ΗΠΑ ΣΑΝ ΦΡΑΝ, ΛΑΣ & ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΛΟ!

jjimakos

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.
Δεν θυμάμαι από πότε υπάρχει στο μυαλό μου το ταξίδι στις Ηνωμένες Πολιτείες. Έχουν περάσει 10 χρόνια από τότε που μου έγινε μια πρόταση για εργασία στη Νέα Υόρκη, την οποία δεν έκανα δεκτή για διάφορους λόγους, με σημαντικότερο την αγάπη μου για τη Θεσσαλονίκη!
Επιπρόσθετα, το θέμα της έκδοσης της Βίζας, ως ίσχυε μέχρι πρότινος ήταν αποτρεπτικός παράγοντας για λόγους δεοντολογίας.
Όμως, η ώρα έφτασε. Το αρχικό σχέδιο έλεγε Ανατολικές Πολιτείες σε πρώτη φάση και Δυτικές σε δεύτερη, αλλά τελικά επικράτησε το τρίπτυχο της μαγείας. Έτσι λοιπόν, το ταξίδι έχει πρώτη στάση το Σαν Φραντζίσκο, δεύτερη το Λας Βέγκας και τρίτη τη Νέα Υόρκη. Με χαρά αναμένω τις προτάσεις από τις εμπειρίες σας, στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σε ζηλευω με την καλη εννοια.
Εγω προσωπικα δεν θα αφηνα την ευκαιρια να παω να δουλεψω Αμερικη.Αν οχι για ολη μου τη ζωη ,τουλαχιστον για καποια χρονια.
Εγω εχω παει Ν.Υορκη ,οπου ξετρελαθηκα ..οπως ηταν αναμενομενο.
Υπαρχουν παρα πολλες ταξιδιωτικες ιστοριες για να διαβασεις και διαφορα θεματα για τις αμερικανικες πολεις.Υπαρχει ολοκληρο γκρουπ για τη Ν.Υορκη με διαφορες πληροφοριες.
Δεν ξερω ποσο χρονο ακριβως εχεις για τη Ν.Υ. αλλα αν σε παιρνει ο χρονος ,να πας και στο Νιαγαρα -φοβερο θεαμα.
Μην χασεις βραδυνη κρουαζιερα για να δεις το φωτισμενο skyline.
Aνεβα στην κορυφη ουρανοξυστη και μερα και νυχτα για να δεις την πολη.
Εχω διαβασει οτι ειναι μοναδικη εμπειρια το να παρακολουθησεις τις κυριακατικες λειτουργιες των μαυρων με τα γκοσπελς
Δες μια θεατρικη παρασταση στο Μπροντγουει η εναν αγωνα baseball στο Yankee Stadium
Για μουσεια -φαγητα-shopping υπαρχουν πολλα ινφο εδω μεσα.
Λας Βεγκας δεν εχω παει αλλα περαν των καζινος -shows και λοιπων χλιδων ,ολοι νοικιαζουν αεροπλανακια και κανουν τουρ πανω απο το Γκραντ Κανυον.
Μοναδικο!
Να περασεις σουπερ!
 

jjimakos

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Έχεις δίκιο δεν ανέφερα το πρόγραμμα. Ξεκινάμε 17 Οκτωβρίου, 4 διανυκτερεύσεις στο Σαν Φραν, 3 στο Λας Βεγκας και 5 στη Νέα Υόρκη. Εργάστηκα στο Τορόντο του Καναδά και η πρόταση ήταν για Νέα Υόρκη και ήταν πολύ καλή. Πιστεύω ότι αν είχα δεχτεί θα ήταν δύσκολο να γυρίσω πίσω, όπως και να΄χει ήταν μια καλή δεκαετία στην Ελλάδα και δεν έχω παράπονο για την επιλογή μου, θα δούμε όμως η νέα δεκαετία πως θα κυλήσει.
Τους καταρράκτες του Νιαγάρα τους έχω επισκεφτεί και πιστεύω ότι είναι από τα εντυπωσιακότερα μνημεία της φύσης που μπορεί κανείς να θαυμάσει στον πλανήτη μας.
Το Γκραντ Κανυον είναι στόχος και θα ήταν επιθυμητές περισσότερες πληροφορίες.

Σ' ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Βαλε να διαβασεις ιστοριες απο Αμερικη.Παρα πολλες λενε για το Γκραντ Κανυον.
Αν θυμαμαι οσα διαβαζα ,υπαρχουν εταιριες που πραγματοποιουν εκδρομες και σε μεταφερουν με πουλμαν απο το Βεγκας ,ειτε μπορει να κλεινουν τουρ και τα ξενοδοχεια.
καποιες ιστοριες παραθετουν και τα σχετικα sites ,αλλα μπορεις να το googlαρεις και να το βρεις ευκολα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom