Σίκινος Σίκινος = Ελευθερία

Travelgirl96

Member
Μηνύματα
76
Likes
90
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Βόρειο σέλας
Δεν θα πω πολλά γι’ αυτό το νησί, πραγματικά δεν χρειάζονται πολλά λόγια.

Φτάνει να πας και να καταλάβεις από μόνος σου την ηρεμία & την ανεμελιά που κρύβει .

Κλείσαμε λοιπόν εισιτήρια τέλος Αυγούστου , εγώ & το αγόρι μου. Από φέτος η Hellenic για το καλοκαίρι έβαλε γρήγορο πλοίο από Ραφήνα προς τα νησιά των Κυκλάδων , σε μόλις 4 ώρες και κάτι ήμασταν εκεί. (100€ πήγαινε- έλα το άτομο)

Φτάνοντας στο νησί πρέπει να έχεις πλήρη επίγνωση για το που πας και τι θα συναντήσεις εκεί! ( Αν είσαι πάρτι άνιμαλ δεν στο συστήνω!)

3 προσβάσιμες παραλίες (για την μια Διαλισκάρι δεν παίρνω και όρκο είναι όλο χωματόδρομος, υπομονή αν αποφασίσεις να πας, εγώ εγκατέλειψα στα μισά, πολύ απότομα βρε παιδί μου!!)

Η άλλη είναι στο λιμάνι Αλοπρόνοια όπου και σου συστήνω να βρεις ξενοδοχείο εκεί, να είσαι δίπλα στην παραλία και η άλλη Άγιος Γεώργιος 10-15 λεπτά με μεταφορικό μέσο.

Σε αυτό το σημείο να σας πω ότι εμείς νοικιάσαμε μηχανάκι, έχει και λεωφορείο ανά μία ώρα λιμάνι – χώρα , χώρα- λιμάνι που θα σε βολέψει αρκετά αν δεν θες να νοικιάσεις ή να πάρεις το δικό σου μεταφορικό μέσο μαζί!

Μαγαζάκια για φαγητό , καφέ & ποτό για νωρίς το βράδυ , λίγα και καλά, πραγματικά καλά!!! Εμένα μου άρεσαν πολύ, σε αυτά που πρέπει να πας :

Ταβέρνα Κληματαριά για φαγητό να δοκιμάσεις οπωσδήποτε μοσχαράκι κοκκινιστό!!

Για καφέ , γλυκά & γρήγορο φαγητό Ηλιαχτίδα, εκεί θα πας λίγο πριν την δύση του ηλίου, έχει απίστευτο ηλιοβασίλεμα.
Μα το καλύτερο το άφησα για το τέλος!!!!!!!!! (Με πάρα πολλά θαυμαστικά! )
Οινοποιείο Μάναλης!!! Αν στην ηλιαχτίδα έχει απίστευτο ηλιοβασίλεμα , φαντάσου στο οινοποιείο με κρασί και ρομαντική ατμόσφαιρα, να βλέπεις τον ήλιο να βουτάει στην θάλασσα και εσύ να απολαμβάνεις το κρασί με το αγόρι σου!
Και εκεί που λες ότι περισσότερος ρομαντισμός δεν θα υπήρχε , Κλείσαμε την επόμενη ημέρα το απόγευμα πάλι εκεί, αυτή την φορά για φαγητό!( Έχει και εστιατόριο αν δεν θες ξεροσφύρι το κρασί σου. ) Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΑΚΙ με καλό φαγητό ,καλό κρασί & φυσικά το αγόρι μου!!!

Πέρασα πανέμορφα!

Να είσαι προετοιμασμένος ότι θα πας στα ίδια μέρη, στα ίδια καφέ , στις ίδιες ταβέρνες , θα βλέπεις τα ίδια πρόσωπα μπροστά σου .

Όμως εκεί τίποτα δεν είναι ίδιο με την ζωή που ζούμε στις πόλεις, εκεί η ανεμελιά , η ελευθερία & η ησυχία κυριαρχούν.

Εκεί ερωτεύτηκα το ΜΠΛΕ!

P.s. 1) Να πας αρχιεπισκοπή, 2) Στο εκκλησάκι του Ελύτη , 3) Να γνωρίσεις οπωσδήποτε τον Δήμαρχο , Είναι μορφή και μην ανησυχείς θα τον βρεις, εμφανίζεται συνέχεια μπροστά σου!!!!!
 
Last edited:

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Το νησί είναι γεμάτο με πεζοπορικα μονοπατια για τους λάτρεις,όντας βραχώδης μιας που η κορυφή του ειναι λίγο πάνω από πεντακόσια μέτρα.

Ένα τετοιο μπορεί να ακολουθήσει κανεις ως ότου βγει στην τεταρτη παραλία Αγ Παντελεήμονας,περίπου μιάμιση ώρα περπάτημα απ το λιμάνι της αλοπρονοιας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εξαιρετική η περιγραφή σου. Θα βοηθούσαν και μερικές φωτογραφίες αν είναι εύκολο για τον κόσμο που δεν έχει πάει και θελει να κάνει εικόνα.
Είναι σημαντικό να δίνουμε ευκαιρίες σε μικρά και λιγότερο «διάσημα» νησάκια, είτε μόνα τους είτε σε συνδυασμό με άλλα πιο πολυσύχναστα.
Οι συγκινήσεις και οι εμπειρίες που έχουμε να αποκομίσουμε είναι πάρα πολλές.
Προσωπικά έχω να θυμάμαι τη Σίκινο σαν ένα από τα πιο απλά, όμορφα και ανέγγιχτα στο χρόνο Κυκλαδονήσια.
 

Travelgirl96

Member
Μηνύματα
76
Likes
90
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Βόρειο σέλας
Και λίγες φωτογραφίες με αργοπορία ενα χρόνο μετά, για όποιον θέλει να πάει , το προτείνω με χίλια!!!
 

Attachments

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Και λίγες φωτογραφίες με αργοπορία ενα χρόνο μετά, για όποιον θέλει να πάει , το προτείνω με χίλια!!!
Λογικά θα ειδωθηκαμε κάπου μιας που και γω τέλος Αυγούστου με 6 Σεπτεμβρίου ήμουν εκεί
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Σκεφτομαστε την Σικινο για φετος. Κ θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την προσβαση στις παραλιες. Το παιδακι μας ειναι 6 χρονων οποτε σε ιδιατερα δυσπροσιτες (αποτομες καταβασεις ή 1 ωρα περπατημα στον ηλιο)δεν ειναι για εμας. Σε ποιες παραλιες μπορουμε να παμε;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Σκεφτομαστε την Σικινο για φετος. Κ θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την προσβαση στις παραλιες. Το παιδακι μας ειναι 6 χρονων οποτε σε ιδιατερα δυσπροσιτες (αποτομες καταβασεις ή 1 ωρα περπατημα στον ηλιο)δεν ειναι για εμας. Σε ποιες παραλιες μπορουμε να παμε;
H Σίκινος έχει λίγες παραλίες. Για εσάς κατάλληλες είναι η παραλία στην Αλοπρόνοια και ο Άγιος Γεώργιος.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
ευχαριστώ για την απάντηση katkats. Καπου διάβασα ότι σε κάποιες υπάρχει πρόσβαση και με καραβάκι, ισχύει?
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Ισχύει ναι, ο Δημήτρης με τη βάρκα του.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.053
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ναι αλλα δεν αξιζει τον κοπο. Ειναι μικρες , με πετρες , χωρις σκια και με μικρο παιδι , δε ξερω...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
ευχαριστώ για την απάντηση katkats. Καπου διάβασα ότι σε κάποιες υπάρχει πρόσβαση και με καραβάκι, ισχύει?
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, δεν νομίζω ότι αξίζουν το κόπο, ιδίως με μικρό παιδί. Εγώ βαρέθηκα να πάω :rolleyes-80: .
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ευχαριστω για τις απαντησεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom