Νορβηγία ΣΟΣ για Νορβηγία (Trondheim)!!! Συμβουλές για διαμονή μερικών μηνών!

Konstas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,

χρειάζομαι επειγόντως μερικές βασικές κατευθύνσεις για Νορβηγία και πιο συγκεκριμένα Trondheim. Φεύγω σε λιγότερο από ένα μήνα, πρόκειται για ένα ερευνητικό, μαζί με εμένα φεύγουν και άλλοι 4-5 Έλληνες και ψάχνω να βρώ:

1. Σπίτι. Τον καλύτερο τρόπο για να νοικιάσω σπίτι για μερικούς μήνες (5-6). Γνωρίζω ότι τα ενοίκια είναι τα πλέον ακριβά εκεί. Να ψάξω κάπου συγκεκριμένα; Υπάρχει πιθανότητα να βρούμε ένα μεγάλο 3-4 Έλληνες για να μοιραστούν τα έξοδα; Δεν έχω μπορέσει να βρώ μεγάλο διαμέρισμα που να μπορεί να φιλοξενεί 3-4 άτομα για κάποιους μήνες. Υπάρχουν φθηνοί ξενώνες για να μείνουμε μέχρι να βρούμε σπίτι;

2. Οικονομική επιβίωση. Οτιδήποτε γνωρίζετε για τα έξοδα στη Νορβηγία. Έχετε κάποια συμβουλή;

3. Κάρτες, βίζες, συγκοινωνίες. Ποιά είναι τα απαραίτητα διαδικαστικά για να ανταπεξέλθουμε εκεί πέρα;

Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου είναι εξαιρετικά χρήσιμη.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
ο φίλος κωστας φεύγει σε λίγες μέρες για νορβηγιά.Οποιαδήποτε συμβουλή θα του είναι εξαιρετικά χρήσιμες.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Προφανώς δεν γνωρίζει κανείς απαντήσεις για τα συγκεκριμένα ερωτήματα.
Και εγώ έχω πάει, αλλά πήγα σαν τουρίστας, δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο πάνε τα διαμερίσματα π.χ.
Κάρτες συγκοινωνίας υπάρχουν, όπως και κάρτες επισκέψεων στα μνημεία, αλλά αυτά απευθύνονται σε επισκέπτες.
Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το κόστος διαβίωσης είναι ΠΟΛΥ υψηλό.
Α, ναι υπάρχουν και ξενώνες αλλά δεν ξέρω πόσο διάστημα μπορεί να διαμείνει κανείς εκεί.
Έρευνα στο ιντερνετ λοιπόν και απευθείας επικοινωνία. Αυτή είναι η λύση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Ακριβώς όπως τα λέει ο traveladdict.Όσοι έχουμε πάει σαν τουρίστες/επισκέπτες για 8-10 μέρες έχουμε τρομάξει απο το πολύ υψηλό κόστος σε ολα.Ακόμη και οι τιμες σε γνωστη αλυσσία fast-food ηταν πανάκριβες.Μακάρι να βρεθεί κάποιος που έχει ζήσει αρκετό χρονικό διάστημα και ξέρει περισσότερα.Πάντως η χώρα(κυρίως ύπαιθρος) ειναι πανέμορφη και μακάρι να μπορέσεις(λόγω καιρού κυρίως) νά κάνεις κάποιες εκδρομές.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Προφανώς δεν γνωρίζει κανείς απαντήσεις για τα συγκεκριμένα ερωτήματα.
Και εγώ έχω πάει, αλλά πήγα σαν τουρίστας, δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο πάνε τα διαμερίσματα π.χ.
Κάρτες συγκοινωνίας υπάρχουν, όπως και κάρτες επισκέψεων στα μνημεία, αλλά αυτά απευθύνονται σε επισκέπτες.
Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το κόστος διαβίωσης είναι ΠΟΛΥ υψηλό.
Α, ναι υπάρχουν και ξενώνες αλλά δεν ξέρω πόσο διάστημα μπορεί να διαμείνει κανείς εκεί.
Έρευνα στο ιντερνετ λοιπόν και απευθείας επικοινωνία. Αυτή είναι η λύση.
Ακριβώς όπως τα λέει ο traveladdict.Όσοι έχουμε πάει σαν τουρίστες/επισκέπτες για 8-10 μέρες έχουμε τρομάξει απο το πολύ υψηλό κόστος σε ολα.Ακόμη και οι τιμες σε γνωστη αλυσσία fast-food ηταν πανάκριβες.Μακάρι να βρεθεί κάποιος που έχει ζήσει αρκετό χρονικό διάστημα και ξέρει περισσότερα.Πάντως η χώρα(κυρίως ύπαιθρος) ειναι πανέμορφη και μακάρι να μπορέσεις(λόγω καιρού κυρίως) νά κάνεις κάποιες εκδρομές.

ευχαριστώ traveladdict, fotast. το γνωρίζω οτι ειναι δύσκολο για κάποιο που δεν μένει εκεί να δώσει αυτές τις πληροφορίες.'ο,τι μάθουμε θα είναι χρήσιμο
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Eπίσης ξέρω ότι το Τροντχάιμ δεν είναι πολύ μεγάλη πόλη και από κει περνά το τρένο που πάει μέχρι το Νάρβικ ( αυτό το τρένο πήρα και γω).
Δες και την ιστοσελίδα www.trondheim.com
 
Last edited by a moderator:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Το ενοίκιο σε γκαρσονιέρα τύπου loft είναι περίπου 1000? το μήνα, αλλά συμπεριλαμβάνεται η θέρμανση (που θα καίει ασταμάτητα). Εσύ μάλλον θα ψάχνεις για επιπλωμένο, έτσι κι αλλιώς ο όποιος εξοπλισμός σπιτιού θα είναι πανάκριβος. Ψάξε για ξενώνα καλύτερα.
Θα προσπαθήσω να πάρω κάποιες πληροφορίες και θα επανέλθω, αλλά δως μου 2-3 ημέρες.

Επίσης ψάξε στην εστία του πανεπιστημίου μην τυχόν μπορείς να πάρεις δωμάτιο, θα είναι πολύ μικρό το κόστος.

Το κόστος διατροφής είναι πανάκριβο, νομίζω 70 κορόνες κοστίζει το μπέργκερ στη γνωστή αλυσίδα. Κάνει κρύο (όχι όσο τραγικό θα περίμενες για τόσο βόρεια, αλλά κάνει αρκετό).
Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες, πέφτω για ύπνο τώρα.
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
Το ενοίκιο σε γκαρσονιέρα τύπου loft είναι περίπου 1000? το μήνα, αλλά συμπεριλαμβάνεται η θέρμανση (που θα καίει ασταμάτητα). Εσύ μάλλον θα ψάχνεις για επιπλωμένο, έτσι κι αλλιώς ο όποιος εξοπλισμός σπιτιού θα είναι πανάκριβος. Ψάξε για ξενώνα καλύτερα.
Θα προσπαθήσω να πάρω κάποιες πληροφορίες και θα επανέλθω, αλλά δως μου 2-3 ημέρες.

Επίσης ψάξε στην εστία του πανεπιστημίου μην τυχόν μπορείς να πάρεις δωμάτιο, θα είναι πολύ μικρό το κόστος.

Το κόστος διατροφής είναι πανάκριβο, νομίζω 70 κορόνες κοστίζει το μπέργκερ στη γνωστή αλυσίδα. Κάνει κρύο (όχι όσο τραγικό θα περίμενες για τόσο βόρεια, αλλά κάνει αρκετό).
Θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες, πέφτω για ύπνο τώρα.
ευχαριστώ πολύ και θα περιμένω
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Κάποιες πληροφορίες που μου μετέφερε γνωστός μου που εργάζεται εκεί:
Αν πας με erasmus στο πανεπιστήμιο, μπορείς να μείνεις σε κάτι αντίστοιχο με φοιτητική εστία, είναι πολύ φθηνότερα. Επικοινωνήστε με το πανεπιστήμιο. Αν πρέπει να νοικιάσετε μόνοι σας, σας συμφέρει να νοικιάσετε ένα μεγάλο σπίτι, και όχι γκαρσονιέρες-δυάρια. Η διαθεσιμότητα στο κέντρο της πόλης είναι όμως περιορισμένη.
Το φαγητό στο πανεπιστήμιο είναι πολύ φθηνότερο από οτιδήποτε βρείτε έξω στην πόλη. Φαί στο χέρι (hot-dogs, πίτες αραβικές, lompen κλπ) φτάνει τα 4?-5?. Σε εστιατόρια γενικά δεν συμφέρει, σε μαγαζιά που μοιάζουν με τις ελληνικές καφετέριες αλλά σερβίρουν και φαγητό, μπορείτε να βρείτε μια (χορταστική) μερίδα φαγητό από 12 ως 15 ευρώ. Τον καφέ θα τον βρείτε στις ελληνικές τιμές, ίσως και φθηνότερα.

Βασικό μέσο μετακίνησης είναι το ποδήλατο, αλλά θυμήσου πως τέτοια εποχή σημαίνει ότι θα φας άπειρες βροχές (απαραίτητα ολόσωμο αδιάβροχο). Ποδήλατα προσφέρει δωρεάν και ο δήμος, αρκεί να πληρώσετε μια εγγύηση και να βγάλετε μια ηλεκτρονική κάρτα.


Κάποια πληροφοριακά στοιχεία: Το Τροντχάιμ είναι η τρίτη μεγαλύτερη πόλη της Νορβηγίας. Παρόλα αυτά εμένα μου θύμισε μικρή ελληνική επαρχιακή πόλη, η κίνηση μετά τις 10.00 το βράδυ στα μαγαζιά είναι περιορισμένη (εξαίρεση κάποιες μπιραρίες), εκτός βέβαια Παρασκευές/Σάββατα. Μπίρες και ποτά 60 ως 80 κορόνες, αλλά προσαρμόσου στο νορβηγικό σύστημα: πίνεις σε σπίτια και βγαίνεις ήδη πιωμένος!

Όλοι οι Νορβηγοί γνωρίζουν καλά Αγγλικά, δεν θα υπάρξει πουθενά πρόβλημα συννενόησης. Όμως, όλες οι επιγραφές/οδηγίες/πινακίδες κλπ είναι μόνο στα νορβηγικά. Οι Νορβηγοί αποφεύγουν τα μετρητά, καλό είναι να έχετε μαζί σας και μια χρεωστική (ή πιστωτική) κάρτα. Σε καθημερινές συναλλαγές δεν θα συναντήσετε πρόβλημα πάντως.

Να επισκεφθείτε το τουριστικό γραφείο της πόλης για την προμήθεια (δωρεάν) χαρτών, αλλά και διάφορων ενημερωτικών φυλλαδίων. Εκεί υπάρχουν αρκετά έντυπα στα αγγλικά που μπορούν να σας ενημερώσουν για διάφορες δραστηριότητες και εκδρομές. Η περίοδος πάντως που πάτε είναι low-season, από μέσα Μαϊου ξεκινά η τουριστική περίοδος, Χάρτη της πόλης θα βρείτε και στο αεροδρόμιο. Από το αεροδρόμιο στην πολη πάτε με λεωφορείο, το οποίο αν θυμάμαι καλά κοστίζει 10?. Ταξί ούτε για αστείο.

Με βάζεις στη διαδικασία να επιταχύνω την ταξιδιωτική μου ιστορία σε Μπέργκεν-Τροντχάιμ, ίσως την ξεκινήσω και σήμερα!
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Eυχαριστουμε adiafore!Πολυ σημαντικες πληροφοριες για τη πολη!Να δω ποτε θα καταφερουμε να παμε και μεις εκει πανω..

Περιμενουμε και την ιστορια σου..!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Τελικά οταν λέμε οτι είναι το Νο.1 ταξιδιωτικό site δέν είναι ψέμματα!

Για όλα υπάρχουν απαντήσεις και μάλιστα γρήγορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom