Σακίδιο για δίμηνο ταξίδι

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Καλησπέρα,

ετοιμάζομαι για το δίμηνο ταξίδι μου στην Ασία και ψάχνω να βρω ένα καλό σακίδιο. Αναρωτιέμαι όμως, τι χωριτικότητα πρέπει να έχει. Σκεφτόμουν κάτι σε Terra των 50lt.
Είναι αρκετά ή θα χρειαστώ και άλλο χώρο; Μου προτείνεται κάποια άλλη μάρκα για σακίδια; H camper είναι καλή;

Ευχαριστώ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Καλησπέρα,

ετοιμάζομαι για το δίμηνο ταξίδι μου στην Ασία και ψάχνω να βρω ένα καλό σακίδιο. Αναρωτιέμαι όμως, τι χωριτικότητα πρέπει να έχει. Σκεφτόμουν κάτι σε Terra των 50lt.
Είναι αρκετά ή θα χρειαστώ και άλλο χώρο; Μου προτείνεται κάποια άλλη μάρκα για σακίδια; H camper είναι καλή;

Ευχαριστώ.
και μόνο που θα πάς για δίμηνο στην αγαπημένη μου ήπειρο....τι σακίδια μου λές τώρα!!!!παρε ένα ελαφρύ και δυνατό...τέτοια ειναι τα kimpling.τα χρησιμοποιώ χρόνια,και έχω ακόμα ένα απο το λύκειο!!!! δεν σχίζονται ποτε,τα φερμουάρ αθάνατα,and lasts for ever!!!!:bleh: μια φορά το πληρώνεις !!!:D
 
Μηνύματα
775
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ζηλεύω δε ζηλεύω ένα θα σου πω. Άσε το Terra και δώσε λίγα χρήματα παραπάνω για κάτι καλύτερο για να μην απογοητευτείς. Ή ακόμη καλύτερα, φύγε με μικρό σακκίδιο της πλάκας και στα περισσότερα μέρη της Ασίας θα βρείς να το αντικαταστήσεις με πολύ καλό σε πολύ καλή τιμή.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.798
Likes
18.617
Καλησπέρα,

ετοιμάζομαι για το δίμηνο ταξίδι μου στην Ασία και ψάχνω να βρω ένα καλό σακίδιο. Αναρωτιέμαι όμως, τι χωριτικότητα πρέπει να έχει. Σκεφτόμουν κάτι σε Terra των 50lt.
Είναι αρκετά ή θα χρειαστώ και άλλο χώρο; Μου προτείνεται κάποια άλλη μάρκα για σακίδια; H camper είναι καλή;

Ευχαριστώ.

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να επενδύσεις σε ένα σακίδιο της προκοπής....το καλό σακίδιο θα σου φτιάξει το ταξίδι, το κακό θα σε ταλαιπωρήσει......δες κι εδώ:

Adventure Travel & Travel Clothing - Nomad Adventure Travel Store

Rohan - Travel Clothing, Outdoor Adventure Clothes, Accessories

Πάρε κάτι να σου μείνει χρόνια....50 λίτρα είναι πολύ λίγα πάντως...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
greekbastard μην παρεις πολλα ρουχα απο δω.
Εκει θα βρεις με 200-300 μπατ μπλουζακια για ολα τα γουστα,και οτι θες σε ειδη ρουχισμου.
Εγω φευγω αδειος και γυρναω παντα γεματος.
Καποια συγκεκριμενη μαρκα για σακκιδιο δεν γνωριζω αλλα υπαρχουν αρκετοι γνωστες εδω μεσα.Φροντισε ναχει ροδακια και να μην ειναι υπερβολικα μεγαλο.
Φυσικα ζηλευω και τον προορισμο και την διαρκεια.
Καλα να περασεις.:cool:
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, ανυπομονώ να πατήσω το πόδι μου στην Κουάλα Λουμπούρ!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Οπωσδήποτε να πάρεις backpack καλής ποιότητας. Μην περιμένεις να πάρεις από εκεί γιατί τα φθηνά είναι απομιμήσεις, χάλια ποιότητας. Και πίστεψε με, το τελευταίο πράγμα που θες είναι να τα φτύσει το backpack σου στη μέση του πουθενά και να πρέπει να το κουβαλάς αγκαλιά αντί στους ώμους γιατί και τα δυο λουριά αποφάσισαν να ξηλωθούν συγχρόνως. 2ον: Είναι πάρα πολύ καλό να έχει αδιάβροχη θήκη. Όχι μόνο για τη βροχή αλλά και για να προστατεύει την ίδια την τσάντα από σκόνη, λάσπη, χώμα αλλά και από... μακριά χέρια που ψάχνουν να ανοίξουν φερμουάρ για να χωθούν μέσα. Μην ξεχνάς να τη βάλεις πριν από κάθε μετακίνηση της.

Εγώ πήρα ένα Terra, μικρή σχετικά, δεν θυμάμαι λίτρα και μετά από 9 μήνες backpacking και κακουχιών δεν έπαθε τίποτα. Το μόνο κακό με το συγκεκριμένο είναι πως δεν κλειδώνει αλλά η αδιάβροχη θήκη που έγραψα παραπάνω μια χαρά την κάνει τη δουλειά της. Αντίθετα μια απομίμηση North Face daypack (μάλιστα από Ευρώπη, καλύτερης δηλαδή ποιότητας από τις Ασιατικές) μου ξηλώθηκε και 2 φορές πήγα σε ράφτη να μου ράξει τα λουριά. Ο τύπος στο Λάος έκανε καλή δουλειά πάντως, ακόμη κρατάνε! Όλα αυτά βέβαια με καθημερινή χρήση και αρκετά κιλά βάρος.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
2 μηνες ε???αχ......ζηλευουμε,ζηλευουμε!
αυτο που θα σου προτεινα εγω ειναι να παρεις σιγουρα ενα καλο σακιδιο απο ελλαδα και να το παρεις αδειο!!!!στην κουαλα λουμπουρ θα βρεις παμφτηνα πραγματα να παρεις και ετσι στο γυρισμο δεν θα εχεις και υπερβαρο!
εγω στην δικη μου βαλιτσα θα εβαζα πολλα εσωρουχα και ενα ακομα σακ βουαγιαζ.....για ευνοητους λογους.....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
2 μηνες ε???αχ......ζηλευουμε,ζηλευουμε!
Για δύο μήνες που θα πάει πρέπει να πάρει τα βασικά απο εδώ.δεν νομίζω να πρέπει να φορτωθεί ένα σωρό άχρηστα πράγματα,επειδή θα τα βρεί φθηνά εκεί...ίσως κανένα αναμνηστικό μόνο....εξάλου,παντού τώρα και εδώ, έχει πήξει η αγορά απο πάμφθηνα,κακόγουστα και ευτελη εμπορεύματα που χάνεις τον χρόνο σου ακόμα και κοιτάζοντάς τα..:cool:
 

greekbastard

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Ταυλάνδη...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία - Σιβηρία
Εμένα γιατί μου φαίνεται λίγο ρε παιδιά οι δύο μήνες; Σκέφτομαι πως αν περνάω καλά θα αλλάξω τα εισητήρια για λίγο παραπάνω!
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
ΤΡΕΛΑΝΕ ΜΑΣ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.091
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom