Ιταλία Ρώμη στη φωλιά των Ιταλών

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Το γνωρίζω ότι είναι ταξιδιωτική ιστορία απλά δεν ήξερα ότι δεν σχολιάζουμε για ίνφο σε ιστορίες! Απλά οι απορίες προέκυψαν διαβάζοντας την ιστορία. όπως και να έχει ευχαριστώ πολύ!!! θα τσεκάρω τις φίρμες απο την σελίδα του εκπτωτικού χωριού!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα και από μένα!!! Πολύ ωραίος οδηγός και κατατοπιστικός!! Κανονίσαμε 3ήμερο τον Φεβρουάριο και έχω τις εξής απορίες. Με αφορμή την εξής φράση:

" * ΜΕΤΑ ΤΙΣ 6 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ APERITTIVO (ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΣΤΗ ΡΕ ΝΤΙ ΡΟΜΑ)ME 7.50 EYRO ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΜΠΟΥΦΕ"

Τι είναι το απεριτίβο; Και τι είναι ο μπουφές που τον συνοδεύει. Με λίγα λόγια πως "λειτουργεί" το όλο θέμα.

Φτάνουμε Σάββατο πρωί και αφού αφήσουμε τις βαλίτσες μας θα θέλαμε να φάμε κάπου πρωινό. Καφέ και κάτι σε σφολιάτια πχ. Υπάρχει κάτι να μου προτείνεις; Θα μείνουμε Βατικανό αλλά Σάββατο πρωί λέμε να πάμε κέντρο!

Έχεις κάποια άποψη για το εκπτωτικό χωριό; Λέω να το βάλω στο προγραμμα μας δευτέρα πρωί.
Το καλύτερο απεριτίβο το έφαγα στο pompi στο ρε Ντι Ρομα όμως που έχει και χώρο τεράστιο να κάτσεις...
Μετά τις 18.00 πολλά ιταλικά μπαρ κάνουν “ το απεριτίβο” και προσφέρουν μπουφέ και ποτό σε μια τιμή fix, μερικά μαγαζιά έχουν ένα…. πλούσιο μπουφέ με οτιδήποτε μπορεί κάποιος να φανταστεί ενώ άλλα προσφέρουν μόνο μερικά μεζεδάκια.Υπάρχει μενού αλκοχολικ κ μη αλκοχολικ...Στην ουσία πας πληρώνεις ένα ποσό κ έχεις το ποτό σου κ όσες φορές θες μπορείς να σερβιριστεις από τον μπουφέ σε πολύ καλές τιμές. ..
Πολλοί πηγαίνουν κατευθείαν μετά τη δουλειά για ένα χαλαρό ποτό και για να τσιμπήσουν κάτι πριν το βραδινό ενώ άλλοι επιλέγουν μαγαζιά με “γερό μπουφέ” ώστε να φάνε κανονικά και να μην δειπνήσουν μετά.Το καλύτερο για σφολιατοειδη με σισιλιανικα γλυκά το γράφω στον οδηγο αλλιώς μπορείτε να φάτε στην κατηγορία σνακ φοκατσες....Το εκπτωτικό θυμίζει μακαρθουρ γκλεν αλλά έχει αρκετά καλύτερες τιμές...Αν δεν πάτε πολλές μέρες Ρώμη μην χάλασετε μια μέρα για ψώνια. .Αν έχετε περιθώριο αλλάζει το πραγμα ...Ότι άλλο θες εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. ..
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Πολύ πολύ ωραία!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Κοίτα θα πάμε 3 μέρες, αλλά είπαμε ένα πρωινό να αφιερώσουμε στο εκπτωτικό, αφού αν δν κάνω λάθος φεβρουάριο έχουν και εκπτώσεις οποτε λέμα να κρατηθούμε και να μην ψωνίσουμε κάτι απο Ελλάδα!

όταν κάνω ένα πρόγραμμα στο μυαλο μου ίσως σου στείλω ένα εισερχόμενο γιατί δεν ξέρω που πρέπει να το ποστάρω! :) καλό σου βράδυ!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ πολύ ωραία!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ! Κοίτα θα πάμε 3 μέρες, αλλά είπαμε ένα πρωινό να αφιερώσουμε στο εκπτωτικό, αφού αν δν κάνω λάθος φεβρουάριο έχουν και εκπτώσεις οποτε λέμα να κρατηθούμε και να μην ψωνίσουμε κάτι απο Ελλάδα!

όταν κάνω ένα πρόγραμμα στο μυαλο μου ίσως σου στείλω ένα εισερχόμενο γιατί δεν ξέρω που πρέπει να το ποστάρω! :) καλό σου βράδυ!
Να στείλεις ότι θες όταν το δω θα σου απαντήσω . .
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
όταν κάνω ένα πρόγραμμα στο μυαλο μου ίσως σου στείλω ένα εισερχόμενο γιατί δεν ξέρω που πρέπει να το ποστάρω! :) καλό σου βράδυ!
Διάλεξε ένα σε αυτήν τη σελίδα ή στις επόμενες 43 :)
http://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=21
Πάντως και εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις έξω το εκπτωτικό χωριό στην τριήμερη επίσκεψη.
 

agy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Πραγματικά πολλά συγχαρητήρια για όλο τον οδηγό!
 
Last edited by a moderator:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Συμφωνω κι εγώ, έχει να δεις τόσα πολλά...και πιο ωραία!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πραγματικά πολλά συγχαρητήρια για όλο τον οδηγό!
να σαι καλά για τα καλά σου λόγια κάθε φορά που διαβάζω κάτι καλό σκέφτομαι ότι δεν πήγαν χαμένες τόσες ώρες που μου πήρε για να το γράψω..Προσπάθησα να ανεβάσω σε όλα τα μαγαζιά δικές μου φώτο καθώς και την κάρτα τους για να μπορείτε να τα βρείτε ευκολότερα....Είναι πολλοί που έχουν επισκεφθεί την αιώνια πόλη και όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να βοηθήσουν κάποιον που δεν έχει πάει να πάει στα σωστά μέρη και να αποφύγει τυχόν ταλαιπωρία...
 
Μηνύματα
5
Likes
3
Λοιπόν άρτια αφιχθής για τέταρτη φορά από τη Ρώμη και έχω να σας δώσω μία και μόνο συμβουλή. ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ που προτείνει ο φίλος. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. Καλύτερα πηγαίνετε κάπου μόνοι σας, στη τύχη για να κλαίτε τα χρήματά σας αλλά να είναι δική σας η απόφαση και όχι κάποιου άλλου
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λοιπόν άρτια αφιχθής για τέταρτη φορά από τη Ρώμη και έχω να σας δώσω μία και μόνο συμβουλή. ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ που προτείνει ο φίλος. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. Καλύτερα πηγαίνετε κάπου μόνοι σας, στη τύχη για να κλαίτε τα χρήματά σας αλλά να είναι δική σας η απόφαση και όχι κάποιου άλλου
Εσύ λοιπόν που πήγες τέταρτη φορά Ρώμη ξέρεις καλύτερα από αυτούς που έμεναν εκεί και μου πρότειναν τα μαγαζιά αυτά ή από μένα που έχω πάει 6 φορές και τις 2 έκατσα από 15 μέρες και έχω πάει στο καθένα από αυτά από 3 φορές!!!! Το να μην σου αρέσει ένα μαγαζί το καταλαβαίνω και σε όλους μας έχει συμβεί το να μην σου αρέσει κανένα όμως είναι το λιγότερο περίεργο..Εγώ δεν παίρνω ποσοστά από τα μαγαζιά και ούτε ταξιδιωτικό γραφείο έχω απλά προσπάθησα να βοηθήσω παιδιά που δεν έχουν ιδέα να μην τρώνε στην τύχη ή σε αυτά που προτείνει το tripadvisor που πέφτουν τα χοντρά πακέτα για να βάλουν ένα εστιατόριο σε καλή θέση...Πες μας λοιπόν με στοιχεία ποιο δεν σου άρεσε και γιατί για να μπορέσουμε να καταλάβουμε σε ποια έφαγες....
 
Μηνύματα
5
Likes
3
Pizza Re. Μαγαζί χαμηλής ποιότητας και οι τιμές λογικές που έγραψες απέχουν από την πραγματικότητα. Το ακριβώς διπλανό του προς την πλατεία αρκετά καλύτερο. Τα 2 αυτά μαγαζιά είναι τουριστομάγαζα και πως να μην είναι όντας πάνω στη πλατεία.
Pastarito. Γράφεις τιμές σούπερ. Δεν ισχύει επ ουδενεί ενώ και να μη πάρει κάποιος δεν χάνει κάτι.
Giolliti και della palma πρέπει πραγματικά να είναι τα χειρότερα παγωτατζίδικα της Ιταλίας. Καλύτερα να δώσετε 4 ευρω και να φάτε magic που το διαμορφώνεις μόνος σου. Ναι αυτό της algida.
Il Dolci di Nonna. Αν κάποιος θέλει να με ακούσει και να γλυτώσει 3 ευρω αποφεύγοντας να φάει μπαγιάτικη ξερή δίπλα με κρέμα ας το κάνει.Ρίχτε τα στη fontana di trevi καλύτερα.
Balladin. 10 ευρώ το burger. 7 ευρώ οι πατάτες, 5 και 6 τα πατατάκια. Αγγλικό κατάλογο στις μπύρες δεν έχουν. Το burger δεν συνοδεύεται με τίποτα.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Pizza Re. Μαγαζί χαμηλής ποιότητας και οι τιμές λογικές που έγραψες απέχουν από την πραγματικότητα. Το ακριβώς διπλανό του προς την πλατεία αρκετά καλύτερο. Τα 2 αυτά μαγαζιά είναι τουριστομάγαζα και πως να μην είναι όντας πάνω στη πλατεία.
Pastarito. Γράφεις τιμές σούπερ. Δεν ισχύει επ ουδενεί ενώ και να μη πάρει κάποιος δεν χάνει κάτι.
Giolliti και della palma πρέπει πραγματικά να είναι τα χειρότερα παγωτατζίδικα της Ιταλίας. Καλύτερα να δώσετε 4 ευρω και να φάτε magic που το διαμορφώνεις μόνος σου. Ναι αυτό της algida.
Il Dolci di Nonna. Αν κάποιος θέλει να με ακούσει και να γλυτώσει 3 ευρω αποφεύγοντας να φάει μπαγιάτικη ξερή δίπλα με κρέμα ας το κάνει.Ρίχτε τα στη fontana di trevi καλύτερα.
Balladin. 10 ευρώ το burger. 7 ευρώ οι πατάτες, 5 και 6 τα πατατάκια. Αγγλικό κατάλογο στις μπύρες δεν έχουν. Το burger δεν συνοδεύεται με τίποτα.
Η πίτσα ρε είναι από τις καλύτερες στη Ρώμη και δεν είναι τυχαίο ότι από όλους όσους πήγαν μόνο εσύ είχες αρνητική άποψη.....
Το πάστάριτο δεν είναι αυτό που θα γλυφεις τα δάχτυλα σου αλλά έχει μια χαρά ποιότητα κ τεράστιες μερίδες σε σχέση με τα υπόλοιπα...Το τζιολιτι έχω φάει πάρα πολλές φορές κ είναι απίστευτο ενώ το ντε λα παλμα δεν είναι κάτι το τρομερό απλά έχει εκατοντάδες γεύσεις...το μαγαζι με τα κανολι γιατί για αυτό φημίζεται είναι σούπερ τώρα αν πήρες κάτι άλλο κ δεν ήταν καλό δεν ξέρω εγώ δοκίμασα κανολι...Το δε μπαλάντιν έχω φάει μπεργκερ και ήταν μια χαρα αλλά εγώ πάω για μπυρα κυρίως και αν δεις το έχω στην κατηγορία για μπυρα κ όχι για φαγητό...Δεν είναι μπεργκεραδικο μπυραρία είναι και εγώ την μέρα που έφαγα δεν είχα πάει για φαγητό εκεί αλλά για μπυρα κ πείνασα κ πήρα κάτι να μου κόψει την πείνα...Θεωρω οτι είσαι υπερβολικος, στις 4 φορές που έχεις πάει Ρώμη θα έχεις κάνει τα κονε σου δεν είναι κακό να γράψεις σε ποια πηγές κ σου άρεσε που από ότι καταλαβαίνω είναι κ λιγότερα από αυτά που δεν σου αρεσαν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom