Ιταλία Ρώμη στη φωλιά των Ιταλών

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σε ευχαριστούμε πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Αν μου επιτρέπεις θα προσθέσω και ένα εστιατόριο (όχι τουριστικό) που μας πρότεινε ιταλός φίλος και πραγματικά άξιζε τον κόπο: ''DA FELICE'' Via Mastro Giorgio, 29, 00153 Roma.
Σημειωτέον ότι για να βρούμε τραπέζι, είναι κατεξοχήν στέκι ιταλών, τηλεφωνήσαμε για κράτηση από Ελλάδα κάποιες ημέρες πριν φτάσουμε στην Ρώμη. Φάγαμε δε την καλύτερη μακαρονάδα Cacio e pepe και οι τιμές ήτανε λογικές θα έλεγα.
Πριν κάτι χρόνια είχαμε πάει εκεί με το Σπαμιον, εξαιρετικά ήτανε. Καμιά φορά έχει και δίκιο ο Ιταλός :) .
 
Μηνύματα
6
Likes
4
Κατατοπιστικοτατος !!! Ευχαριστουμε πολυ !!! Πηγα φετος τον χειμωνα στο Τραστιβερε η Prosuteria εξαιρετικη !!!
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Κατατοπιστικοτατος !!! Ευχαριστουμε πολυ !!! Πηγα φετος τον χειμωνα στο Τραστιβερε η Prosuteria εξαιρετικη !!!
αξιζει το τραστεβερε κατα την γνωμη σου σαν βαση για 5-6 μερες για ρωμη? Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
αξιζει το τραστεβερε κατα την γνωμη σου σαν βαση για 5-6 μερες για ρωμη? Ευχαριστω εκ των προτερων!
Το ιδανικότερο μέρος θα ήταν ένα μέρος στο κέντρο για να αποφύγεις τις πολλές μετακινήσεις με μετρό. Η λογική μου είναι π.χ. ψωνίζεις αν μένεις κέντρο πας ξενοδοχείο αφήνεις τα πράγματα και συνεχίζεις την βόλτα σου ή θες να βγεις βράδυ αργά γυρίζεις με τα πόδια δεν ασχολείσαι με το τι ώρα κλείνουν τα μέσα συγκοινωνίας...Ακόμα και λίγο άρρωστος να νοιώσεις πας μια ώρα ισιώνεις και πάλι έξω...Αποκλείω την ομόνοια της Ρώμης (Τερμινι) και από εκεί και πέρα προσπάθησε να βρεις κάτι σε πιάτσα ναβόνα κοντά...Αν δεν γίνεται ήσυχη περιοχή ειναι στο σαν Τζιοβάνι αν βρεις δίπλα στο μετρό..Τραστέβερε δεν θα έμενα εγώ δεν έχει και κοντά μετρό αν χρειαστεί να μετακινηθείς..
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
επειδη λεω να κανω ημερησιες στα αξιοθεατα της Ρωμης με βα ση το τραστεβερε και να γυριζω μια και καλη το βραδυ στο ξενοδοχειο, λεω αν ειναι καλη επιλογη λογω ησυχης και γραφικης τοποθεσιας ενα καταλυμα by the river?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
επειδη λεω να κανω ημερησιες στα αξιοθεατα της Ρωμης με βα ση το τραστεβερε και να γυριζω μια και καλη το βραδυ στο ξενοδοχειο, λεω αν ειναι καλη επιλογη λογω ησυχης και γραφικης τοποθεσιας ενα καταλυμα by the river?
Γεμάτο μπαράκια είναι το Τραστέβερε πως θα είναι ήσυχα; :)
 

sangouini

Member
Μηνύματα
26
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη, Ιταλία
ευχαριστω θα το ξανακοιταξω;)
Αν μείνεις Τραβεστερε θα δυσκολευτείς πολυ με τις μετακινήσεις σου στο κεντρο. Βρες ενα μέρος κοντα στο κεντρο να μείνεις. Και να εχει μετρο. Εμεις μείναμε στη Via Prenestina και μαρτυρούσαμε με το πήγαινε ελα με το τραμ!
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
δηλαδη δεν υπαρχει συγκοινωνια για μια φορα το πρωι που θα πηγαινω ρωμη και μια φορα που θα γυρναω να αραξω αργα το απογευμα? αυτο μου λετε
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δηλαδη δεν υπαρχει συγκοινωνια για μια φορα το πρωι που θα πηγαινω ρωμη και μια φορα που θα γυρναω να αραξω αργα το απογευμα? αυτο μου λετε
Έχω πάει 6 φορές κ έχω μείνει σε διάφορες περιοχες, στις 1-2 που δεν έμεινα κέντρο βλάστημησα την ώρα και την στιγμή..Είναι τρομερά Τραστεβερε να πας να πιεις το ποτάκι σου να αραξεις σε ένα ωραίο εστιατόριο αλλά κατά την άποψή μου όχι για να μείνεις...Από εκεί και πέρα εσύ αποφασιζεις και δεν γίνεται να βγαίνεις 10 το πρωί κ να γυρίζεις 10 το βράδυ κάθε μέρα, κάποια μέρα ναι , κάθε μέρα όμως δύσκολο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
αξιζει το τραστεβερε κατα την γνωμη σου σαν βαση για 5-6 μερες για Ρωμη?
Το Trastevere είναι μεγάλη περιοχή. Αν μείνεις προς το ποτάμι είσαι σχεδόν κέντρο. Αν πας χειμώνα θα την απολαύσεις και ήσυχη. Εγώ δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Εμεις μείναμε στη Via Prenestina και μαρτυρούσαμε με το πήγαινε ελα με το τραμ!
Τι σχέση έχει η Via Prenestina με Trastevere?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το συχνότατο τραμ εοναι εξαιρετικος τροπος μετακινησης για το κεντρο. Τι του λετε του ανθρωπου; Μια χαρα εμεινα Τραστεβερε και τις 2 φορες που πηγα και θα ξαναμενα. Το βραδυ η διακεδαση στα ποδια σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom