Ισπανία Ιταλία Ρώμη-Βαρκελώνη ή Μένουμε Ιταλία??

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επίσης ρε παιδιά...έχει διαφορά το από ποιο σημείο της πόλης θα πάρω το αυτοκίνητο/?? Στην τιμή εννοώ!
Βέβαια έχει διαφορά. Και το σημείο παραλαβής και το σημείο παράδοσης παίζουν ρόλο. Από/προς αεροδρόμιο και κεντρικούς σιδηροδρομικούς σταθμούς είναι πάντα πιο ακριβά.

Αν υπάρχουν γραφεία της ίδιας εταιρείας σε άλλα σημεία της πόλης, λιγότερο τουριστικά ή κεντρικά, είναι φθηνότερα.
 

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Απ΄όσο έχω ψάξει εγώ, συμφέρει να νοικιάζεις στα αεροδρόμια, αν υπολογίσεις και τις μεταφορές από και προς εκεί. Καλό είναι βέβαια να προσέχεις τις ώρες. Επίσης η εμπειρία μου λέει ότι είναι ακριβότερα τα αεροπορικά εισιτήρια, όταν αλλάζεις πόλη προορισμού στο πήγαινε και στο έλα, δηλ. πας Μιλάνο και φεύγεις από Ρώμη.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Sophako μου, να είσαι καλά...

με το μετρό δεν ξέρω τι παίζει, δεν το χρισημοποιούσαμε καθόλου καθώς είχαμε αμάξι, και το άλλο, όπως είπε η Ηλέκτρα την Ρώμη την περάσαμε όλο με τα πόδια, τελεία και εύκολα, και σε λίγες στιγμές με το τουριστικό χίπ-χοπ επείδη πεθάναμε από ζέστη (καήκαμε κυρολεκτικα,είχε 40 βαθμούς, τόσο να είχε ανακοινώθει και στην Ελλάδα για την ζέστη στην Ιταλία εκείνη την περίοδο, για αυτό μάλλον να μην πα΄τε καλοκαίρι)

Βλακία μου για το αυτοκίνητο, καλά τα λέτε αφού θα είστε Ρώμη τζαμπα να πληρώνετε όσο και να είναι πιο ακριβό δεν σημφέρει (όντως είχα εμπειρίες)

Αν θέλετε καλοκαιρινο προορισμό μαζί με την Ρώμη,μάλλον τότε να κινητείτε προς Νάπολι και την ακτή τις Αμάλφη.....τελεία (αλλά με ρεζέρβα δεν έχω πάει πάνω να τα συγκρινώ) ...Σορέντο, Κάπρι, Ποσιτανό....πάρα πολύ όμορφα μέρη.

Όσον για το αεροπλάνο....επιμένω στο easyjet ακόμα και παραπάνω αφου ειστε Θεσσαλονίκη, είναι ευκαιρία, και επίσης έχουν και γράμμη Ρώμη-Μίλανο που είναι και πιο οικονομική.....

φιλάκια
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Η πιθανότητα να πάρουμε τρένο απο Φλωρεντία για Μιλάνο??? Και να φυγουμε από κει??? Από όσο είδα έχει, αν κλεισεις νωρίς, 30 ευρώ!!! Δεν αξίζει να το δουμε κ αυτό???
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
και επίσης..............όταν λέμε Τοσκάνη??????????
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ναι περίπου τόσο είναι, αλλά μάλλον να πάτε Μιλάνο-Φλωρεντία-Πίζα-Φλωρεντία-Ρώμη με το τρένο, και μετά Ρώμη-Μιλάνο με αεροπλάνο. Αν σας μείνει ο χρόνος από εκεί Βερόνα-Λίμνες λαγκο δι Γκάρδα, Κώμο.... και Βενετία....ετσι θα το 'κανα εγώ...και εκεί πάε με τρένο....

Τοσκάνη για να μην σου λέμε τίποτα, πάτα στην αναζήτηση τουρισμός στην Τοσκάνη θα σου βγάλει ωραία επισημη σελίδα και θα πάς όπου γουστάρεις.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
To κοίταξα φυσικά γ αυτό και ρώτησα!!! λολ!!! Τοσκάνη = βόρειο κομμάτι Ιταλίας, πρωτεύουσα Φλωρεντία, επίσης ανήκουν η Πίζα, η Σιένα κ άλλα μέρη που δεν ξέρω!!!!!!
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Όσο για τα παράλια που μου λέτε.....στο χάρτη βλέπω: Santa Marinella, Civitavecchia, Tarquinia, Grosseto, Folonica, Cecina...κλπ!!!! Σωστά κοιτάω ή σε άλλη μεριά είμαι!!!???? Ζαλίστηκα!!!!
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Έχεις τόσο καιρό μπροστά σου.
Οι δημοφιλέστερες περιοχές στα δυτικά παράλια είναι Portofino, Cinque Terre, Positano, Amalfi. Αν βάλεις κάθε τοπονύμιο στο google θα σου βγάλει αμέτρητα αποτελέσματα, μεταξύ των οποίων την ακριβή θέση καθενός, για να προγραμματίσεις καλύτερα το ταξίδι σου, αλλά και φωτογραφίες, ώστε να διαλέξεις σε ποια από αυτά θέλεις να πας.

Εφόσον μάλιστα δε θα μείνεις σε μία μόνο περιοχή αλλά θα επισκεφθείς ένα μεγάλο κομμάτι της χώρας, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις μία πιο λεπτομερή μελέτη αγοράζοντας έναν τουριστικό οδηγό για την περιοχή. Για παράδειγμα, οι οδηγοί των εκδόσεων Explorer είναι από τους πλέον κατατοπιστικούς και σίγουρα θα σου δώσουν ιδέες για στάσεις σε περιοχές που μπορεί να μην είναι τόσο γνωστές όσο το Positano, αλλά είναι πολύ γραφικές και ενδιαφέρουσες. Απ' όσο θυμάμαι υπάρχει οδηγός για την Ιταλία και εξειδικευμένη έκδοση για την περιοχή της Τοσκάνης. Φυσικά υπάρχει και για τη Ρώμη, αλλά ξεκίνα με τους πιο γενικούς και αν θες προχωράς και σ' αυτόν.

Εκτός αυτού, μία πολύ καλή πρακτική για να πάρεις μία ιδέα των περιοχών, είναι να δεις ταινίες που έχουν γυριστεί εκεί. Στο "nine" υπάρχουν κάποιες σκηνές από παράλια Ιταλίας που κόβουν την ανάσα. Δυστυχώς δε θυμάμαι όνομα, αλλά αν δεις την ταινία το αναφέρει. Κάπως έτσι επηρεάστηκα κι εγω πριν 2 χρόνια και πήγα Προβηγκία, με αφορμή το "Άρωμα" του Ζίσκιντ:)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Έχεις τόσο καιρό μπροστά σου.
Οι δημοφιλέστερες περιοχές στα δυτικά παράλια είναι Portofino, Cinque Terre, Positano, Amalfi. Εφόσον μάλιστα δε θα μείνεις σε μία μόνο περιοχή αλλά θα επισκεφθείς ένα μεγάλο κομμάτι της χώρας, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις μία πιο λεπτομερή μελέτη αγοράζοντας έναν τουριστικό οδηγό για την περιοχή. . Απ' όσο θυμάμαι υπάρχει οδηγός για την Ιταλία και εξειδικευμένη έκδοση για την περιοχή της Τοσκάνης. Φυσικά υπάρχει και για τη Ρώμη, αλλά ξεκίνα με τους πιο γενικούς και αν θες προχωράς και σ' αυτόν.
Δυστυχώς δε θυμάμαι όνομα, αλλά αν δεις την ταινία το αναφέρει. Κάπως έτσι επηρεάστηκα κι εγω πριν 2 χρόνια και πήγα Προβηγκία, με αφορμή το "Άρωμα" του Ζίσκιντ:)
αμαλφι-ποζιτανο ειναι νοτια στην ναπολη. μαλλον εκτος προορισμου. τωρα για μπανιο στην ιταλια δεν το νομιζω, εκτος αν ειναι σε λιμνη. παντως η τοσκανη ειναι μαγευτικη. νοικιασε αυτοκινητο αν θες να δει πολλα και διαφορετικα χωρια.
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
αμαλφι-ποζιτανο ειναι νοτια στην ναπολη. μαλλον εκτος προορισμου. τωρα για μπανιο στην ιταλια δεν το νομιζω, εκτος αν ειναι σε λιμνη. παντως η τοσκανη ειναι μαγευτικη. νοικιασε αυτοκινητο αν θες να δει πολλα και διαφορετικα χωρια.
Σαϊτα αλήθεια???? γιατί πραγματικά ψάχνω στα δυτικα και δεν τα βλέπω και απογοητευτηκα με το πόσο άνιωθη μπορεί να είμαι!!!!!!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Σαϊτα αλήθεια???? γιατί πραγματικά ψάχνω στα δυτικα και δεν τα βλέπω και απογοητευτηκα με το πόσο άνιωθη μπορεί να είμαι!!!!!!!
θα πατε 15 μερες με το αυτοκινητο σας. καθε χρονο τετοια εποχη οι ακτοπλοικες βγαζουν προσφορες. θα αποφυγετε τα παραλια γιατι εχουν κοσμο το καλοκαιρι,απιστευτη κινηση. το κοστος σιγουρα θα ειναι πολυ πιο μικρο απο τα αεροπορικα και ενοικιαση αυτοκινητου. ξενοδοχεια τωρα θα διαλεξετε οχι κεντρικα, με ευκολες προσβασεις.
ανκωνα λοιπον-ρωμη-φλωρεντια ,τοσκανη-βερονα,garda -βενετια και πισω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom