Ρουμανία Ρουμανία (Καρπάθια - Βουκουρέστι)

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Γεια σε όλους πάω βουκουρεστι και θελω πληροφορία για το που να μείνω κάπως κεντρικά να είμαστε κοντά σε σημεία ενδιαφέροντος,στο κέντρο της πόλης ας πούμε που να ψάξω ποια περιοχή ;ευχαριστώ
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.271
Likes
7.883
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Οπουδήποτε κοντά στην παλιά πόλη.
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Το πατάω στο booking και δεν μου το δίνει σαν επιλογή
Διάβασε την ιστορία μου. Πάτα εκεί που λέω σημείο μηδέν του Βουκουρεστίου και θα δεις πού είναι το κέντρο. Επίσης στο τέλος της ιστορίας μου έχω χάρτη με πολλά από τα σημεία ενδιαφέροντος. Ίσως σε συνδυασμό με τον χάρτη της booking σε βοηθήσει.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το πατάω στο booking και δεν μου το δίνει σαν επιλογή
Μπορείς να επιλέξεις στο booking να σου δείξει ξενοδοχεία κάπου στο 1 km από την παλιά πόλη για να πηγαίνεις με τα πόδια σε αυτήν και να δεις τα περισσότερα αξιοθέατα. Για κάποια μακρινά αξιοθέατα μπορείς να πας με το μετρό τους ή με ταξί BOLT/ UBER που ήταν πάμφηνα!!!
Στην παρακάτω εικόνα η κίτρινη περιοχή είναι η "old town".
Εγώ έμεινα στο Europa Royale Bucharest που ήταν ακριβώς στην έναρξη της παλιάς πόλης και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

1676558287111.png


Ξεκίνησα να γράφω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για τη Ρουμανία σε ιστορία αλλά την άφησα μισή....
Δες για τις μετακινήσεις με ταξί που ήταν πάμφηνα!!!

Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Υ.Γ. Μόνο το φαγητό δεν ευχαριστηθήκαμε. Αλλά να σου πω, πουθενά στην Ευρώπη! Ίσως κάπως στη Σερβία.
Να δώσω και εγώ συγχαρητήρια για την καλογραμμένη και με χιούμορ ιστορία σου με τις καταπληκτικές φωτογραφίες!!!!! Διαβάζεται πολύ ευχάριστα!!!
Σχετικά με το φαγητό να σου πω ότι εγώ έφαγα πολύ καλά στην επαρχία της Ρουμανίας στις πόλεις Brasov, Bran και Sighisoara. Μπορεί να ήμουν και τυχερή- τι να πω - ή να διάλεξα τα σωστά πιάτα που ήταν κοντά στα γούστα μου....
Πάντως και εμένα με εντυπωσίασε θετικά η Ρουμανία και θα ήθελα να την γνωρίσω περισσότερο.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Μπορείς να επιλέξεις στο booking να σου δείξει ξενοδοχεία κάπου στο 1 km από την παλιά πόλη για να πηγαίνεις με τα πόδια σε αυτήν και να δεις τα περισσότερα αξιοθέατα. Για κάποια μακρινά αξιοθέατα μπορείς να πας με το μετρό τους ή με ταξί BOLT/ UBER που ήταν πάμφηνα!!!
Στην παρακάτω εικόνα η κίτρινη περιοχή είναι η "old town".
Εγώ έμεινα στο Europa Royale Bucharest που ήταν ακριβώς στην έναρξη της παλιάς πόλης και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη.

View attachment 422302

Ξεκίνησα να γράφω κάποιες χρήσιμες πληροφορίες για τη Ρουμανία σε ιστορία αλλά την άφησα μισή....
Δες για τις μετακινήσεις με ταξί που ήταν πάμφηνα!!!

Υπέροχο φθινοπωρινό rail trip στη Ρουμανία τον Οκτώβρη του 2022
Θέματα ασφαλείας Έχει η χώρα ;;υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε ;;
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Να δώσω και εγώ συγχαρητήρια για την καλογραμμένη και με χιούμορ ιστορία σου με τις καταπληκτικές φωτογραφίες!!!!! Διαβάζεται πολύ ευχάριστα!!!
Σχετικά με το φαγητό να σου πω ότι εγώ έφαγα πολύ καλά στην επαρχία της Ρουμανίας στις πόλεις Brasov, Bran και Sighisoara. Μπορεί να ήμουν και τυχερή- τι να πω - ή να διάλεξα τα σωστά πιάτα που ήταν κοντά στα γούστα μου....
Πάντως και εμένα με εντυπωσίασε θετικά η Ρουμανία και θα ήθελα να την γνωρίσω περισσότερο.
Σε ευχαριστώ! ^_^

Θα ήταν ακραίο να σε ρωτήσω αν θυμάσαι μαγαζιά; Τα βάζω στη λίστα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα είναι το επόμενο ταξίδι εκεί!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε ευχαριστώ! ^_^

Θα ήταν ακραίο να σε ρωτήσω αν θυμάσαι μαγαζιά; Τα βάζω στη λίστα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις πότε θα είναι το επόμενο ταξίδι εκεί!
Αυριο θα ψάξω τις φωτογραφίες μου και θα σου πω τα μαγαζιά που έφαγα καλά.
 

emmanouella

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Ωραία ιστορια! Θα παμε 24 με 28 Μαρτίου και δεν θα νοικιάσουμε αμαξι ( φοβάμαι να οδηγησω σε μια ξενη χώρα) Θα εχουμε μια μερα στα σπα, μια στη βουκουρεστι και μια για χωριά και καστρα, να παμε μπρασοφ και μπραν ή σιμπιου ή καστρο πελες? Με τρενο θα γίνειη μεταφορά
 

makislog

Member
Μηνύματα
44
Likes
157
Ωραία ιστορια! Θα παμε 24 με 28 Μαρτίου και δεν θα νοικιάσουμε αμαξι ( φοβάμαι να οδηγησω σε μια ξενη χώρα) Θα εχουμε μια μερα στα σπα, μια στη βουκουρεστι και μια για χωριά και καστρα, να παμε μπρασοφ και μπραν ή σιμπιου ή καστρο πελες? Με τρενο θα γίνειη μεταφορά
Να νοικιάσεις αμάξι γιατί οι δρόμοι είναι πιο καλοί από τους δικούς μας!

Νομίζω ότι το Sibiu πέφτει λίγο μακριά, ειδικά αν πάτε με τρένο. Σινάια (Μοναστήρι και Κάστρο Πέλες) πιστεύω ότι μπορείτε άνετα να πάτε μονοήμερη. Το Μπρασόβ δεν το γυρίσαμε και δεν μπορώ να σου πω. Στο λίγο που το είδαμε, όμορφο είναι. Αν μπορείτε να το συνδυάσετε με τη Σινάια κάνοντας μία διανυκτέρευση εκεί, να το κάνετε. Στο Μπραν θα σου έλεγα να μην πάτε καθόλου.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
- Αν ενδιαφέρεστε για παραδοσιακή ρουμανική κουζίνα, δοκιμάστε αυτό. Εμείς δεν φάγαμε εκεί, αλλά έχω ένα προαίσθημα ότι αξίζει.
Το δοκίμασα εγώ: "κομμουνιστικού" τύπου μαγαζί (όπως τα "γαλατάδικα" στη Βαρσοβία) με φτηνό αλλά μέτριο/αδιάφορο/βαρετό φαγητό. Με 4 ευρώ ο ρουμάνος εργαζόμενος/συνταξιούχος τρώει 2 πιάτα και χορταίνει. Έως εκεί.
Από τα άλλα μέρη για φαγητό στο παλιό Βουκουρέστι, απογοήτευση γενικά με αποκορύφωμα το κάκιστο Caru Cu Bere (πρώτη φορά είδα με τα μάτια μου σερβιτόρο, χωρίς καθόλου να κρύβεται, να "συνθέτει" πιάτο για σερβίρισμα από τα αποφάγια προηγούμενων). Μοναδική εξαίρεση το (φαινομενικά ακριβό αλλά - επί της ουσίας - φτηνότερο από τα άλλα τουριστάδικα... και μιλάμε για τις τιμές, γιατί στην ποιότητα δεν γίνεται καμμία σύγκριση) Aubergine (λίγα μέτρα παραδίπλα από την προαναφερθείσα υπερμέγιστη tourist trap) που - ωστόσο - δεν σερβίρει πιάτα της (ανύπαρκτης) ρουμανικής κουζίνας αλλά μια ευφάνταστη (και νοστιμότατη) ποικιλία παραδοσιακών και "πειραγμένων" μεσογειακών και μεσανατολίτικων πιάτων (ο σεφ είναι ισραηλινός).
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom