Σαμοθράκη Σαμοθράκη

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ήμουν από τους … τυχερούς. Μια λέξη έχω να πω : Μαγεία !!! Άρχισε το χορευτικό της στο πίσω μέρος του Ιερού των Μεγάλων Θεών και προχωρούσε σταδιακά προς τις κολώνες. Έβγαλε το λευκό της φόρεμα, χόρευε ακροβατώντας στα ερείπια, κυλιόταν στο έδαφος, πάνω στα μάρμαρα βγάζοντας κραυγές με συνοδεία μόνο μιας φλογέρας και τον μόνο φωτισμό από την Πανσέληνο. Στεκόταν ακίνητη για μερικά δευτερόλεπτα και συνέχιζε. Και τέλος αναδύθηκε δίπλα στις κολώνες του Ιερού. Το όλο δρώμενο διήρκησε κάπου 15 λεπτά και ακολούθησε ο συνθέτης Παντελής Παυλίδης με την ομάδα «ΕΥΔΟΥΣΙΝ» και το έργο του «Ήχοι αιώνων», ένα μουσικό ταξίδι σε αρχέγονους ήχους. Το πρόγραμμα κράτησε ως τις 01.00 και σε όλο το χώρο με πάνω από χίλιους θεατές σκαρφαλωμένους αμφιθεατρικά στα μαρμάρινα ερείπια, επικρατούσε σε όλη τη διάρκεια απόλυτη σιγή.
Δεν αρκεί ένα ευχαριστώ, για τις εικόνες που μου μετέφερες !:D Μπορώ ακριβώς να καταλάβω τι περιγράφεις και να εντάξω τα δρώμενα στην μυστηριακή ατμόσφαιρα, που αποπνέει ο χώρος...Νοιώθω απόλυτα την ευφορία, που μοιραστήκατε εσείς οι χίλιοι τυχεροί...μακάρι να μου ξαναδωθεί η ευκαιρία για κάτι παρόμοιο σε αυγουστιάτικη πανσέληνο...:D
Και πάλι σ΄ευχαριστώ καλέ μου !:love1:
 
Last edited by a moderator:

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ήμουν από τους … τυχερούς. Μια λέξη έχω να πω : Μαγεία !!! Άρχισε το χορευτικό της στο πίσω μέρος του Ιερού των Μεγάλων Θεών και προχωρούσε σταδιακά προς τις κολώνες. Έβγαλε το λευκό της φόρεμα, χόρευε ακροβατώντας στα ερείπια, κυλιόταν στο έδαφος, πάνω στα μάρμαρα βγάζοντας κραυγές με συνοδεία μόνο μιας φλογέρας και τον μόνο φωτισμό από την Πανσέληνο. Στεκόταν ακίνητη για μερικά δευτερόλεπτα και συνέχιζε. Και τέλος αναδύθηκε δίπλα στις κολώνες του Ιερού. Το όλο δρώμενο διήρκησε κάπου 15 λεπτά και ακολούθησε ο συνθέτης Παντελής Παυλίδης με την ομάδα «ΕΥΔΟΥΣΙΝ» και το έργο του «Ήχοι αιώνων», ένα μουσικό ταξίδι σε αρχέγονους ήχους. Το πρόγραμμα κράτησε ως τις 01.00 και σε όλο το χώρο με πάνω από χίλιους θεατές σκαρφαλωμένους αμφιθεατρικά στα μαρμάρινα ερείπια, επικρατούσε σε όλη τη διάρκεια απόλυτη σιγή.
Επανέρχομαι με πολλά ευχαριστώ και για τις υπέροχες φωτογραφίες, που ανέβασες σήμερα στη gallery :)
 
Last edited by a moderator:

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Πειράζει που μετά τους U2, χαράματα φεύγω καρφί για Σαμοθράκη, καλεσμένος σε σπίτι φίλων?
Η ωραιότερη εποχή στο ωραιότερο νησί.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πειράζει που μετά τους U2, χαράματα φεύγω καρφί για Σαμοθράκη, καλεσμένος σε σπίτι φίλων?
Η ωραιότερη εποχή στο ωραιότερο νησί.
Πειράζει που δεν θέλω να σε μισήσω...:D Ζηλεύω τρελλά, αλλά να περάσεις τέλεια, για άλλη μια φορά...:D
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δες και το σπίτι που θα με φιλοξενήσει στη Χώρα

http://www.travelstories.gr/attachment.php?attachmentid=6195&stc=1&d=1283264955
Μπράβο βρε ! Ωραίος φίλος...:evil: βάλε ακόμα πιο βαθειά το μαχαίρι στην καρδιά...:killme:

Υ.Γ. Απίστευτο το σπίτι, τουλάχιστον φέρε κι άλλες φωτο, μπας και εξιλεωθείς...:D
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Χμ, η αλήθεια είναι πως οδηγήθηκε σε αδιέξοδο μετά από αυτά που μου είπατε για την Θάσο. Να διευκρινήσω ότι το πρόβλημά μου είναι η μεταφορά και καθώς η Θάσος είναι σχετικά μεγάλο να νησί θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα να την γυρίσουμε, όχι βέβαια πως την Σαμοθράκη μπορούμε να την γυρίσουμε χωρίς δικό μας μέσο αλλά λόγω του ότι είναι πιο μικρή προφανώς θα δούμε περισσότερα πράγματα. Όσοι έχετε πάει τί λέτε; Βολεύει περισσότερο από την Θάσο χωρίς δικό μας μέσο; Παραλίες καλές υπάρχουν;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
στη Σαμοθράκη το οτοστόπ δίνει και παίρνει,οπότε αν έχετε κουράγιο βολεύεστε μια χαρά
τώρα για Θάσο δε ξέρω,τη σκεφτόμασταν και μεις για φέτος κι ένας από τους λόγους που (μάλλον) την απορρίψαμε είναι η έλλειψη συγκοινωνίας
 

prigipessa

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
καλησπερα!σκοπευω να παω σαμοθρακη τον αυγουστο και ακουσα οτι το ποδηλατο ειναι μια καλη ενελλακτικη μεταφορικου.ισχυει ή θα πεθανουμε δεδομενου οτι δεν ειμαστε και πολυ φιτ!!αμαξι δυστυχως δεν μπορουμε να νοικιασουμε.
 

agalipas

Member
Μηνύματα
153
Likes
52
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ , Λίμνη Τιτικάκα
θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός να μην υπάρχει πλοίο απο Πειραιά - Λαύριο ή Εύβοια για τη Σαμοθράκη και να πρέπει να διανύσεις 800 χλμ. για να πάρεις το πλοίο. έστω δύο τρία δρομολόγια την εβδομάδα, θέλω πάρα πολύ να πάω άλλα η απόσταση και το κόστος της μετάβασης είναι απαγορευτικό απο Αθήνα. Ουτε καν αεροδρόμιο κάτι θα ήταν και αυτό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός να μην υπάρχει πλοίο απο Πειραιά - Λαύριο ή Εύβοια για τη Σαμοθράκη και να πρέπει να διανύσεις 800 χλμ. για να πάρεις το πλοίο. έστω δύο τρία δρομολόγια την εβδομάδα, θέλω πάρα πολύ να πάω άλλα η απόσταση και το κόστος της μετάβασης είναι απαγορευτικό απο Αθήνα. Ουτε καν αεροδρόμιο κάτι θα ήταν και αυτό.
Το αεροδρόμιο το θες στη Σαμοθράκη ;
Μπορείς να πας αεροπορικώς ως την Αλεξανδρούπολη, να δεις και κανένα τζαμί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom