Ρωσία Ρωσια κανεις; Καλησπέρα!

anagennisi80

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μόναχο, οκτόμπερφεστ
Ταξίδι-Όνειρο
αφρική..
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι κανουρια στην παρέα, μόλις 10λεπτων αλλα πραγματικά έχω μείνει speechless που λένε απο το πόσες ιστορίες κ εμπειρίες υπάρχουν εδώ! Μπράβο! Λοιπόν απόψε βάλθηκα να μάθω ότι μπορώ κ δεν μπορώ για τον ταξιδιωτικό προορισμό που μου έχει κολλήσει τώρα τελευταία - ρωσια- κ έτσι βρήκα το site k κατ'επεκταση όλους εσάς. Διάβασα ωραίες ιστορίες για Μόσχα Αγία Πετρούπολη, κ επειδή θέλω να πάω με γκρουπ οργανωμένα, θέλω να σας ρωτήσω αν ξέρετε κάποιο ταξιδιωτικο γραφείο που να είναι πολυ καλο στην οργάνωση αυτού του προορισμού. Επίσης, προσωπικές εμπειρίες κ συμβουλές για το συγκεκριμένο προορισμό ευπροσδεκτες! Ευχαριστώ!!!!!
 

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Καλησπέρα, κοπελλιά, και καλώς μας ήρθες! (Μη νομίζεις, κι εγώ καινοιύριος είμαι... Μόλις 1 μέρα πριν από σένα γράφτηκα!)
Χωρίς να ξέρω πολλά πράγματα (ακόμα) και χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, πολύ φοβάμαι ότι μάλλον δεν γίνεται να σου συσττηθεί κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο - θα θεωρηθεί διαφήμιση, όπως καταλαβαίνεις. Φυσικά, δεν αποκλείεται να λάβεις prive κάποιο μήνυμα!
Εγώ για παράδειγμα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω... Είχα ταξιδέψει μόνος μου, σαν τον κούκο!
Από κει και ύστερα, θα σου δώσω μερικά tips, λόγω του ότι είχα πάει λίγο παλιότερα, οπότε και ίσχυαν άλλες καταστάσεις:
Κατ' αρχήν, έχε υπ' όψιν σου ότι τη σήμερον ημέρα η Ρωσία θεωρείται το πιο ακριβό κράτος του κόσμου... (Ναι, ξεπέρασε ακόμα και την Ιαπωνία).
Μιας και αναφέρθηκα στα χρηματικά... Δολλάρια! Και μετρητά! Περνάνε παντού! Από το μπακάλη της γειτονιάς, μέχρι το πιο σικ εστιατόριο. Δεν ξέρω αν το ευρώ είναι τόσο ισχυρό και αποδεκτό σαν το δολλάριο (βλέπεις, εγώ πήγα όταν είχαμε δραχμές) αλλά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, καλύτερα δολλάρια, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο!
Προσπάθησε να κάνεις τα ψώνια σου όσο είσαι με το γκρουπ - ειδικά, δε, αν ο/η ξεναγός σας φέρνει προς Ρώσο. Έχουν το κακό συνήθειο εκεί πάνω να χρεώνουν παραπάνω τους ξένους, μόνο και μόνο γιατί είναι ξένοι - άρα, για να βρεθούν στα μέρη τους, πα να πεί ότι "τους τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια". Εάν, όμως, έχεις μαζί σου κάποιον ντόπιο ή έστω τον/την ξεναγό, θα αναλάβει εκείνος'η γνα "καθαρίσει" για πάρτη σας, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. (Σε διεθνώς γνωστές φίρμες / αλυσίδες δεν ισχύει αυτό, έτσι; Π.χ. στα KFC θα πληρώσεις το κοτόπουλο όσο και οι Ρώσοι0.
Η Αγία Πετρούπολη (που έχω πάει) είναι λες κι έχει βγει από μυθιστόρημα του Ντοστογιέφσκι. Εάν είσαι λάτρης της τέχνης, σίγουρα θα πας στο Ερμιτάζ γιατί το αξίζει - εγώ δεν είμαι, δεν πήγα. Επιβάλλεται, επίσης, ειδικά αν είσαι ρομαντική, βόλτα στο Νέβα με καραβάκι...
Η Λεωφόρος Νέβσκυ, είνι ο μεγαλύτερος και κεντρικότερος δρόμος της πόλης. Ίσως και ο πιο πολιτισμένος... Πιάνει γύρω στο 1,5 χλμ μήκος και είναι γεμάτος εμπορικά καταστήματα, δυτικές φίρμες, αλυσίδες φαστ φουντ... καταλαβαίνεις.
Εάν μπορείς να "ξεκλέψεις" κανα 2ήμερο (ή ακόμα καλύτερα 3ήμερο), μπορείς να "πεταχτείς" απέναντι, στη Φινλανδία! Γύρω στις 11 με 12 ώρες είναι η απόσταση (με πλοίο, έτσι;...).
Όσο για τη Μόσχα... Δεν έχω πάει, αλλά ξέρω ότι εκεί βρίσκεται το μεγαλύτερο delicatessen της Ευρώπης! Ιδανικό σημείο για να προμηθευτείς τις βότκες σου και το χαβιάρι σου!
Α! Και κάτι άλλο! Εάν πας μαζί με το δεσμό σου (αγόρι, σύζυγο), φρόντισε να έχεις μαζί σου καλά ρούχα για να κυκλοφορείς έξω. Οι Ρωσίδες, ακόμα και στο super market να πάνε, ντύνονται στην "τρίχα": Μαλλί φτιαγμένο, βάψιμο, τακούνια... Δε νομίζω να θες να "λοξοκοιτάζει" το αίσθημα!
Αυτά τα ολίγα από μένα. Ελπίζω να σου φάνηκαν χρήσιμα!
Καλό σου ταξίδι!!!

Pan Kai
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.048
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μιας και αναφέρθηκα στα χρηματικά... Δολλάρια! Και μετρητά! Περνάνε παντού! Από το μπακάλη της γειτονιάς, μέχρι το πιο σικ εστιατόριο. Δεν ξέρω αν το ευρώ είναι τόσο ισχυρό και αποδεκτό σαν το δολλάριο (βλέπεις, εγώ πήγα όταν είχαμε δραχμές) αλλά, κατά την ταπεινή μου γνώμη, καλύτερα δολλάρια, για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο!
Το νόμισμα της Ρωσίας είναι το Ρούβλι. Μόνο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εάν μπορείς να "ξεκλέψεις" κανα 2ήμερο (ή ακόμα καλύτερα 3ήμερο), μπορείς να "πεταχτείς" απέναντι, στη Φινλανδία! Γύρω στις 11 με 12 ώρες είναι η απόσταση (με πλοίο, έτσι;...).
από την Αγ. Πετρούπολη να πάει στο Ελσίνκι? δεν αξιζει. το αντίστροφο (που γλυτωνεις και τα εξοδα και την ταλαιπωρια της βιζας) μάλιστα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Προσπάθησε να κάνεις τα ψώνια σου όσο είσαι με το γκρουπ - ειδικά, δε, αν ο/η ξεναγός σας φέρνει προς Ρώσο. Έχουν το κακό συνήθειο εκεί πάνω να χρεώνουν παραπάνω τους ξένους, μόνο και μόνο γιατί είναι ξένοι - άρα, για να βρεθούν στα μέρη τους, πα να πεί ότι "τους τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια". Εάν, όμως, έχεις μαζί σου κάποιον ντόπιο ή έστω τον/την ξεναγό, θα αναλάβει εκείνος'η γνα "καθαρίσει" για πάρτη σας,


Α! Και κάτι άλλο! Εάν πας μαζί με το δεσμό σου (αγόρι, σύζυγο), φρόντισε να έχεις μαζί σου καλά ρούχα για να κυκλοφορείς έξω. Οι Ρωσίδες, ακόμα και στο super market να πάνε, ντύνονται στην "τρίχα": Μαλλί φτιαγμένο, βάψιμο, τακούνια... Δε νομίζω να θες να "λοξοκοιτάζει" το αίσθημα!


Pan Kai
Αν και δεν έχω παει με γκρουπ στη Μόσχα δεν μου έτυχε τίποτα από τα παραπάνω και πληρωνα ΠΑΝΤΟΥ με ρουβλια ή με κάρτα ....
Επίσης ελάχιστες ρωσιδες είναι ντυμένες στη τρίχα ( εκτός αν στα μέρη που βρεθηκες εσύ συχναζαν άλλα κοινωνικά στρώματα )
Ακόμα και σε πολυτελές εστιατόριο στο οποίο βρέθηκα 2 φορές με δέχτηκαν με απλά καθημερινά ρούχα ( φορούσα αθλητικά )
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Προσπάθησε να κάνεις τα ψώνια σου όσο είσαι με το γκρουπ - ειδικά, δε, αν ο/η ξεναγός σας φέρνει προς Ρώσο.
Pan Kai,ο taver και η Ευαγγελια σωστα λενε,οτι πρεπει να χρησιμοποιεις τα ρουβλια.
Οτι αφορα τα ψωνια,παντα πρεπει,να κανεις ερευνα αγορας,αν θελεις να ψωνισεις κατι σοβαρο(και οχι μαγνητακια κλπ) γιατι ο καθε συνοδος-ξεναγος θα σε παει σε μαγαζια,που παιρνει προμηθεια,αρα,σιγουρα,θα ψωνισεις,σε μεγαλυτερη τιμη...και παντου στον κοσμο,γινεται αυτο....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τώρα μας μπερδέψατε εμάς που δεν έχουμε πάει Ρωσία... να πληρώνουμε με ρούβλια, με δολλάρια, με ευρώ;... με ντόπιο ξεναγό θα πληρώνουμε φτηνότερα ή ακριβότερα;... οι ρωσίδες πάνε στο σουπερμάρκετ με μαλλί από κομμωτήριο και βραδινή ένδυση ή με αθλητικές φόρμες;... πώς πρέπει να ντυθεί το έτερον ήμισυ για να μη νιώθει μειονεκτικά;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.243
από την Αγ. Πετρούπολη να πάει στο Ελσίνκι? δεν αξιζει. το αντίστροφο (που γλυτωνεις και τα εξοδα και την ταλαιπωρια της βιζας) μάλιστα.
Αλήθεια; Μπορείς έτσι να αποφύγεις τη βίζα;; Πολύ ενδιαφέρον...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Pan Kai

Member
Μηνύματα
23
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου που δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Ένα "Ταξίδι Ζωής"
Την καλησπέρα μου στην παρέα!
Μα καλά... Τόσο πολύ αλλάξαν τα πράγματα στη Ρωσία; Και να πω ότι είχα πάει προ Περεστρόϊκας, να πω "πάει στο διάολο"... Το '98 είχα πάει.
Μήπως πρέπει να ξαναπάω; Όχι τίποτα άλλο... Για ν' αναθεωρήσω τις απόψεις μου και να τη δω με άλλο μάτι. Μπορεί και να μου αρέσει περισσότερο, τώρα!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τώρα μας μπερδέψατε εμάς που δεν έχουμε πάει Ρωσία... να πληρώνουμε με ρούβλια, με δολλάρια, με ευρώ;... με ντόπιο ξεναγό θα πληρώνουμε φτηνότερα ή ακριβότερα;... οι ρωσίδες πάνε στο σουπερμάρκετ με μαλλί από κομμωτήριο και βραδινή ένδυση ή με αθλητικές φόρμες;... πώς πρέπει να ντυθεί το έτερον ήμισυ για να μη νιώθει μειονεκτικά;
Με φουστανελα :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.289
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom