Ιταλία Σαρδηνια, Σικελια ή Τοσκανη?

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Γεια σας, ειμαστε παρεα 5 κοριτσιων 23 ετων και θελουμε να παμε στην Ιταλια μια 5ημερη εκδρομη το καλοκαιρι. Σκεφτομαστε Σαρδηνια ή Σικελια ή Τοσκανη. Αυτο που ψαχνουμε στο συγκεκριμενο ταξιδι ειναι να δουμε ομορφη εξοχη, θαλασσα και να κανουμε πολλες εκδρομες μεσα στο νησι // μερος που θα παμε. Πχ περσυι στη Μαγιορκα ειχαμε γυρισει ολο το νησι κ ειχαμε δει κ ωραιες αμμουδιες και σπηλια και ομορφα χωριουδακια. Ουσιαστικα λοιπον θελουμε να κανουμε πολλες εκδρομες και να δουμε αρκετες εικονες. Απο την αλλη ειναι κ η Τοσκανη και η βορεια Ιταλια που ξερουμε οτι αξιζει. Τι να επιλεξουμε ? Στην Τοσκανη θα εχουμε την ευκαιρια να κανουμε εκδρομες ή οι εκδρομες που αξιζουν ειναι πολυ μακρια? Ευχαριστουμε παρα πολυ !!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Επαναφέροντας το ερώτημα, χωρίς την Τοσκάνη.

Σκέφτομαι για διακοπές Ιουνίου, δύο άτομα, μία εβδομάδα. Τα αεροπορικά για Κάλιαρι, Παλέρμο και Κατάνια μου βγαίνουν πάνω κάτω το ίδιο. Η διαμονή λίγο πρόχειρα που το είδα, επίσης πάνω κάτω το ίδιο. Το αυτοκίνητο, ελάχιστα φθηνότερο στη Σικελία.

Μου έχουν υπερπαινέψει τις παραλίες της Σαρδηνίας και πάντα ήθελα να πάω. Έχει και πράσινο στην ενδοχώρα, το οποίο δυνητικά θα μπορούσε να αποτελέσει μονοήμερη από κάποιο παραλιακό μέρος.

Από την άλλη η συνάδελφος (ιταλίδα εκ βενετίας μεν, ταξιδιάρα ψυχή δε) μου λέει ότι η Σαρδηνία είναι πολύ πιο ακριβή και ότι η Σικελία είναι πολύ πιο ατμοσφαιρική. Οπότε διχάζομαι.

Τα κριτήριά μου είναι: 1. χρήματα (αν υπάρχει μεγάλη διαφορά) 2. υγρό στοιχείο (θάλασσες, ποτάμια, καταρράκτες) 3.με μεγαλύτερη βαρύτητα στις παραλίες 4.γραφικότητα

Τι θα προτείνατε;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Ψηφιζω γραφικοτητα Σικελιας σε οικονομικη τιμη, αλλα κυριως ατμοσφαιρα. Φιλη Ιταλιδα περιγραφει τη Σαρδηνια ως θερετρο διακοπων με τρομερη ζητηση το καλοκαιρι. Αυτο αντανακλαται στις τιμες αλλα και στο υφος θερετρου, απο ο,τι λεει. Απο την αλλη οι παραλιες στη Σικελια ισως ειναι κατωτερες.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κατώτερες, μακράν κατώτερες ή λίγο κατώτερες;
Νομίζω οπουδήποτε στη Μεσόγειο καλοκαιριάτικα είναι φουλ τουριστικά, αυτό δε νομίζω να το γλιτώσω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.128
Μονο στην Ταορμινα ειδα πολυ τουρισμο τον Ιουλη στη Σικελια. Υποθετω οτι Ιουνη θα ειναι λιγο πιο ηρεμα παντου. Δεν ξερω πωςειναι η Σαρδηνια, αλλα ξεκαθαρα δεν πας για τις παραλιες στη Σικελια, παροτι μπορεις να κολυμπας.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Απάντησες ήδη στην ερώτησή μου. Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom