Ρώμη-Φλωρεντία-Μιλάνο

Dimopo

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum και ιδιαίτερα τους ιταλόφιλους!
Συγγνώμη που ανοίγω έτσι αυθαίρετα νέο θέμα αλλά πραγματικά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη και έχω αναλάβει μόνος μου την οργάνωση του ταξιδιού...
Με τους 3 κολλητούς μου σκεφτόμαστε να κάνουμε το συγκεκριμένο ταξίδι(Ρώμη-Φλωρεντία Μιλάνο) μέσα στον Ιούλιο και συγκεκριμένα 5 διανυκτερεύσεις Ρώμη 2 διανυκτερεύσεις Φλωρεντία και άλλες 2 Μιλάνο...Για να μας έρθει φτηνά θα πετάξουμε με easyjet από Αθήνα για Ρώμη και στην επιστροφή από Μιλάνο για Αθήνα και θα μείνουμε σε appartments, τα οποία και βρήκαμε μέσω του airbnb.com Στην Ρώμη το διαμέρισμα είναι ακριβώς μπροστά στο κολοσσαίο και δίπλα στον σταθμό του μετρό...πιστεύετε ότι η περιοχή θα μας βολέψει ή να κοιτάξουμε για κάπου αλλού?
Ευχαριστώ Προκαταβολικά
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν και με τίποτα δεν μπορεί να φτάσει τη γοητεία του Τέρμινι, τέλεια είναι.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Αν θυμαμαι καλα περνανε και αρκετα λεωφορεια απο'κει, αυτα θα σας βολεψουν πολυ.Μην αγχωνεσαι για τη τοποθεσια, μια χαρα θα'σαι, να περπατησετε ΠΟΛΥ, να φατε παγωτο και τιραμισου, να αναβειτε στο θωλο του Αγ. Πετρου, να περπατησετε απογευματακι στο Castel Sant' Angelo και να περασετε καλα! :)
 

Dimopo

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Επιστρέφω στο θέμα μετά από πολύ καιρό γιατί πλέον έχουμε κλείσει τα αεροπορικά εισητήρια και την διαμονή μας!
Ωστόσο ζητά πάλι την βοήθεια σας ιταλόφιλοι για την μεταφορά μας από την μία πόλη στην άλλη.Οι μετακινήσεις θα είναι:
1)Fiumicino-ρώμη
2)Ρώμη-φλωρεντία
3)Φλωρεντία-μιλάνο
4)Mιλάνο como
5)Μιλάνο-Malpensa
Γνωρίζετε κάτι για τα τραίνα?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αφού δε σκεφτεσαι να νοικιασεις αυτοκίνητο , τα τρένα θα σε εξυπηρετήσουν μια χαρα. Έκανα περίπου το ίδιο δρομολόγιο 4 μέρες πριν
Λόγω έλλειψης χρόνου επιλέξαμε το παρακάτω
http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=0150a75597eea110VgnVCM1000003f16f90aRCRD
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και την fresciabianca
(με ενδιάμεσες στάσεις )
http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=0042b602ba19a110VgnVCM1000003f16f90aRCRD
 

Dimopo

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Μήπως θυμάσαι τιμές ενδεικτικά? γιατί τσέκαρα λίγο πρόχειρα στην trenitalia και είδα κάτι 127 ευρώ...πολλά δεν είναι για 1 διαδρομή για 3 εισητήρια?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εξαρτάται σε ποια γραμμή κοιτάς ... Η fresciabianca είναι σαφώς φθηνότερη
απο τη fresciarossa
Οι τιμές στα δικα μας εισιτήρια δεν είναι ενδεικτικές γιατι ήταν business trip οπότε το κόστος ανέβηκε
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Εξαρτάται σε ποια γραμμή κοιτάς ... Η fresciabianca είναι σαφώς φθηνότερη
απο τη fresciarossa
Οι τιμές στα δικα μας εισιτήρια δεν είναι ενδεικτικές γιατι ήταν business trip οπότε το κόστος ανέβηκε[/QUOTE]


taver στην θέση του taver η Εβανζελί :haha::haha:

οπου taver = χαλίφης = First Class !!!!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Business trip δε σημαίνει και business class, ειδικά σε τρένο. Έχω δει πολύ κόσμο να ταξιδεύει για δουλειές στη δεύτερη θέση, και πολύ κόσμο στην πρώτη θέση που ταξιδεύει εκεί για να έχει ένα λίγο πιο άνετο κάθισμα στο πολύωρο ταξίδι. Σημαίνει όμως, κατά κανόνα, εισιτήριο τελευταίας στιγμής.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εξαρτάται σε ποια γραμμή κοιτάς ... Η fresciabianca είναι σαφώς φθηνότερη
απο τη fresciarossa
Οι τιμές στα δικα μας εισιτήρια δεν είναι ενδεικτικές γιατι ήταν business trip οπότε το κόστος ανέβηκε
ε πες το κόστος..κρυφό είναι?
και διόρθωσε τη freCCia rossa...βγάζει μάτια και μιλάς για το καμάρι της Ferrovie dello Stato..λίγος σεβασμός δεν βλάπτει..
 

Dimopo

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην βγάζω άκρη για το πως θα φτάσω από την μία πόλη στην άλλη με το χαζό site της trenitalia
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.295
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην βγάζω άκρη για το πως θα φτάσω από την μία πόλη στην άλλη με το χαζό site της trenitalia
στη θέση σου θα απέφευγα τα επίθετα και τους χαρακτηρισμούς γενικά που δεν ξέρεις αν, ποιον και πώς μπορεί να προσβαλλουν και θα ήμουν πιο σαφής. πες σε ποια διαδρομή από τις 5 που ρώτησες έχεις πρόβλημα για να σε βοηθήσουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom