Πώς θα μεταφέρω κασέτα minidv στο σκληρό μου;

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μπορει καποιος να βοηθησει για να βρω τροπο να μεταφερω τα κασσεττακια minidv που εχω, σε σκληρο δισκο;
Το laptop μου δεν εχει την καταλληλη υποδοχη, ωστε να χρησιμοποιησω το dvd recorder.Δεν εχει ουτε firewire ή expresscard slot.Αν και δεν ειμαι σχετικος με τετοια πραγματα.
Oυτε στη Sony ουτε στο πλαισιο ηξεραν να μου πουν περα απο το να αγορασω dvd recorder μονο και μονο για αυτο.
Η καμερα που εχω ειναι Sony Handycam.

Το laptop που εχω ειναι το παρακατω

ACER ASPIRE 5732Z-443G32MN - ΦΟΡΗΤΟΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ - E-SHOP.GR

Aν παρω καποιο εξωτερικο firewire,θα κανω δουλεια;

Τι μπορει να γινει;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γινεται μονο με ειδικο λογισμικο που εγκαθιστας στον υπολογιστη. Συνηθως η καθε βιντεοκαμερα εχει τετοιο σε cd, αν το εχεις χασει μπαινεις στο site της βιντεοκαμερας σου, βρισκεις το μοντελο και το κατεβαζεις. Η επομενη (και πιο ακριβη λυση) ειναι να αγορασεις ενα προγραμμα του εμποριου (pinnacle, adobe premiere elements κλπ) απο 50 μεχρι 120 ευρω.
Απλα αφου δεν εχεις firewire πρεπει να βεβαιωθεις πως μπορεις να κανεις τη δουλεια μεσω usb, στις περισσοτερες βιντεοκαμερες γινεται. Πριν μπεις σε εξοδα και διαπιστωσεις πως η μνημη του υπολογιστη ειναι λιγη για επεξεργασια βιντεο, δοκιμασε το τσαμπε προγραμμα της sony.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Απο προσωπικη πειρα η μινι dv πανασονικ που ειχα συνδεοταν μια χαρα με usb με το προγραμμα της πανασονικ, me to pinnacle ηθελε συνδεση με μια υποδοχη που αν θυμαμαι καλα λεγοταν dv in, δεν θυμαμαι αν δουλευε με usb.
Aν παρεις εξωτερικο firewire που θα το συνδεσεις στο λαπτοπ?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Απο προσωπικη πειρα η μινι dv πανασονικ που ειχα συνδεοταν μια χαρα με usb με το προγραμμα της πανασονικ, me to pinnacle ηθελε συνδεση με μια υποδοχη που αν θυμαμαι καλα λεγοταν dv in, δεν θυμαμαι αν δουλευε με usb.
Aν παρεις εξωτερικο firewire που θα το συνδεσεις στο λαπτοπ?

Που θα το συνδεσω,ε;Ελα ντε.
Δεν εχω κανενα προγραμμα της καμερας.
Ο τυπος στη Sony μου διαφημιζε με πολλη ανεση να αγορασω το αντιγραφικο τους.:shock: 245 ευρω:mad:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
το προγραμμα της καμερας τι βρισκεις ευκολα αρκει να ξερεις τι ακριβως μοντελο ειναι... αναρτησε ακριβως το μοντελο της καμερας και βοηθαμε...

καποιες εξωτερικες καρτες για firewire που εχω στο μυαλο μου δε γινεται να χρησιμοποιηθουν στο λαπτοπ σου γιατι δεν εχεις τη καταλληλη υποδοχη...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Νομιζα οτι ολα τα laptops εχουν αυτες τις υποδοχες.
Η καμερα μου ειναι Sony Handycam του 2005.Οποια βοηθεια,ευπροσδεκτη.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Νομιζα οτι ολα τα laptops εχουν αυτες τις υποδοχες.
Η καμερα μου ειναι Sony Handycam του 2005.Οποια βοηθεια,ευπροσδεκτη.
DIGITUS IEEE 1394a / Firewire ExpressCard | Digitus

κατι τετοιο δεν μπαινει στο λαπτοπ σου, απο οτι ειδα δεν εχεις υποδοχη....απο οτι διαβασα να συνδεθεις με usb δε προτεινεται γενικοτερα, μειωνεται πολυ η ποιοτητα της εικονας....γενικα θα σου ελεγα να βρεις ενα φιλικο υπολογιστη, αλλα η διαδικασια να περασεις τισ κασστετες ειναι χρονοβορα, καθως ουσιαστικα πρεπει να παιξουν, δηλαδη θα παρει οση διαρκεια εχουν αυτες....

Μακαρι να μπορουσα να βοηθησω περισσοτερο

Μπορεις παντως να δοκιμασεις με usb, αν δεν εισαι ιδιαιτερα ιδιοτροπος με την αναλυση και προγραμματα για να επεξεργαστεις και να περασεις τα βιντεο σου μπορεις να βρεις , να ειναι καλα το ιντερνετ...(και τα πειρατικα)
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Το θεμα ειναι οτι ειμαι ιδιοτροπος με την αναλυση και επισης,οτι θελω oλο το υλικο της καθε κασσεττας,δε θελω να κοψω ουτε λεπτο.Βλεπω να μη γλιτωνω την αγορα εξτρα αντιγραφικου.
Θα και τι μπορω να κατεβασω.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Μμμμ... μια πιθανοτητα ειναι να συνδεσεις τη καμερα σου μεσω USB σε καποιο PC με Windows 7 (για να εχει τελευταιους drivers) και να δεις αν το PC αναγνωριζει τη καμερα ή αν τη "βλεπει" ως εξωτερικο δισκο. Αν Ναι, τοτε απλα μετεφερε τα αρχεια DV στο pc ΚΑΙ ΜΕΤΑ επεξεργασου τα οπως θελεις. Μη το κανεις μεσω προγραμματος επεξεργασιας βιντεο - χωρις Firewire θα εχεις προβλημα. Αν Οχι, τοτε ψαξε να βρεις καποιο γνωστοι σου που να εχει καμερα με miniDV που να αναγνωριζεται απο το PC. Η λυση μετατροπεα δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα δουλεψει.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Θα ηθελα ξανα την αποψη σας.
Ενας φιλος μου πληροφορικος,μου συστησε να παρω το παρακατω

AverMedia Avertv Volar Go USB Whitebox - Κάρτες TV-Radio - plaisio.gr

Εκτος απο το να παιζει η τηλεοραση στο λαπτοπ,μεσω usb μπορω να το συνδεσω απευθειας με τη βιντεοκαμερα.Μου το εξηγησε βεβαια αν και δεν πολυκαταλαβα το τεχνικο ζητημα.
Παντως,ο,τι ισχυει 100%.
Τι λετε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.203
Μηνύματα
883.667
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom