Ρομαντικό τριήμερο

Μηνύματα
32
Likes
46
Καλησπέρα σας,
Λοιπόν, μετά από πολύυυ καιρό υπάρχει η δυνατότητα να φύγουμε ένα τριήμερο οι δυο μας!
Οπότε θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για ένα προορισμό χαλαρό, ρομαντικό, με καλό φαγητό και το μέγιστο τρεις ώρες από Έβρο. Νομίζω ότι μάλλον ήδη ζητάω πολλά, αλλά αν έχετε υπόψη σας και κάποιο κατάλυμα θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα🙂
Ευχαριστώ!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Εμείς πάντως θα πάμε στο Μελένικο για οινογνωσία και Αγκιστρο για χαμάμ. Από εκεί που είστε είναι κοντά και η Τουρκία και η Βουλγαρία, αν θέλεις εξωτερικό -ειδάλλως Θεσσαλονίκη αν θέλετε κάτι πιο κοσμοπολίτικο ή νομό Δράμας για φύση και σε συνδυασμό με μικρή πόλη/καλό φαγητό/ καλό κρασί.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Έβρο σε ποιο σημείο? Άλλο Αλεξανδρούπολη, άλλο Ορεστιάδα και πιο πάνω.
Αν είστε ψηλά και σε απόσταση έως και 3 ώρες, θα πρότεινα Κωνσταντινούπολη. Εναλλακτικά Ξάνθη ή Νέστο.
Από Αλεξανδρούπολη μπορείτε και Θεσσαλονίκη.
 
Μηνύματα
32
Likes
46
Έβρο σε ποιο σημείο? Άλλο Αλεξανδρούπολη, άλλο Ορεστιάδα και πιο πάνω.
Αν είστε ψηλά και σε απόσταση έως και 3 ώρες, θα πρότεινα Κωνσταντινούπολη. Εναλλακτικά Ξάνθη ή Νέστο.
Από Αλεξανδρούπολη μπορείτε και Θεσσαλονίκη.
Καλησπέρα
Έχετε δίκιο, είναι μεγάλος από άποψη αποστάσεων ο νομός.
Από Αλεξανδρούπολη θα ξεκινήσουμε και ο Νέστος νομίζω είναι ιδανική επιλογή για την εποχή!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Εμείς πάντως θα πάμε στο Μελένικο για οινογνωσία και Αγκιστρο για χαμάμ. Από εκεί που είστε είναι κοντά και η Τουρκία και η Βουλγαρία, αν θέλεις εξωτερικό -ειδάλλως Θεσσαλονίκη αν θέλετε κάτι πιο κοσμοπολίτικο ή νομό Δράμας για φύση και σε συνδυασμό με μικρή πόλη/καλό φαγητό/ καλό κρασί.
Καλησπέρα
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Για το Άγκιστρο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Το Μελένικο είναι κάπου κοντά; Πρώτη φορά το ακούω και μου φαίνεται εξαιρετική ιδέα.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Είναι στη Βουλγαρία κάπου 30 χιλιόμετρα βόρεια από τα σύνορα του Προμαχώνα.
Μπορείτε να πάτε Άγκιστρο για χαμάμ (εμείς μένουμε συνήθως στο «Ξύλινο χωριό» που έχει και ταβέρνα με καλό φαγητό) και να πάτε ημερήσια εκδρομή στο Μελένικο (τις ώρες μεταξύ του πρωινού και του βραδινού χαμάμ)

Μου έβαλες ιδέες τώρα!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Εμείς πάντως θα πάμε στο Μελένικο για οινογνωσία και Αγκιστρο για χαμάμ. Από εκεί που είστε είναι κοντά και η Τουρκία και η Βουλγαρία, αν θέλεις εξωτερικό -ειδάλλως Θεσσαλονίκη αν θέλετε κάτι πιο κοσμοπολίτικο ή νομό Δράμας για φύση και σε συνδυασμό με μικρή πόλη/καλό φαγητό/ καλό κρασί.
Πώς είναι πλέον το αγκίστρο; Τελευταία φορά πήγα το 2003 και μόλις τότε άρχιζε να φουντώνει.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.209
Likes
5.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Εγώ θα σου πρότεινα και την Προύσα. Κοντά σε σένα, όμορφη, μικρή πόλη και ό,τι πρέπει για ένα τριήμερο.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πώς είναι πλέον το αγκίστρο; Τελευταία φορά πήγα το 2003 και μόλις τότε άρχιζε να φουντώνει.
Μάλλον έχει ξεφουντώσει. Δεν έχουν ούτε μια πλατεία, ούτε κάπου να κανεις μια βόλτα. Κάναμε ένα Τρεκ στο βουνό- πάλι καλά που έχουν χαράξει κι ένα μονοπάτι. Αν δεν υπήρχε το Ξυλινο χωριό όπου θεωρώ πως μόνο εδώ αξίζει η διαμονή, το υπόλοιπο χωριό είναι σε εγκατάλειψη και αδιαφορία…
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Μάλλον έχει ξεφουντώσει. Δεν έχουν ούτε μια πλατεία, ούτε κάπου να κανεις μια βόλτα. Κάναμε ένα Τρεκ στο βουνό- πάλι καλά που έχουν χαράξει κι ένα μονοπάτι. Αν δεν υπήρχε το Ξυλινο χωριό όπου θεωρώ πως μόνο εδώ αξίζει η διαμονή, το υπόλοιπο χωριό είναι σε εγκατάλειψη και αδιαφορία…
βασικα νομιζω οτι ολη η ατραξιον ειναι το λουτρό (ειχε κόσμο; Ή λογω καθημερινής, οχι; ) και τα λοιπα λιγο (ως πολυ) παρακατιανά.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
βασικα νομιζω οτι ολη η ατραξιον ειναι το λουτρό (ειχε κόσμο; Ή λογω καθημερινής, οχι; ) και τα λοιπα λιγο (ως πολυ) παρακατιανά.
Έχει κόσμο (για καθημερινή) . Σε αντίθεση με το Μελενικο που δεν είχε. Θα γράψω δυο λόγια όταν γυρίσω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom