Ιταλία Ρώμη

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
ακριβούτσικο!

οκ ευχαριστω...απλα ζητησα μια συγκριση αναμεσα σε αυτα τα δυο..

αν και τα δωματια τα συγκεκριμενα εχουν πρωινο..

Λοιπόν, επειδή έχω μείνει πολλές φορές στη Ρώμη σε διαμερίσματα πιστεύω ότι η τιμή που είδα στο site είναι τσουχτερή για διαμέρισμα. Θα σου πρότεινα με τη μισή τιμή να βρεις από την rentalinrome.com η οποία είναι δοκιμασμένη και σίγουρη και έχει περίπου 250 διαμερίσματα στη Ρώμη. Καθαρά, άνετα, σχεδόν όλα εξοπλισμένα, οπότε γιατί να μην απευθυνθείς σ' αυτούς.
Τώρα αν επιμένεις για το διαμερισμα που μου προτείνεις, είναι ακριβό, αλλά ειναι κεντρικότατο, ανάμεσα σε Piazza del Popollo και Spagna. To ξενοδοχείο τυπικό ρωμαϊκό ξενοδοχείο σε κανονική τιμή κοντά στην Santa Maria Maggiore, κοντά στο μετρό της Cavour (μη νομίζεις όμως ότι και το διαμέρισμα δεν είναι κοντά στη στάση της Spagna).
Εν κατακλείδι άνοιξε το rentalinrome ή οποιοδήποτε άλλο θέλεις (μπορώ να σου προτείνω άλλα 2-3) και βρες με 100-120 διαμέρισμα σε περιοχή που θα ήθελες να κινείσαι περισσότερο. Καλά να περνάς, εδώ είμαι για περισσότερες πληροφορίες (εννοείται ότι το travelstories σφίζει από πληροφορίες για την αιώνια πόλη).
 

giorgos_i20

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΚΙΟ
Παιδιά μόλις γύρισα από Ρώμη! Θέλω να ευχαριστήσω όλο το φόρουμ για τις πολύτιμες λεπτομέρειες που ανακάλυψα από δώ.
Δε θα επεκταθώ σε πολλά πράματα, απλά μερικές λεπτομέρειες που ίσως βοηθήσουν όποιον πάει πρώτη φορά Ρώμη:
1)Κανόνισα shuttle bus με περίπου 15?/άτομο από/πρός fiumicino. Γλίτωσα χρόνο και ταλαιπωρία από το να κουβαλάω τις βαλίτσες στους δρόμους της Ρώμης.
2)Είχα κανονίσει Βατικανό μέσω ίντερνετ και γλίτωσα χρόνο αντί να περιμένω τις ουρές.
3)Έβγαλα ROMAPASS και γλίτωσα ουρές απίστευτες στο Κολοσαίο και μπαινόβγαινα στα ΜΜΜ χωρίς πολύ σκέψη.
4)Έπεισα την παρέα και ανεβήκαμε στο θόλο του Αγ.Πέτρου. Οι περισσότεροι ήταν κουρασμένοι και δεν ήθελαν, αλλά όλοι μετά συμφώνησαν ότι ήταν το highlight του τριημέρου!
5)Πήγα απογευματάκι στο Sant'Angelo και είδα τρομερή θέα με τα φώτα της πόλης και του Βατικανού να ανοίγουν σιγά σιγά.
6)Πήγα Villa Borghese και έκανα βόλτα με ποδήλατο και αναρωτιόμουν γιατί το δικό μας π.χ πεδίο του Άρεως να είναι γεμάτο άστεγους και Πακιστανούς.
7)Λίγο πριν φύγουμε πήγαμε για τιραμισού στο Pompi ώστε να είναι η τελευταία γλυκιά γεύση από Ρώμη!
8)Ήδη σκέφτομαι πότε θα είναι η επόμενη εξόρμηση στην Ιταλία και αναρωτιέμαι γιατί το "ταξίδι" μέχρι Άραξο να κοστίζει περισσότερο από την πτήση μέχρι Ιταλία...

Φιλιά σε όλη τη παρέα:clap:
 

maria78

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Traveller και συ τα ίδια πάλι...παιδιά μια χαρά είναι στο Τέρμινι...Μην το φοβάστε καθόλου...Εγώ έχω μείνει 3 φορές μέχρι τώρα...σε 4 αστέρων ξενοδοχείο κ όλες οι συγκοινωνίες στα πόδια μου...όποιος θέλει πληροφορίες,ευχαρίστως.:)
μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποια ξενοδοχεια που εχεισ μεινει στο τερμινι κ ειναι καλα??
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Η γνωμη σας για επισκεψη τον Αυγουστο?? Ξερω οτι ειναι νεκρα περιοδος μιας και η πολη αδειαζει απο τους ντοπιους για διακοπες αλλα δεν μπορω αλλο μηνα. Το καλο ειναι οτι αυτο τον μηνα πεφτουν κατακορυφα οι τιμες στα ξενοδοχεια σε σχεση με Σεπτεμβρη οκτωβρη...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Η γνωμη σας για επισκεψη τον Αυγουστο?? Ξερω οτι ειναι νεκρα περιοδος μιας και η πολη αδειαζει απο τους ντοπιους για διακοπες αλλα δεν μπορω αλλο μηνα. Το καλο ειναι οτι αυτο τον μηνα πεφτουν κατακορυφα οι τιμες στα ξενοδοχεια σε σχεση με Σεπτεμβρη οκτωβρη...
κλείσε μιά ξενοδοχειάρα λοιπόν και πήγαινε να απολαύσεις τζελάτο και βόλτες σε ατελείωτα σε αριθμό αξιοθέατα!
 

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
Δυο ακομη αποριες παιδια..
1. Στο βατικανο επιτρεπεται η φωτογραφιση σε ολους τους χωρους και γενικοτερα επιτρεπεται το σακιδιο στον ωμο? Επειδη εχω μεγαλη μηχανη με φακους...

2.Επειδη μαλον θα υπαρξει χρονος λεω να κανω μια επισκεψη στης κατακομβες. Απο οτι ειδα σε εναν τουριστικο οδηγο υπαρχουν τρια μερη με κατακομβες. Ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο?
 

mariaj

Member
Μηνύματα
319
Likes
414
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Δυο ακομη αποριες παιδια..
1. Στο βατικανο επιτρεπεται η φωτογραφιση σε ολους τους χωρους και γενικοτερα επιτρεπεται το σακιδιο στον ωμο? Επειδη εχω μεγαλη μηχανη με φακους...

2.Επειδη μαλον θα υπαρξει χρονος λεω να κανω μια επισκεψη στης κατακομβες. Απο οτι ειδα σε εναν τουριστικο οδηγο υπαρχουν τρια μερη με κατακομβες. Ποιο απο ολα αξιζει περισσοτερο?
Για τις κατακόμβες δεν ξέρω να σου απαντήσω. Όσο για το Βατικανό, αν εννοείς την βασιλική του Αγίου Πέτρου περνάς τον έλεγχο και παίρνεις κανονικά την τσάντα μαζί σου μέσα όπου επιτρέπονται οι φωτογραφίες. Αν εννοείς στα μουσεία του Βατικανού όμως τις τσάντες τις αφήνεις σε έναν ειδικό χώρο, αλλά αν τους πεις ότι είναι η φωτογραφική μηχανή σου μέσα μόνο μάλλον δεν θα έχεις θέμα.Στα μουσεία επιτρέπονται οι φωτό, εκτός από την Καπέλα Σιξτίνα.
 

00bella

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλημέρα! Θα παω μια βδομάδα Ρώμη τον άλλο μήνα, έχει χρησιμοποιησει κανείς την omnia card να μου πει αν συμφέρει σε σχέση με τη roma pass?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom