Iberia Πώς χρησιμοποιώ τα μίλια της Iberia στην oneworld;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω καμιά εικοσαριά χιλιάδες μίλια (avios) με την Ιμπέρια. Κανονικά, αυτά είναι αρκετά για 2-3 πτήσεις (one way) εντός Ευρώπης. Θέλω να τα χρησιμοποιήσω, π.χ για πτήσεις προς και από Βιέννη (από Αθήνα) αλλά το site τους δε με αφήνει, παρότι υποτίθεται πως μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στη συμμαχία της oneworld. ΟΚ, η Ιμπέρια πια δεν πετάει ούτε από Αθήνα, αλλά πετάνε σε διάφορες διαδρομές άλλες της συμμαχίας, όποια διαδρομή όμως κι αν βάλω μου λέει πως τέτοιες πτήσεις δεν υφίστανται, παρότι στην επιλογή βάζω "πτήσεις με oneworld". Γραφεία Ιμπέρια δεν υπάρχουνσ τον τόπο διαμονής μου, η κλήση στην Ισπανία με τις αναμονές θα μου στοιχίσει παραπάνω από τις πτήσεις... καμιά λύση;
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Έχω καμιά εικοσαριά χιλιάδες μίλια (avios) με την Ιμπέρια. Κανονικά, αυτά είναι αρκετά για 2-3 πτήσεις (one way) εντός Ευρώπης. Θέλω να τα χρησιμοποιήσω, π.χ για πτήσεις προς και από Βιέννη (από Αθήνα) αλλά το site τους δε με αφήνει, παρότι υποτίθεται πως μπορώ να τα χρησιμοποιήσω στη συμμαχία της oneworld. ΟΚ, η Ιμπέρια πια δεν πετάει ούτε από Αθήνα, αλλά πετάνε σε διάφορες διαδρομές άλλες της συμμαχίας, όποια διαδρομή όμως κι αν βάλω μου λέει πως τέτοιες πτήσεις δεν υφίστανται, παρότι στην επιλογή βάζω "πτήσεις με oneworld". Γραφεία Ιμπέρια δεν υπάρχουνσ τον τόπο διαμονής μου, η κλήση στην Ισπανία με τις αναμονές θα μου στοιχίσει παραπάνω από τις πτήσεις... καμιά λύση;
Η εξαργύρωση των μιλίων λογικά θα πρέπει να γίνει από την Iberia οπότε καλό είναι να απευθυνθείς σε αυτούς. Αν δεν μπορείς τηλεφωνικώς τότε δοκίμασε με email να τους εξηγήσεις το θέμα σου..
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το θέμα που έχω δεν έχει να κάνει ακριβώς με την Iberia, αλλά με την Oneworld, οπότε το γράφω εδώ να μην ανοίγω νέο.

Στη Star Alliance, τουλάχιστον μέχρι πρίν τις αλλαγές, ξέρουμε ότι μαζευεις εύκολα μίλια στην aegean, τουλάχιστον εγώ, με όποια εταιρία της star alliance και αν ταξίδευα, εκεί τα περνούσα.

Ξέρει κανείς σε ποιάν κάρτα αεροπορικής μέλος της oneworld συμφέρει να περνάμε τα μίλια μας, ώστε να μαζέψουμε όσα θέλουμε (σε περίπτωση) για να ανέβουμε κατηγορία; (μίλια αναβάθμισης). Δηλαδή, είναι καλύτερο να τα περνάμε σε λογαριασμό Iberia, Qatar, British, κάποια άλλη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom