Σίφνος ΣΙΦΝΟΣ-Που να μείνω;;;

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα του Φόρουμ.

Μετά από ψάξιμο και αρκετές γνώμες που άκουσα εδώ για μερικά νησιά σκέφτομαι με το αγόρι μου να πάμε στη Σνιφο.Μάλιστα βρήκα ένα τοπικ εδώ που πρότειναν αρκετοί σε ένα νεαρό ζευγάρι την σνιφο σαν προορισμό.
Εμείς δεν θα έχουμε μεταφορικό μέσο και επίσης θέλουμε ησυχία για χαλάρωση και η νυχτερινή ζωή μας είναι αδιάφορη.Δεν θέλουμε νταμπα ντουμπα.Που μας προτείνετε η μείνουμε?καμάρες η Απολλωνία?
Σίγουρα όχι Καμάρες.
Προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή στη Σίφνο είναι ο Αρτεμώνας.
Πανέμορφος οικισμός, ψηλά, αραιά, με ιδιαίτερο χρώμα και ησυχία.
Πολύ κοντά στην Απολλωνία για να πας με τα πόδια, για το φαγητό & το ποτό σου.
Επίσης έναρξη αρκετών γραμμών λεωφορείων για τη περίπτωση που δεν εχεις μεταφορικό μέσο.
 
Μηνύματα
37
Likes
10
Σίγουρα όχι Καμάρες.
Προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη επιλογή στη Σίφνο είναι ο Αρτεμώνας.
Πανέμορφος οικισμός, ψηλά, αραιά, με ιδιαίτερο χρώμα και ησυχία.
Πολύ κοντά στην Απολλωνία για να πας με τα πόδια, για το φαγητό & το ποτό σου.
Επίσης έναρξη αρκετών γραμμών λεωφορείων για τη περίπτωση που δεν εχεις μεταφορικό μέσο.
τελεια θα το ψαξω και αυτο. απ οτι καταλαβεινεις δεν εχω καταληξει σε ποιο νησι θα παω :p :p να ρωτησω κατι η σιφνος ενδεικνυται για ζευγαρια ?και επεισης αν μεινουμε στην περιοχη που μου προτεινες εχει κοντα καποια παραλια για μια γρηγορη βουτια η μονο με λεωφορειο εχεις προσβαση στις παραλιες ?σε ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Υπέροχο πραγματικά χωριό ο Αρτεμωνας. Αν και προσωπικα δεν θα έλεγα όχι στις και στις Καμάρες, αλλά από την πλευρά της Αγίας Μαρίνας (απεναντι από το λιμάνι). Πανέμορφη γενικά η Σίφνος, ιδανική για ζευγάρια και με εύκολη μετακίνηση με Κτελ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@Κωνσταντίνα Ζαφ Βολεύει αφάνταστα να ρίχνεις και μια ματιά στον χάρτη του νησιού/περιοχής που έχεις κάθε φορά ως στόχο. Έχοντας εικόνα του μέρους, αξιοποιείς καλύτερα τις πληροφορίες που παίρνεις από τα μέλη εδώ.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Εμείς μείναμε εδώ πέρυσι http://www.windmill-villas.gr/location.html και απολαύσαμε μια από τις ωραιότερες θέες που έχουμε δει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα, και το κατάλυμα και το νησί!
 
Μηνύματα
37
Likes
10

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Σε περίπτωση που μετακινούμαστε με λεωφορείο που είναι καλύτερα να μείνουμε Αρτεμώνα/Απολλωνία ή Καμάρες;
Έχω βρει δωμάτιο και στις δύο περιοχές και θα ήθελα τη γνώμη σας. Η Απολλωνία φαίνεται να είναι το κέντρο-αφετηρία των ΚΤΕΛ. Ισχύει;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε περίπτωση που μετακινούμαστε με λεωφορείο που είναι καλύτερα να μείνουμε Αρτεμώνα/Απολλωνία ή Καμάρες;
Έχω βρει δωμάτιο και στις δύο περιοχές και θα ήθελα τη γνώμη σας. Η Απολλωνία φαίνεται να είναι το κέντρο-αφετηρία των ΚΤΕΛ. Ισχύει;
Το τέρμα/αφετηρία των λεωφορείων είναι στον Αρτεμώνα.
Επίσης όπως έχω πει πολλές φορές είναι και η καλύτερη επιλογή για διαμονή σε περίπτωση που δεν υπαρχει μεταφορικό μέσο, αλλά και για όποιον θέλει να αποφύγει τη βαβούρα της Απολλωνίας, αλλά και να είναι κοντά με τα πόδια. Εξάλλου είναι ενα πολύ όμορφο χωριό. Εκτός αν θέλεις στις διακοπές σου να βλέπεις και θάλασσα απ το μπαλκόνι σου. Εκεί αλλάζει το θέμα..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν είναι κ άσχημα κ στις Καμαρες για διαμονή. Εάν πάντως μείνετε Καμαρες, προτιμήστε καλύτερα την περιοχή της Αγίας Μαρίνας. Είναι στην απέναντι μεριά του κόλπου, έχει θέα προς το λιμάνι και ωραία παραλια. Υπάρχει μάλιστα εκεί κ ένα όμορφο κ ησυχο σχετικα μπαρ: Ο Ισαλος! Γενικά η περιοχή εχει αρκετές επιλογές για φαγητό κ ποτό κ το ΚΤΕΛ είναι συχνό.
Εναλλακτικά προτείνω διαμονή σε Αρτεμωνα η Καταβατη, αλλά καλύτερα όχι Απολλωνία λόγω ψιλοβαβουρας. Τέλος ωραίες επιλογές για διαμονη υπάρχουν κ στο Κάστρο αλλά εκεί ίσως θα ήταν καλύτερα να υπάρχει κ μεταφορικό μέσο
 
Last edited:

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το τέρμα/αφετηρία των λεωφορείων είναι στον Αρτεμώνα.
Επίσης όπως έχω πει πολλές φορές είναι και η καλύτερη επιλογή για διαμονή σε περίπτωση που δεν υπαρχει μεταφορικό μέσο, αλλά και για όποιον θέλει να αποφύγει τη βαβούρα της Απολλωνίας, αλλά και να είναι κοντά με τα πόδια. Εξάλλου είναι ενα πολύ όμορφο χωριό. Εκτός αν θέλεις στις διακοπές σου να βλέπεις και θάλασσα απ το μπαλκόνι σου. Εκεί αλλάζει το θέμα..
Έχω βρει δύο δωμάτια ανάμεσα σε Αρτεμώνα και Απολλωνία που φαίνονται καλές περιπτώσεις. Ευχαριστώ για απαντηση
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Εμείς μείναμε εδώ πέρυσι http://www.windmill-villas.gr/location.html και απολαύσαμε μια από τις ωραιότερες θέες που έχουμε δει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα, και το κατάλυμα και το νησί!
Το συγκεκριμένο φαίνεται τίμιο με ωραία θέα. Πόσο περπάτημα έχει για το "στενό" στην Απολλωνία? Πόσο κοντά είναι η στάση λεωφορείων αν δεν υπάρχει μεταφορικό?
Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.919
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το συγκεκριμένο φαίνεται τίμιο με ωραία θέα. Πόσο περπάτημα έχει για το "στενό" στην Απολλωνία? Πόσο κοντά είναι η στάση λεωφορείων αν δεν υπάρχει μεταφορικό?
Ευχαριστώ!
Έχω μείνει, αν όχι στο ίδιο (δε θυμάμαι με απόλυτη σιγουριά) σε παραδιπλανό.
Ωραίο σημείο, απίστευτη θέα στο Αιγαίο, απλά αρκετή ανηφόρα για να φτάσεις μέσα στον Αρτεμώνα.
Από κει και πέρα δεν είναι τίποτα, μέσω του «στενού» είσαι στην Απολλωνία σε 5 λεπτά, που είναι και το ζητούμενο ειδικά για το βράδυ που δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom