μεγαλύτερης αποσκευής (που σημειωτέον δεν το θεωρούμε και αμελητέο). Οπότε επιλέγουμε το στρίμωγμα και τη μπουγάδα.

Πάντως, τα οικονομικά ταξίδια απαιτούν κάποια εμπειρία, αλλά κυρίως ευελιξία αναφορικά με τις άδειες και τον προορισμό. Στη μετακόβιντ εποχή, το "θέλω να πάω στη Βαρκελώνη το πρώτο 10ήμερο του Απρίλη" πληρώνεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Στη μετακοβιντ περιοδο το προβλημα δεν εινσι μονο τα αεροπορικα. Ειμαι σε σοκ με τις τιμες διαμονης. Το κοστος της βαλιτσας μου φαινεται αμελητεο ειδικα αν το διαιρεσει κανεις με τις μερες ταξιδιου και αυτες ειναι αρκετες. Πολυ σοφα για 3ημερο η 4ημερο ταξιδι δεν αξιζει να χρεωθει καποιος βαλιτσακι και συμφερει το στριμωγμα. Αν λεμε για εβδομαδα και πανω και το εξτρα κοστος ειναι 5-6 ευρω τη μερα, τοτε αξιζει. Εδω θα πεσει τετοιο ξηλωμα για τη διαμονη που αρχιζει να φανταζει πολυ μικρο.

Στις low cost εχω καταληξει να χρεωνω ενα βαλιτσακι 10κιλο ανα 2 ατομα. Μαζι με 5 κιλα ο καθενας στη μικρη χειραποσκευη πιανουμε τα 20 κιλα συνολικα. 20 κιλα ειναι πιο πανω απο τις δυο 8κιλες στο light της Aegean και καρασυμφερει οικονομικα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη μετακοβιντ περιοδο το προβλημα δεν εινσι μονο τα αεροπορικα. Ειμαι σε σοκ με τις τιμες διαμονης. Το κοστος της βαλιτσας μου φαινεται αμελητεο ειδικα αν το διαιρεσει κανεις με τις μερες ταξιδιου και αυτες ειναι αρκετες. Πολυ σοφα για 3ημερο η 4ημερο ταξιδι δεν αξιζει να χρεωθει καποιος βαλιτσακι και συμφερει το στριμωγμα. Αν λεμε για εβδομαδα και πανω και το εξτρα κοστος ειναι 5-6 ευρω τη μερα, τοτε αξιζει. Εδω θα πεσει τετοιο ξηλωμα για τη διαμονη που αρχιζει να φανταζει πολυ μικρο.

Στις low cost εχω καταληξει να χρεωνω ενα βαλιτσακι 10κιλο ανα 2 ατομα. Μαζι με 5 κιλα ο καθενας στη μικρη χειραποσκευη πιανουμε τα 20 κιλα συνολικα. 20 κιλα ειναι πιο πανω απο τις δυο 8κιλες στο light της Aegean και καρασυμφερει οικονομικα
Πόση αύξηση βλέπεις στη διαμονή σε ευρωπαϊκές πόλεις σε σχέση με προ κοβιντ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Πόση αύξηση βλέπεις στη διαμονή σε ευρωπαϊκές πόλεις σε σχέση με προ κοβιντ;
Τσεκαροντας τα ιδια ξενοδοχεια που μειναμε περσι, 30%. Για πιο παλια, προ κοβιντ, φτανει το 50%. Δεν λεω για εντος κοβιντ, ηταν ειδικη συνθηκη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Υποψιν, οταν κανω budget ταξιδιου, υπολογιζω μονο εισιτηρια και ξενοδοχεια. Η διαβιωση κι εδω Αθηνα θα κοστιζε, δεν τη βαζω στο budget, ειναι δικο μου κολλημα να πιστευω οτι ειναι πανω κατω σχεδον το ιδιο αν αποφασιζαμε καποιες μερες να κανουμε "διακοπες" στην Αθηνα, χωρις μαγειρεμα, με εστιατορια , λογαριασμους και σουπερμαρκετ.
Απο τις σημειωσεις μου για το 2024 που εκλεισα τα παντα ως τον Αυγουστο και εχοντας κρατησει σταθερο το κοστος των αεροπορικων λογω μιλιων η low cost, το συνολικο κοστος ιδιων σε διαρκεια ταξιδιων την ιδια ακριβως περιοδο αυξηθηκε σε σχεση με περσι 20% λογω της διαμονης.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Αν η aegean ειχε 50αρια κ 60αρια τιμές, δεν θα γινόταν όλος αυτός ο πανικός σε κάθε έκπτωση, κουπόνι κ προσφορά που βγάζει. Θα θεωρούταν ryanair κ θα κλείναν όλοι συνέχεια. Εκτός αν πάει κανείς low fair, low season, πετάξει ημέρα Τρίτη κ γυρίσει πίσω δύο βδομάδες μετά τη μέρα με το low fare. Ένας νορμάλ εργαζόμενος αυτά δεν μπορεί να τα κάνει. Συνήθως πρέπει να κάνει ο,τι οικονομικότερο μπορεί σε συγκεκριμένες ημερομηνίες.

Όσο για τις διαμονές, οι αυξήσεις είναι όπως τα λέει η @paefstra πλέον εγώ ψάχνω πρώτα τη διαμονή κ αφού την κλείσω με δωρεάν ακύρωση, τότε κ μόνο τότε αγοράζω αεροπορικο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom