Σαμοθράκη Σαμοθράκη

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ούτε κι εμείς στη Σκύρο έχουμε τουριστική ανάπτυξη μεγάλη, αλλά αεροδρόμιο έχουμε.
Το αεροδρόμιο στη Σκύρο δεν κατασκευάστηκε για την εξυπηρέτηση τουριστών. Πιστεύω αυτό σα ντόπιος να το γνωρίζεις!!!
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Το αεροδρόμιο στη Σκύρο δεν κατασκευάστηκε για την εξυπηρέτηση τουριστών. Πιστεύω αυτό σα ντόπιος να το γνωρίζεις!!!
Για τις αναγκές του νησιού, άλλα και για την τουριστική αναπτυξή του. Μιλάω για το πολιτικό και όχι το στρατιωτικό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φτιάχτηκε αεροδρόμιο με διάδρομο τριών χιλιομέτρων για την τουριστική ανάπτυξη του νησιού???:bash:
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Αγαπητέ agalipas, μάλλον μας κοροιδεύεις. Θέλεις να σου πω πόσα πρέπει να ξοδέψει ο κάθε βορειοελλαδίτης (σε χρόνο και χρήμα) για να φτάσει εκεί που εσύ πας με 20-50 ευρώ από τον Πειραιά; Θέλεις να σου πω μέση τιμή αεροπορικών αν δεν κλείσεις εν μέσω προσφοράς; Θέλεις να σου πω στο κάτω κάτω πόσες πια είναι αυτές οι απευθείας πτήσεις προς νησιά;
Γιατί για τον εαυτό σου θεωρείς τεράστια ταλαιπωρία να πετάξεις μέχρι Αλεξανδρούπολη και να πάρεις από εκεί το πλοίο και για μας οκ;

Δεν τα λέω ως γκρίνια, δεν απαιτώ να υπάρχουν δρομολόγια που να με βολεύουν αν δεν υπάρχει ανταγωνιστικότητα για τον επιχειρηματία, γιατί όντως η μισή Ελλάδα ζει στην Αθήνα και την έχει για βάση της. Να μη μπω καν στη (λογική) διαδικασία να σου πω τι πληθυσμό έχει η βόρεια Ελλάδα και αν υπάρχει λογική στην αντιστοιχία εξυπηρέτησης από Θεσσαλονίκη. Γιατί κι εγώ δε μένω Θεσσαλονίκη, έχω ταξίδι μέχρι εκεί για να χρησιμοποιήσω το αεροδρόμιο και το (χμμμ) λιμάνι της. Αλλά μη τρελαινόμαστε ότι είναι απαράδεκτο να μην υπάρχει και πλοίο από Πειραιά για Σαμοθράκη ή αεροδρόμιο για εκεί...Welcome to our world.
Εγω μένω Σκύρο και θέλω πολύ περισσότερη ώρα και πολλά περισσότερα χρήματα απο πολλούς άλλους που μένουν στη Ηπειρωτική Χώρα για να πάω κάπου. Μιλάμε για την ελληνική πραγματικότητα, το ίδιο απαραδεκτο θεωρώ το γεγονός να μην έχει πλοία και απο θεσ/νίκη (μέχρι πριν κάποια χρόνια είχε πάντως δεν ξέρω αν τώρα τα καταργήσανε) για να εξυπηρετεί την υπόλοιπη μισή Ελλάδα. και θα σου απαντήσω σαν νησιώτης που ζεί χειμώνα ,καλοκαιρί με όλες τις γνωστές και άγνωστες σε πολλούς δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε οι νησιώτες, ναι έχουμε ανάγκη τον τουρισμό και την ακτοπλοική σύνδεση και απο Θεσ/νική και απο Πειραιά και απο Βόλο το καλοκαίρι. Το θέμα είναι να εξυπηρετείτε ο κόσμος και απο Βόρεια και απο Νότια Ελλάδα και να μην χρειάζεται μια περιουσία και μία αιωνιότητα για να επισκεφθεί κάποιο νησί της χώρας μας.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
Φτιάχτηκε αεροδρόμιο με διάδρομο τριών χιλιομέτρων για την τουριστική ανάπτυξη του νησιού???:bash:
χρησιμοποιεί ενα τμήμα του στρατιωτικού αεροδιάδρομου, οι κτιριακές υποδομές έγιναν για το πολιτικό αεροδρόμιο.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Το πλοίο Θεσσαλονίκη-Σποράδες-Κυκλάδες-Ηράκλειο έχει καταργηθεί εδώ και χρόνια. έχω ταξιδέψει με το θρυλικό "Άνεμος" δυο φορές το οποίο έκανε το δρομολόγιο στις αρχές της δεκαετίας του '90.

Ως εκ τούτου η μόνη λύση για να πας από Θεσσαλονίκη σε κυκλαδονήσι είναι οι λίγες πτήσεις προς Μύκονο και Σαντορίνη, αλλιώς Ραφήνα ή Πειραιάς με αυτοκίνητο (με βενζίνες και διόδια να ξυρίζουν) και μετά πλοίο.
 

KenJiNx

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος ξέρει και μπορεί να μου πει πόσες ώρες ακριβώς κάνει το πλοίο από Σαμοθράκη για Αλεξανδρούπολη στις 8 το πρωί του Σαββάτου! ευχαριστώ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom