Ρουμανία Ρουμανία πρόγραμμα

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα,
Τι θα έλεγες εκδρομή με τουριστικό πρακτορείο?
Θα ήθελα να δεις το πρόγραμμα στον παρακάτω σύνδεσμο και να μου πεις.
http://www.verginatravel.com/
Φθηνό σχετικά πακέτο (αν δεν έχει άλλες χρεώσεις) αλλά πολύ κόπος για το τίποτα...Θα δείτε κυρίως το Βουκουρέστι που δεν είναι άσχημο αλλά μερικές μέρες στα Καρπάθεια αξίζουν περισσότερο. Θα πάτε αυθημερόν Βουκουρέστι - Sinaia - Bran - Brasov - Βουκουρέστι και δε θα προλάβετε να δείτε το Brasov που είναι πολύ ωραίο γιατί ο δρόμος έχει αρκετή κίνηση και θα καθυστερήσετε να φτασετε (αφού θα κάνετε και στάση σε Sinaia - Bran).
Η Ρουμανία είναι εύκολη και φθηνή, παρέα να έχεις και αμαξι και τη γυρνας μόνος σου άνετα.
Διανυκτέρευση σε Brasov και Sibiu και θα με θυμηθείς!
 

ANNA PAP

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Φθηνό σχετικά πακέτο (αν δεν έχει άλλες χρεώσεις) αλλά πολύ κόπος για το τίποτα...Θα δείτε κυρίως το Βουκουρέστι που δεν είναι άσχημο αλλά μερικές μέρες στα Καρπάθεια αξίζουν περισσότερο. Θα πάτε αυθημερόν Βουκουρέστι - Sinaia - Bran - Brasov - Βουκουρέστι και δε θα προλάβετε να δείτε το Brasov που είναι πολύ ωραίο γιατί ο δρόμος έχει αρκετή κίνηση και θα καθυστερήσετε να φτασετε (αφού θα κάνετε και στάση σε Sinaia - Bran).
Η Ρουμανία είναι εύκολη και φθηνή, παρέα να έχεις και αμαξι και τη γυρνας μόνος σου άνετα.
Διανυκτέρευση σε Brasov και Sibiu και θα με θυμηθείς!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το σκεφτώ , εάν πάμε θα σου πω τις εντυπώσεις μου.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Kαλησπέρα! Τέλη Φλεβάρη θα ταξιδέψουμε με δυο φίλους Ρουμανία. Σκεφτόμαστε να κάνουμε τη διαδρομή Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Bucuresti ή Bucuresti - Brasov - Sibiu - Bucuresti. Σκεφτόμαστε να ταξιδέψουμε με τραίνο. Είναι αξιόπιστα γενικώς; Νομίζω είναι δυνατή η κράτηση εισιτηρίου απο το internet σωστά;
 

angela85

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σε όλους και καλά Χριστούγεννα με υγεία!!!!

Είμαι νέο μέλος στο travelstories, οπότε ίσως το post μου να είναι σε λάθος topic.

Θα βρίσκομαι Ρουμανία σε λίγες μέρες και θα ήθελα τη βοήθεια σας. (διάβασα πολλά posts σχετικά με Ρουμανία αλλά έχω ακόμα ορισμένες απορίες, καθώς είναι η πρώτη φορά που θα πάω και δεν έχω ιδέα από αποστάσεις κτλ)

Καταρχήν, θα πάω αεροπορικώς στο Οτοπένι στις 31/12. Θα είμαστε εκεί γύρω στις 11.05 το πρωί. Η επιστροφή μας θα είναι 5/1 ώρα 13.45 το μεσημέρι, που σημαίνει ότι τουλάχιστον θα πρέπει να είμαστε στο αεροδρόμιο μεταξύ 11.45-12.15 (1,5-2 ώρες νωρίτερα της πτήσης δλδ). Κοινώς, μιλάμε για 5 διανυκτερεύσεις!

Τα ενδιαφέροντα μας είναι κυρίως πολιτισμικά και ιστορικά και είμαστε λάτρες της φύσης και των τοπίων της. Σε κάποιο ποστ διάβασα και για κάποιο χιονοδρομικό στη Μπρασόβ που και αυτό θα ενδιέφερε, όπως και κάτι spa που έχουν μέσα!!!!

Έχω κάνει μια λίστα με μέρη που προτάθηκαν, όπως σίγουρα Μπρασόβ, Ποιάνα Μπρασόβ, Μπραν, Σιμπίου, Σιγκισοάρα. Βουκουρέστι είναι η αλήθεια δεν μου κάνει αίσθηση να πάω, εκτός και αν δεν προλάβω να γυρίσω από την επαρχία για την ώρα της πτήσης και αναγκαστικά μείνουμε 1 βράδυ εκεί.

Στο διά ταύτα τώρα. Αμάξι δεν θα νοικιάσουμε και ότι κάνουμε θα είναι με τρένα και λεωφορεία. Προσπάθησα να βρω κάποια sites με δρομολόγια αλλά δεν έβγαλα άκρη... Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει πως θα μπορούσα να δομήσω σωστά τον χρόνο μου και αν μπορώ φυσικά να επισκεφτώ τα μέρη αυτά με ΜΜΜ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και σας εύχομαι καλές γιορτές!
 

ANNA PAP

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Φωτογραφίες από Βουκουρέστι

Φθηνό σχετικά πακέτο (αν δεν έχει άλλες χρεώσεις) αλλά πολύ κόπος για το τίποτα...Θα δείτε κυρίως το Βουκουρέστι που δεν είναι άσχημο αλλά μερικές μέρες στα Καρπάθεια αξίζουν περισσότερο. Θα πάτε αυθημερόν Βουκουρέστι - Sinaia - Bran - Brasov - Βουκουρέστι και δε θα προλάβετε να δείτε το Brasov που είναι πολύ ωραίο γιατί ο δρόμος έχει αρκετή κίνηση και θα καθυστερήσετε να φτασετε (αφού θα κάνετε και στάση σε Sinaia - Bran).
Η Ρουμανία είναι εύκολη και φθηνή, παρέα να έχεις και αμαξι και τη γυρνας μόνος σου άνετα.
Διανυκτέρευση σε Brasov και Sibiu και θα με θυμηθείς!
Καλησπέρα,τελικά είχες δίκιο,είμασταν μεν στο τρέξιμο αλλά ήταν ωραία!! Ο καιρός τέλειος για Χριστούγεννα .Το Brasov ,sinaia τέλεια καθώς και το Βουκουρέστι.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

eirhnh travel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο Travel stories και επειδή πρόκειται να πάω στο Βουκουρέστι τον επόμενο μήνα θα ήθελα την βοήθειά σας... Θα πάμε για 6 μέρες και 5/100 είναι οι πιθανότητες να νοικιάσουμε αμάξι... Με τα Μ.Μ.Μ. μπορούμε να μετακινηθούμε άνετα και οικονομικά? Που θα μου προτείνατε να πάω? Έχει μείνει κάποιος σε σπίτι της airbnb? στο Βουκουρέστι που θα μου προτείνατε να μείνω (περιοχή εννοώ).
Σας ευχαριστώ...περιμένω την βοήθειά σας :)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Καλησπέρα σας είμαι νέο μέλος στο Travel stories και επειδή πρόκειται να πάω στο Βουκουρέστι τον επόμενο μήνα θα ήθελα την βοήθειά σας... Θα πάμε για 6 μέρες και 5/100 είναι οι πιθανότητες να νοικιάσουμε αμάξι... Με τα Μ.Μ.Μ. μπορούμε να μετακινηθούμε άνετα και οικονομικά? Που θα μου προτείνατε να πάω? Έχει μείνει κάποιος σε σπίτι της airbnb? στο Βουκουρέστι που θα μου προτείνατε να μείνω (περιοχή εννοώ).
Σας ευχαριστώ...περιμένω την βοήθειά σας :)
Με τα μεσα εισαι μια χαρά, αν και με τα πόδια μπορείς να πας σε πολλά σημεία της πόλης, τα σημαντικότερα σίγουρα.

Σε airbnb ειχα μείνει στην παλιά πόλη και όλα ήταν δίπλα.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Ειναι πολυ οικονομικά τα μ.μ.μ,φαντάσου εμείς που μέναμε 6χιλιομετρα απο το κέντρο της πόλης το ταξί μας έπαιρνε 4ευρω μόνη διαδρομή.αν θα μείνετε μόνο Βουκουρεστι και αυτοκίνητο να μην νοικιάσετε με λεωφορείο και μέτρο θα είστε μια χαρά.
 

AngieS89

Member
Μηνύματα
24
Likes
20
Καλησπέρα σε 2 εβδομάδες πηγαίνω με τον φίλο μου Ρουμανία λόγω έλλειψης χρόνου δεν έχω προλάβει να ψάξω πολλές λεπτομέρειες οποτε θα ήθελα την βοήθειά σου στην δημιουργία προγράμματος..! Φτάνουμε Βουκουρέστι 10 το πρωί Τετάρτης όπου θα νοικιάσουμε άμεσα αυτοκίνητο θα περάσουμε την μέρα στο Βουκουρέστι όπου και θα διανυκτερευσουμε την επόμενη θα φύγουμε για Μπρασόφ όπου θα μείνουμε 2 νυχτες. Την 4η μέρα θα πάμε στη Σιγκισοαρα όπου θα μείνουμε και εκεί μία νύχτα! Την 5η μέρα θα πάρουμε τον δρόμο της επιστροφής ώστε να είμαστε αεροδρόμιο κατά τις 18:30 να αφήσουμε αυτοκίνητο και τα σχετικά! Θα ήθελα την βοήθεια σας στο τι προλαβαίνω να δω τι αξίζει τι όχι και γενικά πως να αξιοποιήσω σωστά το χρόνο!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
17.169
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα,
Έχω κάνει ένα μικρό οδοιπορικό σε 4 ημέρες πέρυσι. Αυτό που προτείνω είναι:
1η μέρα Βουκουρέστι βόλτες στο κέντρο, εκκλησία Σταυροπόλεως, φαγητό στο Garu du Bere ή όπου αλλού σου γυαλίσει και αν σου αρέσει η τέχνη να πας στην καταπληκτική Πινακοθήκηπου έχει μέχρι και Ελ Γκρέκο.
2η και 3η μέρα με ορμητήριο το Brasov θα πρέπει να πας στα κάστρα Peles, Bran και Rasnov (τα δύο πρώτα δεν πρέπει να τα χάσεις), στην οχυρωμένη εκκλησία της Unesco Prejmer, στο θέρετρο Poiana Brasov και να ανέβεις στο λόφο της Tampa πάνω από το Brasov με το τελεφερίκ και να κατέβεις από μονοπάτι και να χαρείς τη φύση.
4η μέρα στη Sighisoara χαλάρωσε και απόλαυσέ τη. Μπορείς αν θέλεις να κάνεις καμιά βόλτα σε κανένα τσιγγανοχώρι για εμπειρία. Εχει πολλά πηγαίνοντας προς τη Sighisoara στην περιοχή γύρω από το Viscri. Εκεί βρίσκεται και μια άλλη οχυρωμένη εκκλησία της Unesco αν σε ενδιαφέρει.
Εγώ τουλάχιστον αυτά έκανα πέρυσι τον Απρίλιο και πέρασα πολύ ωραία.
Είναι μια χώρα με υπέροχη φύση, κάστρα και ...φαγητό.
Να περάσεις καλά.
 

Attachments

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Νομίζω για 5 μέρες είσαι καλά. Γενικά αρκετά κοντά σε αυτά στην περιοχή εκείνη είναι και το Sibiu(πολύ όμορφη πόλη λίγο διαφορετική από τις υπόλοιπες της Ρουμανίας), ενώ από Σιγκισοάρα σχετικά κοντά είναι και το ορυχείο αλατιού στην Turda που δεν είναι και το πιο εντυπωσιακό του κόσμου αλλά μπορείς να κάνεις μια πολύ ευχάριστη εκδρομή. Επίσης εκεί κοντά υπάρχει και το Targu Mures. Απλά σε 5 ημέρες δεν ξέρω πόσο τρέξιμο είναι εφικτό :D.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom