Σίκινος,η αγαπημένη του Ελύτη.

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.405
Πολύ ωραία τα έγραψες και πολύ ωραίες φωτογραφίες! Η Σίκινος μου άρεσε και μένα πολύ. Ιδιαίτερη και ξεχωριστή! Η βέσπα σου ψιλοσάπια φίλε (συγγνώμη κιόλας), ενώ αυτή που είχα πετύχει εγώ.... View attachment 307441

χαχα . Να' σαι καλά!
Σγχωρεμενος ήδη ,χαχα !Αφου δεν τα γραψες εσυ ,είπα να τα εξιστόρησω Εγω.Ιδια περίοδο εν τω μεταξύ ήταν ακόμη μια κοπέλα από δω ,η μισή Σίκινος τότε ήμασταν απ το φόρουμ .
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.405
Φοβερή η Σίκινος, 5 φορές έχω κάνει διακοπές εκεί, από τα πιο αυθεντικα νησια. Μπράβο τους!
Χαίρομαι που είμαστε πολλοί που απολαύσαμε αυτά που προσφέρει το νησί!Εχω υποσχεθεί στον εαυτό μ οτι θα ξαναπάω ...
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Σκεφτομαι κι εγώ πολύ σοβαρά να επισκεφτω φέτος το νησί και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες!
Θα έχουμε στην διάθεση μας 5 μέρες και η αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη, όποτε το ταξίδι δεν θα είναι εύκολο, δεδομένου επίσης ότι θα συνοδευομαι απ των 4 ετών γιο μου.
Οι 5 μέρες είναι πολλές για το νησί η να τις μοιράσουμε και με Κίμωλο;
Ξενοδοχεια η ενοικιαζόμενα για πρόταση και επίσης ποια περιοχή είναι κατάλληλη αφού δεν θα υπάρξει και μεταφορικό μέσο;
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.405
Σκεφτομαι κι εγώ πολύ σοβαρά να επισκεφτω φέτος το νησί και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες!
Θα έχουμε στην διάθεση μας 5 μέρες και η αφετηρία μας είναι η Θεσσαλονικη, όποτε το ταξίδι δεν θα είναι εύκολο, δεδομένου επίσης ότι θα συνοδευομαι απ των 4 ετών γιο μου.
Οι 5 μέρες είναι πολλές για το νησί η να τις μοιράσουμε και με Κίμωλο;
Ξενοδοχεια η ενοικιαζόμενα για πρόταση και επίσης ποια περιοχή είναι κατάλληλη αφού δεν θα υπάρξει και μεταφορικό μέσο;
Το νησι ειναι πραγματικό διαμαντάκι και οι πεντε μερες εξαρταται ξεκάθαρα απο την διαθεση σας…

Θεωρεις πως θα ξαναβρεθείς προς Κυκλαδες;Αν ναι αξιοποίησε την αύρα π βγαζει η Σίκινος την οποια σιγουρα δεν θα βιώσεις σε δυο βραδια.Απ την αλλη,εαν δυσκολα ή μετα απο χρονια και αν,ξανατυχουν Κυκλαδες για σας,τοτε Ναι συνδιασε το με Κιμωλο ή και Φολεγανδρο που ειναι διπλα.

Στο λιμανι εγω θα προτεινα να μεινετε,καθως απο κει ξεκινα και καταληγει το λεωφορειο που πηγαινοέρχεται στο Καστρο - χωριο,παραλιες και σαφως το καραβι,καθως και τα νερα που εχει για μπανιο ειναι φανταστικα,καμμια σχεση με τα νερα των λιμανιών που ξερεις,καναδυό ταβερνάκια και μινι μαρκετ για καποια βασικα ψώνια.

Σαφως ομως θα επισκεφθεις το κτήμα του Μαναλη για να δειτε ηλιοβασίλεμα καλυτερο απ της Σαντορινης κατα πολυ!

Εαν τελικα αποφασίσετε να μπει και η Κιμωλος στο μενού,αναγκαστικα δυο βραδια Σικινο,τρια Κιμωλο,το ηλιοβασίλεμα στου Μαναλη δεν θα το αφήσετε παντως.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.800
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Συμφωνώ με τον @8avos . Εμείς πέρυσι μείναμε 6 βράδια που ίσως να είναι αρκετά για το μέγεθος του νησιού, παρόλα αυτά δεν βαρεθήκαμε. Θεωρώ ότι 3-4 βράδια χρειάζονται για να το απολαύσεις. Παρά το μικρό του μέγεθος και τις ομολογουμένως περιορισμένες επιλογές, με 2 διανυκτερεύσεις στην φάση που είσαστε με παιδί και με μετεπιβίβαση από άλλο νησί, πιστεύω δεν θα προλάβετε να πιάσετε το vibe του νησιού. Αν πάντως θέλεις δύο νησιά, εγώ θα πρότεινα Σίκινο-Φολέγανδρο.
Αν κ γενικά φέτος η ζήτηση είναι μεγάλη, οπότε πλέον όπου βρεις. :)
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
@coco_ και @8avos την Φολεγανδρο την επισκέφθηκα περσι γι αυτό την έβγαλα απ το πλάνο με σκληρη καρδιά ομολογουμένως μιας και την ερωτεύτηκα.
Κυκλαδες αγαπω και πιστεύω θα ξανά βρεθώ στα μέρη, απλά μας είναι λιγάκι δυσκολο και πολύπλοκο από Θεσσαλονίκη η αλήθεια είναι!
Εχετε προτάσεις για κατάλυμα, παραλίες, φαγητό η κάποιο άλλο αξιοθέατο που δεν πρέπει να παραλείψουμε;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.800
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
@coco_ και @8avos την Φολεγανδρο την επισκέφθηκα περσι γι αυτό την έβγαλα απ το πλάνο με σκληρη καρδιά ομολογουμένως μιας και την ερωτεύτηκα.
Κυκλαδες αγαπω και πιστεύω θα ξανά βρεθώ στα μέρη, απλά μας είναι λιγάκι δυσκολο και πολύπλοκο από Θεσσαλονίκη η αλήθεια είναι!
Εχετε προτάσεις για κατάλυμα, παραλίες, φαγητό η κάποιο άλλο αξιοθέατο που δεν πρέπει να παραλείψουμε;
Στην Σίκινο όπως είπα είναι περιορισμένα τα πράγματα. Παραλίες ουσιαστικά δύο του λιμανιού και Άγιος Γεώργιος. Aπο αξιοθέατα, η Επισκοπή, η εκκλησία του Ελύτη και λίγο πιο πάνω το μοναστήρι. Από φαγητό το μόνο αξιόλογο με διαφορά για μένα ήταν το εστιατόριο του οινοποιείου Μάναλη. Ποτό & γλυκό στο Ανέμελο στην Χώρα και στο διπλανό (δεν θυμάμαι το όνομα). Από διαμονή έχω να πρότείνω Ioli Apartments (ioli-apartments.gr)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Η Σίκινος δεν έχει σε καμία περιπτωση τα vibes της Φολεγανδρου,ουτε καν της Κιμώλου. Εδώ πας για ησυχία κι αποτοξίνωση. Με το δεδομένο αυτό, μένεις όσες μέρες χρειάζεσαι για αυτό.
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Η Σίκινος δεν έχει σε καμία περιπτωση τα vibes της Φολεγανδρου,ουτε καν της Κιμώλου. Εδώ πας για ησυχία κι αποτοξίνωση. Με το δεδομένο αυτό, μένεις όσες μέρες χρειάζεσαι για αυτό.
Αυτό ακριβώς επιζητώ κι εγώ! Αλλά πιστεψε με το ποσες μέρες χρειάζομαι είναι άλλη ιστορία!
Εχεις να προτείνεις ίσως κάποιο κατάλυμα; Θέλω να συγκεντρώσω όλες τις προτάσεις και να αρχίσω τις συγκρίσεις!
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.405
@coco_ και @8avos την Φολεγανδρο την επισκέφθηκα περσι γι αυτό την έβγαλα απ το πλάνο με σκληρη καρδιά ομολογουμένως μιας και την ερωτεύτηκα.
Κυκλαδες αγαπω και πιστεύω θα ξανά βρεθώ στα μέρη, απλά μας είναι λιγάκι δυσκολο και πολύπλοκο από Θεσσαλονίκη η αλήθεια είναι!
Εχετε προτάσεις για κατάλυμα, παραλίες, φαγητό η κάποιο άλλο αξιοθέατο που δεν πρέπει να παραλείψουμε;
Διαβασε την (οχι και μεγαλη) ιστορια μου,οπου γραφω καποια πραγματα που ειδα κ προτεινω !

Εγω εμεινα στο Vrahos στο λιμανι
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.095
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom