Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.750
Screenshot_2023-07-23-23-09-54-993-edit_com.instagram.android.jpg


Και αν πέσουμε, θα ξανασηκωθουμε..
Η μεγαλύτερη φωτιά των τελευταίων 30 χρόνων, η μεγαλύτερη φυσική καταστροφή, η μεγαλύτερη εκκένωση περιοχών και ταυτόχρονα η μεγαλύτερη- η πιο ζεστή αγκαλιά όλων των εθελοντών της Ρόδου.
Είμαι περήφανη που είμαι Ροδιτισσα και είμαι περήφανη για όλους αυτούς τους ανθρώπους που τις τελευταίες μέρες κρατάνε Θερμοπύλες σε όλα τα πόστα. Στα μέτωπα, στους χώρους φιλοξενίας, στα ξενοδοχεία ,στους δρόμους, στα αεροδρόμια, στα λιμάνια.. Αυτές τις μέρες της απόλυτης καταστροφής, η ελπίδα εναπόκειται στους ανθρώπους και ευτυχώς αποδεικνύεται ότι ακόμα στον τόπο μου υπάρχουν πολλοί!

Για όλους εσάς που έχετε κλείσει διακοπές στη Ρόδο,καλό είναι να παρακολουθείτε τις εξελίξεις και να προτιμήσετε να μείνετε στο βόρειο τμήμα του νησιού. Δυστυχώς η φωτιά ακόμα καίει και δεν είναι υπό έλεγχο αλλά προσευχόμαστε όλοι πως τα πράγματα θα βελτιωθούν ώρα με την ώρα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
View attachment 436062

Και αν πέσουμε, θα ξανασηκωθουμε..
Η μεγαλύτερη φωτιά των τελευταίων 30 χρόνων, η μεγαλύτερη φυσική καταστροφή, η μεγαλύτερη εκκένωση περιοχών και ταυτόχρονα η μεγαλύτερη- η πιο ζεστή αγκαλιά όλων των εθελοντών της Ρόδου.
Είμαι περήφανη που είμαι Ροδιτισσα και είμαι περήφανη για όλους αυτούς τους ανθρώπους που τις τελευταίες μέρες κρατάνε Θερμοπύλες σε όλα τα πόστα. Στα μέτωπα, στους χώρους φιλοξενίας, στα ξενοδοχεία ,στους δρόμους, στα αεροδρόμια, στα λιμάνια.. Αυτές τις μέρες της απόλυτης καταστροφής, η ελπίδα εναπόκειται στους ανθρώπους και ευτυχώς αποδεικνύεται ότι ακόμα στον τόπο μου υπάρχουν πολλοί!

Για όλους εσάς που έχετε κλείσει διακοπές στη Ρόδο,καλό είναι να παρακολουθείτε τις εξελίξεις και να προτιμήσετε να μείνετε στο βόρειο τμήμα του νησιού. Δυστυχώς η φωτιά ακόμα καίει και δεν είναι υπό έλεγχο αλλά προσευχόμαστε όλοι πως τα πράγματα θα βελτιωθούν ώρα με την ώρα.
Κρίμα..Πολύ κρίμα για το νησί...Κουράγιο σε όλους σας....

Στο μεταξύ κάποιες εταιρείες ακυρώσαν ή ακυρώνουν πτήσεις..


Οι αεροπορικές που ακυρώνουν πτήσεις προς τη Ρόδο - Airnews
 

stefanoss

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους, επιτελους κλεισαμε και εμεις διακοπες στην Ροδο τελος Αυγουστου 7 νυχτες 8 μερες. ΕΙμαστε μια οικογενεια με ενα παιδι 3 χρονων. Λιγη βοηθεια να οργανωθουμε :)

1) Αξιζει η ενοικιαση αυτοκινητου?
2) Περιοχες διαμονης
3) Θα θελαμε να παμε και καποιες μερες σε αλλο νησι, αν ναι σε ποιο
4) Εξορμισεις σε χωρια

και γενικα οτιδηποτε εχετε να προτεινεται ειναι καλοδεχουμενο!!

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπερα σε ολους, επιτελους κλεισαμε και εμεις διακοπες στην Ροδο τελος Αυγουστου 7 νυχτες 8 μερες. ΕΙμαστε μια οικογενεια με ενα παιδι 3 χρονων. Λιγη βοηθεια να οργανωθουμε :)

1) Αξιζει η ενοικιαση αυτοκινητου?
2) Περιοχες διαμονης
3) Θα θελαμε να παμε και καποιες μερες σε αλλο νησι, αν ναι σε ποιο
4) Εξορμισεις σε χωρια

και γενικα οτιδηποτε εχετε να προτεινεται ειναι καλοδεχουμενο!!

Ευχαριστω εκ των προτερων
1) Για μένα αξίζει
3) Μου άρεσε πολύ η Χάλκη με την παραλία Πόνταμο να είναι πραγματικά απίθανη , πας με τα πόδια από το λιμάνι!
IMG_20210831_143554.jpg

Αλλά στο Καστελόριζο έπαθα πλάκα...Δεν έχει παραλία, βουτιά από δω και σκαλίτσα για να ανέβεις, αλλά τα νερά είναι όνειρο και κολυμπάς με χελώνες
IMG_20210904_131904.jpg
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
1. Εννοείται και σπέυστε και από τώρα για καλύτερες τιμές
2. Εδώ δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί υπάρχουν πολλές επιλογές και μέρη διαμονής. Ανάλογα με τα θέλω σας. Εϊναι η πρώτη φορά που πάτε Ρόδο? Θέλετε να είστε κοντά στην πόλη? Ή προτιμάτε να μένετε κάπου και να έχετε τη θάλασσα 2 βήματα με τα πόδια?
3. Συμφωνώ απόλυτα με τη Χάλκη που ανέφερε η go2beach, τη λάτρεψα ομοίως (έμεινα 2 βράδια στο νησί). Καστελλόριζο δεν έχω πάει, αλλά εάν πάτε να βάλετε διαμονή. Δεν είναι και δίπλα από τη Ρόδο και είναι ταλαιπωρία να το "ξεπετάξετε" χωρίς διαμονή. Η Χάλκη από την άλλη ψιλοπαλεύεται κάποιες μέρες την εβδομάδα (ανάλογα με τα δρομολόγια) στο πλαίσιο μονοήμερης.
4. Εάν νοικιάσετε αυτοκίνητο, αξίζει να φτάσετε μέχρι τις εσχατιές του νησιού γιατί όχι και μέχρι τη νότια άκρη στο Πρασονήσι. Ιδιαίτερη μνεία νοιώθω ότι θα ήθελα να κάνω σε 2 χωριά στη ΝΔ πλευρά του νησιού που με γοήτευσαν πραγματικά: το Μονόλιθο και την Απολακκιά. Εντυπωσιακά τοπία (καθοδόν θα δείτε και ορεινές περιοχές του νησιού που νομίζω ψιλογλίτωσαν από τη φωτιά πέρσι) και γύρω γύρω υπάρχουν παρθένες παραλίες. Στο Μονόλιθο υπάρχει κάστρο και έχει εντυπωσιακό ηλιοβασίλεμα, και στην Απολακκιά τεχνητή λίμνη που προσφέρει και φυσιολατρικές δραστηριότητες. Γενικά ο νότος του νησιού έχει μεγάλο ενδιαφέρον και ευτυχώς δεν έχει τον τρελό χαμό άλλων περιοχών του νησιού
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.904
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom