Σαντορίνη Σαντορινη

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση Παναγιώτα! Για φέτος λιγάκι δύσκολο αλλά στα επόμενα σχέδιά μας θα είναι πιστεύω κ η Αμοργός!
Δωμάτιο στην Ανάφη μέσα Ιουλίου με πολύ όμορφη θέα στη θάλασσα κ στο μονόλιθο βράχο Κάλαμο 40 ευρώ το βράδυ.(κ πέρισυ ήταν λίγο φθηνότερα να φανταστείτε!) Γενικώς τα περισσότερα δωμάτια εκεί κυμαίνονται γύρω στα 40-55 ευρώ (ίσως κ λίγο πιο φθηνά κάποια) ακόμη κ τον Αύγουστο (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όπου πρόκειται για μεγαλύτερα δωμάτια απ ο,τι είδα, κ οι τιμές μπορεί κ να ξεπεράσουν υπό προϋποθέσεις τα 80 ευρώ το βράδυ το δίκλινο), όλα νομίζω με υπέροχη θέα (στιλ Σαντορίνης απλώς χωρίς ηφαίστειο απ'ότι κατάλαβα κ αρκετά λιτά!). Περισσότερες πληροφορίες στο ανάλογο site απ όσους έχουν πάει ήδη κ από εμένα αφού επιστρέψω με το καλό!!!
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Σαντορινη περυσι εμεινα σε αυτο Anessis Apartments, Σαντορίνη, Φηρά , 75 ευρω το τρικλινο. Καινουργιο το οικημα και ειχε και αυλιτσα μπροστα με ντοματακια σαντορινια και μελιτζανες λευκες, ετοιμα προς καταναλωση. Δεν εβλεπε Καλντερα αλλα ηταν πολυ κοντα στο κεντρο, διπλα στα κτελ. Ησυχια, ομορφια και θεα.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αχ πολυ χαιρομαι γιατι Αμοργο μαλλον θα παω τον αυγουστο κι εχω ακουσει τα καλυτερα...
αμοργο ειχα βρει και δωματιο με 45 ευρω τελος ιουλιου...αξιοπρεπεστατο...αλλα οχι αιγιαλη ή καταπολα.
αναφη κι εγω ειχα παρατηρησει πολυ καλες τιμες!
μηλο που κοιτουσα βρηκα φετος στη χωρα δωματιο με 50 ευρω παλι για τελος ιουλιου και με θεα στη θαλασσα.
φολεγανδρος δε μου φανηκαν απλησιαστες οι τιμες...βεβαια εψαχνα για ιουνιο, αυγουστο και ιουλιο δε ξερω τι γινεται.παντως ειχα βρει αυτα εδω σε πολυ καλες τιμες για ιουνιο παντα!
ΚΥΜΑ ΣΤΟ ΦΩΣ
Ξενοδοχείο Ανεμούσα - Φολέγανδρος
ξενοδοχεία Φολέγανδρος,Ξενοδοχείο Μελτέμι
90-95 ευρώ για το δίκλινο μέσα με τέλη Ιούλη φυσιολογικό;:shock: Πανάκριβη δυστυχώς έχει γίνει η άλλοτε ήσυχη Φολέγανδρος.
Ναι, η Αμοργός έχει αρκετό τουρισμό, οι περισσότεροι (90%) Γάλλοι λόγω της επιτυχίας της ταινίας ‘Απέραντο Γαλάζιο’ του Λικ Μπεσόν (1988) που μέρος της γυρίστηκε στο νησί. Το απέραντο γαλάζιο - Le Grand Bleu - Κινηματογράφος - Ταινίες - Βίντεο - Movie Trailer Video - Διάφορα διόλου αδιάφορα - www.matia.gr Μιλάμε όμως για ήσυχο τουρισμό, ανθρώπους απλούς, άλλωστε το νησί δεν έχει και τις υποδομές για ξέφρενα ξενύχτια κτλ.
Αν τελικά πάτε, πες μου να σου στείλω όλες τις πληροφορίες σε πμ.


Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση Παναγιώτα! Για φέτος λιγάκι δύσκολο αλλά στα επόμενα σχέδιά μας θα είναι πιστεύω κ η Αμοργός!
Δωμάτιο στην Ανάφη μέσα Ιουλίου με πολύ όμορφη θέα στη θάλασσα κ στο μονόλιθο βράχο Κάλαμο 40 ευρώ το βράδυ.(κ πέρισυ ήταν λίγο φθηνότερα να φανταστείτε!) Γενικώς τα περισσότερα δωμάτια εκεί κυμαίνονται γύρω στα 40-55 ευρώ (ίσως κ λίγο πιο φθηνά κάποια) ακόμη κ τον Αύγουστο (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων όπου πρόκειται για μεγαλύτερα δωμάτια απ ο,τι είδα, κ οι τιμές μπορεί κ να ξεπεράσουν υπό προϋποθέσεις τα 80 ευρώ το βράδυ το δίκλινο), όλα νομίζω με υπέροχη θέα (στιλ Σαντορίνης απλώς χωρίς ηφαίστειο απ'ότι κατάλαβα κ αρκετά λιτά!). Περισσότερες πληροφορίες στο ανάλογο site απ όσους έχουν πάει ήδη κ από εμένα αφού επιστρέψω με το καλό!!!

Μπορείς να μας δώσεις και το λινκ του δωματίου, αν έχει:roll:;
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
90-95 ευρώ για το δίκλινο μέσα με τέλη Ιούλη φυσιολογικό;:shock:
Αν τελικά πάτε, πες μου να σου στείλω όλες τις πληροφορίες σε πμ.
οχι φυσικα και δεν ειναι φυσιολογικο.τα 50 για ιουνιο με τετοια θεα ηταν φυσιολογικα...μονο αυτα...
ναι εκτος απροοπτου θα παμε...αν παμε καπου δηλαδη εκει θα παμε.ειναι αποφασισμενο αλλα απο τοτε που αναβληθηκε το περσινο μας ταξιδι ειμαι επιφυλακτικη... αν δε σε κουραζω οι πληροφοριες σου θα ηταν πολυ χρησιμες...:)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Παναγιώτα μ, για τα περισσότερα δωμάτια της Ανάφης δυστυχώς δν υπάρχει σγκεκριμένο link (τα βρίσκεις από το www.anafi.gr) για τα παραιτέρω θα σ στείλω π.μ.
 

rimerga

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
τα φώτα σας παρακαλώ!

Γεια σε ολους!

Θα ήθελα και εγω τα "φώτα" σας σχετικά με ενα ξενοδοχείο στη Σαντορινη! Εχει μείνει κανείς στο Blue Sky Villa, ή ξερει που είναι? στη περιγραφή του ξενοδοχείου λέει ότι είναι κοντά στη πλατεία των Φηρών. Η πλατεία είναι σε κοντινη αποσταση με τα πόδια απο τα εστιατορια, ξενοδοχεία, κτλ που έχουν θέα την Καλντέρα? Όποιος ξέρει ας με ενημερώσει και εμενα γιατί πρώτη φορά επισκέπτομαι το νησί!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Γεια σε ολους!

Θα ήθελα και εγω τα "φώτα" σας σχετικά με ενα ξενοδοχείο στη Σαντορινη! Εχει μείνει κανείς στο Blue Sky Villa, ή ξερει που είναι? στη περιγραφή του ξενοδοχείου λέει ότι είναι κοντά στη πλατεία των Φηρών. Η πλατεία είναι σε κοντινη αποσταση με τα πόδια απο τα εστιατορια, ξενοδοχεία, κτλ που έχουν θέα την Καλντέρα? Όποιος ξέρει ας με ενημερώσει και εμενα γιατί πρώτη φορά επισκέπτομαι το νησί!

Δν έχω πάει στο εν λόγω ξενοδοχείο. Αν είναι όντως 150 μ από το κέντρο των Φηρών (όπως γράφει στη σελ τ) σημαίνει πως είναι κοντά σε όλα. Υπάρχουν πολλοί χάρτες της Σαντορίνης (κ στο booking.com εκεί π περιγράφει τ κάθε ξενοδοχείο κ αλλού) π μπορείς ν ρίξεις μια ματιά. Εμείς πάντως για ν καταλάβεις μέναμε Φηροστεφάνι π είναι τουλάχιστον 1 χλμ από τα Φηρά κ την απόσταση (είτε από τ δημόσιο δρόμο είτε κατά μήκος τ χείλους της Καλντέρας) δεν την καταλαβαίναμε!!! Κατεβαίναμε κάθε βράδυ κ πρωί από το δωμάτιο στο Φηροστεφάνι μέχρι τα Φηρά με τα πόδια κ ήταν ωραία η διαδρομή, εύκολα κάποιος π δεν έχει προβλήματα κ δεν κουράζεται με τ παραμικρό μπορεί ν την κάνει, πόσο μάλλον αν μείνεται κ μέσα στα Φηρά, όλες οι αποστάσεις (Καλντέρα, μαγαζιά, ταβέρνες, λεωφορεία μέσα στο χωριό αυτό πάντα) πιθανότατα θα είναι σχεδόν εκμηδενισμένες. Αν είναι όντως τόσο κοντά στο κεντρικό σημείο των Φηρών άλλα πράγματα πρέπει ν ρωτήσετε:
1) Αν είναι ήσυχα τ δωμάτια (τ βράδυ τέλη Ιουλίου κ Αύγουστο ν ξέρετε έχει κόσμο κ λίγο φασαρία στις πλατείες κ σε κεντρικά μαγαζιά, αν βρίσκονται κοντά τα δωμάτια)
2) Πού βλέπει τ μπαλκόνι του δωματίου π θα κλείσετε (αν έβλεπε πχ έστω τη θάλασσα στο πίσω μέρος τ νησιού θα ήταν πολύ όμορφα)

Διάβασε κ τις κριτικές τ ξενοδοχείου στο booking.com κ αλλού!
Για τα περαιτέρω αυτοί π το έχουν επισκεφτεί!:)
 

rimerga

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε ευχαριστώ πολύ Έλενα, γιατι ειχα ψιλοαγχωθεί μήπως είναι μακριά κτλ. Είδα τα σχόλια στο booking και σε αλλες σελ και έλεγαν οτι δεν έχει φασαρια . αλλα όπως λες παίζει ρόλο και ποια περιοδο πας...Αν τώρα αυτοί είχαν πάει Απρίλη-Μάη...:roll:
Exω ζητήσει δωμάτιο με θέα και μιλήσαμε τηλεφωνικώς με το ξενοδοχείο αρα λογικά θα μας δώσουν κάτι καλό!
Πάντως οι πληροφορίες σου ειναι πολύ βοηθητικές!Να σαι καλα!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Κ εσύ ν είσαι καλά rimerga, κ να περάσεις τέλεια στη Σαντορίνη, είναι μοναδικό νησί κ προσωπικά τ αγαπημένο μ!!! Βέβαια όσοι ψάχνουν για χρυσαφένιες αμμουδιές, πάμφθηνες επιλογές κ πράσινο ..σίγουρα δεν θα βρεθούν στο στοιχείο τους! έχουν ανοίξει πολλά topic περί Σαντορίνης, ρίξε αν θες κ μια ματιά στο "Από Σαντορίνη ξέρει κανείς?"
Γενικά, ν έχεις υπ όψη σ ότι τα Φηρά όπως κ κάποιες παραλίες (πχ Περίσσα) είναι τα πιο τουριστικά μέρη τόσο τ πρωί όσο κ αργά τ βράδυ. Η Οία μαζεύει πολύ κόσμο (ιδίως ξένους) περισσότερο την ώρα τ ηλιοβασιλέματος (γίνεται το σχετικό στριμωξίδι!!) κ βρίσκεται λίγο μακριά απο τα Φηρά αλλά ενδείκνυνται για ν μην πω επιβάλλονται πάνω από μία βόλτες εκεί, τόσο κατά την ώρα τ ηλιοβασιλέματος όσο κ για ένα (ακριβό) δείπνο (πχ στο "γκουρμέ" πανάκριβο πλην απίστευτο "Αμβροσία") ή ποτό στο χείλος της Καλντέρας! Τώρα, το Φηροστεφάνι π μέναμε εμείς, έχει ωραίες, γραφικές κ ως επί τ πλείστον φθηνότερες ταβερνούλες (πχ το παραδοσιακό "Ακταίον") κ είναι σαφώς πιο ήσυχο, όπως κ το αμέσως επόμενο χωριό, το γνωστό Ημεροβίγλι (2,5 -3 χλμ από Φηρά). Καλές διακοπές κ ο,τι άλλο χρειαστείς για Σαντορίνη πες μ!
 

tentoura

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
μολις γυρισα από Σαντορίνη. εκτός από τις τουριστικές ταβέρνες με θέα στο ηφαίστειο, προτείνω δυο παραδοσιακες ταβερνες χωρίς θέα μεν αλλά με ωραίο φαγητό: το "ρακί" που βρίσκεται στην κεντρική πλατεία του Μεγαλοχωρίου και έχει κρητικές γευσεις (δοκιμάστε οπωσδήποτε φετα με μέλι και καραμελωμένο βαλσαμικο!) και το "μεταξύ μας" που βρίσκεται κοντά στην εκκλησία στην Έξω Γωνιά (Metaxi mas,Santorini traditional restaurant,Greek cuisine,exo gonia). Επίσης, προσεγμένο φαγητό (αλλά λίγο πιο τσιμπιμενο) έχει το Κάστρο στην Οία. Προτείνω να απολαυσετε το φαγητό εκεί την ώρα που δύει ο ήλιος.
το οινοποιείο Κουτσογιαννόπουλου είναι προσεγμένο, αλλά για την ξενάγηση έχει εισητήριο 6 ευρώ το άτομο με δοκιμή 3 ποτήρια κρασί. Ημαρον!!! Σε εποχή ΔΝΤ βρισκόμαστε! Εδω στην ακρόπολη και πάλι πλήρωσα 1 ευρώ εισητήριο.
όσον αφορά σε τοπικά προϊοντα, μπορείτε να βρείτε αρκετά στο συνεταιρισμό, αλλά θα χρειαστεί να βαλετε βαθιά το χερι στην τσεπη (πχ. λιαστή ντοματα 9 ευρω)! εγω παντως αγορασα λιαστή ντοματα (5 ευρω) από τον κ. Δαμασκηνό, που εχει ενα περιπτερο εξω από την είσοδο του Μεγαλοχωρίου.
 

deadstars

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετια Λοζανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
για να μην ανοιγω και γω αλλο θεμα και επειδη εφτασε η ωρα να επισκεφτω ισως το καλυτερο νησι του κοσμου στα μεσα του σεμπτεμβριου,θα θελα καποιος να προτεινει ενα ξενοδοχειο(δωματια) στο ημεροβιγλι μεχρι 200 ευρω την βραδια..δυστυχως εχω χασει τον μπουσουλα στο booking.com και καλυτερα θα ηθελα καποιου την προσωπικη γνωμη...εννοειτε με θεα και πισινα για πρωινες βουτιες..ευχαριστω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.800
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom