Ρομαντικό Διήμερο στη Θεσσαλονίκη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μας αρεσει
Για φαγητό γράφτηκαν στο σχετικό θέμα.
Τώρα για το κομμάτι της μοντέρνας τέχνης η πόλη δε φημίζεται. Υπάρχει το Momus, το Τελλόγλειο αν πετύχεις καμιά ενδιαφέρουσα έκθεση, αυτά. Σε βυζαντινά και αρχαιολογικά είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα.
Λογικά θα πάτε προς λιμάνι, περάστε μια βόλτα από Kitchen bar. Αν σας ενδιαφέρει, ξεκίνησε πριν λίγες μερες στην α' προβλήτα του λιμανιού έκθεση φωτογραφίας των Γιατρών χωρίς σύνορα https://msf.gr/magazine/ekthesi-mar...i-horis-synora-kai-magnum-photos-thessaloniki.
Στη νέα παραλία προφανώς θα περπατήσετε, μπορείτε να συνεχίσετε προς Κρήνη, να πιείτε το κατιτίς σας στο Les Zazous, τη Ρέμβη ή το Mistral.
Προφανώς θα ανεβείτε προς κάστρα, έχει πλέον ωραίο μονοπάτι ακριβώς δίπλα στα τείχη. Μπορείτε να τα συνδυάσετε με βόλτα στην Άνω Πόλη Τσινάρι κλπ. Παλαιότερα είχε μία (και καλά τουριστική) γραμμή του ΟΑΣΘ (Νο 50), δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Κέντρο, Λαδάδικα κλπ. τα ξέρεις, δε θα αναφέρω κάτι συγκεκριμένο.
Ούτε για το Κέντρο ξέρω, ούτε για τα Λαδαδικα, αλλά θα το βρω. Παουερ φαίνεται η φωτογραφική έκθεση, σε ευχαριστώ πολυ. Κατάλυμα σε ποια περιοχή ψαχνω;

Επίσης κάτι σε live jazz υπάρχει μεσοβδόμαδα;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Μας αρεσει
Ούτε για το Κέντρο ξέρω, ούτε για τα Λαδαδικα, αλλά θα το βρω. Παουερ φαίνεται η φωτογραφική έκθεση, σε ευχαριστώ πολυ. Κατάλυμα σε ποια περιοχή ψαχνω;

Επίσης κάτι σε live jazz υπάρχει μεσοβδόμαδα;
Για διαμονή από τη στιγμή που θα είστε ποδαράτοι, δείτε στην περιοχή του ιστορικού κέντρου, δυτικά της Εθνικής Αμύνης / Λευκού Πύργου και ανατολικά της Δραγούμη / Λαδάδικων, κάτω από την Εγνατία.
Για live jazz δεν έχω κάτι υπόψιν μου, παλαιότερα είχε ενδιαφέροντα λαιβάκια (όχι μόνο jazz) μετά ποτού στο Malt n Jazz, αλλά τώρα με τους περιορισμούς ζορίζει το πράγμα
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.293
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Επίσης κάτι σε live jazz υπάρχει μεσοβδόμαδα;
Το Duende Jazz Bar,βρίσκεται στον 1ο όροφο ενός άλλου μπαρ της πόλης (Καφωδείο Ελληνικόν), στην οδό Ελ. Βενιζέλου 45,στο κέντρο της πόλης.Ηταν κλειστό λόγω των γνωστών μέτρων αλλά ανοίγει ξανά την Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου,(και κάθε Πέμπτη),με ώρα έναρξης στις 10 μμ. Για πιο πολλές πληροφορίες και για κράτηση που νομίζω ότι είναι απαραίτητη λόγω των περιορισμών τηλ. 6942615002
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το Duende Jazz Bar,βρίσκεται στον 1ο όροφο ενός άλλου μπαρ της πόλης (Καφωδείο Ελληνικόν), στην οδό Ελ. Βενιζέλου 45,στο κέντρο της πόλης.Ηταν κλειστό λόγω των γνωστών μέτρων αλλά ανοίγει ξανά την Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου,(και κάθε Πέμπτη),με ώρα έναρξης στις 10 μμ. Για πιο πολλές πληροφορίες και για κράτηση που νομίζω ότι είναι απαραίτητη λόγω των περιορισμών τηλ. 6942615002
Σουπερρρρρρ
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Για φαγητό (από τις πολλές επιλογές που υπάρχουν) προτείνω Extravaganza, Μαιτρ και Μαργαριτα, Σέμπρικο, Νάμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
για φαγητο μαχαλο και extravaganza, απο μενα είναι ένα ναι, ξενοδοχεία θα βρεις πολύ εύκολα αυτό το διάστημα για όλες τις τσέπες , τελευταίο που έμεινα το urban colors μιά χαρά ηταν και με το παραπάνω..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
για φαγητο μαχαλο και extravaganza, απο μενα είναι ένα ναι, ξενοδοχεία θα βρεις πολύ εύκολα αυτό το διάστημα για όλες τις τσέπες , τελευταίο που έμεινα το urban colors μιά χαρά ηταν και με το παραπάνω..
Σε airbnb θα μείνουμε, έχουμε κουπόνια για ξοδεμα
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή μπαγιατεψε αυτό το νήμα, θα ήθελα προτάσεις για τι να κάνουμε, που να φάμε, τι να δούμε 2 νέα (γκου γκουχ) παιδια που θα πάμε Θεσσαλονίκη για 2 βράδια μέσα...
Προς στιγμήν τρόμαξα βλέποντας τη λέξη «ρομαντικό», ποιος τα πιστεύει ακόμα αυτά τα πράγματα για τη Θεσσαλονίκη; :haha:

Για φαγητό το νήμα που προαναφέρθηκε είναι θησαυρός, μελέτησε το, συν τις προτάσεις που έπεσαν εδώ στη τελευταία σελίδα. Έχει άπειρα.
Κατάλυμα σε ποια περιοχή ψαχνω;
Και για μένα airbnb και αυστηρά στο κέντρο, δεν υπάρχει λόγος για κάτι άλλο. Οταν βρεις κάτι που σ' αρέσει στείλε διευθύνσεις να σου πούμε.
Επίσης κάτι σε live jazz υπάρχει μεσοβδόμαδα;
Στο Malt n Jazz δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει jazz εκείνη τη μέρα, το πιθανότερο είναι όχι, οπότε δείτε το πρόγραμμα νωρίτερα. Είναι ωραίο μπαρ όμως.
για τι να κάνουμε
Οπωσδήποτε βόλτα στην άνω πόλη, αν αξίζει κάτι είναι αυτό, για περπάτημα, βόλτα, μικρές δόσεις ιστορίας, καφέ και ίσως φαγητό. Από τη μία πορτάρα ως την άλλη και το πύργο του Τριγωνίου για τη θέα και στο Γεντι κουλέ. Τσέκαρε και το «καφέ αίθριο στο γεντι κουλέ», ειδικότερα αν έχει καλό καιρό και μπορείς να κάτσεις έξω.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Από πλευράς μουσείων νομίζω το Εβραϊκό Μουσείο στην υπέροχη Αγίου Μηνά είναι κάτι που δεν μπορείς να βρεις αλλού. Το επισκεφτήκαμε τις προάλλες, ενώ ζούμε 15 και πλέον χρόνια στην πόλη, και μας εντυπωσίασε.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Από πλευράς μουσείων νομίζω το Εβραϊκό Μουσείο στην υπέροχη Αγίου Μηνά είναι κάτι που δεν μπορείς να βρεις αλλού. Το επισκεφτήκαμε τις προάλλες, ενώ ζούμε 15 και πλέον χρόνια στην πόλη, και μας εντυπωσίασε.
Για κάποιον ντόπιο εννοείται πως αξίζει. Έχω πάει και είναι ενδιαφέρον.
Έχω αμφιβολίες όμως και θεωρώ ότι δεν είναι από τα πράγματα που πρέπει να δει ο Γιώργος στη Θεσσαλονίκη σε ένα ρομαντικό τριήμερο (από τη στιγμή που έχει γυρίσει όλον τον κόσμο κι έχει βρεθεί, μεταξύ άλλων, και στο Ισραήλ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.427
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom