Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sof Guru

Member
Μηνύματα
197
Likes
1.122
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλημέρα σε όλους !! Σήμερα πετάω πάλι για την Αιώνια πόλη . Θα ήθελα την πρόταση σας για βραδινή έξοδο στο Τραστέβερε . Εγώ που είμαι πιο πολύ της μπύρας είχα πάει παλιότερα στο Ma Che Siete Venuti A Fà και στο Mr. Brown Pub , που είναι συμπαθητικές παμπ αλλά η παρέα που θ πάω τώρα δεν είναι καθόλου της μπύρας και θα ήθελα κάτι σε wine bar κλπ.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Kαλημερα ,γυρισα πριν λιγες μερες απο Ρωμη.Γενικα εξω απο τα εστιατορια υπαρχουν ουρες(Ειδικα ΠΣΚ) οποτε καλο θα ειναι οσοι πατε να εχετε κανει κρατησεις απο πριν
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
197
Likes
1.122
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Kαλημερα ,γυρισα πριν λιγες μερες απο Ρωμη.Γενικα εξω απο τα εστιατορια υπαρχουν ουρες(Ειδικα ΠΣΚ) οποτε καλο θα ειναι οσοι πατε να εχετε κανει κρατησεις απο πριν
Το γνωρίζω γι αυτό και ρώτησα εδώ για να βρω κάτι καλό και να κάνω κράτηση. Όντως τα ΠΣΚ ισχύει αυτό που λες.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
197
Likes
1.122
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αργεντινή
Καλημέρα σε όλους! Εικόνες από την ανοιξιάτικη Ρώμη και κάποιες λίγες από την μονοήμερη στη Νάπολη. Δεν θα γράψω ιστορία γιατί όσα κάναμε λίγο πολύ έχουν ξανά ειπωθεί. Θα δώσω λίγα στοιχεία για επισκέψεις -φαγητό-ποτό. 24-25/5 Ρώμη και 26/5 μονοήμερη στη Νάπολη και αναχώρηση από εκεί για Θεσσαλονίκη.
* Αξιοθέατα : Βατικανό, Πάνθεον, Βασιλική της Σάντα Μαρία Ματζόρε, όλες σχεδόν τις μεγάλες πλατείες, Βίλα Μποργκεζε, Τραστεβερέ, Σαντ Άντζελο, Βιτοριο Εμανουέλλε, Ισπανικά Σκαλιά.
* Πρωινό : D’Angelo Caffè & Gastronomia - Republicca ( οπωσδήποτε τα χωνάκια με το φιστίκι), Molino bakery bar & cucina - Santa Maria di Maggiore ( ο καφές τους δυνατός όπως τον θέλω)
Φαγητό-Aperitivo : La buvette- Πιάτσα ντι Σπάνια (αρκετά καλό) , Ristorante Pizzeria - Il Miraggio-Φοντάνα ντι Τρέβι-Πάνθεον ( ήταν οκ αν και οι κριτικές του ήταν μέτριες ) , Otello-Trastevere ( πολλή κακή επιλογή άσχετα που είχε καλές κριτικές) , 50 kalo-Republicca , Pizza & Babà-Via Toledo Napoli (δεν εντυπωσιάζει οκ για μια φορά)
(άριστο τόσο το φαγητό όσο και το γλυκό), Ristorante Fuocolento- Republicca
* Καφές -Κοκτέιλ : San Pietro - Βατικανό, Antico Cafè Prencipe - Napoli, Piazza Municipio
* Παγωτό -Tiramisu : Two sizes - Πάνθεον-Piazza Navona ( συνεχίζει να είναι τέλειο το τιραμισου) , Gelateria La Romana- Republicca (άριστο) , Gelato in Trevi- Fontana di Trevi ( πολύ μέτριο συγκριτικά με την προηγούμενη μου επίσκεψη πριν κάποια χρόνια)
Γενικά σχόλια : Η Ρώμη υπέροχη , τέλειος καιρός, αρκετοί τουρίστες, πιο καθαρή από ότι ήταν την προηγούμενη φορά που πήγα, όλοι μιλούν πλέον λίγα ελληνικά, αρκετά οικονομική σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις για τα τωρινά δεδομένα . Η Νάπολη ήταν γεμάτη από τουρίστες σε υπερβολικό βαθμό μπορώ να πω , ( 3 τέταρτα να φτάσουμε στο μνημείο του Μαραντόνα από Via Toledo) , μεγάλη πόλη , την περίμενα μικρότερη , η πιο βρώμικη πόλη που έχω πάει ποτέ μου , φανταστική στάση μετρό 'Toledo '. Δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις , αν και της αξίζει μια ολιγοήμερη επίσκεψη γιατί δεν είδα σχεδόν τίποτα , βρώμικο αεροδρόμιο. Για τη διαδρομή Ρώμη -Νάπολη δεν μπορώ να πω κάτι διότι κοιμόμουν.
Το επόμενο στην Ιταλία λέω να είναι Τορίνο -Κόμο- Λέκκο- Βερόνα.
Καλά ταξίδια σε όλους!
 

Attachments

chris7

Member
Μηνύματα
3.080
Likes
23.584
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλημέρα σε όλους! Εικόνες από την ανοιξιάτικη Ρώμη και κάποιες λίγες από την μονοήμερη στη Νάπολη. Δεν θα γράψω ιστορία γιατί όσα κάναμε λίγο πολύ έχουν ξανά ειπωθεί. Θα δώσω λίγα στοιχεία για επισκέψεις -φαγητό-ποτό. 24-25/5 Ρώμη και 26/5 μονοήμερη στη Νάπολη και αναχώρηση από εκεί για Θεσσαλονίκη.
* Αξιοθέατα : Βατικανό, Πάνθεον, Βασιλική της Σάντα Μαρία Ματζόρε, όλες σχεδόν τις μεγάλες πλατείες, Βίλα Μποργκεζε, Τραστεβερέ, Σαντ Άντζελο, Βιτοριο Εμανουέλλε, Ισπανικά Σκαλιά.
* Πρωινό : D’Angelo Caffè & Gastronomia - Republicca ( οπωσδήποτε τα χωνάκια με το φιστίκι), Molino bakery bar & cucina - Santa Maria di Maggiore ( ο καφές τους δυνατός όπως τον θέλω)
Φαγητό-Aperitivo : La buvette- Πιάτσα ντι Σπάνια (αρκετά καλό) , Ristorante Pizzeria - Il Miraggio-Φοντάνα ντι Τρέβι-Πάνθεον ( ήταν οκ αν και οι κριτικές του ήταν μέτριες ) , Otello-Trastevere ( πολλή κακή επιλογή άσχετα που είχε καλές κριτικές) , 50 kalo-Republicca , Pizza & Babà-Via Toledo Napoli (δεν εντυπωσιάζει οκ για μια φορά)
(άριστο τόσο το φαγητό όσο και το γλυκό), Ristorante Fuocolento- Republicca
* Καφές -Κοκτέιλ : San Pietro - Βατικανό, Antico Cafè Prencipe - Napoli, Piazza Municipio
* Παγωτό -Tiramisu : Two sizes - Πάνθεον-Piazza Navona ( συνεχίζει να είναι τέλειο το τιραμισου) , Gelateria La Romana- Republicca (άριστο) , Gelato in Trevi- Fontana di Trevi ( πολύ μέτριο συγκριτικά με την προηγούμενη μου επίσκεψη πριν κάποια χρόνια)
Γενικά σχόλια : Η Ρώμη υπέροχη , τέλειος καιρός, αρκετοί τουρίστες, πιο καθαρή από ότι ήταν την προηγούμενη φορά που πήγα, όλοι μιλούν πλέον λίγα ελληνικά, αρκετά οικονομική σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις για τα τωρινά δεδομένα . Η Νάπολη ήταν γεμάτη από τουρίστες σε υπερβολικό βαθμό μπορώ να πω , ( 3 τέταρτα να φτάσουμε στο μνημείο του Μαραντόνα από Via Toledo) , μεγάλη πόλη , την περίμενα μικρότερη , η πιο βρώμικη πόλη που έχω πάει ποτέ μου , φανταστική στάση μετρό 'Toledo '. Δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις , αν και της αξίζει μια ολιγοήμερη επίσκεψη γιατί δεν είδα σχεδόν τίποτα , βρώμικο αεροδρόμιο. Για τη διαδρομή Ρώμη -Νάπολη δεν μπορώ να πω κάτι διότι κοιμόμουν.
Το επόμενο στην Ιταλία λέω να είναι Τορίνο -Κόμο- Λέκκο- Βερόνα.
Καλά ταξίδια σε όλους!
Καλησπέρα
Περίπου τις ίδιες μέρες ήμασταν κι εμείς στη Ρώμη (22 με 26-3-23).
Εντύπωση μας έκανε ο πολύς κόσμος που υπήρχε στα αξιοθέατα, πολλοί Έλληνες.
Ο καιρός ήταν πολύ καλός.
Ας βάλω και μερικές φωτογραφίες.

20230325_115444.jpg
20230325_133535.jpg


20230325_183035.jpg


20230324_181144.jpg
20230325_105553.jpg


Ας είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε.
 

anthiez

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλημέρα
Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: Ταξιδεύουμε για Ρώμη τον Απρίλιο να βγάλω την ROMA PASS? αξίζει τον κόπο? ή να βγάλω κάρτα απεριορίστων διαδρομών για τα μέσα μαζικής μεταφορά δεδομένου ότι το μόνο αξιοθέατο που θέλω να δω επι πληρωμή είναι η gallery borghese και το επίσημο site δεν έχει διαθέσιμα εισιτήρια (από ότι καταλαβαίνω τα αγοράζουν όλα ιδιωτικές εταιρείες και τα μεταπουλούν σε υψηλότερες τιμές) οπότε πώς θα εκμεταλλευτώ την δωρεάν είσοδο που δίνει η roma pass? Τί με συμφέρει πιο πολύ? Δεν βγάζω άκρη με τα site τους ......
Ευχαριστώ πολύ
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
919
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πότε ακριβώς θα πατε? Στο site του Roma pass αναφερει πως για τν εισοδο στη galleria πρέπει να γίνει κράτηση ακόμη κι αν ειστε κατοχος του πάσου
"ΑTTENTION! Reservations for many places are mandatory, it is recommended to check the access methods, reservations, days and times on the official websites of the museums and on the website www.romapass.it . It is possible to book even if you do not yet have the card, but please note that to access the museum, each visitor must present their Roma Pass at the museum box office, together with the booking confirmation. In the absence of the free or reduced requirements, the full amount of the ticket must be paid."
 

anthiez

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Πότε ακριβώς θα πατε? Στο site του Roma pass αναφερει πως για τν εισοδο στη galleria πρέπει να γίνει κράτηση ακόμη κι αν ειστε κατοχος του πάσου
"ΑTTENTION! Reservations for many places are mandatory, it is recommended to check the access methods, reservations, days and times on the official websites of the museums and on the website www.romapass.it . It is possible to book even if you do not yet have the card, but please note that to access the museum, each visitor must present their Roma Pass at the museum box office, together with the booking confirmation. In the absence of the free or reduced requirements, the full amount of the ticket must be paid."
Ναι το είδα αλλά δεν μπορώ να κάνω κράτηση δεν με αφήνει ή κάτι κάνω λάθος.... θα ήθελα να το επισκεφθώ στις 19 ή στις 20 Απριλίου
 

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Ναι το είδα αλλά δεν μπορώ να κάνω κράτηση δεν με αφήνει ή κάτι κάνω λάθος.... θα ήθελα να το επισκεφθώ στις 19 ή στις 20 Απριλίου
Είχα το ίδιο θέμα με το Βατικανό τις ίδιες ημερομηνίες.Δεν ήθελα να πάρω το ρίσκο να το χάσω η να περιμένω σε ατελείωτες ουρές έκλεισα με "καπέλο" από ιδιωτική ιστοσελίδα. Η κάρτα αξίζει αν σε καλύπτει για τα μουσεία που θες να πας αλλά πρέπει να πάρεις το ρίσκο να περιμένεις σε ουρές η ακόμα χειρότερα να μην μπεις. Ίσως να φταίει η μεγάλη ζήτηση της περιόδου.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
919
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι το είδα αλλά δεν μπορώ να κάνω κράτηση δεν με αφήνει ή κάτι κάνω λάθος.... θα ήθελα να το επισκεφθώ στις 19 ή στις 20 Απριλίου
Δε σε αφήνει γιατί δεν έχει διαθεσιμότητα απ ότι βλέπω. Ίσως το να απευθυνθείς σε ιδιώτη είναι μονόδρομος.
Τσέκαρε και αυτό https://www.getyourguide.com/rome-l...and-gardens-guided-tour-with-tickets-t445677/
 
Last edited:

DANAIP

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Το Πάσχα που πήγα Ρώμη ειχαμε κλείσει εισητηρια για Βατικανο απο Ίντερνετ!! Οταν λοιπόν πήγαμε μας εκανε έλεγχο ενας τύπος οπου το καρτελάκι του έλεγε ενα ελληνικό επίθετο!! Τον ρωτάμε λοιπόν Έλληνας είστε και μας λεει ναι και προσφέρθηκε να μας ξεναγήσει δωρεάν άσχετα αν τον πληρώσαμε!! Τα στοιχεία του ειναι
...........................
Ο άνθρωπος ηταν ξεναγός του Βατικανού και η ξενάγηση ηταν τέλεια!! Μετα προσφερθήκαμε να του δώσουνε λεφτά ετσι για το καλο και αφου τον πιέσαμε να μας πει μιας και δεν ήθελε να μας χρεώσει μας ειπε οτι κανονικά ειναι 70€ ολα μεσα!! Αλλα του δώσαμε 50
Γραψτου μαϊλ και προτημησε τον!! Έλπιζω να βοήθησα!!
Καλησπέρα,

Θα μπορούσα να έχω σε μήνυμα τα στοιχεία του ξεναγού?
 
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την διαμονή στην Ρώμη. Έχω ταξιδέψει μόνο για δουλειά και το ξενοδοχείο που έμεινα ήταν στο Termini ώστε να είμαστε κοντά στον σταθμό απο-προς αεροδρόμιο. Περιηγήθηκα όσο πρόλαβα με τα πόδια στα βασικά μνημεία. Το καλοκαίρι θα πάω με την σύντροφό μου και θέλω να βρούμε κάτι βολικό ως προς την τοποθεσία σε ότι αφορά τις αποστάσεις απο τα μνημεία αλλά και τις συγκοινωνίες. Επίσης θέλουμε να κρατήσουμε χαμηλά το budget όσο αυτό ειναι εφικτό, καθώς το ξενοδοχείο θα είναι μόνον για ύπνο άντε και ένα αξιοπρεπές πρωινό. Ποια περιοχή προτείνετε να κοιτάξω για διαμονή είτε ξενοδοχείο είτε BnB; Να σημειώσω ότι διάβασα όσες περισσότερες σελίδες μπορούσα αλλά έχω μπερδευτεί κάπως. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom