Γενικά Κένυα Τανζανία Σαφάρι - Πληροφορίες

Tasaras

Member
Μηνύματα
8
Likes
10
Καλησπέρα φίλε @panlek30 , χρόνια πολλά και καλή χρονιά.
Μη έχοντας γνώση για την κατανομή των ζώων στην Αφρική,έθεσα το ερώτημα στην ομάδα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου!
 
D

Delmem38110

Guest
Αυτό θα βοηθήσει.
Kruger Self-Drive: Second Edition: Routes, Roads & Ratings : Van Den Berg, Philip And Ingrid, Van Den Berg, Heinrich: Amazon.co.uk: Books
Η νότιο Αφρική είναι κατάλληλη για σένα. Τα χρήματα που έχεις δεν είναι λίγα για εκεί. απλά θα σου πρότεινα να κρατήσετε αυτό το μπατζετ μόνο για τις διακοπές σας. Τα εισιτήρια βάλτε τα έξτρα. Με 3κ δυο άτομα 10 μέρες στη νότιο Αφρική περνάτε σούπερ.
 

elfot

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Καλησπέρα σας παιδιά,

Μετά από καιρό λόγω του κόβιντ αποφασίσαμε με τον σύντροφο μου να κάνουμε ένα ταξίδι ζωής και να πάμε για σαφάρι. Επειδή κοιτώντας χαζά χαζά τα τουριστικά σαιτ για τα προγράμματα που βγάζουν σε ατομικό ή ομαδικό ταξίδι έχω χαθεί λίγο.. Που είναι καλύτερα να πας; Κένυα ή Τανζανία; Πως είναι καλύτερο να τα συνδυάσεις; Θα μας άρεσε να μείνουμε κάπου που να έχουμε τις ανέσεις μας και την ασφάλεια μας χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να είναι κάτι υπερπολυτελές. Ποια περίοδο είναι καλύτερα να πας; Διάβασα σε κάποιες ιστορίες εδώ ότι ο Οκτώβρης είναι καλός μήνας αλλά νομίζω ότι δεν θα το προλάβουμε και θα ήθελα από τον καινούργιο χρόνο κάτι.. Γενικά θα θέλαμε επίσης να εκμεταλλευτούμε όλες τις μέρες ως προς την αναζήτηση των ζώων μπας και μπορέσουμε να δούμε όσα πιο πολλά μπορούμε.. Αν κάποιος έχει να προτείνει αεροπορικές εταιρείες, ξενοδοχεία ή lodge ή οτιδήποτε θα μου ήταν πολύ χρήσιμο!
καλησπέρα & καλή χρονιά!
Μετά απο έρευνα εμείς καταλήξαμε Κένυα για σαφάρι & 3 μέρες Μομπάσα. Η Τανζανία σε συνδυασμό με Ζανζιβάρη είναι γύρω στα 1000-1500€ εξτρά το άτομο (είτε οργανωμένο είτε ανοργανωτο).
Εμείς καταλήξαμε να κλείσουμε με τοπικό πρακτορείο (Monkey Adventures) και υπολογίζουμε σύνολο κοντά στα 3.000€ το άτομο για 9 μέρες σύνολο. Μέσα στην τιμή είναι αεροπορικά με Turkish, εσωτερική πτήση Μομπάσα-Ναιρόμπι, το πρακτορείο (οδηγός, διαμονές με όλα τα γευματα, game drives σε Μασάι Μάρα, Λίμνη Νακούρου & Αμποσέλι, εισιτήριο τρένου για Μομπάσα κ μεταφορά απο σταθμό κ προς αεροδρόμιο εκει), βίζα, ταξιδιωτική ασφάλεια κ εμβόλια.
Φεύγουμε σε έναν μήνα! ✌🏻

αν θες πληροφορίες είμαι στην διάθεσή σου!
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
καλησπερα σε ολους, φιλικο ζευγαρι μου ζητησε βοηθεια και επειδη εχω εμπειρια ρωτω εδω :p
ειναι μεταξυ νοτιας αφρικης και Τανζανιας, Ζανζιβαρι δεν θελουν τοσο (ξερω ειναι συνδυασμος με Τανζανια) καθως δεν επιθυμουν να "χαλαρωσουν" και το θεωρουν τουριστ τραπ. Ουσιαστικα επιθυμουν σαφαρι με οσο πιο πολλα ζωα γινεται αλλα εχουν ακουσει οτι δεν ειναι και καμμια σουπερ εμπειρια, οκ μαξ 2 μερες και μετα δεν εχεις τι να κανεις και για αυτο σκεφτηκαν ν αφρικη που εχει και σαφαρι (δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο καλο) βλεπεις μια πανεμορφη πολυ (Γιοχανε) και μπορεις να δεις και καποια ακομα πραγματα, νομιζω φαλαινες. Γνωμες;
Το ταξιδι θα γινει Ιουνιο

ευχαριστω εκ των προτερων ολους
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
καλησπερα σε ολους, φιλικο ζευγαρι μου ζητησε βοηθεια και επειδη εχω εμπειρια ρωτω εδω :p
ειναι μεταξυ νοτιας αφρικης και Τανζανιας, Ζανζιβαρι δεν θελουν τοσο (ξερω ειναι συνδυασμος με Τανζανια) καθως δεν επιθυμουν να "χαλαρωσουν" και το θεωρουν τουριστ τραπ. Ουσιαστικα επιθυμουν σαφαρι με οσο πιο πολλα ζωα γινεται αλλα εχουν ακουσει οτι δεν ειναι και καμμια σουπερ εμπειρια, οκ μαξ 2 μερες και μετα δεν εχεις τι να κανεις και για αυτο σκεφτηκαν ν αφρικη που εχει και σαφαρι (δεν ξερω εαν ειναι το ιδιο καλο) βλεπεις μια πανεμορφη πολυ (Γιοχανε) και μπορεις να δεις και καποια ακομα πραγματα, νομιζω φαλαινες. Γνωμες;
Το ταξιδι θα γινει Ιουνιο

ευχαριστω εκ των προτερων ολους
Εξαρταται μαλλον απο τις μερες που εχουν. Αν οι μερες ειναι λιγες, θα ηταν καλυτερα Τανζανια. Το Γιοχανεσμπουργκ δεν ειναι σιγουρα μια πανεμορφη πολη. Μαλλον ασχημη ειναι. Πιθανα ηθελες να πεις Κειπ Ταουν. Το Γιοχανεσμπουρκ ειναι τερμα βορεια, το Κουγκερ παρκ ανατολικα και το Κειπ Ταουν νοτια. Η χωρα ειναι τεραστια κ οι αποστασεις μεγαλες. Οποτε χρειαζεται μερες.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.292
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
εχουν ακουσει οτι δεν ειναι και καμμια σουπερ εμπειρια
Και όμως είναι σούπερ !!! Το λέω από προσωπική εμπειρία στην Τανζανία (Λίμνη Manyara, Ngorongoro και Serengeti).Τα ζώα,η φύση,η διαμονή σε σκηνές στη σαβάνα,τα υπέροχα ξημερώματα και δειλινά και όλα τα "χρώματα και αρώματα" της Αφρικής κάνουν το σαφάρι κάτι το συναρπαστικό.Σωστά είπε ο @panlek30,το Γιοχάνεσμπουργκ δεν λέει τίποτα.Για τους φίλους σου που θέλουν να δουν πολλά ζώα προτείνω Serengeti.Τον Ιούνιο που θα πάνε μπορεί να πετύχουν και λίγο από το θαυμαστό Great Wildebeest Migration (βάζω και τον σχετικό χάρτη για βοήθεια)

1674667230639.png
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
Οι μερες θα ειναι αρκετες, περιπου 15, και πιθανοτατα θα εννοουσαν το Κειπ Ταουν

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
 
D

Delmem38110

Guest
Οι μερες θα ειναι αρκετες, περιπου 15, και πιθανοτατα θα εννοουσαν το Κειπ Ταουν

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
μπορούν να έχουν άφιξη στο γιοχνεσμπουρκ να δούνε μια δυο μερες την πόλη να κάνουν το σαφάρι τους στο πάρκο κρουγκερ και μετά να κατηφορίσουν στο κειπ όπου θα περάσουν θαυμάσια.
θα δουν πιγκουίνους, φάλαινες εκείνη την περίοδο στο χερμανους θα φάνε εξαιρετικό φαγητό θα πάνε σε απίθανες παραλίες αν και είναι χειμώνας εκεί οι θερμοκρασίες είναι πάντα καλές. να δουν φώκιες..
έχουν να κάνουν πάρα πολλά και αν δεν θέλουν να κάνουν τίποτα η περιοχή προσφέρετε για ξεκούραση.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οι μερες θα ειναι αρκετες, περιπου 15, και πιθανοτατα θα εννοουσαν το Κειπ Ταουν

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Μια χαρα τοτε. Νομιζω η Ν. Αφρικη συνδυαζει περισσοτερα. Ποσο μαλλον τη στιγμη που δεν τους ενδιαφερουν οι παραλιες (αφου λες οτι απεκλεισαν τη Ζανζιβαρη).
 

gate7

Member
Μηνύματα
69
Likes
29
σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και εγω και οι φιλοι :)
εννοειται καθε επιπλεον βοηθεια ειναι καλοδεχουμε :))
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
223
Likes
948
ένα οικονομικό πρακτορείο με διαμονή σκηνές για Τανζανία το κλασσικό τουρ 4 5 ημερών;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom