Ταϊλάνδη Ραδιενεργεια!!!!

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
ο tripakias έχει 3 μέρες που ζωγραφίζει !!
Δείτε χαρακτηριστικά αυτό που γράφει ο Yorgos περί αντίστοιχης πυρηνικής έκρηξης στο Τσέρνομπιλ : ότι επηρεάστηκε ο τράβελερ απ'τη ραδιενέργεια του Τσέρνομπιλ, καθώς όταν έγινε η έκρηξη βρισκόταν στο Σουδάν *
* όπου Σουδάν- Τσέρνομπιλ = ίση απόσταση Ιαπωνίας - Μπαλί
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ πάλι έχω να καταθέσω ότι παρακολουθώντας τόσο καιρό το φόρουμ βλέπω ότι κάποιοι είτε επειδή έχουν άγνοια κινδύνου ή επειδή τους εξιτάρει ή επειδή απλώς δεν έτυχε κάτι στους ίδιους (και ποτέ να μην τους τύχει εύχομαι ολόψυχα),παρακινούν ελαφρά τη καρδία κι άλλα μέλη,πολλές φορές και εντελώς πρωτάρηδες, "να κάνουν μια βραδινή βολτίστα downtown Lagos","έναν περίπατο μόνοι τους στις φαβέλες του Ρίο" και "μια όμορφη κατάδυση στην ατόλη Μορουρόα" παραλείποντας ή λέγοντας τη μισή αλήθεια για αυτά.

Χρησιμοποιώ ακραία και φανταστικά παραδείγματα -αν και δεν αποκλείω να έχουν πράγματι προταθεί κάποια από αυτά σε κάποιο νήμα- για να καταδείξω ότι η παράβλεψη των στατιστικών στοιχείων ή των επιστημονικών ερευνών επειδή έτσι μας αρέσει ή επειδή όλα είναι θεωρίες συνωμοσίας και σχέδια του παγκόσμιου Σιωνισμού,δεν είναι πάντα ούτε η πιο σώφρονα ούτε και η πιο ώριμη στάση.

Στο συγκεκριμένο ερώτημα λοιπόν η καθαρά προσωπική μου άποψη αλλά και τα επιστημονικά στοιχεία που μέχρι τώρα έχω διαβάσει,υποδεικνύουν ότι δεν υπάρχει βάσιμος λόγος ανησυχίας για την Ταϋλάνδη,το Μπαλί και τις τριγύρω περιοχές.Εγώ πιο πολύ θα αγχωνόμουν από την τυχόν ενεργοποίηση των γύρω ρηγμάτων λόγω του ισχυρού σεισμού παρά για τη ραδιενέργεια.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Νομιζω πως αυτό το "πρόβλημα" λύνεται με τον πλουραλισμό απόψεων. Δηλαδή έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να βρεις σωστές πληροφορίες όταν υπάρχουν πολλές πηγές. Δεν μπορεί ολοι να έχουν άγνοια κινδύνου ή ολοι να ειναι φοβητσιάρηδες εεεε; Επίσης η δυνατότητα του καθενός να αξιολογεί τα λεγόμενα/γραφόμενα είναι αυτή που θα του εξασφαλίσει ορθότερες αποφάσεις.
Φυσικά σε ολα τα παραπάνω θα πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπ΄όψιν η γνώμη/γνώση ειδικών επιστημόνων σε θέματα οπως Ραδιενέργεια.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.855
Likes
19.087
Κι επειδή ακριβώς είμαστε λογικοί, σκεφτόμαστε ότι στη Ταϋλάνδη ή στο Μπαλί δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ή απλά ανοίγουμε ένα χάρτη και βλέπουμε πού είναι οι εν λόγω χώρες για να ησυχάσουμε, διότι βάζω στοίχημα ότι κάποιοι που εκφράζουν φόβους δεν έχουν καμία ιδέα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ή απλά ανοίγουμε ένα χάρτη και βλέπουμε πού είναι οι εν λόγω χώρες για να ησυχάσουμε, διότι βάζω στοίχημα ότι κάποιοι που εκφράζουν φόβους δεν έχουν καμία ιδέα.
E αυτό είναι ακραίο! Να πεις ότι κάποιοι ίσως να μην ξέρουν που είναι η Μιανμάρ για παράδειγμα, να πώ εντάξει. Αλλά άτομα εδώ μέσα να μην ξέρουν Μπαλί, Ταϋλάνδη κλπ, μου φαίνεται αδύνατο. Τουλάχιστον στο περίπου, δε θα ξέρουν; :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.759
Likes
51.007
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ θα πήγαινα. Για τον ίδιο λόγο που οι τουρίστες δε σταμάτησαν να πηγαίνουν στην Κρήτη όταν έγινε το Τσερνόμπιλ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τελικά είναι Τσέρνομπιλ,Τσερνόμπιλ ή Τσερνομπίλ;;;

Το έχω ακούσει και στις τρεις παραλλαγές.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τελικά είναι Τσέρνομπιλ,Τσερνόμπιλ ή Τσερνομπίλ;;;

Το έχω ακούσει και στις τρεις παραλλαγές.
τί γέλιο !! Πιστεύω είναι το 1ο
τσερνομπίλ σα πλειμομπίλ μπατμομπίλ ή κατι τετοιο μου κανει:haha::haha:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Κι εγώ θα πήγαινα. Για τον ίδιο λόγο που οι τουρίστες δε σταμάτησαν να πηγαίνουν στην Κρήτη όταν έγινε το Τσερνόμπιλ.
Μα αν δεν κανω λαθος οι τουριστες της κρητης του 1987, Ευρωπαιοι κυριως, ειχαν ηδη εκτεθει στη χωρα τους στη ραδιενεργεια. Καιγεται ο καμένος?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.764
Μέλη
39.002
Νεότερο μέλος
nekpapagiannis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom