Ιταλία Ρώμη ή Βενετία; Βοήθεια!

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Καλησπέρα σε όλους/ες και εύχομαι χρόνια πολλά και καλά!
Θέλω τη βοήθειά σας! Είναι το πρώτο μου ταξίδι Ιταλία και είμαι ανάμεσα σε Ρώμη ή Βενετία. Για την περίοδο 6/1-10/1. Ρομαντικά, ξεκούραση, βόλτες, ιταλικός αέρας, αλλά τι με συμφέρει οικονομικά; Προτάσεις για ξενοδοχεία, και γενικά προτάσεις για φαγητό, μέρη;:xmas_rolleyes:

Σας ευχαριστώ!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα σε όλους/ες και εύχομαι χρόνια πολλά και καλά!
Θέλω τη βοήθειά σας! Είναι το πρώτο μου ταξίδι Ιταλία και είμαι ανάμεσα σε Ρώμη ή Βενετία. Για την περίοδο 6/1-10/1. Ρομαντικά, ξεκούραση, βόλτες, ιταλικός αέρας, αλλά τι με συμφέρει οικονομικά; Προτάσεις για ξενοδοχεία, και γενικά προτάσεις για φαγητό, μέρη;:xmas_rolleyes:

Σας ευχαριστώ!
Mπορεις να μπεις στην ενοτητα των Ιταλοφιλων και θα παρεις τις απαντησεις που θελεις....
Προσωπικα ψηφιζω τη Βενετια...αλλα....το Χειμωνα εχει μεγαλο προβλημα γιατι πλημμυριζει ολο το ιστορικο κεντρο. οπως ακριβως ειναι αυτες τις μερες εχουν σοβαρα προβληματα μετακινησης...επιπλεον ειναι πολυ πιο ακριβη απο τη Ρωμη
Για την εποχη που θελεις επελεξε τη Ρωμη...μπορεις να αγορασεις και τον οδηγο Ρωμη top10 εκει θα βρεις τα παντα και αναλυτικα....:xmas_wink:
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Σε ευχαριστώ! Προτείνεις Ρώμη λοιπόν, ε; Και γω αυτό άκουσα για πλημμύρες στα κανάλια της Βενετίας. Η ενότητα των Ιταλόφιλων... Οκ θα απευθυνθώ και κει! Ο οδηγός που λες πού βρίσκεται;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Σε ευχαριστώ! Προτείνεις Ρώμη λοιπόν, ε; Και γω αυτό άκουσα για πλημμύρες στα κανάλια της Βενετίας. Η ενότητα των Ιταλόφιλων... Οκ θα απευθυνθώ και κει! Ο οδηγός που λες πού βρίσκεται;
Σε βιβλιοπολεια ή απο το αεροδρομειο...χωριζει τη πολη σε ενοτητες και σου γραφει τα best off ειναι γυρω στα 16 ευρω αλλα αξιζει γραφει αναλυτικα τα εστιατορεια τις σπεσιαλιτε τους και ποσο κοστιζει το δειπνο ανα ατομο...την ιστορια της καθε πλατειας που θα δεις..και μη παραλειψεις το Βατικανο...
Αποψη μου ειναι να τον αγορασεις απο τωρα και να βγαλεις το προγραμμα σου αναλογα με το τι σε ενδιαφερει να δεις....
Η Ρωμη ειναι πανεμορφη...θελει πολυ περπατημα...οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου...:xmas_confused::xmas_confused:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Συμφωνώ με όσα σου είπε η προλαλήσασα φιλενάδα!Και γω θα σου πρότεινα Ρώμη, αφού πας πρώτη φορά στην Ιταλία. Είναι πολύ όμορφη πόλη και ανοιχτό μουσείο! Είχα πάει πριν 2 χρόνια την ίδια περίοδο με σένα και περάσαμε καταπληκτικά. Φάγαμε βεβαια τη βροχή της ζωής μας αλλά δεν έχει σημασία! Αγοράσαμε και καινούρια μποτάκια γιατί όλα μας τα παπούτσια είχανε γίνει μούσκεμα! Έμεινα σε κάποιο ξενοδοχείο πολύ κοντά στην πλατεία του λαού, αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι το όνοιμά του, ούτε μπορώ να βρω αυτή τη στιγμή την κάρτα του. Ήταν πολύ κεντρικό όμως. Ψάξε στο γκρουπ των Ιταλόφιλων , θα βρεις σίγουρα από κει! Καλά να περάσεις!
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
Εμένα, προσωπικά, η Ρώμη δεν με ενθουσίασε. Είδα ότι ακριβώς περίμενα να δω. Έφαγα τα καλύτερα πιάτα από όσες χώρες έχω ταξιδέψει, αλλά απλά δεν έκρυβε καμία έκπληξη, πέρα από το φαγητό, τα αρχαιολογικά μνημεία, το βατικανό και 2-3 ατραξιον περιοχές. Κακή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι μετά τις 8 το βράδυ υπήρχε ερημιά- με δυσκολία βρίσκεις ταξί και για έξοδο βραδυνή να υπολογίζεις μόνο το Σάββατο.

Στην αντίπερα όχθη, η Βενετία αποτελεί must visit μέρος για μένα, γιατί είναι κάτι το μοναδικό. Με το που βγήκαμε από τον σταθμό των τρένων μεταφερθήκαμε αυτόματα σε μια άλλη εποχη! Δεν τη χορταίνει το μάτι σου. Στα αρνητικά της: πιο ακριβή από τη Ρώμη, οι γόνδολες (βάρκες-καρικατούρες με βελούδινα καθίσματα καρδιές(!) και 60 ευρώ η 20λεπτη,αν θυμάμαι καλά, διαδρομή...) και τα - δυστυχώς - βρώμικα νερά της. Για τις πλημμύρες, εκεί μας είχαν πει ότι έχουν πρόβλημα από τον Οκτώβριο και μετά.

Καλό ταξίδι!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Καλε δεν τιθεται θεμα δειλληματος! Ρωμη! Αιωνια πολη! Δεν εχω παει ακομη Ιταλια αλλα η Ρωμη ειναι Ρωμη! Απο εκει ξεκινας!!! Η Βενετια ειναι ωραια απλως, παρολη τη βρωμα και την υγρασια. Αλλα η Ρωμη.... πολιτισμος, φινετσα, καπουτσινο, καθεδρικη, ιστορια, βατικανο, τι να λεμε τωρα!
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εμένα, προσωπικά, η Ρώμη δεν με ενθουσίασε. Είδα ότι ακριβώς περίμενα να δω. Έφαγα τα καλύτερα πιάτα από όσες χώρες έχω ταξιδέψει, αλλά απλά δεν έκρυβε καμία έκπληξη, πέρα από το φαγητό, τα αρχαιολογικά μνημεία, το βατικανό και 2-3 ατραξιον περιοχές. Κακή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι μετά τις 8 το βράδυ υπήρχε ερημιά- με δυσκολία βρίσκεις ταξί και για έξοδο βραδυνή να υπολογίζεις μόνο το Σάββατο.

Στην αντίπερα όχθη, η Βενετία αποτελεί must visit μέρος για μένα, γιατί είναι κάτι το μοναδικό. Με το που βγήκαμε από τον σταθμό των τρένων μεταφερθήκαμε αυτόματα σε μια άλλη εποχη! Δεν τη χορταίνει το μάτι σου. Στα αρνητικά της: πιο ακριβή από τη Ρώμη, οι γόνδολες (βάρκες-καρικατούρες με βελούδινα καθίσματα καρδιές(!) και 60 ευρώ η 20λεπτη,αν θυμάμαι καλά, διαδρομή...) και τα - δυστυχώς - βρώμικα νερά της. Για τις πλημμύρες, εκεί μας είχαν πει ότι έχουν πρόβλημα από τον Οκτώβριο και μετά.

Καλό ταξίδι!
1. "Εμένα, προσωπικά, η Ρώμη δεν με ενθουσίασε. Είδα ότι ακριβώς περίμενα να δω."
Aκριβως οπως εγραψες, ειναι μια απολυτα προσωπικη σου αποψη, σεβαστη αλλα οχι γενικευσιμη. Φυσικα ειδες οτι περιμενες να δεις, οπως οταν πας στη θαλασσα περιμενεις να δεις ψαρια και οχι ορτύκια.

2. "Έφαγα τα καλύτερα πιάτα από όσες χώρες έχω ταξιδέψει, αλλά απλά δεν έκρυβε καμία έκπληξη"
Κριμα... ουτε μια κατσαριδα μεσα?

3. " 2-3 ατραξιον περιοχές" Μηπως μπερδευεις τη Ρωμη με τσιρκο ή με τις γλαστρες που βγαινουν πριν τη φιρμα στα σκυλαδικα?

4."Κακή εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι μετά τις 8 το βράδυ υπήρχε ερημιά- με δυσκολία βρίσκεις ταξί και για έξοδο βραδυνή να υπολογίζεις μόνο το Σάββατο."
Μεγαλη απατη. Σε κουβαλανε καλα καλα, δεν εχουν τιποτα το ιδιαιτερο να σου δειξουν παρα κατι κωλοζωγραφιες σε μερικες ψωροεκκλησιες, κατι παλιοκαιρισμενα αγαλματα απο κατι πρωτογονα υλικα μαλλον μαρμαρα ηταν και σε βαζουν για υπνο και απο τις οκτω. Πηγαινε Ψαρρου κοριτσι μου και πουθενα αλλου, τι ξοδευεσαι για να πας σε τετοιες ασχετες πολεις?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπέρα σε όλους/ες και εύχομαι χρόνια πολλά και καλά!
Θέλω τη βοήθειά σας! Είναι το πρώτο μου ταξίδι Ιταλία και είμαι ανάμεσα σε Ρώμη ή Βενετία. Για την περίοδο 6/1-10/1. Ρομαντικά, ξεκούραση, βόλτες, ιταλικός αέρας, αλλά τι με συμφέρει οικονομικά; Προτάσεις για ξενοδοχεία, και γενικά προτάσεις για φαγητό, μέρη;:xmas_rolleyes:

Σας ευχαριστώ!
Ρωμη.

Ιταλια και οικονομικα ειναι δυσκολος συνδυασμος. Τα αξιοθεατα ειναι πολλα και συχνα δεν υπαρχει ο χρονος για να πας στο ταδε μερος που ειναι το χψω καλο οικονομικο φαγαδικο.Μια οικονομικη λυση ειναι να τρως προχειρα στο ορθιο που ειναι φτηνοτερο απο το τραπεζι, αν βεβαια οι αντοχες σου το επιτρεπουν μετα την κουραση του ποδαροδρομου. Για 5 μερες αξιζει η Ρωμη. Λιγοτερες ειναι λιγες ενω για τη βενετια 5 μερες ειναι πολλες οσο ατμοσφαιρικη και αν ειναι ειδικα αν δεν εχεις δει την υπολοιπη Ιταλια εκτος και αν θελεις να ακολουθησεις πολυ χαλαρο προγραμμα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Στα αρνητικά της: πιο ακριβή από τη Ρώμη, οι γόνδολες (βάρκες-καρικατούρες με βελούδινα καθίσματα καρδιές(!) και 60 ευρώ η 20λεπτη,αν θυμάμαι καλά, διαδρομή...) και τα - δυστυχώς - βρώμικα νερά της. Για τις πλημμύρες, εκεί μας είχαν πει ότι έχουν πρόβλημα από τον Οκτώβριο και μετά.
Συμφωνώ απόλυτα για τις γόνδολες...εξάλλου οι Ιταλοί φημίζονται για την κακογουστιά τους... άκου βάρκες-καρικατούρες με βελούδινα καθίσματα καρδιές!! Τι χάλι Θεέ μου... εμ η βόλτα στα πανβρώμικα κανάλια? Μα καλά υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν 60? για μια τέτοια διαδρομή?

Υ.Γ. Η βόλτα στα πανβρώμικα κανάλια κοστίζει 90? και γίνετε χαμός από άσχετους... έρχονται από όλο τον κόσμο για να κάνουν μια παλιοβόλτα με τις καρικατούρες στα βρώμικα κανάλια... τι κόσμος Θεέ μου...

Υ.Γ.2 Μιλάμε ότι το συγκεκριμένο post της sophia_det για Ρώμη και Βενετία θα αφήσει ιστορία... η επιτομή του cult...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Καλησπέρα σε όλους/ες και εύχομαι χρόνια πολλά και καλά!
Θέλω τη βοήθειά σας! Είναι το πρώτο μου ταξίδι Ιταλία και είμαι ανάμεσα σε Ρώμη ή Βενετία. Για την περίοδο 6/1-10/1. Ρομαντικά, ξεκούραση, βόλτες, ιταλικός αέρας, αλλά τι με συμφέρει οικονομικά; Προτάσεις για ξενοδοχεία, και γενικά προτάσεις για φαγητό, μέρη;:xmas_rolleyes:

Σας ευχαριστώ!
Νομίζω να το σκεφτείς για κάποια άλλη στιγμή..Αν ακόμα δεν έχεις αποφασίσει που θέλεις να πας, λίγο δύσκολο να βρείς εισητήρια και ξενοδοχείο,οικονομικά όπως λες...
Αν παρόλα αυτά θέλεις να πας, πήγαινε Ρώμη να γιορτάσεις εκεί την Befana!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.840
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom