Σαμοθράκη Σαμοθράκη

Lucia86

Member
Μηνύματα
128
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Σικαγο(?)και Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδια,για 3 μηνες!!!
Ξυνεις πληγες... Ειναι μερικοι φιλοι εκει και εγω στην Κρητη- στην αλλη ακρη! Μποουχουχου...
Αντε! Και στα δικα μου!
Ωραιο αρθρο traveladdict!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η φύση στη Σαμοθράκη

Η Σαμοθράκη έχει την τύχη να διαθέτει εκπληκτικά τοπία, μερικά από τα ωραιότερα της Μεσογείου, ενώ η φύση της είναι προικισμένη με απίστευτα πλούσια χλωρίδα και πανίδα.
Από τα αδάμαστα βουνά και τα καταπληκτικά φαράγγια του εσωτερικού του νησιού, στους ατέλειωτους ελαιώνες των ακτών, η Σαμοθράκη παρουσιάζει ένα μεγάλο φάσμα φυσικής ομορφιάς.
Αγναντεύοντας τη θάλασσα, ή τις βουνοπλαγιές, οι μοναδικές εικόνες που αιχμαλωτίζουν το βλέμμα, είναι απλά μερικά παραδείγματα του τι θα μπορούσε κανείς να δει κατά την εξερεύνησή του στο νησί.
Τα δάση της Σαμοθράκης αποτελούν πολύτιμη φυσική κληρονομιά, όχι μόνο για τον ίδιο τον τόπο αλλά και για ολόκληρο το Αιγαίο. Σε μεγάλο βαθμό αμόλυντα, τα δάση εδώ παρέχουν φυσικό περιβάλλον διαβίωσης και εξέλιξης για μεγάλο αριθμό άγριων ζώων και φυτών.
Σύμφωνα με υπολογισμούς, η βιολογική ποικιλία που συναντά κανείς στη χλωρίδα της Σαμοθράκης, είναι από τις πιο πλούσιες στην Ευρώπη, ενώ τα άγρια ζώα, τόσο τα θηλαστικά όσο και τα πουλιά, απολαμβάνουν τη προστασία του δάσους, άσχετα αν πρόκειται για είδη ενδημικά ή μεταναστευτικά.
Οι ακτές του νησιού, είναι ένα ακόμη δυνατό σημείο στη χαρισματική αυτή γωνιά του Αιγαίου.
Καλυμμένες με κροκάλες, με χρυσές αμμουδιές, ή με ηφαιστειογενή βότσαλα, οι παραλίες στη Σαμοθράκη πλαισιώνονται από το καθαρό γαλάζιο της θάλασσας. Εξερευνώντας το νησί, μπορεί να ανακαλύψει κανείς απομονωμένους κολπίσκους και έρημες ακτές που αποτελούν μερικές μόνο από τις ευχάριστες εκπλήξεις που προσφέρει ο τόπος. Οι λίμνες και οι υδροβιότοποι δε λείπουν από τα παρθένα τοπία του νησιού.
Μυστηριώδη τοπία, απότομες βραχώδεις βουνοπλαγιές, καταπράσινα δάση, παράκτιοι βαλτότοποι, υποθαλάσσια λιβάδια και ηφαιστειακοί ύφαλοι συνθέτουν μια εξαιρετική και πολύτιμη πηγή φυσικού πλούτου.
Η Σαμοθράκη είναι ένας βράχος που ξεπετιέται από τη θάλασσα και περιβάλλεται από βαθιά νερά, είναι λοιπόν ένα νησί πλούσιο σε θαλάσσια ζωή: θαλάσσιες χελώνες, μεσογειακές φώκιες, δελφίνια, ξιφίες και καρχαρίες κάνουν την εμφάνιση τους γύρω από το νησί.
Έχουν αναφερθεί επίσης εμφανίσεις φαλαινών, που περιφέρονται στο Βόρειο Αιγαίο σε αναζήτηση τροφής. Μέρος του θαλάσσιου οικοσυστήματος της Σαμοθράκης κατοικείται από τα απειλούμενα είδη της Μεσογειακής φώκιας και της θαλάσσιας χελώνας.
Επίσης μπορεί κανείς να συναντήσει πληθώρα άγριων πουλιών, που έρχονται από τις γειτονικές ηπειρωτικές περιοχές για αναζήτηση τροφής.
Στο εσωτερικό του νησιού, υπάρχει μόνιμα πλούσια φυτική και ζωική δραστηριότητα. Στα δάση συναντιούνται συχνά μικρά θηλαστικά, αλλά και μεγάλος αριθμός ερπετών και εντόμων. Τα φυσικά μνημεία δεν λείπουν από το σκηνικό. Βαθιά φαράγγια, καταρράκτες και περίεργοι γεωλογικοί σχηματισμοί συμπληρώνουν μια εικόνα που δύσκολα μπορεί κανείς να ξεχάσει.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για όλα τα παραπάνω, η πρόσκληση...

 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.376
Likes
6.889
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Eυχαριστώ traveladdict & Pandora που καλοκαιριάτικα με ταξιδέψατε με τις περιγραφές σας και το βίντεο πίσω στο χρόνο μια δεκαετία πριν στις πιο ωραίες μου διακοπές, ever!:clap:

Εκεί στο Φονιά που έκανα αξέχαστα μακροβούτια, εκεί που πιο ψηλά στην προσωπική μου βάθρα ένιωσα σαν ...πρωτόπλαστος.
Εκεί στον Κήπο που το μοναχικό (σχεδόν) μπάνιο είναι ηηηηη απόλαυση!
:cool:
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ήρθε επί τέλους και η σειρά της Σαμοθράκης. Σχεδιάζω για 5 μέρες μετά το 15αυγουστο και κοιτώ για διαμονή στην περιοχή Θέρμα και συγκεκριμένα στο Mariva Bungalows. Έχει πάει κανείς να μου πει εντυπώσεις ; Είναι βολικό το μέρος για περιηγήσεις σε όλο το νησί ; Θα υπάρχει αυτοκίνητο.
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
149
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Αμάν ρε παιδιά με κάνατε να κλάψω πρωί-πρωί.
Πρωτοείδα τη Σαμοθράκη μέσα απο ένα ντοκυμαντέρ της ετ1 όταν είνουν 16 ετών.τότε είχα πρωτογνωρίσει τον άντρα μου και του είπα οτι θέλω να με πάει κάποτε εκεί.ηταν(είναι)το νησί των ονείρων μου.Δεν καταφέραμε να πάμε.Μετά απο λίγο καιρό χωρίσαμε.
7 χρόνια μετά.....Μαίος του 2002.συναντήθηκα τυχαία με τον άντρα μου και ο έρωτας ξαναφούντωσε.Σε μια συζήτηση που είχαμε για τις καλοκαιρινές διακοπές μου είπε οτι φέτος έλεγε με την πρώην του να πάει....Σαμοθράκη.
Μένω παγωτό.Του λεω οτι απο τότε που είπαμε για Σαμοθράκη δεν κατάφερα να πάω.
Ηταν λοιπόν γραφτό να πάμε μαζί.
Εκεί είδα το ομορφότερο ηλιοβασίλεμα,είδα την ανατολή ξυπνόντας στην αγκαλία του στην παραλία.Χορέψαμε κάτω απο την Αυγουστιάτικη πανσέληνο.Περπατήσαμε χερι-χερι στη σκιά του κάστρου ήπιαμε το πιο καθαρό νερό απο μαγικές πηγές,κολύμπήσαμε κάτω απο καταρράκτες,ακούσαμε τις αρχαίες φωνές των προσκυνητών ανάμεσα στα μάρμαρα του ιερού των μεγάλων θεών, φάγαμε το πιο νόστιμο κατσικάκι σε όλες τις εκδοχές του.Γυρίσαμε το νησί μην αφήνοντας γωνία του που να μην δούμε....
Μετά απο τόσα χρόνια σκεφτόμουν μήπως όλα μου φαινόντουσαν μαγικά γιατί απλά είμουν τόσο ευτύχισμένη και ερωτευμένη και ήρθατε εσείς να μου τα θυμήσετε όλα αυτά και να επιβεβαιώσετε οτι πράγματι,η Σαμοθράκη για μένα είναι κάτι παραπάνω απο ένα πανέμορφο νησί.....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αμάν ρε παιδιά με κάνατε να κλάψω πρωί-πρωί.
Πρωτοείδα τη Σαμοθράκη μέσα απο ένα ντοκυμαντέρ της ετ1 όταν είνουν 16 ετών.τότε είχα πρωτογνωρίσει τον άντρα μου και του είπα οτι θέλω να με πάει κάποτε εκεί.ηταν(είναι)το νησί των ονείρων μου.Δεν καταφέραμε να πάμε.Μετά απο λίγο καιρό χωρίσαμε.
7 χρόνια μετά.....Μαίος του 2002.συναντήθηκα τυχαία με τον άντρα μου και ο έρωτας ξαναφούντωσε.Σε μια συζήτηση που είχαμε για τις καλοκαιρινές διακοπές μου είπε οτι φέτος έλεγε με την πρώην του να πάει....Σαμοθράκη.
Μένω παγωτό.Του λεω οτι απο τότε που είπαμε για Σαμοθράκη δεν κατάφερα να πάω.
Ηταν λοιπόν γραφτό να πάμε μαζί.
Εκεί είδα το ομορφότερο ηλιοβασίλεμα,είδα την ανατολή ξυπνόντας στην αγκαλία του στην παραλία.Χορέψαμε κάτω απο την Αυγουστιάτικη πανσέληνο.Περπατήσαμε χερι-χερι στη σκιά του κάστρου ήπιαμε το πιο καθαρό νερό απο μαγικές πηγές,κολύμπήσαμε κάτω απο καταρράκτες,ακούσαμε τις αρχαίες φωνές των προσκυνητών ανάμεσα στα μάρμαρα του ιερού των μεγάλων θεών, φάγαμε το πιο νόστιμο κατσικάκι σε όλες τις εκδοχές του.Γυρίσαμε το νησί μην αφήνοντας γωνία του που να μην δούμε....
Μετά απο τόσα χρόνια σκεφτόμουν μήπως όλα μου φαινόντουσαν μαγικά γιατί απλά είμουν τόσο ευτύχισμένη και ερωτευμένη και ήρθατε εσείς να μου τα θυμήσετε όλα αυτά και να επιβεβαιώσετε οτι πράγματι,η Σαμοθράκη για μένα είναι κάτι παραπάνω απο ένα πανέμορφο νησί.....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
Φοβερό!...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ήρθε επί τέλους και η σειρά της Σαμοθράκης. Σχεδιάζω για 5 μέρες μετά το 15αυγουστο και κοιτώ για διαμονή στην περιοχή Θέρμα και συγκεκριμένα στο Mariva Bungalows. Έχει πάει κανείς να μου πει εντυπώσεις ; Είναι βολικό το μέρος για περιηγήσεις σε όλο το νησί ; Θα υπάρχει αυτοκίνητο.

Μια χαρά είναι το Μαρίβα και βολικότατο.
Απέχει από τη θάλασσα βέβαια, αλλά είναι σε καταπράσινο περιβάλλον, κοντά σε καταρράκτες και απίστευτα ταβερνάκια στους πρόποδες του βουνού.
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Το μόνο που πρέπει να προσέξει κάποιος που θέλει να επισκεφτεί την Σαμοθράκη είναι ότι δεν έχει πολύ συχνά δρομολόγια (ακόμη και το καλοκαίρι).
Επίσης από την Αλεξανδρούπολη ενοικιάζουν ιστιοφόρα για διακοπές στην Σαμοθράκη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπράβο Traveladdict! Εξαιρετική παρουσίαση του νησιού! Με ξεσήκωσες για φέτος τον Ιουλιο! Έχεις καμία πρόταση για διαμονή;
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
.
Εκεί είδα το ομορφότερο ηλιοβασίλεμα,είδα την ανατολή ξυπνόντας στην αγκαλία του στην παραλία.Χορέψαμε κάτω απο την Αυγουστιάτικη πανσέληνο.Περπατήσαμε χερι-χερι στη σκιά του κάστρου ήπιαμε το πιο καθαρό νερό απο μαγικές πηγές,κολύμπήσαμε κάτω απο καταρράκτες,ακούσαμε τις αρχαίες φωνές των προσκυνητών ανάμεσα στα μάρμαρα του ιερού των μεγάλων θεών, φάγαμε το πιο νόστιμο κατσικάκι σε όλες τις εκδοχές του.Γυρίσαμε το νησί μην αφήνοντας γωνία του που να μην δούμε....
η Σαμοθράκη για μένα είναι κάτι παραπάνω απο ένα πανέμορφο νησί.....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ
Ναι καλή μου, αυτή είναι η Σαμοθράκη...πλανεύτρα μάγισσα...:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom