Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν η aegean ειχε 50αρια κ 60αρια τιμές, δεν θα γινόταν όλος αυτός ο πανικός σε κάθε έκπτωση, κουπόνι κ προσφορά που βγάζει. Θα θεωρούταν ryanair κ θα κλείναν όλοι συνέχεια. Εκτός αν πάει κανείς low fair, low season, πετάξει ημέρα Τρίτη κ γυρίσει πίσω δύο βδομάδες μετά τη μέρα με το low fare. Ένας νορμάλ εργαζόμενος αυτά δεν μπορεί να τα κάνει. Συνήθως πρέπει να κάνει ο,τι οικονομικότερο μπορεί σε συγκεκριμένες ημερομηνίες.

Όσο για τις διαμονές, οι αυξήσεις είναι όπως τα λέει η @paefstra πλέον εγώ ψάχνω πρώτα τη διαμονή κ αφού την κλείσω με δωρεάν ακύρωση, τότε κ μόνο τότε αγοράζω αεροπορικο
Το είπαμε αυτό, αν έχεις περιορισμούς και συγκεκριμένες ημερομηνίες είναι πολύ λιγότερες οι επιλογές. Τώρα τι είναι νορμαλ εργαζόμενος παίζεται, εγώ οσοι ξέρω νορμαλ ειναι. Εισιτήριο 160€ εντός Ευρώπης απλά δεν το πληρώνω, πάω αλλού.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Τι είπαμε αυτό, αν έχεις περιορισμούς και συγκεκριμένες ημερομηνίες είναι πολύ λιγότερες οι επιλογές. Τώρα τι είναι νορμαλ εργαζόμενος παίζεται, εγώ οσοι ξέρω νορμαλ ειναι. Εισιτήριο 160€ εντός Ευρώπης απλά δεν το πληρώνω, πάω αλλού.
Με τον τρόπο που γράφεις απλά εννοείς ότι η ετζιαν έχει ναύλα 50αρια κ 60αρια. Ε άμα βάλουμε ένα εκατομμύριο κριτήρια για να βγουν αυτά τα ναύλα, άστο. Τι βγάζει κατά μέσο όρο είναι. Και δεν βγάζει τις τιμές που λες. Και δεν μιλάω καν για τόσο συγκεκριμένες ημερομηνίες αλλά το να ψάξει κανείς να πάει κάπου +/- μια ορισμένη χρονική περίοδο.

Νορμάλ εργαζόμενος, δηλαδή η πλειοψηφία, είναι αυτός με τις 22 εργάσιμες άδειες το χρόνο, οι οποίες δεν δίνονται κατά το δοκούν. Ή ο μισθωτός που υποχρεωτικά λείπει Χριστούγεννα Πάσχα κ 15αυγουστο, δηλαδή σούπερ χαι σαιζόν.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Τι είπαμε αυτό, αν έχεις περιορισμούς και συγκεκριμένες ημερομηνίες είναι πολύ λιγότερες οι επιλογές. Τώρα τι είναι νορμαλ εργαζόμενος παίζεται, εγώ οσοι ξέρω νορμαλ ειναι. Εισιτήριο 160€ εντός Ευρώπης απλά δεν το πληρώνω, πάω αλλού.
Το 160 ειναι μια πολυ αισιοδοξη τιμη one way για το 2024 τις ημερομηνιες που εχουν αδειες οι μισθωτοι η χρονο χωρις σχολεια οι μαθητες. Σχεδον δεν υπαρχει επιλογη για αυτες τις ημερομηνιες. Απλα τα σκας, οπως τα εσκασα κι εγω για τον γιο μου συνδυασμο low cost και κανονικη εταιρεια και ακομη παραμιλαω, 250 για ενα ατομο, 6 μηνες πριν.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Τι 5κιλα και 10κιλα μας λέτε? 2 βρακιά για 25ημερο ταξίδι μια χαρά είναι. Αντε και ένα μπλουζάκι (χωρίς μανίκια). Βουτάς και ενα τόξο/βέλη στην πλάτη για να πληρωσεις τα εστιατόρια, μένεις και σε σπηλιά για οικονομία και όλα τζάμι.

Αααα! ξέχασα να σας πω: είμαι απο Κόρινθο
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Στα εισιτήρια μπορείς να κανείς οικονομία αγοράζοντας τα πολύ νωρίς εκμεταλλευόμενος τις προσφορές. Εντός Ευρώπης, Μεσογείου, δεν χρησιμοποιώ μίλια και πετάω κατα 95% με Αιγαίου. Γιατί; Όπως προλαλησε ο λαζοκουβανος το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο. Εισιτήρια λίγο πιο ακριβά από λοου κοστ, διατήρηση στάτους σαλόνια φαστ Τρακ (δοκιμάστε να περάσετε το αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης σε ώρες αιχμής) βαλίτσα σε μεγάλα ταξίδια...
Στη διαμονή, (όπως προλαλησε η κύρια με τις πέρλες) οπουδήποτε πάω δεν κάνω εκπτώσεις. Δεν πάω σε χώστεΛ γιατί δεν μου αρέσει να μοιράζομαι χώρο με άλλα 400 άτομα, τρώω σε τοπικά εστιατόρια αρχικά και να δεν μου αρέσει η κουζίνα πάω σε αλυσίδες η σε άλλες κουζίνες.
Εάν δεν έχω χρήματα να κάνω ένα άνετο ταξίδι μέσα σε λογικά όρια, άπλα δεν θα πάω, θα κάτσω σπίτι μου να περάσω το τετραήμερο μου.
Δεν πάω πλέον για να πάω, θέλω να είμαι άνετα, να ξεκουραστώ και να περάσω κάλα. Μουσεία και αρχαία τώρα έρχονται σε 4 μοίρα. μπορεί όμως να περάσω απ έξω και να πω, πολύ κόσμο ρε παιδί μου, δεν περιμένω στην ουρά, και να φύγω. 🤣🤣🤣.
Δηλαδή αν πάω Πεκίνο και δεν πάω σινικό τοίχος δεν χάλασε ο κόσμος. Έχει και την επομένη αν, όταν και όποτε.
Και για να απαντήσω και στην κυρία με το πτηνό, 🥳🥳🥳 η αιγαίου έχει άπειρα εισιτήρια για εξωτερικό με 50, 60 εύρω (ανά διαδρομή) αρκεί να ξέρεις ποτέ και πως θα αγοράσεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τον τρόπο που γράφεις απλά εννοείς ότι η ετζιαν έχει ναύλα 50αρια κ 60αρια. Ε άμα βάλουμε ένα εκατομμύριο κριτήρια για να βγουν αυτά τα ναύλα, άστο. Τι βγάζει κατά μέσο όρο είναι. Και δεν βγάζει τις τιμές που λες. Και δεν μιλάω καν για τόσο συγκεκριμένες ημερομηνίες.
Όχι, δεν εννόησα αυτό, ειπα ότι βρίσκω τέτοιες τιμές με aegean όχι μια και δυο αλλά σε πολλές ημερομηνίες που έβαλα. Κι αν έχεις ευελιξία μια χαρά τις βρίσκεις.Το ξέρουμε όλοι. Να εννόησα ότι όλοι της οι ναύλοι, πάντα αιώνια αβαδιστα και μοναδικά δεν το 3κςνα, το υπέθεσες εσύ. Όσοι έχουν ευελιξία μια χαρα τους βρίσκουν και σε πολλές περιπτώσεις βγαίνει φτηνότερα από το να πληρώσεις τη βαλιτσα σε εταιρείες που στη χρεώνουν.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.000
Τι 5κιλα και 10κιλα μας λέτε? 2 βρακιά για 25ημερο ταξίδι μια χαρά είναι. Αντε και ένα μπλουζάκι (χωρίς μανίκια). Βουτάς και ενα τόξο/βέλη στην πλάτη για να πληρωσεις τα εστιατόρια, μένεις και σε σπηλιά για οικονομία και όλα τζάμι.

Αααα! ξέχασα να σας πω: είμαι απο Κόρινθο
Καλως το ινδαλμα!
Διδαξε ρε τον κοσμο πώς γινεται!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλως το ινδαλμα!
Διδαξε ρε τον κοσμο πώς γινεται!
Τι να τους πω ρε φιλενάδα? Η άλλη πηγε και έκλεισε ξενοδοχειο με πόρτες και μπάνιο! Αν ειναι δυνατον! Αυτοι σε λιγο ετσι που το πάνε θα μας φερουν το ΔΝΤ με τις σπατάλες τους
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
@tatooine παντως ειδικα για φετος σηκωνει αναθεωρηση το "δεν τρωω μιλια εντος Ευρωπης". Οι σημειωσεις μου λενε οτι κατα τη στιγμη του κλεισιματος, 3 ως 7 μηνες πιο πριν, εξοικονομησα κατα μεσο ορο 150 ευρω για καθε flex εισιτηριο τρωγοντας 8.500 μιλια περιπου για καθε εισιτηριο. Αυτη η αναλογια θα αυξηθει πλησιαζοντας το Πασχα και το καλοκαιρι.

Επισης το -50% του genairation το φαγαμε για one way γιατι αξιζε πιο πολυ να φαμε μιλια στην επιστροφη παρα να παρει 1000 μιλια στον λογαριασμο του πληρωνοντας τα ενα 100ρικο.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.000
Τι να τους πω ρε φιλενάδα? Η άλλη πηγε και έκλεισε ξενοδοχειο με πόρτες και μπάνιο! Αν ειναι δυνατον! Αυτοι σε λιγο ετσι που το πάνε θα μας φερουν το ΔΝΤ με τις σπατάλες τους
:haha: :haha: :haha:
Μα απορω κι εγω: τι σκεφτοσαντε?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
@tatooine παντως ειδικα για φετος σηκωνει αναθεωρηση το "δεν τρωω μιλια εντος Ευρωπης". Οι σημειωσεις μου λενε οτι κατα τη στιγμη του κλεισιματος, 3 ως 7 μηνες πιο πριν, εξοικονομησα κατα μεσο ορο 150 ευρω για καθε flex εισιτηριο τρωγοντας 8.500 μιλια περιπου για καθε εισιτηριο. Αυτη η αναλογια θα αυξηθει πλησιαζοντας το Πασχα και το καλοκαιρι.

Επισης το -50% του genairation το φαγαμε για one way γιατι αξιζε πιο πολυ να φαμε μιλια στην επιστροφη παρα να παρει 1000 μιλια στον λογαριασμο του πληρωνοντας τα ενα 100ρικο.
Εμείς όλα τα μίλια τα τρώμε έκτος. Το κέρδος είναι ασύλληπτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom