Ιταλία Ρώμη στη φωλιά των Ιταλών

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το σαιτ αυτο, υποψη για οποιον ενδιαφερεται να κλεισει, δεν ειναι το επισημο συνεργαζομενο σαιτ του μουσειου με οτι αυτο συνεπαγεται συν το καπελο που βλεπω να χρεωνει. κλεινετε μονο απο επισημα σαιτ για να ...κοιμαστε ησυχοι.
https://www.gebart.it/musei/
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Προγραμματίζοντας Ρώμη για Νοέμβριο (ας είναι καλά η Ryanair) έπεσα πάλι πάνω στον φίλο vagar78!
Διάβασμα καλό μέχρι τότε λοιπόν!
Το "ευαγγέλιο Βουδαπέστη" δείχνει το δρόμο για την Ρώμη!
Η διαμονή κλείστηκε δίπλα από τη στάση μετρό Vittorio Emmanouele.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Προγραμματίζοντας Ρώμη για Νοέμβριο (ας είναι καλά η Ryanair) έπεσα πάλι πάνω στον φίλο vagar78!
Διάβασμα καλό μέχρι τότε λοιπόν!
Το "ευαγγέλιο Βουδαπέστη" δείχνει το δρόμο για την Ρώμη!
Η διαμονή κλείστηκε δίπλα από τη στάση μετρό Vittorio Emmanouele.
Με το καλό να πας φίλε @Sam-chal είναι πολύ ωραία η Ρώμη...
 

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
έχουμε προγραμματισμένο ταξίδι για την "Αιώνια πόλη" τέλος Σεπτεμβρίου και έχοντας κλείσει κατάλυμα ανάμεσα στους σταθμούς TERMINI και Vittorio Emmanuele είμαστε προβληματισμένοι γιατί διαβάζοντας τα σχόλια αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι και απο τις καλύτερες περιοχές ειδικά για βράδυ. Ισχύει κάτι τέτοιο?ποια είναι η ιδανική περιοχή? Αξίζει να μείνουμε στην περιοχή του Βατικανού?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
έχουμε προγραμματισμένο ταξίδι για την "Αιώνια πόλη" τέλος Σεπτεμβρίου και έχοντας κλείσει κατάλυμα ανάμεσα στους σταθμούς TERMINI και Vittorio Emmanuele είμαστε προβληματισμένοι γιατί διαβάζοντας τα σχόλια αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι και απο τις καλύτερες περιοχές ειδικά για βράδυ. Ισχύει κάτι τέτοιο?ποια είναι η ιδανική περιοχή? Αξίζει να μείνουμε στην περιοχή του Βατικανού?
Εγώ θα εμένα κοντά στην πιάτσα Ντι Σπάνια και την πιάτσα Ντι ποπόλο...Για τερμινι ισχύει χωρίς ωστόσο να είναι και τοσο επικίνδυνα όσο λένε...
 

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
vagar78 απο την εμπειρία σου ( σε έχουμε εμπιστευτεί ήδη μια φορά με τον οδηγό για την Βουδαπέστη :) ) να μην κοιτάμε δηλαδή για διαμονή στο Βατικανό?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
vagar78 απο την εμπειρία σου ( σε έχουμε εμπιστευτεί ήδη μια φορά με τον οδηγό για την Βουδαπέστη :) ) να μην κοιτάμε δηλαδή για διαμονή στο Βατικανό?
Εγώ δεν θα εμενα εκει θα προσπαθούσα να μείνω εκεί που σου είπα για να μην χρησιμοποιήσω σχεδόν καθόλου συγκοινωνία και να τα κάνω όλα με τα πόδια
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα σας και από εμένα.. Εγώ θα σας πρότεινα την περιοχή του Trastevere που είναι ίσως η πιο γραφική περιοχή της Ρώμης
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Συμφωνώ ότι είναι πανέμορφα στο Τραστέβερε αλλά στα μάτια μου δεν είναι τόσο βολικό το σημείο ειδικά αν πας πρώτη φορά και θέλεις να δεις πράγματα χωρίς να χάνεις πολύ χρόνο σε μετακινήσεις..
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Συμφωνώ ότι είναι πανέμορφα στο Τραστέβερε αλλά στα μάτια μου δεν είναι τόσο βολικό το σημείο ειδικά αν πας πρώτη φορά και θέλεις να δεις πράγματα χωρίς να χάνεις πολύ χρόνο σε μετακινήσεις..
Αν δεν κάνω λάθος από την περιοχή Trastevere έως πχ το Πάνθεον είναι περίπου 20' περπάτημα.. Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολικό.. Βέβαια οι περιοχές που σου προτείνουν οι άλλοι όπως η Piazza di Spagna η Piazza di Popolo είναι πιο κεντρικές αλλά και τα ξενοδοχεία πιο ακριβά..
 

evaggts16

Member
Μηνύματα
41
Likes
141
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!Τελικα προτιμήσαμε την περιοχη trastevere γιατί ούτως ή άλλως η Ρώμη είναι ένα μουσείο οπότε το περπάτημα δεν το γλυτώνουμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom