Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

stavros.cy

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα την άλλη εβδομάδα έχω προγραμματίσει αεροπορικό ταξίδι για Βουκουρέστι (2 άτομα) από 11 Δεκεμβρίου μέχρι 16 Δεκεμβρίου πρωί πρωί..
Το πρόγραμμα έχει ως εξής φθάνουμε στις 14:00 στο αεροδρόμιο νοικιάζουμε αμαξι και πάμε κατευθείαν στο Σιμπίου όπου θα κάνουμε μια διανυκτέρευση την επόμενη μέρα θα πάμε Σιγκισοαρα και θα κάνουμε διανυκτέρευση στο Μπρασόβ. Παρασκευή πρωί θα πάμε προς το Μπραν να δούμε και το κάστρο και καταλήγουμε το βράδυ Βουκουρέστι μέχρι την αναχώρηση μας..
1) Αξίζει η διαδρομή ή είναι πολλά τα χιλιόμετρα?
2) Με τα χιόνια οι δρόμοι θα είναι προσβάσιμοι?
Ευχαριστώ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα και από μένα την άλλη εβδομάδα έχω προγραμματίσει αεροπορικό ταξίδι για Βουκουρέστι (2 άτομα) από 11 Δεκεμβρίου μέχρι 16 Δεκεμβρίου πρωί πρωί..
Το πρόγραμμα έχει ως εξής φθάνουμε στις 14:00 στο αεροδρόμιο νοικιάζουμε αμαξι και πάμε κατευθείαν στο Σιμπίου όπου θα κάνουμε μια διανυκτέρευση την επόμενη μέρα θα πάμε Σιγκισοαρα και θα κάνουμε διανυκτέρευση στο Μπρασόβ. Παρασκευή πρωί θα πάμε προς το Μπραν να δούμε και το κάστρο και καταλήγουμε το βράδυ Βουκουρέστι μέχρι την αναχώρηση μας..
1) Αξίζει η διαδρομή ή είναι πολλά τα χιλιόμετρα?
2) Με τα χιόνια οι δρόμοι θα είναι προσβάσιμοι?
Ευχαριστώ
Καλησπέρα,

Τα καταλύματα τα έχετε κλείσει;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τότε τσέκαρε το καιρό, και αν δεν σου κάνει κόπο, διάβασε το νήμα αυτό προς τα πίσω και θα βρεις απαντήσεις στις απορίες σου.
Εγώ δεν θα πήγαινα στο Σιμπιου το χειμώνα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πας εσύ!
 

stavros.cy

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τότε τσέκαρε το καιρό, και αν δεν σου κάνει κόπο, διάβασε το νήμα αυτό προς τα πίσω και θα βρεις απαντήσεις στις απορίες σου.
Εγώ δεν θα πήγαινα στο Σιμπιου το χειμώνα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πας εσύ!
Για το κρύο δεν θα πήγαινες ή για κάποιο άλλο λόγο??
Έχω δει ότι θα έχει γύρω στους 10 βαθμούς!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Για το κρύο δεν θα πήγαινες ή για κάποιο άλλο λόγο??
Έχω δει ότι θα έχει γύρω στους 10 βαθμούς!!
Δεν θα πήγαινα γιατί τα σημεία ενδιαφέροντος γύρω από το Σιμπιου τα βλέπεις καλύτερα χωρίς χιόνι.
Αν ήθελα να πάω για την πόλη μόνο, θα φρόντιζα να μείνω και τη μέρα για να την γυρίσω όλη και για να δω και κανένα μουσείο.
Αλλά εγώ είμαι εγώ, εσύ είσαι εσύ και δεν ξέρω πόσο συμπίπτουν τα γούστα μας

Οι θερμοκρασίες που θα βρείτε θα είναι πιο χαμηλές...και εμένα μου αρέσει το κρύο!
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αγαπητά μέλη,
προσπαθώ να οργανώσω ένα έκτακτο ταξίδι στην άγνωστη σε μένα Ρουμανία το οποίο ξεκινάει σε μια εβδομάδα περίπου.
Έκλεισα μόνο τα αεροπορικά εισιτήρια (με καλές πτήσεις) πριν λίγες μέρες και τώρα διαβάζω μετά μανίας όλες τις σχετικές ταξιδιωτικές ιστορίες.
Το ταξίδι θα έχει διάρκεια 6 γεμάτες μέρες (άφιξη Τρίτη πρωί έως Κυριακή βράδυ) και προσπαθώ να φτιάξω πρόγραμμα πριν κλείσω τις διαμονές μας.
Σκεφτόμουν να μοιράσω τις διανυκτερεύσεις ως εξής:
1 Σιγκισοάρα, 1 Σιμπίου, 1 Μπρασόβ και 2 Βουκουρέστι.
Θα μετακινηθώ μόνο με τρένα και ΜΜΜ και δεν θα νοικιάσω αυτοκίνητο γιατί είμαστε μόνο 2 άτομα.
Ψάχνω τα δρομολόγια των τρένων για να καταλήξω ποιος συνδυασμός των πόλεων συμφέρει ώστε να μην χάσουμε ώρες σε μετακινήσεις.
Έχω κάποια ερωτήματα και θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια.🙏🙏
1ο. Κάστρο Peles. Η προαιρετική ξενάγηση και στους 2 ορόφους του αξίζει τα 30 € εισιτήριο ή να αρκεστώ στο ισόγειο και στον 1ο όροφο;
Έχει ενδιαφέρον ο 2ος όροφος;
Τα ηλεκτρονικά εισιτήρια λέει ότι ισχύουν 30 μέρες. Δεν κλείνεις συγκεκριμένη μέρα και ώρα εισόδου; Γλυτώνεις όντως την ουρά για να τα βγάλω πριν διαδικτυακά ή να τα βγάλω επιτόπου εφόσον πάω καθημερινή;
Ρωτώ μήπως μου τύχει κάποια αναποδιά και δεν πάω τελικά και μου μείνουν τα ηλεκτρονικά εισιτήρια...
2ο. Στο σιδηροδρομικό σταθμό της Σινάια υπάρχει χώρος φύλαξης αποσκευών; Σκέφτομαι μήπως δω το Peles από το Μπρασόβ χωρίς να βάλω διανυκτέρευση στη Σινάια. Την Τρίτη που φτάνω πρωί δεν προλαβαίνω να φτάσω έγκαιρα με τρένο στη Σινάια και να επισκεφτώ το Peles που κλείνει στις 17.00. Επίσης, την Τρίτη είναι επισκέψιμο μόνο το ισόγειο του κάστρου.
3ο. Έχει ταξιδέψει κανείς με νυχτερινό τρένο από Μπρασοβ για Σιγκισοάρα; Φτάνει περίπου 00.30 στην πόλη. Θα αγριευτώ;
Η Σιγκισοάρα θέλει πάνω από 4 ώρες για να την δεις;
4ο. Το Σιμπίου που κάποιοι το λάτρεψαν και κάποιοι όχι, πόσες ώρες απαιτούνται για να το γυρίσεις χωρίς να μπεις σε μουσείο;
5ο. Στο Βουκουρέστι ποιες περιοχές διαμονής είναι βολικές για τις μετακινήσεις στα βασικά αξιοθέατα;
Έχω μπερδευτεί. Να επιλέξω ξενοδοχειο σε απόσταση 2-3 χλμ από το ιστορικό κέντρο;
6ο. Μετακίνηση με Ταξί ή Uber από την εφαρμογή; Διαβασα σε ιστορίες για πολλά παράνομα Uber....
Αυτά τα ολίγα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σκεφτόμουν να μοιράσω τις διανυκτερεύσεις ως εξής:
1 Σιγκισοάρα, 1 Σιμπίου, 1 Μπρασόβ και 2 Βουκουρέστι.
Τη Σιγκισοαρα την βλέπεις σε ένα 4ωρο με 5ωρο. Το Σιμπιου και το Μπρασοβ είναι μεγαλύτερα αλλά και πάλι τα ιστορικά τους κέντρα είναι συμαζεμενα. Θέλουν όμως μία διανυκτέρευση.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με τα ΜΜΜ, γιατί δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.


1ο. Κάστρο Peles. Η προαιρετική ξενάγηση και στους 2 ορόφους του αξίζει τα 30 € εισιτήριο ή να αρκεστώ στο ισόγειο και στον 1ο όροφο;
Έχει ενδιαφέρον ο 2ος όροφος;
Τα ηλεκτρονικά εισιτήρια λέει ότι ισχύουν 30 μέρες. Δεν κλείνεις συγκεκριμένη μέρα και ώρα εισόδου; Γλυτώνεις όντως την ουρά για να τα βγάλω πριν διαδικτυακά ή να τα βγάλω επιτόπου εφόσον πάω καθημερινή;
Ρωτώ μήπως μου τύχει κάποια αναποδιά και δεν πάω τελικά και μου μείνουν τα ηλεκτρονικά εισιτήρια...
Μπήκα στο σαιτ και είδα ότι το εισιτήριο έχει διάρκεια 30 μέρες από την ημέρα έκδοσης του. Επίσης λέει ότι η προαγορά του ηλεκτρονικά δεν σου εξασφαλίζει προτεραιότητα στην είσοδο. Όταν πας μπαίνεις στην ουρά.... Εγώ δεν θα το έβγαζα ηλεκτρονικά! Θα πήγαινα όμως πρωί πρωί (όπως και έχω κάνει). Είχε λιγότερο κόσμο έτσι αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να το καταφέρεις αυτό με τα ΜΜΜ.
Το Πελες δεν το έχω δει εσωτερικά, γιατί ήταν κλειστό λόγω ανακαίνισης τότε. Είδα το Πελισορ (ολόκληρο) και ήταν πολύ όμορφο! Αξίζει να δεις ένα από τα δύο αν έχεις τέτοια ενδιαφέροντα (κάστρα, ιστορία κτλ). Δεν το μετάνιωσα για τα χρήματα που έδωσα, αλλά γενικά θεωρώ ότι το κόστος του εισιτηρίου είναι μεγάλο γι αυτό που προσφέρει..... Και φωτογραφίες βγάζεις επί πληρωμή (τραγικό με τέτοιο κόστος εισιτηρίου....).

4ο. Το Σιμπίου που κάποιοι το λάτρεψαν και κάποιοι όχι, πόσες ώρες απαιτούνται για να το γυρίσεις χωρίς να μπεις σε μουσείο;
Ένα 6ωρο για να δεις το ιστορικό κέντρο με τις κοντινές οχυρωσεις ,να φας και να πιεις και ένα καφέ. Χωρίς μουσεία. Το Σιμπιου κατα τη γνώμη μου θέλει μία μέρα με διανυκτέρευση και από κει και πέρα αποτελεί τέλεια βάση για εξορμήσεις στη γύρω περιοχή, αλλά αυτό μάλλον δεν σας αφορά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Το καναμε με συγκοινωνιες.
Αεροδρομιο για Σταθμο λεωφορειων Βουκουρεστιου με uber. Λεωφορειο για Σιμπιου. Ταξι για δωματιο. Διανυκτερευση.

Τρενο για Σιγκισοαρα. Ταξι για δωματιο. Διανυκτερευση

Τρενο για Μπρασοβ. Uber για δωματιο, διανυκτερευση.

Τρενο για Βουκουρεστι. Ταξι απο τον σταθμο, επικη κλεψια στο ταξιμετρο επειδη δεν πηραμε uber.
Οι μικρες πολεις δεν εχουν uber αλλα οι αποστασεις ειναι των 2 ευρω.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom