Σαν να σε πρόσμενα κυρά…Εύβοια! Οδοιπορικό, Ιούλιος 2020

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Θα ήταν χρήσιμο αν υπήρχε και η πληροφορία του κόστους (βενζίνη, διαμονή, φαγητό) συνολικά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Θεωρώ οτι δεν βοηθάει κάποιον μελλοντικό ταξιδιώτη να ξέρει πόσα ξόδεψα εγώ για μπύρες πχ κάθε βράδυ που έβγαινα. Το κόστος της μπύρας κυμάνθηκε απο 2,5€-5€/μπύρα ανάλογα τι μπύρα ήταν. Για ποτά και κοκτέιλ δεν ξέρω γιατί δεν πίνω τέτοια.
Τα έξοδα που μπορούν να δώσουν εικόνα του κόστους για ένα τέτοιο ταξίδι είναι:
Διόδια 48,30€ πήγαινε έλα απο Θεσσαλονίκη
Βενζίνη 169,40€ για 2420χλμ (οικονομικής καύσης αυτ/το)
Διαμονή 586,67€ (13 διανυκτερεύσεις) και τα έχω γράψει αναλυτικά στην ιστορία.
Στην ιστορία αναγράφω, επίσης, κάποια βασικά γεύματα που κάναμε, κυρίως μεσημεριανά με μέσο όρο ~24€/ημέρα για 2 άτομα.
Τα υπόλοιπα έξοδα (μουσεία, πάρκινγκ κτλ) είναι επίσης αναλυτικά καταγεγραμμένα στην ιστορία!
 
Last edited:

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εξαιρετικά αναλυτική ιστορία, με πολλή "τροφή" για ταξιδιωτικά σχέδια.
Αν και έχουμε ταξιδέψει δύο φορές στη βόρεια Εύβοια, τη νότια δεν την έχουμε "αγγίξει" ακόμη. Πολλά αστεράκια μπήκαν στον χάρτη μου λοιπόν και ελπίζω σύντομα να αξιοποιηθούν οι πληροφορίες σου.
Καλό φθινόπωρο και καλή συνέχεια σε ότι σχεδιάζεις και επιθυμείς. :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εξαιρετικά αναλυτική ιστορία, με πολλή "τροφή" για ταξιδιωτικά σχέδια.
Αν και έχουμε ταξιδέψει δύο φορές στη βόρεια Εύβοια, τη νότια δεν την έχουμε "αγγίξει" ακόμη. Πολλά αστεράκια μπήκαν στον χάρτη μου λοιπόν και ελπίζω σύντομα να αξιοποιηθούν οι πληροφορίες σου.
Καλό φθινόπωρο και καλή συνέχεια σε ότι σχεδιάζεις και επιθυμείς. :)
Σε ευχαριστώ πολύ Βασίλη!
Εύχομαι να γράψεις και εσύ για τα μέρη που πήγατε φέτος γιατί πολλά από αυτά που είδα ότι πήγατε είναι αγαπημένα μου :)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.206
Likes
25.629
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Εξαιρετικό οδοιπορικό και επίσης εξαιρετική η καταγραφή του. Εύχομαι να είσαι υγιής, να συνεχίσεις να ταξιδεύεις όπου ποθεί η καρδιά σου και να μας χαρίσεις και άλλες υπέροχες ιστορίες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εξαιρετικό οδοιπορικό και επίσης εξαιρετική η καταγραφή του. Εύχομαι να είσαι υγιής, να συνεχίσεις να ταξιδεύεις όπου ποθεί η καρδιά σου και να μας χαρίσεις και άλλες υπέροχες ιστορίες.
Τι θα γίνει με εσένα, εγώ διαβάζω εσένα και εσύ εμένα;;; :p
Σε ευχαριστώ πολύ! Αντεύχομαι τα ίδια και ότι άλλο ποθείς!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Πολύ πολύ ωραία δουλειά, διαδρομές και περιγραφή, μπράβο!
Την κουρασμένη Εύβοια την αγαπάω ιδιαίτερα, δεν υπάρχει ούτε ένας αθηναίος βουτηχτής οποιασδήποτε δραστηριότητας που να μην ψήθηκε στα νερά της, ούτε ένας αθλητής που να μην βρέθηκε σε κάποιο από τα χειμερινά φέρι τα ξημερώματα.
Να προσθέσω ότι η ποικιλομορφία της ούτε εξερευνάται ούτε περιγραφεται σύντομα, η δε ακτογραμμή κρύβει εξαιρετικές εκπλήξεις διπλα από κάθε κάβο, όπερ τα παρακάτω δεν ειναι για νορμαλ ταξιδευτές αλλά συμπληρωματικά για λάτρεις της περιπέτειας.
Για παράδειγμα μου θύμισες στους Ζάρακες, πιο όμορφα ηταν πριν κατασκευαστει ο απαίσιος κυματοθραύστης, κολυμπώντας δεξιά υπαρχει είσοδος σε μιας μορφής φυσική πισίνα μη ορατή από ακτή, με όμορφα πετρώματα. Συνεχίζοντας όμως με πέδιλο ή κανό βρίσκεσαι μετά από τουλάχιστον 1 χλμ στην απομονωμένη τροπική παραλία της Ψιλής Αμμου.
Στα νότια από το Μαρμάρι μέχρι Κάρυστο απίθανες αμμούδες αλλά και βραχώδη κομμάτια για snorkeling, ερημικά μέρη διπλα στις πολύκοσμες αμμουδιές.
Ανατολικά της Καρύστου και ανεβαίνοντας προς Ποταμό και παραπάνω άλλες ομορφες παραλίες κατα κανόνα ερημικές, από αλλο πλανήτη. Προτιμούνται ανθεκτικά οχήματα ή eduro μηχανές.
Στα Κόσκινα πανέμορφος κόλπος με ομορφους σχηματισμούς που ανακαλύπτεις φεύγοντας ειτε με πέδιλο ειτε με κανο και δεξιά και αριστερά. Αυτοσχέδιο καμπιγκ στη ρεματιά γεμάτο σκηνές σε καλαμιές, το ζηλεύεις και θες να κατασκηνώσεις.
Στην Κρύα Βρύση, μια εντυπωσιακή φαραωνική παραλία ξεκινωντας από καταπράσινες εκβολές ποταμού.
Βόρεια της Χιλιαδούς σε περιπου 800 μέτρα από το πέρας της παραλίας της, μικρός κολπίσκος για snorkelling με αρκετούς κατοίκους στο βυθο.
Μοναδικό snorkelling και υποβρύχιες φωτογραφίες στην ακτή κάτω από το Προκόπι, πρόσβαση από τις γειτονικές παραλίες περιπου 1,5 χλμ, μόνο με κανό ή σκάφος.
Στην πράσινη κοιλάδα στους Τσακκαίους κάθε είδους πτηνό μέχρι την παραλία στα Μεσοχώρια. Ανεβαίνοντας πάνω προς Πήλι Βλαχια, πριβε παραλία το Βαθυχάντακο και δε συμμαζεύεται.
Για οδοιπορίες παντού, κυρίως κεντρικά και βόρεια. Πχ διαδρομές δασώδεις μέχρι όμορες παραλίες μοναχικές πάνω και κάτω από Βασιλικά. Οπου βλέπει κανεις μονοπάτι να ξεχωρίζει στον εθνικό δρόμο αυτό οδηγεί μέσω δάσους σε κάποια έκπληξη.
Αποσπασματικά αναφέρω, δεν τελειώνει το κεφάλαιο Ευβοια, παρότι ειναι ρημαγμένη πολλαπλά.
Κάποιες άλλες ιδιομορφίες, τα ισχυρά ρεύματα κυρίως στον Ευβοικό. Μιλάμε για ρεύματα που σε καθηλώνουν στο ίδιο σημείο φορώντας βατραχοπέδιλα ενος μέτρου. Επίσης ιδιόρυθμος τοπικός καιρός στις ενδιάμεσες εποχές. Με προβλεψη πχ 3 b στεριανά το αισιόδοξο σενάριο ειναι τα 5 b νότια. Τέλος τα ξαφνικά μπουρίνια και κυματισμοί θελουν πολλή προσοχή.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχω αδερφό με μάσκα να στον στείλω; :haha:

Πέρα απο τη πλάκα, οι 14 μέρες για ένα νησί σαν την Εύβοια είναι πολύ λίγες αν θέλει κάποιος να τη δει 'πολυπλευρικά', ας το πω έτσι. Εμείς καλύψαμε κάποια πολύ βασικά σημεία και κάποια άλλα δευτερεύοντα. Οι πεζοπορίες έμειναν εκτός προγράμματος γιατί ήταν μεσοκαλόκαιρο και η ζέστη δεν είναι το φόρτε μου εμένα....Καταδύσεις δεν κάνω καν.
Γενικώς η Εύβοια είναι παρεξηγημένο νησί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...Δεν της λείπει τίποτα! Καλά οκ, τις λείπουν κάποιοι δρόμοι :p Εγώ την είχα "αμελημένη" γιατί θέλει πολλές μέρες να της αφιερώσεις, οπότε έψαχνα ευκαιρία...και την βρήκα...λίγο παράδοξα βέβαια, αλλά έτσι είναι.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Έχω αδερφό με μάσκα να στον στείλω; :haha:
Τώρα όλοι έχουν μάσκα, τη βλέπουμε και φεύγουμε
Πέρα απο τη πλάκα, οι 14 μέρες για ένα νησί σαν την Εύβοια είναι πολύ λίγες αν θέλει κάποιος να τη δει 'πολυπλευρικά', ας το πω έτσι. Εμείς καλύψαμε κάποια πολύ βασικά σημεία και κάποια άλλα δευτερεύοντα.
πολύ σωστά τα λες και ωραία το κάνατε. Λόγω εγγύτητας εχω παει εκατοντάδες φορές τα τελευταία 30 χρόνια κυρίως ενδιάμεσες εποχές και καταχείμωνο και εξακολουθώ να έχω πολλές εκκρεμότητες.
Γενικώς η Εύβοια είναι παρεξηγημένο νησί και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...Δεν της λείπει τίποτα!
Πιο καλά δεν μπορούσες να το πείς, έτσι είναι. Το peak το θυμαμαι δεκαετία του 70 και το οικονομικό downshifting τη δεκαετία του 80 αλλά ειναι μεγάλη ιστορία η εργασιακή, οικονομική, περιβαλλοντική εξόντωση του πλέον αυτοδύναμου νησιού διπλα στην Αθήνα.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Τώρα όλοι έχουν μάσκα, τη βλέπουμε και φεύγουμε

πολύ σωστά τα λες και ωραία το κάνατε. Λόγω εγγύτητας εχω παει εκατοντάδες φορές τα τελευταία 30 χρόνια κυρίως ενδιάμεσες εποχές και καταχείμωνο και εξακολουθώ να έχω πολλές εκκρεμότητες.

Πιο καλά δεν μπορούσες να το πείς, έτσι είναι. Το peak το θυμαμαι δεκαετία του 70 και το οικονομικό downshifting τη δεκαετία του 80 αλλά ειναι μεγάλη ιστορία η εργασιακή, οικονομική, περιβαλλοντική εξόντωση του πλέον αυτοδύναμου νησιού διπλα στην Αθήνα.
Είμαστε νησί αλλά από η πολιτεία δεν μας θεωρεί νησί λόγω της ύπαρξης σταθερής γέφυρας με ότι αυτό οικονομικά συνεπάγεται...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom