Ηνωμένο Βασίλειο Ιταλία Ρώμη ή Λονδίνο για Χριστούγεννα;

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
nasos1;325197Για διαμονή όλο και κάτι θα βρεθεί..[/quote said:
Nαι αυτο δε ξερω ποσο ευκολο ειναι για το Λονδινο μιας κι ειναι τεραστιο και αν εισαι εκτος κεντρου ισως χασεις αρκετο χρονο στις μετακινησεις. Εκτος κι αν ρεει λιγο παραπανω χρημα.... :D
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Nαι αυτο δε ξερω ποσο ευκολο ειναι για το Λονδινο μιας κι ειναι τεραστιο και αν εισαι εκτος κεντρου ισως χασεις αρκετο χρονο στις μετακινησεις. Εκτος κι αν ρεει λιγο παραπανω χρημα.... :D
Μπορεί να είναι και δύσκολη η εύρεση ξενοδοχείων. Δεν έχω ιδέα. Αλλά ελπίζω να βρεθεί κάτι. Επειδή δεν έχω πάει ποτέ Λονδίνο, θα μπορούσατε να μου πείτε σε ποιες περιοχές να κοιτάω για διαμονή μιας και δεν ξέρω ποιες είναι κοντά στο κέντρο.
Όσον αφορά τις μετακινήσεις εννοείται ότι θα γίνονται με συγκοινωνίες. Έχω σκοπό να ξεκινάω το πρωί, να πηγαίνω σε κάποιο σημείο της πόλης και να βολτάρουμε όλη μέρα μέχρι να επιστρέψουμε το βράδυ στο ξενοδοχείο. Με αυτόν τον τρόπο δεν νομίζω να φύγουν πολλά λεφτά στις μετακινήσεις.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καταστάλαξε πρώτα στο Λονδίνο- που φωτιά να με κάψει, αυτό θα σου πρότεινα κι εγώ έναντι της Ρώμης για Χριστούγεννα- και μετά κάνε την έρευνά σου στα αρκετά θέματα που έχουν γραφεί εδώ όπως πχ. Λονδίνο για Αρχάριους του tripakia. Ή απευθείας ερωτήσεις στον ίδιο για πλήρη κατατόπιση. Είναι εγγύηση στα θέματα του Λονδίνου.
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι για Χριστούγεννα είναι καλύτερα στο Λονδίνο από άποψη ατμόσφαιρας, στολισμών κλπ (θα έχει και περισσότερο κρύο που για να πω την αλήθεια μου αρέσει). Η Ρώμη σίγουρα θα είναι πολύ όμορφη αλλά δεν θα έχει και μεγάλες διαφορές αν την επισκεπτώ κάποια άλλη εποχή του χρόνου. Άρα όλα δείχνουν Λονδίνο και επί τη ευκαιρία θα κάνουμε και μερικά χριστουγεννιάτικα ψώνια (μπορεί να μεγαλώσαμε αλλά τα θέλουμε τα δωράκια μας)!!
Δεν θα χρειαστεί μάλλον να είμαι και ανήμερα Χριστούγεννα εκεί μιας και η πόλη θα είναι στολισμένη από τις αρχές του μήνα λογικά.
Για Γερμανία και Αυστρία που προτείνουν οι φίλοι ξεφεύγουν λίγο σε τιμές εισιτηρίων. Όχι πάρα πολύ αλλά προσπαθώ να κόψω έξοδα όσο το δυνατόν περισσότερο για να έχουμε να κινούμαστε στην πόλη που θα είμαστε. Ίσως κάποια άλλη χρονιά που μακάρι τα πράγματα να είναι πιο άνετα από την πλευρά των οικονομικών, να τιμήσω και αυτούς τους προορισμούς που έτσι κι αλλιώς θέλω να επισκεπτώ!
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Δες συνολικά σε κόστος το ταξίδι σου γιατί είναι και η διαμονή μέσα που στο Λονδίνο είναι κάπως τσουχτερή...για Γερμανία και Αυστρία δεν ξέρω τιμές ξενοδοχείων!πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι η ατμόσφαιρα θα σε αποζημιώσει στο Λονδίνο!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.150
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ανημερα τα Χριστουγεννα δεν λειτουργει τιποτα στο Λονδινο (ουτε συγκοινωνιες) εκτος απο λιγα καταστηματα μουσουλμανων... το μονο που βλεπεις στην πολη ειναι Ελληνες να γυρνοβολουν και να ψαχνουν κατι να φανε και να πιουν. Και να φας κουτσα στραβα κατι βρισκεις σε κανενα τουρκικο ή λιβανεζικο αλλα να πιεις; Μονο στα μπαρ των ξενοδοχειων...
Για ψωνια οι μεγαλες εκπτωσεις ξεκινουν 26 Δεκεμβρη (την περιφημη boxing day) αλλα ειναι σχεδον αδυνατον να μπορεσεις να αγορασεις κατι εκεινη τη μερα. Δηλαδη να αγορασεις μπορεις, να δοκιμασεις ειναι δυσκολο. So, αμα θες ρουχα παπουτσια κλπ. καλο ειναι να τα δοκιμασεις καμια μερα νωριτερα και να πας να τα αγορασεις στις 26...
Ξενοδοχειο οπου βρεις το καλυτερο για σενα μεσα στη ζωνη 1, καλα θα 'σαι.
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ανημερα τα Χριστουγεννα δεν λειτουργει τιποτα στο Λονδινο (ουτε συγκοινωνιες) εκτος απο λιγα καταστηματα μουσουλμανων... το μονο που βλεπεις στην πολη ειναι Ελληνες να γυρνοβολουν και να ψαχνουν κατι να φανε και να πιουν. Και να φας κουτσα στραβα κατι βρισκεις σε κανενα τουρκικο ή λιβανεζικο αλλα να πιεις; Μονο στα μπαρ των ξενοδοχειων...
Για ψωνια οι μεγαλες εκπτωσεις ξεκινουν 26 Δεκεμβρη (την περιφημη boxing day) αλλα ειναι σχεδον αδυνατον να μπορεσεις να αγορασεις κατι εκεινη τη μερα. Δηλαδη να αγορασεις μπορεις, να δοκιμασεις ειναι δυσκολο. So, αμα θες ρουχα παπουτσια κλπ. καλο ειναι να τα δοκιμασεις καμια μερα νωριτερα και να πας να τα αγορασεις στις 26...
Ξενοδοχειο οπου βρεις το καλυτερο για σενα μεσα στη ζωνη 1, καλα θα 'σαι.
Είσαι αναλυτικότατος!!!
Για ξενοδοχείο δεν θέλω τπτ το ιδιαίτερο. Ένα κρεββάτι να ξαπλώσουμε κι ένα μπάνιο. Μόνο αυτά!
Όσο για τα ψώνια... πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα ηλεκτρονικά και όχι τόσο τα ρούχα. Και στα ηλεκτρονικά δεν νομίζω να έχουν εκπτώσεις. Στα ρούχα θα αναλωθεί η γυναίκα μου!!
Αλήθεια... υπάρχει περίπτωση να έχουν εκπτώσεις και στα τεχνολογικά;
Επίσης αν μπορείς να μου οριοθετήσεις λίγο την Ζώνη 1 γιατί είμαι ανίδεος!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν δεν κάνω λάθος έχουν τα πάντα εκπτώσεις στις 26.Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλει κάποιος να ψωνίσει ηλεκτρονικά στο Λονδίνο.Δεν νομίζω ότι διαφέρουν οι τιμές από εδώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(tip:Από τις 2/1 και για μια εβδομάδα έχει εκπτώσεις)
(όχι ακριβώς. 2011: 6/1. 2012: 5/1 και διαρκούν πάνω από 1 μήνα. 2011: 6/1-16/2). να σχολιάσω εδώ ότι ο "τουρισμός των εκπτώσεων" είναι πλέον ανεπιθύμητος στη Ρώμη αυτή την περίοδο. οι ενδιαφερόμενοι ας απευθυνθούν σε άλλες πόλεις-λούνα παρκ των Χριστουγέννων, όπως η περί ου ο λόγος βαρβαρική πρωτεύουσα.

http://www.romatoday.it/economia/roma-saldi-6-gennaio-2011.html
 
Last edited by a moderator:

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αν θελεις ψαξε και για στρασβουργο -αλσατικα χωρια ,που την περιοδο των χριστουγεννων, η ατμοσφαιρα ειναι παραμυθενια!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.550
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom