Τουρκία Ραμαζάνι στην Τουρκία: δύο πόλεις, δύο κόσμοι

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Και κάθε φορά που παίρνουν ως απάντηση τη λέξη "Γιουνανιστάν" στην ερώτηση για την καταγωγή μας χαμογελούν.
Προς Θεού, δεν σε αμφισβητώ αλλά μου εκατσε κατι πολύ διαφορετικο. Στὴν πλατεία του ωρολογίου, εψαχνα καποια προσχαρη, μη βιαστικὴ φάτσα γιὰ νὰ ζητήσω νὰ μὲ φωτογραφίσουν.

κόβω ενανε τύπο, ήτανε μὲ τὴν έτσι του, ήμανε ομοίως καγώ με την ετσι μου, ημεθα σχεδον συνομηλικοι, ντάξει, λεω ας ζητησω απ’αυτόνανε.

Πάω, ζητώ , οκ, μας φωτογραφεί, κατόπιν ρωτάει:

«Πόθεν είστε;»

«Γιουνανιστάν», τον λεω

Και τότες, μου ριχνει ένα χαμογελο, ξερεις τι χαμογελο; Εχεις δει το Μπορατ; Εκει που ψαχνει στέγη να κοιμηθεί και βρίσκει σπίτι ενός ζεύγος ηλικιωμένων… Και τους ρωτάει «γιατί έχετε φωτογραφίες εβραίων;» «διότι κι εμεις εβραίοι ειμεθα», τον απαντά η κυρία. Καί σκαει ένα χαμογελο… Το θυμάσαι; Τέτοιο χαμογελο μου χάρισε ο εν λογω, καλη του ωρα. Λολ

Φυσικα, αν δεν εχεις δει Μπόρατ, σπεύσε!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προς Θεού, δεν σε αμφισβητώ αλλά μου εκατσε κατι πολύ διαφορετικο. Στὴν πλατεία του ωρολογίου, εψαχνα καποια προσχαρη, μη βιαστικὴ φάτσα γιὰ νὰ ζητήσω νὰ μὲ φωτογραφίσουν.

κόβω ενανε τύπο, ήτανε μὲ τὴν έτσι του, ήμανε ομοίως καγώ με την ετσι μου, ημεθα σχεδον συνομηλικοι, ντάξει, λεω ας ζητησω απ’αυτόνανε.

Πάω, ζητώ , οκ, μας φωτογραφεί, κατόπιν ρωτάει:

«Πόθεν είστε;»

«Γιουνανιστάν», τον λεω

Και τότες, μου ριχνει ένα χαμογελο, ξερεις τι χαμογελο; Εχεις δει το Μπορατ; Εκει που ψαχνει στέγη να κοιμηθεί και βρίσκει σπίτι ενός ζεύγος ηλικιωμένων… Και τους ρωτάει «γιατί έχετε φωτογραφίες εβραίων;» «διότι κι εμεις εβραίοι ειμεθα», τον απαντά η κυρία. Καί σκαει ένα χαμογελο… Το θυμάσαι; Τέτοιο χαμογελο μου χάρισε ο εν λογω, καλη του ωρα. Λολ

Φυσικα, αν δεν εχεις δει Μπόρατ, σπεύσε!
Δεν έχω δει το Μπόρατ ομολογώ! :)
Όλοι πάντως τρελή χαρά όταν άκουγαν Γιουνανιστάν, αλήθεια.
Ένας μόνο μας σχολίασε κάτι για τον Mitsotakis. Πολύ προσβληθήκαμε. #not
 

MarieAries

Member
Μηνύματα
214
Likes
1.467
Ταξίδι-Όνειρο
Δυτική Αφρική
Ευχαριστώ πολύ! Ήταν από τους στόχους μου φέτος να ξεκινήσω πάλι τα off the beaten path ταξίδια, νομίζω έκανα την αρχή! 😄

Επιτέλους!!
Εντωμεταξύ, μόλις τώρα πήρα χαμπάρι την ιστορία σου 😆
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Με τις ερωτήσεις για το ένα κ το άλλο οι ιστορίες χαντακώνονται κάπως...
Πρόταση προς το boss @Defkalion να υπάρχουν κάτι σαν δύο ροές μια για τις ιστορίες αποκλειστικά κ μια για τα υπόλοιπα ώστε να διαβαζόμαστε από περισσότερο κόσμο και οι υπό εξέλιξη να κερδίζουν περισσότερο χρόνο στη ροή.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επιτέλους!!
Εντωμεταξύ, μόλις τώρα πήρα χαμπάρι την ιστορία σου 😆
Εύχομαι να συνεχίσω δυναμικά Μαράκι!
Όσο για το ότι τώρα την πήρες χαμπάρι, λογικό θα το έλεγα αν σκεφτείς ότι την ξεκίνησα τη Δευτέρα του Πάσχα. 😂 Το σκέφτηκα ότι ίσως να πήγαινε άπατη, αλλά ήταν από τις λίγες μέρες που είχα επαρκή ελεύθερο χρόνο και είπα "ή τώρα ή ποτέ". 😄
Με τις ερωτήσεις για το ένα κ το άλλο οι ιστορίες χαντακώνονται κάπως...
Πρόταση προς το boss @Defkalion να υπάρχουν κάτι σαν δύο ροές μια για τις ιστορίες αποκλειστικά κ μια για τα υπόλοιπα ώστε να διαβαζόμαστε από περισσότερο κόσμο και οι υπό εξέλιξη να κερδίζουν περισσότερο χρόνο στη ροή.
Ενδιαφέρουσα ιδέα Εύα μου, δεν ξέρω βέβαια πόσο εύκολη είναι στην εφαρμογή.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπραβο που επεστρεψες στο γράψιμο ιστοριών! Γραφεις και ωραία!
Αυτή δε τη φορά εχεις δυο πολυ αγαπημένες πόλεις μου , τόσο διαφορετικές μεταξύ τους.
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μπραβο που επεστρεψες στο γράψιμο ιστοριών! Γραφεις και ωραία!
Αυτή δε τη φορά εχεις δυο πολυ αγαπημένες πόλεις μου , τόσο διαφορετικές μεταξύ τους.
Σε ευχαριστώ πολύ Κική μου! :)
Όντως πολύ διαφορετικές οι δύο αυτές πόλεις, πόσα διαφορετικά πρόσωπα έχει αυτή η χώρα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μου έλειψε πολύ το γράψιμο σου, η δε Σμύρνη φαίνεται υπέροχη. Έχω πάει 7 φορές στην Τουρκία, και τις 7 αποκλειστικά στην Κωνσταντινούπολη. Θελουμε όμως να επισκεφτούμε και τα ενδότερα, ειδικά την Καππαδοκία.
ΥΓ Eid Mubarak λέμε στη Σαουδικη Αραβία και κλαίμε 😂 αφού τόσο το ραμαζάνι όσο και το τέλος του μας δημιούργησαν πολλά προβλήματα. Ευτυχώς όταν τελειώνουν τα θυμόμαστε και γελάμε! Καμία σχέση η εικόνα της Σμύρνης. Ανυπομονώ όμως για τη συνέχεια, και μάλλον κι εσείς ζοριστήκατε.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μου έλειψε πολύ το γράψιμο σου, η δε Σμύρνη φαίνεται υπέροχη. Έχω πάει 7 φορές στην Τουρκία, και τις 7 αποκλειστικά στην Κωνσταντινούπολη. Θελουμε όμως να επισκεφτούμε και τα ενδότερα, ειδικά την Καππαδοκία.
ΥΓ Eid Mubarak λέμε στη Σαουδικη Αραβία και κλαίμε 😂 αφού τόσο το ραμαζάνι όσο και το τέλος του μας δημιούργησαν πολλά προβλήματα. Ευτυχώς όταν τελειώνουν τα θυμόμαστε και γελάμε! Καμία σχέση η εικόνα της Σμύρνης. Ανυπομονώ όμως για τη συνέχεια, και μάλλον κι εσείς ζοριστήκατε.
Σε ευχαριστώ πολύ Φενάκι!

Καλά η Κων/πολη είναι έρωτας. Εγώ την έχω επισκεφτεί πέντε φορές (συν κάτι stopovers που δεν τα πολυμετράω) και περιμένω πώς και πώς για την επόμενη.
Αναφορικά με την Καππαδοκία, η αλήθεια είναι ότι ήταν ψηλά στα υποψήφια μέρη, αλλά αφενός μας χάλασε το υπερτουριστικό, αφετέρου δεν βρήκαμε απευθείας πτήσεις από Σμύρνη και με λεωφορείο οι ώρες ήταν υπερβολικά πολλές για έξι όλες κι όλες μέρες. Όσο για τη Σμύρνη, υπέροχη δεν τη βρήκα για να είμαι ειλικρινής (ούτε τα πέριξ που είχα δει το 2015), αλλά έχει σίγουρα ενδιαφέρον.

Ναι, στο Ικόνιο αντιμετωπίσαμε κάποια ζόρια με το Ραμαζάνι (εντελώς διαφορετική συνθήκη από Σμύρνη), αλλά εικάζω ότι στη Σαουδική Αραβία είναι ίσως πιο hardcore η φασούλα (περιμένουμε την ιστορία σου να μας τα πεις). :D
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
587
Likes
2.386
@underwater πολυ μου ειχε λειψει το γραψιμο σου. Οσο για το Ικονιο, ο,τι πιο συναρπαστικο για μενα να διαβασω που θα ενιωθα δεος απλα κ μονο να βρισκομαι στην τοποθεσια του μαυσωλειου του Ρουμι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom