Ρουμανία Ρουμανία

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Τι να πώ για αυτό το ταξίδι.Ας το πάρουμε λοιπόν από την αρχή:Πτήση με την νέα Ολυμπιακή για Βουκουρέστι(πρώτη πρωινή 62ευρώ με επιστροφή).Αφού πρωσγειωθήκαμε λοιπόν περιμέναμε το αυτοκίνητο που νοικιάσαμε απο την Ρουμάνικη εταιρεία Autonom.Πολύ φτηνή και αξιόπιστη.Ξεκινήσαμε λοιπόν για μπράσωβ.Έχοντας μελετήσει πολλούς οδηγούς και διαβάζοντας τις ιστορίες από το φόρουμ αποφασίσαμε να κάνουμε μια μικρή στάση στη Σινάια και να δούμε το εκπληκτικό κάστρο του Πέλες.Το κάστρο κλειστό λόγω εποχής εσωτερικά και αποφασίσαμε απλά να το φωτογραφήσουμε εξωτερικά.Εκεί έπρεπε να πληρώσουμε τον φύλακα για να μας αφήσει.Με παζάρι μας πήρε μόνο 5 ευρώ αλλά πραγματικά άξιζε.Αφήνοντας πίσω τη Σινάια συνεχίσαμε για το Μπράσωβ.Ο καιρός σύμμαχος με απίστευτη λιακάδα κάνοντας τα βουνά να λάμπουν.Μπαίνοντας στο Μπράσωβ το απόλυτο ξενέρωμα.Η κούραση πλέον εμφανής και οι άχαρες οικοδομές μας απογοήτευσαν.Συνεχίζοντας το δρόμο ψάχνοντας την παλιά πόλη και την μαύρη εκκλησία η μεγάλη ανατροπή.Η πόλη άρχισε να μεταμορφώνετε σε ένα κόσμημα το οποίο σε μετέφερε πίσω στον 14-15ο αιώνα.Αφού αφήσαμε τα πράγματα στο ξενοδοχείο έγινε η πρώτη εξόρμηση στην πόλη με τα γραφικά σοκάκια και καφέ που μας εντυπωσίασαν.Το ελληνικό στοιχείο παντού αφού είδαμε όλες τις ελληνικές τράπεζες(Πειραιώς, Εμπορική, Αγροτική)καθώς και την cosmote με τον Γερμανό.Όσο νύχτωνε ο χαμηλός φωτισμός της πόλης,η ομίχλη και το βουνό από πάνω έκανε το σκηνικό μυστηριώδες.Την επόμενη μέρα αφού πήραμε το πρωινό μας ξεκινήσαμε για το περίφημο κάστρο του Δράκουλα στο Μπραν.Στο δρόμο αφού φάγαμε μια κλήση(ευτυχώς δεν την πληρώσαμε επειδή ήμασταν τουρίστες)κάναμε μια στάση στο Ράσνοβ να δούμε το κάστρο.Η πόλη συμπαθητική και ο κόσμος πολύ φιλόξενος.Ολοι προσπαθούσαν να μας βοηθήσουν(επειδή μας έβλεπαν με τον χάρτη)μιλώντας μας Ρουμάνικα και ελάχιστα σπαστά αγγλικά.Αφού είδαμε το κάστρο φύγαμε για το Μπραν.Το κάστρο χτισμένο σε βράχο όχι όμως τόσο εντυπωσιακό και άπειρους μικροπωλητές κάτω να πωλούν οτιδήποτε έχει σχέση με τον Δράκουλα.Αφού εξερευνήσαμε τη περιοχή επιστροφή στην βάση μας το Μπράσωβ και ανάβαση με το τελεφερίκ στην κορυφή του βουνού για να θαυμάσουμε την εκπληκτική θέα της πόλης από ψηλά.Την επομένη το πρωί ξεκινήσαμε για Σιγκισοάρα την πόλη που γεννήθηκε ο Τέπες.Η διαδρομή απίστευτη με άμαξες στον δρόμο ανάμεσα στα βουνά που θύμιζε ένα φτωχό αλλά συνάμα γραφικό τοπίο.Η παλιά πόλη στο λόφο όπως φαινόταν από το δρόμο απλά τέλεια.Ανεβήκαμε από τον πύργο του ρολογιού και βγήκαμε στο σπίτι που γεννήθηκε ο Δράκουλας που τώρα είναι εστιατόριο.Το μόνο άσχημο ήταν ότι πεζοδρομούσαν την κεντρική πλατεία και γινόταν ο χαμός.Αυτό φυσικά δεν μας πτόησε και εξερευνήσαμε όλη την παλιά πόλη.Νωρίς το μεσημέρι φύγαμε για Σιμπίου.Φυσικά στο δρόμο κάναμε και την καθιερωμένη παράκαμψη και στάση σε ένα οχυρωμένο μοναστήρι παγκοσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της Ουνέσκο στο Μπιερτάν.Πραγματικά πρώτη φορά έβλεπα κάτι τέτοιο στο λόφο ενός μικρού και φτωχικού χωριού.Αργά το απόγευμα φτάσαμε στο Σιμπίου.Τι να πω για αυτήν την πόλη.Υπέροχη πραγματικά με Χριστουγιενιάτικη ατμόσφαιρα.Η πλατεία με το στολισμένο δέντρο το παγοδρόμιο και την μικρή αλλά πολύ ωραία χριστουγιενιάτικη αγορά μας έβαλε στο πνεύμα τον Χριστουγέννων.Εδώ είχε πολύ περισσότερους τουρίστες και οι κεντρικοί δρόμοι γεμάτοι από κόσμο δημιουργούσανε μια πολύ ζωντανη πόλη.Αφού μείναμε 2 βράδυα και χορτάσαμε την πόλη ήρθε η μέρα που έπρεπε να αποχωριστούμε την Ρουμανία.Η πτήση ήταν 9:30 το βράδυ και έτσι ξεκινήσαμε το πρωί από το Σιμπίου.Όλοι οι οδηγοί λέγανε ότι η πιο όμορφη διαδρομή για να πας Βουκουρέστι είναι από τα Ορη Φαγκάρας.Έτσι αποφασίσαμε αφού είχαμε πολύ χρόνο μπροστά μας να ακολουθήσουμε αυτήν τη διαδρομή.Αρχίσαμε λοιπόν την ανάβαση σε μια εκπληκτική διαδρομή με φιδίσιους δρόμους και φτάσαμε στο Μπαλέα όπου και μας είπαν ότι εδώ από 1 Νοεμβρίου μέχρι 1 Ιουλίου ο δρόμος είναι κλειστός για την κορυφή.Αφού ψιλοαπογοητευτήκαμε μας είπαν ότι στο Μπαλέα υπάρχει το τηλεφερίκ που σε ανεβάζει στην κορυφή του βουνού σε μια παγωμένη λίμνη.Χωρίς δεύτερη σκέψη το πήραμε και ανεβήκαμε στα χιονισμένα βουνά μπροστά στη λίμνη.Εκεί το τοπίο ήταν καθαρά Αλπικό και πήγαμε στο σαλέ για σουπίτσα και καφεδάκι.Ο χρόνος άρχισε να μας πιέζει και έτσι αφού μάθαμε ότι για Βουκουρέστι ήταν περίπου 5 ώρες από την Εθνική τους ξεκινήσαμε την κατάβαση από τα υπέροχα βουνά.Γύρω στις 7 ήμασταν Βουκουρέστι όπου η κίνηση ήταν ανυπόφορη και άρχισα να φοβάμαι ότι θα χάσουμε την πτήση.Τελικά φτάσαμε στο Οτοπένι και επιβιβαστήκαμε στο αεροπλάνο για την επιστροφή μας στην πολύβοη Αθήνα.Το μόνο σίγουρο είναι ότι παρά την κούραση γέμισα με απίστευτες εικόνες και ενέργεια περιμένοντας το επόμενο ταξίδι για το Μόναχο:D

Link: MobileMe Gallery
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία και περιεκτική η ιστορία σου!Πολύ όμορφα μέρη πράγματι,θυμάμαι όταν είχα βρεθεί Ρουμανία,Βουκουρέστι αρχικά όπου έμεινα μία μέρα είχα απογοητευθεί...δεν μου άρεσε ιδιαίτερα η πόλη..το πρόγραμμα μας ούτως η άλλως περιελάμβανε από την επόμενη τα Καρπάθια και τις πόλεις που ανέφερες,Μπρασώβ,Σινάια...εντυπωσιάστηκα!ενθουσιάστηκα από τη φύση,τη γραφικότητα,το όλο τοπίο!!Σιμπίου δεν πήγα και απ΄ότι περιγράφεις αξίζει...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μπράβο:clap: Πολύ ωραία η περιγραφή σου. Τις ίδιες πανέμορφες εικόνες γνώρισα κι εγώ δυο μήνες πριν. Και σε άλλα με υγεία:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Μου ξύπνησες αναμνήσεις! Περιέγραψες ένα ταξίδι που θα μπορούσα να το κάνω εβδομαδιαία!! Απλώς ήσουν λίγο άτυχος με τον Transfagarasan, όντως όλο τον χειμώνα είναι κλειστός.
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Πολύ όμορφο ταξιδάκι...ωραία περιγραφή,περιεκτική,18 Απρίλη αναχωρώ κι εγώ για Alba Iulia και περίχωρα...Σπύρο είναι καλή εποχή για Ρουμανία?
Δεν έχω κλείσει ακόμη αεροπορικά,μάλλον Ολυμπιακή,πιθανόν να κάνω και μία εσωτερική πτήση με Ταρομ από Cluj-Bucharest.Επειδή θα έχουμε πολλές ώρες κενό-7- προλαβαίνουμε να δούμε πρωτεύουσα και πως κατεβαίνουμε κέντρο,τι μας συμφέρει?Θα είμαστε 6 άτομα...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Είναι κρύος ακόμα ο Απρίλιος αλλά δεν έχει τόση κατήφεια από ομίχλες. Τα βουνά χιονισμένα, ο καιρός πιθανότατα καθαρός άρα μια χαρά. Έχουν βάλει πλέον τραίνο από αεροδρόμιο (με όχι και τόσο τακτά δρομολόγια)για gara de nord. Από εκεί υπάρχει μετρό όπου μπορείς να πας σε ορισμένα μέρη της πόλης. Αν δεις ότι τα δρομολόγια ταιριάζουν, 7 ώρες είναι καλές. Αν όχι, προτείνω ταξί για το Herestrau(να το δείτε το πάρκο, αξίζει) και από εκεί μετρό (στάση Aviatorilorαν δεν κάνω λάθος) για την υπόλοιπη πόλη (Universitate, Piata Unirii και ποδαράτο την Calea Victoria)
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Πολύ καλή η αφήγησή σου και καταπληκτικές εικόνες, φαντάζομαι, όπως το περιγράφεις.πΠρογραμματίζω να κάνω ακριβώς το ίδιο μετά τη Πρωτοχρονιά.Καλά ταξίδια στη συνέχεια.
 
Μηνύματα
12
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Apuseni Mountains
Live from Brasov-Romania

Καλημέρα στο forum,

είμαι newbie στην εδώ κοινότητα και εφοσον ζω στο Μπρασόβ, στην Ρουμανία και έχω γυρίσει αρκετά την Ρουμανία ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω σε κάτι.
Όντως είναι εκπληκτικό το Transfagarasan, είχα πάει πριν από μερικά χρόνια , λίγο πριν κλείσουν οδικώς το δρόμο για το χειμώνα. Τα λόγια είναι φτωχά...τη μία είχες ήλιο ανάμεσα στα βουνά και από την άλλη περνάς το τούνελ (μικρού μήκους) και ξαφνικά δεν βλέπεις τίποτα...από την ομίχλη...έμεινα κυριολεκτικά με ανοικτό το στόμα...το πώς σε μερικά μέτρα μπορεί να αλλάξει ένα καιρικό φαινόμενο...και το συνολικό τοπίο.
Sarah, τον Απρίλιο στην Alba Iulia είναι αρκετά κρύα...αλλά μάλλον όπως είναι ο καιρός τα τελευταια χρόνια...δεν θα είναι τόσο κρύα...είχα πάει σε ένα road-trip σε όλο το νομό ....είναι μαγευτικός νομός...πστεύω από τα πιο όμορφα μέρη της Ρουμανίας...και από τα πιο παρθένα...
όταν είχα πάει εγώ πριν απο 2-3 χρόνια είχε δύο μέτρα χιόνι αλλά μην ανησυχείς...καθαρίζουν συχνά τους δρόμους...έκανε τόσο κρύο ...που πάγωσε ο καταρράκτης...όπως θα δεις στις φωτογραφίες μου στο facebook εάν έχεις (πάτα Tzakos Athanasios στην Αναζήτηση)
Και αν θέλεις περαιτέρω πληροφορίες ειμαι στην διάθεση σου...χρόνο έχω μπόλικο...δουλειά δεν έχω :) ...ψάχνω ακόμη...
Όσον αφορά το αεροδρόμιο πάρε την γραμμή του λεωφορείου...είναι συχνές οι αναχωρήσεις...και είναι στο τμήμα των αναχωρήσεων ...όχι των αφίξεων...και σε πάει ακριβώς στο κέντρο...είναι η γραμμή 783 Express και ωράριο 05:30-20:00 ανά 15 λεπτά και από τις 20.30 -23.00 ανά 30 λεπτά ...από Δευτέρα-Παρασκευή...
Το Σάββατο-Κυριακή και γιορτές είναι 05.30-23.00 ανά μισάωρο...με το τρένο είναι κάπως μπερδεμένα τα πράγματα...αλλά μεγάλη προσοχή στα ταξί...είναι μαφία εκεί ...κάτι παραπάνω από ότι στην Ελλάδα...δεν είναι του κράτους...είναι αποκρατοποιημένα...και τον διαγωνισμό τον έχει κερδίσει μια εταιρία...καιμπορείς να φανταστείς τι γίνεται..μακριά.
Στο Σιμπίου είχα πάει τότε που ήταν πολιτιστική πρωτεύουσα της Ευρώπης είναι πολύ όμορφο...ιδίως η ιστορία της γέφυρας των ψεμάτων ...καθως και η παλιά πολη γενικότερα...
Αυτά έως τώρα....
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Σε ευχαριστώ Αθανάσιε...Είμαι εκπαιδευτικός και θα πάμε στη Alba Iulia στα πλαίσια κάποιου project οπότε θα έχουμε συναδέλφους εκεί που θα μας φιλοξενήσουν.Έτσι θα γνωρίσουμε τον τόπο αυτό μαζί τους.Τώρα όσον αφορά την μετάβαση μας προσπαθώ να είναι όσο πιο "ανώδυνη" γίνεται για τους μαθητές μου-που ταξιδεύουν πρώτη φορά στην ζωή τους τόσο μακριά και δη στο εξωτερικό.
Βρήκα κάτι με την βοήθεια και των συναδέλφων εκεί,θα σου πω αν έχω την όποια απορία...thank you once more...
 
Μηνύματα
12
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Apuseni Mountains
Σε ευχαριστώ Αθανάσιε...Είμαι εκπαιδευτικός και θα πάμε στη Alba Iulia στα πλαίσια κάποιου project οπότε θα έχουμε συναδέλφους εκεί που θα μας φιλοξενήσουν.Έτσι θα γνωρίσουμε τον τόπο αυτό μαζί τους.Τώρα όσον αφορά την μετάβαση μας προσπαθώ να είναι όσο πιο "ανώδυνη" γίνεται για τους μαθητές μου-που ταξιδεύουν πρώτη φορά στην ζωή τους τόσο μακριά και δη στο εξωτερικό.
Βρήκα κάτι με την βοήθεια και των συναδέλφων εκεί,θα σου πω αν έχω την όποια απορία...thank you once more...
Ειναι η περιοχή των motzilor ...την καλυτερη επιλογη εκανες...θα χαρω να σε βοηθησω οσο μπορω με τις οποιες γνωσεις εχω...:)
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
Παιδιά καλησπέρα και πάλι.Επειδή προσπάθησα να βάλω 2 βιντεάκια στο φόρουμ και δεν τα κατάφερα όποιος θέλει και ενδιαφέρεται μπορεί να τα βρει στο www.gallery.me.com/fotcheimaras
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom