Σαν να σε πρόσμενα κυρά…Εύβοια! Οδοιπορικό, Ιούλιος 2020

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.932
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
18 Ιουλίου 2020 – Διαδρομή: Στροφυλιά-Μαντούδι-Προκόπι-Πήλιο-Σαρακήνικο-Λιμνιώνας-Πετάλη-Αγία Ειρήνη-Κούτουρλα-Κύμη

Στροφυλιά εως Σαρακήνικο

Η σημερινή μέρα ήταν μέρα αναχώρησης για το επόμενο σημείο διαμονής μας, μέσω μίας διαδρομής λίγο πιο έξω από τα συνηθισμένα…Είχε έρθει η ώρα για να σκονιστεί ο Κίτσος! Ξεκινήσαμε περνώντας τη Στροφυλιά, μετά το Μαντούδι και στο Προκόπι στρίψαμε προς Πήλιο. Εκεί ο δρόμος στένεψε, άρχισε να χαλάει και να γίνεται ορεινός.
View attachment 323581
View attachment 323582
View attachment 323583

Η διαδρομή μέχρι τη Βλαχία ήταν πολύ όμορφη! Από τη μία μεριά το βουνό και από την άλλη η θάλασσα σε ένα στενό δρόμο, στον οποίο δεν συναντήσαμε σχεδόν καθόλου κίνηση. Κάναμε στάσεις για φωτογραφίες, όπου βρίσκαμε ιδανικό άνοιγμα στο δρόμο.
View attachment 323584
View attachment 323585
View attachment 323586
View attachment 323587
View attachment 323588
View attachment 323589
View attachment 323590

Ένα από αυτά τα ανοίγματα ήταν μία βρύση, στην οποία σταματήσαμε για να γεμίσουμε τα μπουκάλια μας με νερό, να δροσιστούμε και να ξεσκονίσουμε λίγο το αυτοκίνητο. Ευκαιρία και για βόλτα τριγύρω.
View attachment 323591
View attachment 323592

Μετά από λίγη ώρα φτάσαμε στο χωριό Σαρακήνικο. Είχα διαβάσει για τη παραλία του και είχα επιλέξει να κάνουμε μπάνιο εδώ πριν φάμε. Στο χωριό συναντήσαμε μόνο κατσικούλες και έναν άνθρωπο (ευτυχώς) που τον ρωτήσαμε αν μπορούμε να κατέβουμε με το ΙΧ στη παραλία. Χαμογέλασε και μας είπε ΟΧΙ! Το πιάσαμε το ‘υπονοούμενο’ και πήραμε πετσέτα στον ώμο και ξεκινήσαμε.
View attachment 323593
View attachment 323594

Όντως, εκεί κάτω δεν κατεβαίνεις με απλό ΙΧ. Θέλει τετρακίνηση! Βέβαια θέλει τετρακίνηση και με τα πόδια, γιατί όσο κατεβαίναμε εγώ σκεφτόμουν πως θα ανεβαίναμε…ήταν και μεσημέρι! Μόλις φτάσαμε στη παραλία, ξέχασα κατευθείαν το πώς θα ανέβαινα. Είπα να αφήσω για αργότερα τις σκοτούρες αυτές και να απολαύσω το μπάνιο μου σε μία πάρα πολύ ωραία παραλία!!!
View attachment 323595
Η παραλία αυτή έχει μαύρο βότσαλο και χοντρή άμμο. Βαθαίνει σταδιακά και τα βράχια που βρίσκονται περιμετρικά της δίνουν μια γοητεία και την κάνουν μοναδική, όπως και ότι δεν είχε κόσμο. Κάναμε μπάνιο με την ησυχία μας! Αφήσαμε τα πράγματα δίπλα από ένα μικρό, εικονοστάσι να το πω; εκκλησάκι να το πω;…και μπήκαμε για βουτιά. Λίγη ώρα μετά πλησίασε μια βάρκα και τότε προσέξαμε ότι υπήρχε ένα σπίτι πάνω ψηλά στα βράχια, από το οποίο εμφανίστηκε μια κυρία που υποδέχτηκε τον κύριο που ήταν μέσα στη βάρκα παίρνοντας τη ψαριά της ημέρας, και άλλα δύο άτομα που τον βοήθησαν να την βγάλει έξω από το νερό. Χάζευα όλη αυτή τη διαδικασία σαν μαγνητισμένη, καθώς δεν είναι κάτι που βλέπω καθημερινά και μου ασκούσε γοητεία όλο αυτό!
View attachment 323596
View attachment 323597
View attachment 323598
View attachment 323599

Είχε έρθει η ώρα της επιστροφής για να συνεχίσουμε το δρόμο μας. Είχε έρθει και η ώρα για να φάμε. Αυτό σημαίνει ότι ήταν μεσημέρι και ο ήλιος έκαιγε…και εγώ έπρεπε να ανέβω τη κατηφόρα που είχα κατέβει…μέσα στη ζέστη! Σε λίγα λεπτά είχα ξεχάσει πόσο ωραία ήταν η παραλία που μόλις είχα κάνει μπάνιο και είχα αρχίσει την γκρίνια! Μέχρι να ανέβουμε πάνω στο χωριό απλά δεν σταμάτησα να γκρινιάζω από τη δυσφορία που μου προκαλούσε η ζέστη. Εγώ στα νορμάλ μου δεν αντέχω τη ζέστη, πόσο μάλλον να ανεβαίνω ντάλα μεσημέρι μεγάλες ανηφόρες…το χειρότερο μου!

Σαρακήνικο έως Λιμνιώνα
Συνεχίσαμε το δρόμο μας με επόμενο στόχο τη παραλία Λιμνιώνα. Μετά το Σαρακήνικο ο δρόμος έγινε χωματόδρομος. Είχα διαβάσει για το ΄πέρασμα του Λύκου’ και ότι χρειάζεται 4χ4 αυτοκίνητο. Εμείς την κάναμε όλη τη διαδρομή με τον Κίτσο κανονικά. Απλά ο δρόμος είναι στενός επι το πλείστον.
View attachment 323600
View attachment 323601
View attachment 323602
View attachment 323603
View attachment 323604
View attachment 323605

Μετά τους Μύλους έως και το Λιμνιώνα ο δρόμος είναι ασφαλτοστρωμένος και έτσι μπορέσαμε να συνεχίσουμε πιο γρήγορα, γιατί ειδικά εγώ είχα λιμοκτονίσει…
View attachment 323606
View attachment 323607
View attachment 323608

Στον Λιμνιώνα κάτσαμε για φαγητό στη ταβέρνα ‘Μανταλένας’. Για δύο πιάτα κρεατικών, μία σαλάτα, ένα συνοδευτικό και μία μπύρα πληρώσαμε 28,30€ και ήταν νόστιμα.
View attachment 323609
View attachment 323610
View attachment 323611

Η παραλία στο Λιμνιώνα βρίσκεται σε έναν μεγάλο κολπίσκο, έχει μέτρια σκούρη άμμο και φαινόταν βαθιά αν κρίνω από το πώς έμπαιναν οι λουόμενοι, καθώς εμείς δεν κάναμε μπάνιο στον Λιμνιώνα γιατί είχα κακό σκοπό…
View attachment 323612
View attachment 323613

Στο βάθος της παραλίας υπήρχαν πολλές σκηνές και μπροστά από το σημείο αυτό υπήρχε σήμανση απαγόρευσης για κάμπινγκ. Αλλά ποιος νοιάζεται;…Στην Ελλάδα είμαστε και μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε. Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω είναι γιατί βάζουν σήμανση απαγόρευσης, όταν σε σχετικά σάιτ για το νησί ‘διαφημίζουν’ το ελεύθερο κάμπινγκ;…anyway
View attachment 323614

Παραλία Πετάλη
Ο κακός σκοπός που είχα ήταν η παραλία Πετάλη! Για να πας έχει χωματόδρομο, αλλά είναι καλός. Άνετα πάει ένα συμβατικό ΙΧ και σε κάποια σημεία προς το τέλος έχει στρωμένο τσιμέντο. Ήταν Σάββατο και είχε αρκετό κόσμο. Τότε συνειδητοποιήσαμε ότι η Εύβοια είναι για την Αθήνα ότι και η Χαλκιδική για τη Θεσσαλονίκη…γιατί σαν την Εύβοια δεν έχει! Την επόμενη μέρα το εμπεδώσαμε καλύτερα όταν βλέπαμε στο αντίθετο ρεύμα από εμάς (ευτυχώς) το κομβόι των αυτοκινήτων που επέστρεφαν στο κλεινόν άστυ!
View attachment 323615
View attachment 323616
View attachment 323617
View attachment 323618

Η παραλία Πετάλη είναι θεϊκή! Βρίσκεται σε μετρίου μεγέθους κολπίσκο, έχει μαύρη παχιά άμμο ανακατεμένη με βότσαλο σκούρο, είναι βαθιά, είναι κρύα (!) και σου δίνει την αίσθηση ότι κάνεις μπάνιο σε πισίνα με υπέροχα μπλέ σκούρα νερά! Αν προσπεράσω τις σκηνές που έβλεπα στημένες εδώ και εκεί στη παραλία και κάποια ίχνη σκουπιδιών που αναπόφευκτα δημιουργούνται λόγω των κατασκηνωτών, θα της έβαζα 10 με τόνο! Απόλαυση ήταν το μπάνιο εκεί.-
View attachment 323619
View attachment 323620
View attachment 323621
View attachment 323622
View attachment 323623
View attachment 323624

Παραλία Πετάλη έως Γλυφάδα
Μετά από ένα δίωρο άραγμα στη παραλία, συνεχίσαμε το δρόμο μας προς Κύμη. Θέλαμε να μείνουμε κι άλλο αλλά θα μας έπιανε το βράδυ μετά και οι δρόμοι εκεί δεν είναι και οι καλύτεροι για να οδηγείς βράδυ. Συνεχίσαμε στο χωματόδρομο που βρίσκεται στην πλαγιά του βουνού μέχρι το χωριό Γλυφάδα έχοντας μπροστά μας τη Δίρφυ να ξεπροβάλει σε κάθε στροφή σε μια υπέροχη ορεινή διαδρομή!
View attachment 323625
View attachment 323626
View attachment 323627
View attachment 323628

Γλυφάδα έως Κύμη μέσω Κούτουρλα
Όταν φτάσαμε στη Γλυφάδα σταματήσαμε για να ρωτήσουμε πως θα πάμε πιο γρήγορα Κύμη. Εκεί βρήκαμε έναν που μας είπε να τον ακολουθήσουμε και όταν ερχόταν η ώρα θα μας έλεγε που να στρίψουμε. Οπότε μπροστά αυτός, πίσω εμείς και πηγαίναμε. Περάσαμε από Αγ.Ειρήνη, μετά από Λαμάρη και κοντά στη Παναγία μας είπε να πάμε δεξιά και αυτός συνέχισε ευθεία.
View attachment 323629
View attachment 323630
View attachment 323631
View attachment 323632
Στην ουσία μας πήγε μέσω Κούτουρλα (κάτι ονόματα που δίνουν σε χωριά..), όπου ο δρόμος είναι υπο κατασκευή, χωματόδρομος και φάγαμε τη σκόνη της ζωής μας! Ο Κίτσος από μαύρος έγινε άσπρος, ενώ εμείς δεν τολμούσαμε να ανοίξουμε παράθυρο και είχαμε τη προσοχή μας στο δρόμο γιατί είχε λακούβες και τα συναφή…Όταν γίνει αυτός ο δρόμος θα εξοικονομούνται κανα 20αριά χλμ έτσι για πλάκα. Μέχρι τότε όμως, ποοοοολύ σκόνη…
View attachment 323633
View attachment 323634
View attachment 323635

Κάποια στιγμή συναντήσαμε τη Ε.Ο. Αρτάκης-Κύμης και γλιτώσαμε τη σκόνη. Όχι όμως και τις λακκούβες, τα σαμαράκια, τις τυχόν πέτρες απο κατολισθήσεις και όλων των λογιών τις ανωμαλίες που μπορεί να έχει ένας δρόμος…
View attachment 323636
View attachment 323637
View attachment 323638
View attachment 323639

Κύμη
Κατά τις 20:00 μπήκαμε στη Κύμη. Περάσαμε το χωριό και συνεχίσαμε για παραλία Κύμης, καθώς εκεί είχαμε κλείσει δωμάτιο. Μείναμε για 3 βράδια στο Corali Hotel με 46,60€/βραδιά και πρωινό. Σε αυτό το κατάλυμα έκανα χρήση των πρόσφατων 10€ που είχα στο πορτοφόλι της booking.
View attachment 323640
View attachment 323641
View attachment 323642
View attachment 323643

Αφήσαμε τα πράγματα στο δωμάτιο, σενιαριστήκαμε και για πρώτο βράδυ είπαμε να βγούμε πάνω στο χωριό. Πήραμε το αυτοκίνητο και ανεβήκαμε όλες αυτές τις στροφές που χωρίζουν το χωριό από τη παραλία. Παρκάραμε και κάναμε πρώτα μία βόλτα γύρω από τη πλατεία και την κεντρική εκκλησία.
View attachment 323644
Αποφασίσαμε να κάτσουμε σε ένα τραπέζι από τα πολλά που υπήρχαν μπροστά στο προαύλιο της εκκλησίας και αντιστοιχούσαν σε διάφορα μαγαζιά. Εμείς διαλέξαμε ένα που να μην είναι πολύ κοντά σε κόσμο, αν και αυτό ήταν λίγο δύσκολο, γιατί είχε πολύ κόσμο. Θέλαμε να ‘τσιμπολογήσουμε’ και να πιούμε μπύρα. Το μαγαζί ήταν το Μεζε λα φαμ, το οποίο μου φάνηκε λίγο τσιμπημένο στις τιμές. Για μία σαλάτα, τυρί, δύο μπύρες, δύο μεζέδες και μία αλοιφή πληρώσαμε 29,50€. Εδώ ήπια πρώτη φορά τη μπύρα Septem που είναι Ευβοϊκή μπύρα. Τις επόμενες μέρες ήπια και παραλλαγές της. Πίσω στην ετικέτα της αναγράφει και την έννοια της ονομασίας της.
View attachment 323645
View attachment 323646

Και μετά νάνι…
Μερικά χρήσιμα ισως:
- Η Ιστιαία παλιά ονομαζόταν Ξηροχώρι.
- Το Δασικό Χωριό είναι πολύπαθο από πτωχεύσει. Νομίζω ότι είναι στην διαδικασία διαγωνισμού για ενοικίαση από επιχειρηματία.
- Η κανονική ονομασία είναι Πήλι και όχι Πήλιο όπως αναφέρεται σε πολλά σαιτ (ίσως συγχιση από την γενική "Πηλίου").
- Το κάμπινγκ της Αγ. Άννας είναι ακριβό γιατί συρρεουν εκεί πλήθος Αθηναίων και όχι μόνο. Πριν 25 χρόνια είχα μείνει δύο καλοκαίρια και ήταν ιδανικά για οικογένεια με παιδιά.
- Η μπύρα Septem έχει γεύσεις με ονομασία ημέρας, Δευτέρα, Τρίτη κλπ. Κυρίως εξάγεται.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
πολύ το ευχαριστήθηκα το ταξίδι σου! Ωραία περιγραφή με χιούμορ και πληροφορίες! Φαντάζομαι έχει και συνέχεια!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εξαιρετική περιγραφή εύγε...

Δυο τρία πράγματα ακόμα...

Για την Χαλκίδα...

Υπάρχει εξαιρετική φωτογραφία ντοκουμέντο που πολύ εύκολα μπορεί να βρει κάποιος στο διαδίκτυο, και δείχνει τι πόλη κόσμημα θα ήταν η Χαλκίδα αν δεν είχαν γκρεμιστεί τα περίφημα τείχη της... κρίμα...

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για την Εβραϊκή κοινότητα της πόλης. Η συναγωγή και το Εβραϊκό νεκροταφείο είναι τα τελευταία δείγματα μιας πολυπληθούς κοινότητας που μέχρι τον πόλεμο άκμαζε...

Για την Λίμνη...

Εντύπωση μου κάνει αυτό που έγραψες για την παντελή απουσία νυχτερινής ζωής στη Λίμνη... έχω να πάω μια πενταετία στη Λίμνη αλλά θυμάμαι ότι πάντα υπήρχαν αξιόλογες επιλογές διασκέδασης εκεί...

Γνωρίζεις ότι το κατάλυμα σου στην Λίμνη ήταν η παλαιά εφορία;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εξαιρετική περιγραφή, φωτογραφίες και πληρφόρηση που θα φανεί πολύ χρήσιμη προς επίδοξους ταξιδιώτες. Εύγε! :)
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
869
Likes
1.932
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Ίσως παγκόσμια υπάρχουν σε μια ακτίνα 100 περιπου μέτρων Ορθόδοξος ναός, Τζάμι και Συναγωγή. Αυτό στη Χαλκίδα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.371
Ίσως παγκόσμια υπάρχουν σε μια ακτίνα 100 περιπου μέτρων Ορθόδοξος ναός, Τζάμι και Συναγωγή. Αυτό στη Χαλκίδα.
Και στην Σόφια...:)

@Sassenach77 πολύ ωραία ιστορία και φωτο...είχα ξεχάσει πόσο όμορφη είναι η Εύβοια...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ίσως παγκόσμια υπάρχουν σε μια ακτίνα 100 περιπου μέτρων Ορθόδοξος ναός, Τζάμι και Συναγωγή. Αυτό στη Χαλκίδα.
Πολύ συνηθισμένο στα Βαλκάνια, στα Χανιά εκτός από τα παραπάνω υπάρχει και καθολικός ναός.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.427
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ίσως παγκόσμια υπάρχουν σε μια ακτίνα 100 περιπου μέτρων Ορθόδοξος ναός, Τζάμι και Συναγωγή. Αυτό στη Χαλκίδα.
Υπάρχει σίγουρα και στην Κω
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.145
Likes
20.440
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
- Η κανονική ονομασία είναι Πήλι και όχι Πήλιο όπως αναφέρεται σε πολλά σαιτ (ίσως συγχιση από την γενική "Πηλίου").
Ναι, έχεις δίκιο. Το διόρθωσα, ευχαριστώ!

- Το κάμπινγκ της Αγ. Άννας είναι ακριβό γιατί συρρεουν εκεί πλήθος Αθηναίων και όχι μόνο. Πριν 25 χρόνια είχα μείνει δύο καλοκαίρια και ήταν ιδανικά για οικογένεια με παιδιά.
Το κάμπινγκ της Αγίας Άννας είναι 4στερο! Αυτό σημαίνει οτι προσφέρει συγκεκριμένων προδιαγραφών υπηρεσίες, οπότε υπάρχει και το αντίστοιχο τίμημα. Οι σουίτες που μου έδειξε η κοπέλα στη ρεσεψιόν ήταν πανέμορφες και αντίστοιχες με αυτές 4αστερου ξενοδοχείου.
Δεν μπήκα μέσα για να δω το χώρο των κατασκηνωτών, αλλά απο φωτογραφίες είδα οτι είναι τα πάντα καθαρά και περιποιημένα. Για 2 μέρες δεν θα έδινα τα ίδια περίπου χρήματα με ένα εξίσου καλό δωμάτιο σαν αυτό που βρήκα και να στήσω/ξεστήσω τη σκηνή, την οποία είχα μαζί μου για ώρα ανάγκης μόνο.

Κυρίως εξάγεται.
Και χαίρομαι πάρα πολύ γι αυτό! Είναι πολύ εύγευστη μπύρα! :)

Φαντάζομαι έχει και συνέχεια!
Ε ναι! Έτσι θα σε αφήσω; Υπάρχει άλλη μία βδομάδα ταξιδιού προς εξιστόρηση :)

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για την Εβραϊκή κοινότητα της πόλης. Η συναγωγή και το Εβραϊκό νεκροταφείο είναι τα τελευταία δείγματα μιας πολυπληθούς κοινότητας που μέχρι τον πόλεμο άκμαζε...
Ναι! Χαίρομαι που το αναφέρεις, αλλά δεν χωρούσε στο πρόγραμμα...έπρεπε να διαλέξω! Και το σπίτι του Βάιλου, του ενετού διοικητή της πόλης, ήθελα να δω, αλλά... Σε τέτοια ταξίδια, με πολλά σημεία ενδιαφέροντος, αναγκαστικά κάνεις επιλογές και πάλι δεν τα καταφέρνεις πολλές φορές, ειδικά με τα ωράρια λειτουργίας...Ας μείνει και κάτι για την επόμενη φορά, που σίγουρα θα υπάρξει!

Εντύπωση μου κάνει αυτό που έγραψες για την παντελή απουσία νυχτερινής ζωής στη Λίμνη... έχω να πάω μια πενταετία στη Λίμνη αλλά θυμάμαι ότι πάντα υπήρχαν αξιόλογες επιλογές διασκέδασης εκεί...
Και εμένα μου έκανε την ίδια εντύπωση η αναφορά σου για ύπαρξη νυχτερινής ζωής στη Λίμνη, σε σχετικό νήμα.
Ας διευκρινίσω τι ακριβώς εννοώ εγώ. Δεν είδα ούτε ένα μαγαζί που να πωλεί μόνο ποτά. Δηλαδή μπαράκι με μεταμεσονύκτια λειτουργία. Ούτε καφετέρια δεν θυμάμαι να είδα...Απο την άλλη είδα πολλές επιλογές για φαγητό! Απο κρεπερί και γύρο μέχρι ψαροταβέρνα για ακριβά γούστα.
Αν υπάρχουν τέτοια μαγαζιά και δεν τα είδα εγώ, δεν ξέρω...και το περπάτησα αρκετά το χωριό.

Γνωρίζεις ότι το κατάλυμα σου στην Λίμνη ήταν η παλαιά εφορία;
Ομολογώ πως όχι! :)

είχα ξεχάσει πόσο όμορφη είναι η Εύβοια...
Πάρα πολύ όμορφη είναι αγαπητέ!!!...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.145
Likes
20.440
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εξαιρετική περιγραφή, φωτογραφίες και πληρφόρηση που θα φανεί πολύ χρήσιμη προς επίδοξους ταξιδιώτες. Εύγε! :)
Κάπου πήρε το μάτι μου οτι έγινες φίρμα εσύ, αλλά δεν έχω προλάβει να το δω ακόμα...:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.621
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom