Νορβηγία Πώς παμε Τρομσο στη Νορβηγια?

Μηνύματα
25
Likes
11
Καλησπέρα σε ολους. Απο λοφοτεν ξερει κανεις να με διαφωτισει? Κανα 10ημερο εκει και τριγύρω αξιζει? Η να μου προτεινετε μερη κ κοστος περιπου?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα στην ιστoρία που είχα γράψει αν και δεν είναι πρόσφατη.
Για να απολαύσεις στο έπακρο την περιοχή η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι προτεινόμενη. Δεν ξέρω αν υπάρχουν βολικές συγκοινωνίες, αλλά το αμάξι σου δίνει την ελευθερία να σταματάς όπου θες και να απολαμβάνεις το τοπίο.
Το 10ήμερο φαντάζει μάλλον πολύ (αποκλειστικά για Lofoten), εξαρτάται όμως από τις δραστηριότητες που θέλεις να κάνεις (πχ trekking) ή αν θα το συνδάσεις και με γύρω περιοχές (προτείνεται).
Η Νορβηγία είναι ακριβή χώρα τόσο στη διαμονή όσο και στην εστίαση (πιθανότατα να μαγειρεύετε στο κατάλυμμα όπως κάνουν οι περισσότεροι)
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα σε ολους. Απο λοφοτεν ξερει κανεις να με διαφωτισει? Κανα 10ημερο εκει και τριγύρω αξιζει? Η να μου προτεινετε μερη κ κοστος περιπου?
Γύρισα από το αρχιπέλαγος Lofoten πριν 3 μήνες....περάσαμε με την παρέα μου 5 ημέρες στην καρδιά του χειμώνα, το Φεβρουάριο ! Απίστευτο μέρος με απαράμιλλη ομορφιά... Για ότι πληροφορίες χρειαστείς, στείλε !
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Γύρισα από το αρχιπέλαγος Lofoten πριν 3 μήνες....περάσαμε με την παρέα μου 5 ημέρες στην καρδιά του χειμώνα, το Φεβρουάριο ! Απίστευτο μέρος με απαράμιλλη ομορφιά... Για ότι πληροφορίες χρειαστείς, στείλε !
Ποσο σε ζηλευω με την καλη εννοια!
Οι αποριες μ ειναι οι εξης:

-Μεινατε σε airbnb η καπου αλλου?
- για τις μερες που μεινατε εκει ποσα χαλασατε αν επιτρέπεται?
-ενοικιασατε αμαξι?
-πως φτασατε εκει?
-κοστος εισιτηρίων?
-μεινατε μονο λοφοτεν η πηγατε κ καπου αλλου?
-ο καιρος πως ηταν? Εννοω εκανε κρυο ουδέτερα πράγματα?
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα σε ολους. Απο λοφοτεν ξερει κανεις να με διαφωτισει? Κανα 10ημερο εκει και τριγύρω αξιζει? Η να μου προτεινετε μερη κ κοστος περιπου?
Πρέπει να μας πεις πότε θα πάτε και πόσες μέρες μένετε καθαρά στην Νορβηγία (εξαιρώ δηλαδή τις μέρες του ταξιδιού από/προς Ελλάδα). Συμφωνώ με hydronetta ότι 10 μέρες μόνο Lofoten είναι πολύ.Μια και πάτε εκεί πάνω καλό είναι, και συστήνεται ανεπιφύλακτα, να το συνδυάσετε και με άλλες περιοχές. Ο πιο εύκολος τρόπος για να πάει κάποιος είναι από το Oslo με αεροπλάνο μέχρι το Narvik. Από εκεί νοικιάζεις αυτοκίνητο (οπωσδήποτε απαραίτητο γενικά για την Νορβηγία ) και φτάνεις από τον Ε6 και τον Ε10 στο Svolvar (160 km).Αν θέλεις να φτάσεις μέχρι την άκρη στο ψαροχώρι με το περίεργο όνομα Α είναι άλλα 132 km υπέροχης διαδρομής.Για την επιστροφή, και για να δείτε και άλλα μέρη, με αυτοκίνητο μέχρι το Bodo (ή με fast ferry) και από εκεί με αεροπλάνο για το Oslo. Είναι υπέροχη η επιλογή σου,απίστευτη ομορφιά όποια εποχή και να πάει κάποιος.Ενας μικρός χάρτης της περιοχής και μια ανάμνηση μου :)

1588500456191.png


1588500527097.png
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Πρέπει να μας πεις πότε θα πάτε και πόσες μέρες μένετε καθαρά στην Νορβηγία (εξαιρώ δηλαδή τις μέρες του ταξιδιού από/προς Ελλάδα). Συμφωνώ με hydronetta ότι 10 μέρες μόνο Lofoten είναι πολύ.Μια και πάτε εκεί πάνω καλό είναι, και συστήνεται ανεπιφύλακτα, να το συνδυάσετε και με άλλες περιοχές. Ο πιο εύκολος τρόπος για να πάει κάποιος είναι από το Oslo με αεροπλάνο μέχρι το Narvik. Από εκεί νοικιάζεις αυτοκίνητο (οπωσδήποτε απαραίτητο γενικά για την Νορβηγία ) και φτάνεις από τον Ε6 και τον Ε10 στο Svolvar (160 km).Αν θέλεις να φτάσεις μέχρι την άκρη στο ψαροχώρι με το περίεργο όνομα Α είναι άλλα 132 km υπέροχης διαδρομής.Για την επιστροφή, και για να δείτε και άλλα μέρη, με αυτοκίνητο μέχρι το Bodo (ή με fast ferry) και από εκεί με αεροπλάνο για το Oslo. Είναι υπέροχη η επιλογή σου,απίστευτη ομορφιά όποια εποχή και να πάει κάποιος.Ενας μικρός χάρτης της περιοχής και μια ανάμνηση μου :)

View attachment 312141

View attachment 312142
Καλησπερα και ευχαριστω θερμα οσους μοιραζονται τις εμπειριες τους εδω .
Τωρα λογο της καταστασης με τον κορονοιο ειναι λιγο δύσκολο. Θελω πολυ ομως να μαθω οσο περισσοτερες πληροφορίες, για να δω τελικα αν θα πρεπει να δώσω μονο το συκώτι ή και το νεφρο για να παω χαχα επειδη ειναι ονειρο ζωης. ( αστειευομαι)

Εβαλα ενα χρονικο των 10 ημερων, κατα προτιμηση λοφοτεν αλλα οχι απαραιτητα μονο εκει, θα ηθελα να το συνδυασω και με αλλα μερη αν γινοταν.
(καλα γενικα εκει πανω ειναι απιστευτα νορβηγια φιλανδια ισλανδια κλπ)

Θα ηθελα να δω

- Lofoten

-Geiranger fjord

-Bergen

-Seven Sisters waterfall

-Haukland beach

-Μουσειο πλοιων των Vikings

-Βορειο Σελας

Απλα σαν πρωτη επιλογη εβαλα λοφοτεν επειδη δεν νομιζω να ειναι εφικτο να τα γυρισω ολα και να τα συνδυασω. Ισως λοφοτεν και οτι εχει γυρω απο αξιοθεατα κλπ.

Το Τρομσο αξιζει γενικα? Εκει βλεπεις το σελας? Και κατα ποσο ειναι πιθανο να το πετυχει κανεις γτ εχω ακουσει ειναι δυσκολο.

Θα με ενδιεφερε επισης να ξερω ενα σεβαστο οικονομικο πακετο ποσο θα παει, να εχω μια εικονα. Ξερω οτι ειναι ακριβή χωρα, καποιος μ ειχε πει για 2κ το άτομο κ οτι τα πραγματα στο σουπερ τους είναι πιο φθηνα απο της Ελλαδας.

Ολο ερωτησεις ειμαι χαχα 😭😂😎
Σας τρελανα
 

anlazar

Member
Μηνύματα
134
Likes
917
Ταξίδι-Όνειρο
Περού,Γαλλική Πολυνησία
Ποσο σε ζηλευω με την καλη εννοια!
Οι αποριες μ ειναι οι εξης:

-Μεινατε σε airbnb η καπου αλλου?
- για τις μερες που μεινατε εκει ποσα χαλασατε αν επιτρέπεται?
-ενοικιασατε αμαξι?
-πως φτασατε εκει?
-κοστος εισιτηρίων?
-μεινατε μονο λοφοτεν η πηγατε κ καπου αλλου?
-ο καιρος πως ηταν? Εννοω εκανε κρυο ουδέτερα πράγματα?
Θα απαντήσω εδώ για να βοηθήσω κι άλλους...
1) Όχι, αλλά σε διαμερίσματα που βρήκα μέσω booking
2) Χμ....ο προορισμός είναι γενικά πολύ ακριβός...και όλες οι δραστηριότητες είναι ακριβές... οπότε για 5 ημέρες με αεροπορικά, διαμονή, ενοικίαση αμαξιού, φαγητό (αν θες να φας και σε κανένα εστιατόριο), δραστηριότητες (π.χ. βόλτα στα φιόρδ με φουσκωτό για παρατήρηση αετών, εκδρομή με χάσκι κτλ κτλ) υπολόγισε τουλάχιστον 1500Ε και βάλε....
3) Χωρίς αμάξι δεν γίνεται...τουλάχιστον το χειμώνα τα δρομολόγια με τη συγκοινωνία είναι αραιά.... επομένως νοικιάζεις αμαξάκι από το Narvik που είναι η πόλη εισόδου στα Λοφότεν
4) Φτάσαμε με πτήσεις από Θεσ/νίκη --> Μόναχο --> Όσλο --> Νάρβικ... κουραστικό μεν αλλά με
5) ... 420 Ε καθώς για τελευταία στιγμή και χειμώνα, τα εισιτήρια μπορείς να τα βρείς και πολύ περισσότερο...χώρια που δεν είχε τη θερινή - φτηνή απευθείας πτήση για Όσλο.
6) Μείναμε 5 ημέρες στα Λοφότεν (που για χειμώνα ήταν αρκετά καλό διάστημα, παραπάνω θα κούραζε) και στη συνέχεια 3 ημέρες στο γειτονικό, σουηδικό χωριό Abisko που αποτελεί και από τα καλύτερα μέρη παγκοσμίως για την παρατήρηση του σέλατος
7) ο καιρός κακός !! και χιονοθύελλα, και αέρας, και παγετός και λίγη βροχή και συννεφιά.... και ηλιοφάνεια (αν είσαι τυχερός !!!). Απ' όλα έχει το καιρικό μενού εκεί στην εσχατιά !!! Κατά γενική ομολογία πάντως είχε κρύο (μέχρι και -17C έφτασε) αλλά ήταν ανεκτό...και σε συνδυασμό με την ομορφιά του τοπίου... το κάτι άλλο !
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το Τρομσο αξιζει γενικα? Εκει βλεπεις το σελας? Και κατα ποσο ειναι πιθανο να το πετυχει κανεις γτ εχω ακουσει ειναι δυσκολο.

Θα με ενδιεφερε επισης να ξερω ενα σεβαστο οικονομικο πακετο ποσο θα παει, να εχω μια εικονα. Ξερω οτι ειναι ακριβή χωρα, καποιος μ ειχε πει για 2κ το άτομο κ οτι τα πραγματα στο σουπερ τους είναι πιο φθηνα απο της Ελλαδας.
Η χώρα είναι πανάκριβη. Για μένα η πιο ακριβή που έχω επισκεφτεί μέχρι τώρα και το πιο ακριβό μου ταξίδι γενικά (ενδεικτικά, οι τιμές είναι παραπάνω κι από Αμερική, Καναδά ή Ισλανδία). Δε θυμάμαι να είδα κανένα προϊόν στο σούπερ μάρκετ να είναι πιο φτηνό από Ελλάδα (ίσως ο σολωμός τώρα που το ξανασκέφτομαι).

Το Τρόμσο είναι μια μικρή πόλη που ναι μεν δεν τη λες αδιάφορη αλλά ούτε είναι και κάτι το συγκλονιστικό. Αποτελεί ωστόσο έναν από τους κορυφαίους προορισμούς που μπορείς να πετύχεις το Βόρειο Σέλας (και στα Λοφότεν καλά είναι). Για να έχεις πιθανότητες να το δεις πρέπει απαραιτήτως να είσαι στα μέρη κάποιο διάστημα μεταξύ Σεπτεμβρίου και μάξιμουμ μέσα Απριλίου (λόγω συνθηκών σκότους). Από κει και πέρα, για το αν τελικά θα καταφέρεις να το δεις, υπάρχει και μια σειρά άλλων παραγόντων, όπως το αν υπάρχει αρκετή δραστηριότητα του ΒΣ τις μέρες που θα είσαι εκεί και κυρίως το πώς είναι ο καιρός. Χιόνια και σύννεφα καθιστούν το εγχείρημα έως και ακατόρθωτο. Μπορεί να είσαι εκεί πάνω για 3 μέρες και να βλέπεις κάθε μέρα εκπληκτικά "σόου" στον ουρανό ή να είσαι 6 μέρες και να μην το πετύχεις καθόλου. Είναι συνεπώς και θέμα τύχης. Αν έχεις όρεξη για διάβασμα, στην ιστορία που έχω ξεκινήσει αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες για το Τρόμσο και το κυνήγι του ΒΣ.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Καλησπερα και ευχαριστω θερμα οσους μοιραζονται τις εμπειριες τους εδω .
Τωρα λογο της καταστασης με τον κορονοιο ειναι λιγο δύσκολο. Θελω πολυ ομως να μαθω οσο περισσοτερες πληροφορίες, για να δω τελικα αν θα πρεπει να δώσω μονο το συκώτι ή και το νεφρο για να παω χαχα επειδη ειναι ονειρο ζωης. ( αστειευομαι)

Εβαλα ενα χρονικο των 10 ημερων, κατα προτιμηση λοφοτεν αλλα οχι απαραιτητα μονο εκει, θα ηθελα να το συνδυασω και με αλλα μερη αν γινοταν.
(καλα γενικα εκει πανω ειναι απιστευτα νορβηγια φιλανδια ισλανδια κλπ)

Θα ηθελα να δω

- Lofoten

-Geiranger fjord

-Bergen

-Seven Sisters waterfall

-Haukland beach

-Μουσειο πλοιων των Vikings

-Βορειο Σελας

Απλα σαν πρωτη επιλογη εβαλα λοφοτεν επειδη δεν νομιζω να ειναι εφικτο να τα γυρισω ολα και να τα συνδυασω. Ισως λοφοτεν και οτι εχει γυρω απο αξιοθεατα κλπ.

Το Τρομσο αξιζει γενικα? Εκει βλεπεις το σελας? Και κατα ποσο ειναι πιθανο να το πετυχει κανεις γτ εχω ακουσει ειναι δυσκολο.

Θα με ενδιεφερε επισης να ξερω ενα σεβαστο οικονομικο πακετο ποσο θα παει, να εχω μια εικονα. Ξερω οτι ειναι ακριβή χωρα, καποιος μ ειχε πει για 2κ το άτομο κ οτι τα πραγματα στο σουπερ τους είναι πιο φθηνα απο της Ελλαδας.

Ολο ερωτησεις ειμαι χαχα 😭😂😎
Σας τρελανα
Ολο ερωτησεις ειμαι χαχα 😭😂😎 Σας τρελανα

Ουδείς αναμάρτητος 😈 Η Νορβηγία είναι ένας must προορισμός (το λένε και πολλοί άλλοι φίλοι εδώ μέσα) και πολύ καλά κάνεις και τον έχεις βάλει στο πρόγραμμα σου. Οι 10 μέρες εκεί θα σου δώσουν μια καλή εικόνα της χώρας αλλά δεν μπορείς να δεις όλα όσα αναφέρεις.Κατ' αρχάς πρέπει να διαλέξεις εποχή.Αν πας χειμώνα θα κυνηγάς το Βόρειο Σέλας κάπου στον βορρά και θα έχεις το μειονέκτημα της μικρής μέρας και του μάλλον δύσκολου καιρού.Αν προτιμήσεις καλοκαίρι θα έχεις πολύ μεγάλες μέρες,άρα θα τις εκμεταλλεύεσαι καλύτερα,σίγουρα καλύτερο καιρό και θα δεις περισσότερα.Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το σχεδιάγραμμα ενός από τα ταξίδια μου στην Νορβηγία που έχει πολλά απ'αυτά που ζητάς .🇸🇯
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Αρχικά θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις την εποχή που θέλεις να πας και σε ποιο κομμάτι της χώρας θα εστιάσεις. Υπόψη ότι η διάρκεια της ημέρας το χειμώνα είναι πολύ μικρή. Το χειμώνα επίσης πολλές τουριστικές διαδρομές είναι κλειστές π.χ. αυτές που συνδυάζονται με το Γκειράνγκερ (υπάρχει η επιλογή του κρουαζιερόπλοιου Hurtigruten, από το Όλεσουντ, όπου μπορείς να φτάσεις αεροπορικώς). Το Τρόμσε είναι μια μικρή πόλη για μια, άντε δυο μέρες, εκτός αν το έχεις απλά βάση στην αναζήτηση του σέλαος. Οι αποστάσεις στη Νορβηγία είναι τεράστιες και τα όρια ταχύτητας χαμηλά, να οδηγήσεις π.χ. από Μπέργκεν στα Λοφότεν (ή Λοφούτεν) θέλεις τρεις ημέρες (με διανυκτέρευση). Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι ακριβή και αν το αφήσεις σε άλλη πόλη σχεδόν διπλασιάζεται η τιμή. Το φαγητό είναι πανάκριβο, η διαμονή επίσης. Το ταξίδι, παρολαυτά μπορεί να γίνει, με σωστό προγραμματισμό και έχοντας συγκεκριμένη στόχευση.
 
Μηνύματα
25
Likes
11
Ολο ερωτησεις ειμαι χαχα 😭😂😎 Σας τρελανα

Ουδείς αναμάρτητος 😈 Η Νορβηγία είναι ένας must προορισμός (το λένε και πολλοί άλλοι φίλοι εδώ μέσα) και πολύ καλά κάνεις και τον έχεις βάλει στο πρόγραμμα σου. Οι 10 μέρες εκεί θα σου δώσουν μια καλή εικόνα της χώρας αλλά δεν μπορείς να δεις όλα όσα αναφέρεις.Κατ' αρχάς πρέπει να διαλέξεις εποχή.Αν πας χειμώνα θα κυνηγάς το Βόρειο Σέλας κάπου στον βορρά και θα έχεις το μειονέκτημα της μικρής μέρας και του μάλλον δύσκολου καιρού.Αν προτιμήσεις καλοκαίρι θα έχεις πολύ μεγάλες μέρες,άρα θα τις εκμεταλλεύεσαι καλύτερα,σίγουρα καλύτερο καιρό και θα δεις περισσότερα.Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω το σχεδιάγραμμα ενός από τα ταξίδια μου στην Νορβηγία που έχει πολλά απ'αυτά που ζητάς .🇸🇯
Επειδη ειμαι ατομο του χειμωνα, και με εκνευριζει η ζεστη, σκεφτομουν καλοκαιρινους μηνες να πηγαινα. Μαιο ή Αύγουστο ή Σεπτέμβρη. Αν δεν σου κανει κοπο στειλτο μου. Σε ευχαριστω!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
811
Likes
10.208
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Επειδη ειμαι ατομο του χειμωνα, και με εκνευριζει η ζεστη, σκεφτομουν καλοκαιρινους μηνες να πηγαινα. Μαιο ή Αύγουστο ή Σεπτέμβρη. Αν δεν σου κανει κοπο στειλτο μου. Σε ευχαριστω!
Δεν έχει εκεί τέτοια ζέστη που να σε εκνευρίζει. Στο Bergen φτάνει μέχρι 20-22 βαθμούς τον Αύγουστο. Θα στο στείλω λίγο αργότερα γιατί τώρα μου βγήκε κάτι επείγον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom