Ρουμανία Ρουμανία με παιδιά

EFOULAKI

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
σκεφτομαστε να κανουμε ενα ταξιδακι αστραπη στη Ρουμανια, στα μεσα Οκτωβριου, ή οποτε βρουμε φθηνα εισητηρια με Ryanair. υπολογιζω ενα 3ημερο. Τι αξιζει να δουμε εμεις και τα παιδια μας 11 ετων στο Βουκουρεστι και που αλλου αξιζει να παμε εκδομη? Το καστρο του Δρακουλα αξιζει ή υπαρχει καποιο πιο εντυπωσιακο για τα παιδια? Πως παει κανεις εκδρομη? με τρενο ή καλυτερα να νοικιασουμε αυτοκινητο? Που προτεινετε να μεινουμε και που να διανυκτερευσουμε σε καποιο χωριο? ευχαριστω
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Δεν έχω πάει για να σου δώσω πλήρη απάντηση αλλά επειδή εμείς λέμε να πάμε τον Απρίλιο και το ψάχνω,πιστεύω ότι 3 μέρες για Ρουμανία είναι λίγο. Εκτός και αν κάτσετε μόνο Βουκουρέστι ή έστω μία από τις 3 μέρες. Το κάστρο του Δράκουλα αξίζει αλλά υπάρχουν κ άλλα πιο ωραία. Επίσης συνήθως έχει και πολύ κόσμο. Υπάρχουν κάποιες ταξιδιωτικές ιστορίες για την Ρουμανία αν θες να διαβάσεις να πάρεις μία γεύση.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Για 3 ημέρες ή θα καθίσετε μόνο Βουκουρέστι ή θα νοικιάσετε αυτοκίνητο και θα πάτε Μπρασόβ - Σιναια και στο καταπληκτικό κάστρο Peles και βέβαια στου δράκουλα.
Εγώ προσωπικά ψηφίζω το δεύτερο.
Αν μπορούσες να κολλήσεις 1-2 ημέρες ακόμη θα μπορούσες να τα κάνεις και τα δύο.
 

EFOULAKI

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Δυστυχως για να βρω φθηνα αεροπορικα θα πρεπει να παω σε ασχετη περιοδο και οχι σε γιορτες και αργιες. Επισης δε μπορω να παρω πανω απο 2 μερες αδεια αποτε συνολικα βγαινουν 4 μερες το ταξιδι αλλα τις 2 τις χανω στα πηγαινε ελα.
Η πτηση της ryanair φτανει κατα τις 5 στο Βουκουρεστι, οποτε σκεφτομαι να μεινουμε το πρωτο βραδυ Βουκουρεστι....ή ειναι καλυτερα να φυγουμε κατευθειαν Σιναια. Υπαρχει ευκολη μετακινηση με τρενο ή λεωφορειο?
1η μερα
Αθηνα-Βουκουρεστι
2η μερα.
Σιναια για να δουμε το καστρο Peles και να κανουμε και μια διανυκτερευση εκει. Τα παιδια θα εντυπωσιαστουν με το καστρο, ενω φανταζομαι στο Βουκουρεστι δεν θα εχει και κατι που θα τα ενδιαφερει....σωστα?
3η μερα
Παμε Μπρασοβ για να δουμε το καστρο του δρακουλα. Επιστροφη το απογευμα στο Βουκουρεστι βολτα στο παρκο herastraw και διανυκτερευση.
4η μερα
πρωινο χαλαρα, μια μικρη βολτα στο Βουκουρεστι.
Αεροδρομιο και επιστροφη Αθηνα.

τι λετε για αυτο το προγραμμα?
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
Πριν 4 μήνες έκανα το συγκεκριμένο roadtrip ( 8 ημέρες με νοικιασμένο αμάξι) . Εγώ σου προτείνω να μην πας καν στο καστρο του ΔΡΑΚΟΥΛΑ (είναι τουριστική απάτη και μόνο ) .Να πας οπωσδήποτε καστρο PELLES!! Το πρόγραμμα που σ προτείνω είναι το εξής:μενετε το πρωτο βραδυ βουκουρεστι ( ο-π-ω-σ-δ-η-π-ο-τ-ε ξεναγηση στην βιλλα του ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ -προσοχη εννοω στο σπιτι του, οχι στο παλατι του λαου!!) . επομενη μερα φευγετε για ΣΙΝΑΙΑ (καστρο pelles ) εκει υπολογισε οτι θα φας κανα 2-3 ωρες, μετα φευγεις και πας για διανυκτερευση στο ΜΠΡΑΣΟΒ (στην παλια πολη εννοειται ) . το πρωι βολτα εκει και μετα φευγετε για sibiu ή ακομα καλυτερα για SIGHISOARA...οτιδηποτε αλλη πληροφορια θες εδω ειμαι!!!ειναι πανεμορφη η επαρχια της ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ...δεν το πιστευα οταν εκλεισα αυτο το ταξιδι...
 

EFOULAKI

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Πριν 4 μήνες έκανα το συγκεκριμένο roadtrip ( 8 ημέρες με νοικιασμένο αμάξι) . Εγώ σου προτείνω να μην πας καν στο καστρο του ΔΡΑΚΟΥΛΑ (είναι τουριστική απάτη και μόνο ) .Να πας οπωσδήποτε καστρο PELLES!! Το πρόγραμμα που σ προτείνω είναι το εξής:μενετε το πρωτο βραδυ βουκουρεστι ( ο-π-ω-σ-δ-η-π-ο-τ-ε ξεναγηση στην βιλλα του ΤΣΑΟΥΣΕΣΚΟΥ -προσοχη εννοω στο σπιτι του, οχι στο παλατι του λαου!!) . επομενη μερα φευγετε για ΣΙΝΑΙΑ (καστρο pelles ) εκει υπολογισε οτι θα φας κανα 2-3 ωρες, μετα φευγεις και πας για διανυκτερευση στο ΜΠΡΑΣΟΒ (στην παλια πολη εννοειται ) . το πρωι βολτα εκει και μετα φευγετε για sibiu ή ακομα καλυτερα για SIGHISOARA...οτιδηποτε αλλη πληροφορια θες εδω ειμαι!!!ειναι πανεμορφη η επαρχια της ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ...δεν το πιστευα οταν εκλεισα αυτο το ταξιδι...
Σε ευχαριστω πολυ. Ειμαι λιγο ασχετη με το θεμα Ρουμανια....οποτε καθε βοηθεια δκτη!!!!
Τι εχει να δουμε στο Sibiou και Sighisoara? ειναι πολλα χιλ. μακρυα απο το καστρο Pelles περιοχη Σιναια ?
Επισης τι προτεινεις για μετακινηση?
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
εγω είχα νοικιάσει αμάξι το οποίο είναι παμφθηνα στην ρουμανια...γενικα η ρουμανια ειναι παμφθηνη ( εκτος του ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ )..ενα παραδειγμα σε ενα ξενοδοχειο στην SIGHISOARA ενα πληρες γευμα 2 ατομων 12-15ευρω και οι 2 μας. τυροπιτες κλπ για πρωινο απο μαγαζια -τυπου φουρνου - 20-30 λεπτα του ευρω . θα σ προτεινα ανεπιφυλακτα το αμαξι εαν υπαρχει κάποιος εμπείρος οδηγός...και για μενα ήταν η 1 φορα που οδηγησα στο εξωτερικο και ηταν πολυ πολυ ομορφα. και τα 2 αυτα μερη π σ προτεινα ειναι στο 2ωρο περιπου με το αμαξι απο το brasov .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom