Σαλόνικα - ΄Κίεβο με Hyundai Atos . Ερώτηση για ειδικούς ? Αντέχει ??

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Καλησπέρα στους απανταχού ταξιδιώτες. Ετοιμάζουμε με παρεούλα μπάσιμο στην πρώην ΕΣΣΔ οδικώς. Το ερώτημα είναι ένα.
Είμαι άσχετος από αυτοκίνητα . Εχω ενα Hyundai Atos 1100 κυβικά νομίζω μοντέλο του 2005. Η μάνα μου λέει ότι θα κλατάρει το αμάξι μέχρι εκεί. Και ρωτάω εγώ . Παίζει ένα αμάξι να κλατάρει /??? Δεν πρέπει με τις σωστές στάσεις , με ένα σέρβις πριν φύγω και λοιπά να πάνε όλα καλά ?? Εχω δει ταινιες και ταινίες που πανε τεράστια ταξίδια με αντίκες η σαράβαλα. Αυτό ειναι και σκυλί . Έδω άλλοι γυρνάνε με μηχανή τον κόσμο ρε παιδιά δε θα μπορέσει ένα αμάξι ? Να σημειώσω ότι οι στάσεις θα είναι σε Σόφια 300 km , Βουκουρέστι 386km , Κισινάου 430 km , Οδυσσό 180 km και Κίεβο 500 . Σχεδόν 1800 χιλιόμετρα μόνο το πάνε αλλα με διανυκτερεύσεις και στάσεις. Δε νομίζω να υπάρχει θέμα τι λέτε ?
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Φίλε, έχω πάει με Polo (2003 LPG), κάμποσες φορές Βελιγράδι, επίσης Ζάγκρεμπ, Ρουμανία, Τουρκία. Θέμα δεν είχα, στη θέση σου θα πήγαινα.
Τα σέρβις βέβαια τα κάνω στην ώρα τους, μόνος μου αρκετά από αυτά, αλλά τα κάνω (έκανα).
Επίσης πήγαμε οδικώς στην Ισλανδία πέρυσι, αλλά το αμάξι ήταν καινούριο, χαχα!
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Φίλε, έχω πάει με Polo (2003 LPG), κάμποσες φορές Βελιγράδι, επίσης Ζάγκρεμπ, Ρουμανία, Τουρκία. Θέμα δεν είχα, στη θέση σου θα πήγαινα.
Τα σέρβις βέβαια τα κάνω στην ώρα τους, μόνος μου αρκετά από αυτά, αλλά τα κάνω (έκανα).
Επίσης πήγαμε οδικώς στην Ισλανδία πέρυσι, αλλά το αμάξι ήταν καινούριο, χαχα!

ΧΑΧΑΧΑ να σαι καλα αδερφε για τη βοηθεια. Κοιτα και να μου ελεγαν μη το κανεις λογικα θα πηγαινα . Ετσι κι αλλιως ως παρεα οπου και να παμε , πανε παντα ολα στραβα οποτε δε θα μου φταιει το αμαξι . Σερβις και φυγαμε !!!
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
ΧΑΧΑΧΑ να σαι καλα αδερφε για τη βοηθεια. Κοιτα και να μου ελεγαν μη το κανεις λογικα θα πηγαινα . Ετσι κι αλλιως ως παρεα οπου και να παμε , πανε παντα ολα στραβα οποτε δε θα μου φταιει το αμαξι . Σερβις και φυγαμε !!!
Απλά αν το αμάξι έχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα γενικότερα, ρίξτε του μια ματιά ΄τσι καλύτερη. Και προσοχή στους δρόμους, ειδικά στην Ουκρανία. Κρίμα να δεις τα αμορτισέρ να εκτοξεύονται στον αέρα :D :D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.378
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Tσέκαρε οπωσδήποτε πότε έχεις αλλάξει τελευταία φορά ιμάντα χρονισμού, μη σου πάθει κάτι ο κινητήρας. Πάρε μαζί σου λάδι να συμπληρώσεις όταν φτάσεις στον τελικό προορισμό. Το θέμα με το Ατος είναι ότι δε σου προσφέρει τρομερή ασφάλεια όταν τρέχει πάνω από 100. Μίλα με τον ασφαλιστή σου για να είσαι πλήρως ενημερωμένος με την πράσινη κάρτα και την οδική. Αν είναι στο όνομα σου το αμάξι είσαι οκ, ειδάλλως θέλεις υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Να θυμάσαι να έχεις πάντα φώτα ανοιχτά στο δρόμο, μέρα νύχτα και καλό θα ήταν να του κάνει κι ένα προληπτικό τσεκ όταν φτάσεις Κίεβο.
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Απλά αν το αμάξι έχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα γενικότερα, ρίξτε του μια ματιά ΄τσι καλύτερη. Και προσοχή στους δρόμους, ειδικά στην Ουκρανία. Κρίμα να δεις τα αμορτισέρ να εκτοξεύονται στον αέρα :D :D
Μπα δεν εχει κατι συγκεκριμενο απλα νταξει ειναι 15 χρονων αμαξι δεν ειναι φρεσκαδουρα. Ωχ τοσο χάλια ειναι οι δρομοι ???
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός.
Δε νομίζω να υπάρχει θέμα τι λέτε ?
Ανάλογα την κατάσταση του αυτοκινήτου.,πόσο καλά συντηρημένο είναι κ.λ.π
Εχω δει ταινιες και ταινίες που πανε τεράστια ταξίδια με αντίκες η σαράβαλα.
Στις ταινίες και ο Ip man δέρνει δέκα μαύρες ζώνες του καράτε....
Παίζει ένα αμάξι να κλατάρει /???
Παίζει να πάθει σοβαρή βλάβη που θα σου χαλάσει το ταξίδι...
Hyundai Atos 1100 κυβικά νομίζω μοντέλο του 2005.
Δεν το λες καινούργιο. Η σύζυγος βέβαια είχε πάει και έλθει Ολλανδία με αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας χωρίς πρόβλημα.
με ένα σέρβις πριν φύγω και λοιπά να πάνε όλα καλά ??
Ρώτα τον μηχανικό σου,,πες του τι θέλεις να κάνεις.και θα σου πει αυτός. Αλλά πρέπει να ελέγξει λεπτομερώςτο αμάξι.
Αυτό που μπορείς να κάνεις μόνος σου είναι δεις στις βασικές πόλεις από όπου θα περάσεις πόσο εύκολο είναι να βρεις συνεργείο της εταιρείας σε περίπτωση που κάτι στραβώσει.

Υ.Γ Κάνε το ταξίδι να έχουμε και εμείς να διαβάζουμε μιά ακόμη περιπέτεια σου...:):cool::xalara::innocent:
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Ολα σχετικά ειναι ... πριν λιγα χρονια ξεκινησα ενα οδικό Βαλκάνια μεχρι Αυστρία . Είχα κάνει σέρβις τα πάντα οκ. Μολις πέρασα τα σύνορα στην Αλβανία στο πρώτο χωριό που σταμάτησα τσουυυππππ πολλαπλασιαστής!!!! Πήγα σε συνεργείο τον άλλαξα. Στο Δυρράχιο χαλάνε τα φώτα (δεν άναβαν) Παω ξανα συνεργείο κάνει μια πατέντα γιατί δεν είχε διακόπτη να μου αλλάξει.... Αυτά ολα την πρώτη μέρα του ταξιδιού χα χα!!!!! Τις υπόλοιπες 15 ολα οκ!!!!!
* Το εχω ξαναγράψει αλλά πάλι καλά που μου έτυχαν αυτά Αλβανία (με βοήθησαν πολύ όλοι, ηταν φτηνά)
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Tσέκαρε οπωσδήποτε πότε έχεις αλλάξει τελευταία φορά ιμάντα χρονισμού, μη σου πάθει κάτι ο κινητήρας. Πάρε μαζί σου λάδι να συμπληρώσεις όταν φτάσεις στον τελικό προορισμό. Το θέμα με το Ατος είναι ότι δε σου προσφέρει τρομερή ασφάλεια όταν τρέχει πάνω από 100. Μίλα με τον ασφαλιστή σου για να είσαι πλήρως ενημερωμένος με την πράσινη κάρτα και την οδική. Αν είναι στο όνομα σου το αμάξι είσαι οκ, ειδάλλως θέλεις υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη. Να θυμάσαι να έχεις πάντα φώτα ανοιχτά στο δρόμο, μέρα νύχτα και καλό θα ήταν να του κάνει κι ένα προληπτικό τσεκ όταν φτάσεις Κίεβο.
σ
ναι ιμάντα χρονισμού σίγουρα θα βάλω νέο. Για την πράσινη κάρτα το έχω ψάξει. Είναι στο όνομα μου. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια !!

Ολα σχετικά ειναι ... πριν λιγα χρονια ξεκινησα ενα οδικό Βαλκάνια μεχρι Αυστρία . Είχα κάνει σέρβις τα πάντα οκ. Μολις πέρασα τα σύνορα στην Αλβανία στο πρώτο χωριό που σταμάτησα τσουυυππππ πολλαπλασιαστής!!!! Πήγα σε συνεργείο τον άλλαξα. Στο Δυρράχιο χαλάνε τα φώτα (δεν άναβαν) Παω ξανα συνεργείο κάνει μια πατέντα γιατί δεν είχε διακόπτη να μου αλλάξει.... Αυτά ολα την πρώτη μέρα του ταξιδιού χα χα!!!!! Τις υπόλοιπες 15 ολα οκ!!!!!
* Το εχω ξαναγράψει αλλά πάλι καλά που μου έτυχαν αυτά Αλβανία (με βοήθησαν πολύ όλοι, ηταν φτηνά)
ωχ και δεν εχω ειλικρινα ιδεα απο τιποτα αλλα επειδη θα είμαστε παρεα θα τη βρουμε την ακρη. Ειναι να μη σου τυχει !

Χωρίς να είμαι ο πλέον ειδικός.

Ανάλογα την κατάσταση του αυτοκινήτου.,πόσο καλά συντηρημένο είναι κ.λ.π

Στις ταινίες και ο Ip man δέρνει δέκα μαύρες ζώνες του καράτε....

Παίζει να πάθει σοβαρή βλάβη που θα σου χαλάσει το ταξίδι...

Δεν το λες καινούργιο. Η σύζυγος βέβαια είχε πάει και έλθει Ολλανδία με αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας χωρίς πρόβλημα.

Ρώτα τον μηχανικό σου,,πες του τι θέλεις να κάνεις.και θα σου πει αυτός. Αλλά πρέπει να ελέγξει λεπτομερώςτο αμάξι.
Αυτό που μπορείς να κάνεις μόνος σου είναι δεις στις βασικές πόλεις από όπου θα περάσεις πόσο εύκολο είναι να βρεις συνεργείο της εταιρείας σε περίπτωση που κάτι στραβώσει.

Υ.Γ Κάνε το ταξίδι να έχουμε και εμείς να διαβάζουμε μιά ακόμη περιπέτεια σου...:):cool::xalara::innocent:
Με κατατοπισες πλήρως !! Θα γίνει το ταξίδι σίγουρα . Και σίγουρα θα μπλέξουμε. Εδώ πήγαμε η τρίαδα Άγιο Όρος με υπέροχο καιρό και καταφέραμε να φάμε απαγορευτικό και να μη μπορέσουμε να γυρίσουμε !!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πολύ δύσκολο εγχείρημα! Με ένα καλό σέρβις θα πας άνετα μέχρι τα σύνορα Ρουμανίας - Μολδαβίας. Εκεί ξεκινάνε τα δύσκολα. Ο δρόμος μέχρι Κισιναου είναι απλά ΟΚ. Από Κισινάου μέχρι τα σύνορα της Ουκρανίας πιο δύσκολος δρόμος με αρκετές λακουβάρες. Από τα σύνορα της Ουκρανίας μέχρι Οδήσσό μόνο λακουβάρες! Μεγάλη προσοχή γιατί όντως μπορει να ψάχνετε τα αμορτισέρ στα χωράφια. Ως εκεί έφτασα και δε θα το έκανα ξανά οδικώς με τίποτα! Πότε θέλετε να πάτε;
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Ότι αντέχει αντέχει.εχουμε ένα ατος για την δουλειά,δεν παθαίνει τίποτα..το θέμα είναι ότι είναι πολύ κουραστικό αυτοκίνητο για ταξίδι,δεν θα μπορείς να τρέξεις πάνω από 100,είναι θορυβώδες..εσύ ξέρεις..αν το αποφασίσεις πάντως ανέβασε βίντεο,πολύ θα ήθελα να το δω
 

Alex Loco

Member
Μηνύματα
337
Likes
1.741
Επόμενο Ταξίδι
🇫🇮
Ταξίδι-Όνειρο
Pamir highway
Πολύ δύσκολο εγχείρημα! Με ένα καλό σέρβις θα πας άνετα μέχρι τα σύνορα Ρουμανίας - Μολδαβίας. Εκεί ξεκινάνε τα δύσκολα. Ο δρόμος μέχρι Κισιναου είναι απλά ΟΚ. Από Κισινάου μέχρι τα σύνορα της Ουκρανίας πιο δύσκολος δρόμος με αρκετές λακουβάρες. Από τα σύνορα της Ουκρανίας μέχρι Οδήσσό μόνο λακουβάρες! Μεγάλη προσοχή γιατί όντως μπορει να ψάχνετε τα αμορτισέρ στα χωράφια. Ως εκεί έφτασα και δε θα το έκανα ξανά οδικώς με τίποτα! Πότε θέλετε να πάτε;
Λέμε για Αύγουστο αλλά ήδη αρχίσαμε την προετοιμασία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom