Σαν σήμερα (ταξιδιωτική έκδοση)

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Σαν σήμερα 16/3/2020

Η προγραμματισμένη πτήση της επιστροφής μας από την Άκαμπα στην Αθήνα έγινε σαν σήμερα το βράδυ. Επίσης σαν σήμερα η χώρα μας πήρε τα πρώτα μέτρα εναντίον της επιδημίας, η Ιορδανία θα τα πάρει αύριο σαν 17/3 μεταξύ των οποίων και η απαγόρευση των πτήσεων από/προς τη χώρα. Τυχεροί! Στην Κρήτη σαν αύριο μπήκαμε σε 14ήμερη καραντίνα


IMG_2792.JPG


1615921815071.png
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
16 Μαρτίου 1988 Βρυξέλλες Βέλγιο:
Νομίζω αυτή η ιστορία θα αδικηθεί στο συγκεκριμένο νήμα, είναι για το άλλο με τις ιστορίες του προηγούμενου αιώνα (στο οποίο απορούσα πως δεν είχες αναρτήσει κάτι ακόμα :)).
Όπως και να χει διάβασα με χαρά τη τρομερή αυτή εμπειρία. Δε τους είχα τους Βέλγους για τόσο κάφρους, θα μου πεις τη δεκαετία του '80 τα πράγματα ήταν αλλιώς...
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Νομίζω αυτή η ιστορία θα αδικηθεί στο συγκεκριμένο νήμα, είναι για το άλλο με τις ιστορίες του προηγούμενου αιώνα (στο οποίο απορούσα πως δεν είχες αναρτήσει κάτι ακόμα :)).
Όπως απάντησα και στην αγαπητή @Thalassaki λίγα posts πιο πριν δεν μου έχει έρθει ακόμα η διάθεση να γράψω ρετρό ιστορία. Δεν μπορώ να εξηγήσω ακριβώς το γιατί. Πάντως, όπου κατά τη γνώμη μου χρειάζεται, κάνω ρετρό παρεμβάσεις. Έχω κάνει παρέμβαση, απ' ότι θυμάμαι, στην πολύ ωραία ιστορία σου για τα νησιά, έχω κάνει επίσης στη δική μου ιστορία για τη Λακωνία, η οποία αφορούσε στην Ελαφόνησο, κάνω μια μικρή αναφορά σε αυτό το νήμα, για ένα πολύ ιδιαίτερο περιστατικό που μας συνέβη σε αυτό το πολυήμερο οδικό ταξίδι. Έτσι το απολαμβάνω και το ευχαριστιέμαι καλύτερα, απ' ότι να καθήσω και να γράψω ένα ολόκληρο ρετρό κατεβατό. Μικρές ρετρό γουλιές εδώ και εκεί, σαν ένα καλό, παλιό κρασί, που δεν είναι και για "χόρταση".


Δε τους είχα τους Βέλγους για τόσο κάφρους, θα μου πεις τη δεκαετία του '80 τα πράγματα ήταν αλλιώς...
Ακριβώς αυτό. Και εμείς πρωτόβγαλτοι ήμασταν. Δεν ξέραμε, ούτε μπορούσαμε να φανταστούμε τι θα συναντήσουμε.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
17/3/2014 Δουβλίνο St Patrick’s day
Ισως γραψω καποια στιγμη μια ιστορία με οσα θυμαμαι απο εκείνο το 2ήμερο.
A83BAC0A-4E09-4A63-9EAC-C31D88B2A9CF.jpeg

7D383EAC-3D8B-4A40-A3AC-A00EEEFB1C8A.jpeg 6CE1D8AC-E9EC-46D5-B68E-F7ECE4711A7B.jpeg
Κάποια στιγμή που ζοριστήκαμε με τα πολλά τριφύλλια:
EE508FF9-9CBF-4494-B071-455D51AFF926.jpeg
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
17 Μαρτίου 1988 Atomium Heysel Plateau Laeken Βέλγιο:

Βρυξέλλες 4.jpg



Βρυξέλλες 5.jpg



Panorama of the Battle of Waterloo Βέλγιο:

Βρυξέλλες 2.jpg



Βρυξέλλες 3.jpg


Το Πανόραμα είναι μια ροτόντα που στεγάζει μια μνημειακή πανοραμική ζωγραφική που απεικονίζει τη μάχη του Βατερλώ. Η ζωγραφική είναι λάδι σε καμβά που ολοκληρώθηκε από τον Γάλλο καλλιτέχνη Louis Dumoulin το 1912, με 14 πάνελ καμβά (μήκους 110 μέτρων) ραμμένα για να δημιουργήσουν αυτήν την κυκλική ρεαλιστική απεικόνιση της μάχης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom