Σεράγιεβο

maria27

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σεράγιεβο
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκέτ
γειά σας,θέλω να ταξιδέψω στο Σεράγιεβο.Μου αρέσει να ταξιδέυω ανεξάρτητα χωρίς γκρούπ και χωρίς πρόγραμμα.θέλω πληροφορίες για τιμές,ξενοδοχεία,νυχτερινή ζωή,τι να δω.οτι πληροφορία συλλέξω καλή είναι.:clap:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.038
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
γειά σας,θέλω να ταξιδέψω στο Σεράγιεβο.Μου αρέσει να ταξιδέυω ανεξάρτητα χωρίς γκρούπ και χωρίς πρόγραμμα.θέλω πληροφορίες για τιμές,ξενοδοχεία,νυχτερινή ζωή,τι να δω.οτι πληροφορία συλλέξω καλή είναι.:clap:
Καλησπέρα Μαρία27,
Ήμουν στο Σεράγιεβο πέρισυ τέτοια εποχή περίπου. Παρότι δε σφύζει από τουρισμό, είναι ίσως το πιο high season, και με δεδομένη την έλειψη υποδομής ίσως θα πρέπει να το προσέξεις και να έχεις κλείσει από πριν.
Είχαμε μείνει στο Guesthouse Rose, μια από τις ελάχιστες εναλλακτικές που έδινε το Hostelworld.com. Εξαιρετικό location, 2 βήματα από το κέντρο, και εξαιρετικοί εξυπηρετικοί άνθρωποι - τιμές δυστυχώς δε θυμάμαι.
Νυκτερινή ζωή και Σεράγιεβο είναι διαμετρικά αντίθετα. Αν εξαιρέσεις ένα δρόμο με καφετέριες που το βράδυ γίνονται λίγο από μπαρ, δεν υπάρχει τίποτα απολύτως.
Αυτά που αξίζουν στο Σεράγιεβο:
- People watching, αρχιτεκτονική πόλης: Το σημείο συνάντησης 3 διαφορετικών θρησκειών και πολιτισμών, δίνει ένα ιδιαίτερο τόνο και ρυθμό στην πόλη.
- Βόλτες, κι επισκέψεις σε τζαμιά, ορθόδοξες και καθολικές εκκλησίες, όλα στον ίδιο δρόμο.
- Κεμπάπ και βοσνιακός καφές στην παλιά πόλη (από τους Τελευταίους μη Τούρκους μουσουλμάνους στην Ευρώπη).
- Μουσείο ιστορίας (ή κάπως έτσι), στα δυτικά της πόλης, με εκθέματα από τον εμφύλιο της προηγούμενης δεκαετίας
- Μουσείο (?) στη Λατινική γέφυρα, δίπλα στο σημείο όπου η δολοφονία του διαδόχου Φερδινάρδου της Αυστρίας έδωσε το έναυσμα για τον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο.
- Βόλτα στα στενά δρομάκια και δίπλα στο ποτάμι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.976
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom