Σέριφος Σεριφος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα & καλώς ήρθες.
ειναι αν ενδεικνυται το μεταφορικο μεσο?
Για μένα ναι, καθώς είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να γυρίσεις το νησί και να δεις τις ομορφιές του. Είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείς με τα μέσα μόνο.
α νοικιασω εκει κανα μηχανακι για 2 μερες για να δω και το πισω μερος του νησιου.
Σωστη σκέψη αφού υπάρχει η δυνατότητα για μηχανάκι, θα το νοίκιαζα 3 μέρες.
Ειναι ακριβα γενικα ή παλευεται ?
Για δραστηριότητες δε ξέρω, δεν έχω υπόψιν μου, σα νησί μου φάνηκε τσιμπημένο στη διαμονή (αν και είχα πάε βέβαια φουλ σεζον) και νορμάλ σχετικά στο φαγητό και στα ποτά του. Πάνε χρόνια βέβαια, δε ξέρω τι μπορεί να χει αλλάξει σ' αυτό.
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Καλησπερα σας. Εχω κλεισει και εγω με την σειρα μου διακοπες στο νησι της Σεριφου 5 με 10 Αυγουστου , στα Λιβαδακια θα μενω. Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω , ειναι αν ενδεικνυται το μεταφορικο μεσο? Σκεφτομουν να μην παρω αμαξι και αν χρειαστει να νοικιασω εκει κανα μηχανακι για 2 μερες για να δω και το πισω μερος του νησιου. Θα μαι ενταξει ή το αμαξι χρειαζεται οπωσδηποτε απο την πρωτη μερα?? Επισης , εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι υπαρχουν δραστηριοτητες(οπως κανο καγιακ , σκουμπα diving)ή και επισκεψεις με βαρκα σε παραλιες , απο τιμες ξερει κανεις τι παιζει ?? Ειναι ακριβα γενικα ή παλευεται ? Ευχαριστω εκ των προτερων.
Για τις μετακινήσεις στις παραλίες και στη Χώρα υπάρχει λεωφορείο με δρομολόγια μέχρι αργά.Για τον γύρο του νησιού ναι μπορείς και με μηχανάκι.Εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο για μια μέρα-όλος ο γύρος ούτε δυο ώρες!
 

ΜαριαΛου

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα !!! Θα πάω διακοπές στην Σέριφο για 5 μέρες τον Αύγουστο και θα ήθελα τη μια μέρα να την αξιοποιήσω, πηγαίνοντας Σίφνο ή Κύθνο!!! Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Καλησπέρα !!! Θα πάω διακοπές στην Σέριφο για 5 μέρες τον Αύγουστο και θα ήθελα τη μια μέρα να την αξιοποιήσω, πηγαίνοντας Σίφνο ή Κύθνο!!! Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
Σίφνο θα πάμε φέτος..Κύθνο πήγαμε πρόπερσι αλλά μια μέρα μόνο αν έχεις δικό σου μέσο μπορείς να δεις τα βασικότερα:Δρυόπιδα σπήλαιο,Αγια Ειρήνη γραφικός οικισμός παραθαλάσσιος,Παναγία Κανάλα με το ομώνυμο προσκύνημα και Χώρα να την περπατήσεις που ειναι ζωγραφιά !
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Σε μια μέρα δεν θα δεις τίποτα σε όποιο νησί και να πας. Να μείνεις στη Σίφνο και να το απολαύσεις. Να κάνεις το πρόγραμμα σου πιο χαλαρό έτσι ώστε να το ευχαριστηθείς. Τα λεφτά για τα καράβια δώστα σε καλό φαγητό π.χ. αστακό ή καλό ψάρι....
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα !!! Θα πάω διακοπές στην Σέριφο για 5 μέρες τον Αύγουστο και θα ήθελα τη μια μέρα να την αξιοποιήσω, πηγαίνοντας Σίφνο ή Κύθνο!!! Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
Συμφωνω με το ποστ απο πανω. Οι μέρες δεν ειναι πολλες. Θα αδικησεις το νησι που θα πας για μονοημερη γιατι και τα δυο που αναφέρεις ειναι μεγαλα νησια δεν αξίζουν για μια μερα. Καλυτερα ολες τις ημερες στη Σεριφο με χαλαρη διάθεση.
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Όπως έγραψα και στο τόπικ της Σίφνου γύρισα πρίν κανα δύο εβδομάδες από 8 μέρες σε Σίφνο και Σέριφο. 5 σε Σίφνο και 3 και κάτι στην Σέριφο. Δεν θα μπω σε συγκρίσεις στα δύο νησιά απλά θα πω ότι συνολικά προτίμησα την Σέριφο.

Διαμονή

Πολύ καλή εντύπωση από το ξενοδοχείο που επιλέξαμε. Ναίας στο Λιβάδι. Καθαρό, χωρίς ιδιαίτερο χαρακτήρα είναι η αλήθεια, αλλά με θέα και πολύ ευγενικούς ανθρώπους. Κυριολεκτικά πέντε βήματα από φούρνους, σουπερμαρκετ κλπ και με παρκινγκ στα 100μέτρα σε μία αλάνα, όπου παρκάρει ο καθένας όπως πραγματικά μπορεί.

Παραλίες

Πολλές και καλές οι επιλογές.

Γάνεμα - Τι να πει κανείς; Τοπ, απάνεμο, και με ταβερνάκι κρυμμένο στο τέλος της παραλίας. Πολλά αρμυρίκια που προσφέρουν την σκιά τους. Και άμμος και βότσαλο. Εύκολη πρόσβαση.
Βαγιά - Εξαιρετική και με αρκετά ενδιαφέροντα βυθό. Έχει και την καντίνα της για τα καφεδάκια κλπ.
Άγιος Σώστης - Εξαιρετική. Ο χωματόδρομος παρεμπιπτόντως είναι πάρα πολύ καλός και κατεβαίνει μέχρι κάτω. Εξαιρετικό τοπίο, εκκλησάκι, πεντακάθαρα νερά, αρμυρίκια.
Ψιλή άμμος - Αν εξαιρέσει κανείς την κάπως περίεργη πρόσβαση αφού έχεις στην ουσία 3 τρόπους για να πας, μία από μονοπάτι και 2 από ταβέρνες και το παρκινγκ τους είναι κι αυτή υπέροχη. Την πιάνει λιγάκι παραπάνω ο άερας από τον Άγιο Σώστη αλλά και πάλι αξίζει.
Κουταλάς - Όχι κάτι το ιδιαίτερο και δεν το πιάνει ο ήλιος αρκετά νωρίς.
Μέγα Λιβάδι - Πέρα από το τοπίο με τις εγκαταστάσεις των ορυχείων και του κτιρίου διοίκησης, μην ξοδέψετε τον χρόνο σας για κάτι άλλο.

Δεν πήγαμε στο Καλό Αμπέλι, Συκαμιά, Λια κ Μαλλιάδικο αλλά και που να προλάβεις σε 3 μέρες.

Φαγητό - Ποτό - Γλυκό

Φάγαμε στα παρακάτω

Πλάκες - Χώρα - Όλα τα τοπικά προιόντα είναι κυριολεκτικά εξαιρετικά. Λούζα, Σεριφιώτικο τυρί τρομερά
Πεζούλια - Πέζουλας - Γάνεμα Πολύ καλή ταβέρνα με αρκετά μεγάλο κατάλογο είναι η αλήθεια και κάποιες αστοχίες αλλά αν είναι κάποιος προσεκτικός θα φάει πάρα πολύ καλά

Στον Στράτο - Εδώ φάγαμε τον περισσότερό μας χρόνο μετά από τις παραλίες στο νησί. Με τις ώρες πίναμε τις τσικουδιές μας και τσιμπούσαμε τα πολύ τίμια μεζεδάκια μας.

Μέλι Μου - Απογοήτευση. Κάτω του μετρίου

Γενικότερα το νησί είναι εξαιρετικό όταν δεν το πιάνει ο δαιμονισμένος άνεμος. Θέλει δουλειά στο θέμα των υποδομών και της καθαριότητας και μάλιστα αρκετή. Μας είπαν και ντόπιοι ότι το νησί θα έχει νέο δήμαρχο. Είναι εμφανή τα σημάδια εγκατάληψης σε πολλά κτίρια, πεσμένοι σοβάδες κλπ. Επίσης το πάρκινγκ στην χώρα είναι πρόβλημα. Θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι υπάρχει ένα τέτοιο ανοιχτό μουσείο με όλα αυτά τα κτίρια και τις εγκαταστάσεις, ακόμη και οχήματα απλά να σαπίζουν/σκουριάζουν χωρίς να μπορεί κανείς να τα δει και η τοπική κοινωνία να το εκμεταλλευτεί.

Αλλά μιλάμε για μία από τις ομορφότερες χώρες κατά την άποψή μου στις Κυκλάδες. Αξίζει σίγουρα η βόλτα μέχρι το Κάστρο και τις 2 εκκλησίες στην κορυφή του. Συναντήσαμε πολύ καλοσυνάτους ανθρώπους με διάθεση να σου μιλήσουν με ευγένεια.

Είναι από τα νησιά που αισθάνεσαι ότι κάτι έχεις αφήσει πίσω και θα πρέπει να ξαναπας.
Θα προσθέσω και τον Αη Γιάννη εξίσου όμορφη παραλία!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Σκεφτομασταν με φίλες μου να κάνουμε μια εξόρμηση σε νησί μέσα Σεπτέμβρη ή λιγο νωρίτερα, 10/9, κάπου εκεί. Πώς είναι η Σέριφος εκείνη την περίοδο; Θα υπάρχει ΚΤΕΛ για να μπορούμε να μετακινούμαστε ή σταματαει επειδή οι τουρίστες είναι λιγότεροι; Και γενικά, εχει κοσμο ή θα ειμαστε μονες μας? :p
 
Last edited:

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Πήγα αρχές Ιουνίου (5/6) φέτος στη Σέριφο. Είχε αρκετό κόσμο γι αυτή την περίοδο. Υπήρχε λεωφορείο για χώρα ανά μία ώρα και τα μαγαζιά ήταν όλα ανοιχτά .
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Σκεφτομασταν με φίλες μου να κάνουμε μια εξόρμηση σε νησί μέσα Σεπτέμβρη ή λιγο νωρίτερα, 10/9, κάπου εκεί. Πώς είναι η Σέριφος εκείνη την περίοδο; Θα υπάρχει ΚΤΕΛ για να μπορούμε να μετακινούμαστε ή σταματαει επειδή οι τουρίστες είναι λιγότεροι; Και γενικά, εχει κοσμο ή θα ειμαστε μονες μας? :p
Σίγουρα θα έχει κόσμο. Τα πρωτα ΠΣκ του Σεπτέμβρη εχει κόσμο η Σέριφος, τόσο όσο πρέπει για να την ευχαριστηθεις! Μετά τις 15 σπάει ο κοσμος κ ξαναμαζευεο το Σκ που εχει το serifosrun. Δρομολόγια προς Χώρα κλπ εχει πάντα. Σχετικά με το λεωφορειακι προς τις παραλίες συνεχίζει κ τον Σεπτέμβρη αλλα καλυτερα πάρε ένα τηλ για να δεις την συχνότητα.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Εχει κάνει κάποιος trekking στην Σέριφο, για κάποιες πληροφορίες; Βλεπω οτι υπαρχουν διάφορα μονοπάτια με σήμανση, και στο παρακάτω site τα εχει και σε χάρτη:

Ανακαλύψτε τη γοητευτική Σέριφο!

Η' απλά θα με φάει ο ήλιος και η ανηφοριά; :confused:
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Νομίζω θα σε φάει ο ήλιος στις περισσότερες διαδρομές που βλέπω, χωρίς ιδιαιτερο λόγο!
Αυτές που εχω ακούσει ότι αξίζουν αλλά δεν εχω κάνει γιατί ταξιδευουμε με παιδί κ δεν ημουν σιγουρη ότι θα αντεξει ειναι η Στοά των Μεταλλείων & η διαδρομη προς τον Φαρο. Στην στοα βεβαια θα πρότεινα να μην πας μόνη, οργανώνουν οι ντόπιοι κάποιες ξεναγήσεις.
Επίσης, ευχάριστη διαδρομή (αν την κάνεις απόγευμα) είναι η κατάβαση από την Χώρα στο Λιμάνι μέσω του μονοπατιου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom