Σε πόσες χώρες έχετε πάει?

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
το Βατικανο δεν ειναι "χωρα". οταν λεμε χωρες εννοουμε τα κρατη μελη του ΟΗΕ. ουτε ΟΗΕ+, ουτε τις χωρες της καρδιας μας. και αυτες ειναι 193.
(με το χωριο μου προσεχως μελος 194).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το Βατικανο δεν ειναι "χωρα". οταν λεμε χωρες εννοουμε τα κρατη μελη του ΟΗΕ. ουτε ΟΗΕ+, ουτε τις χωρες της καρδιας μας. και αυτες ειναι 193.
(με το χωριο μου προσεχως μελος 194).
Μια χαρά χώρα είναι, αναγνωρισμένη από τους πάντες. Απλά ΕΠΙΛΕΓΕΙ να μην καταθέσει αίτηση ένταξης στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών (όπως π.χ. δεν κατέθετε και η Ελβετία ως το 2002, παρότι φιλοξενούσε και εγκαταστάσεις του ΟΗΕ στη Γενεύη).
Α, και το τι εννοείς εσύ ως χώρα, γενικά μας αφήνει αδιάφορους :) .

Foreign relations of the Holy See - Wikipedia).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μια χαρά χώρα είναι, αναγνωρισμένη από τους πάντες. Απλά ΕΠΙΛΕΓΕΙ να μην καταθέσει αίτηση ένταξης στον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών (όπως π.χ. δεν κατέθετε και η Ελβετία ως το 2002, παρότι φιλοξενούσε και εγκαταστάσεις του ΟΗΕ στη Γενεύη).
Α, και το τι εννοείς εσύ ως χώρα, γενικά μας αφήνει αδιάφορους :) .

Foreign relations of the Holy See - Wikipedia).
στα λογια μου εισαι. και το χωριο μου ΕΠΙΛΕΓΕΙ να μην καταθεσει αιτηση ενταξης. αν δεν μπει ο ταπητας στα γηπεδα τενις το μαιο ομως...ως τοτε χωρες ειναι τα 193 μελη του ΟΗΕ. εσυ μετρα οτι θες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
στα λογια μου εισαι. και το χωριο μου ΕΠΙΛΕΓΕΙ να μην καταθεσει αιτηση ενταξης. αν δεν μπει ο ταπητας στα γηπεδα τενις το μαιο ομως...ως τοτε χωρες ειναι τα 193 μελη του ΟΗΕ. εσυ μετρα οτι θες.
Ό,τι να 'ναι, για μια ακόμα φορά... Για ποιό λόγο πουλάκι μου μπερδεύεις το "τι είναι χώρα" με το "ποιά χώρα είναι μέλος του ΟΗΕ"; Άλλα ερωτήματα, άλλες απαντήσεις. Το χωριό σου δεν είναι χώρα, το Βατικανό είναι, και δεν υπάρχει ούτε μία άλλη χώρα του κόσμου που να το αμφισβητεί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ό,τι να 'ναι, για μια ακόμα φορά... Για ποιό λόγο πουλάκι μου μπερδεύεις το "τι είναι χώρα" με το "ποιά χώρα είναι μέλος του ΟΗΕ"; Άλλα ερωτήματα, άλλες απαντήσεις. Το χωριό σου δεν είναι χώρα, το Βατικανό είναι, και δεν υπάρχει ούτε μία άλλη χώρα του κόσμου που να το αμφισβητεί.
ουτε το Βατικανο, ουτε η Παλαιστινη ουτε η Ταιβαν. βαφτιζε χωρες οτι θες, αλλοι τις βγαζουν 250 και αλλοι βαζουν υποπεριοχες συνοικιες του Λονδινου για να φτασουν το νουμερο τους 1500 ξερω γω. ελευθερια εχουμε κανει ο καθενας οτι θελει. το Βατικανο χωρα ειναι απλα για γελια. το χωριο μου ως χωρα απειρως σοβαροτερη προταση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το Βατικανό πιάνει χώρια; :icecream:
Βεβαίως και είναι χώρα! Μάλιστα έχω πάει δυο φορές σε διάστημα δυο ημερών! Τη δεύτερη φορά είδα και το αλάνι :haha:
FB_IMG_1675083499281.jpg
 

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ταξίδι-Όνειρο
To the MOON and back
ουτε το Βατικανο, ουτε η Παλαιστινη ουτε η Ταιβαν. βαφτιζε χωρες οτι θες, αλλοι τις βγαζουν 250 και αλλοι βαζουν υποπεριοχες συνοικιες του Λονδινου για να φτασουν το νουμερο τους 1500 ξερω γω. ελευθερια εχουμε κανει ο καθενας οτι θελει. το Βατικανο χωρα ειναι απλα για γελια. το χωριο μου ως χωρα απειρως σοβαροτερη προταση.
Με την ίδια λογική η Ιρλανδία δεν είναι χώρα, ούτε η Σκωτία, ούτε το Γιβραλτάρ, ούτε η Αρούμπα, Γροιλανδία ή η Γαλλική Πολυνησία κ.ο.κ....
Αν ο εγωισμός σου δεν σε αφήνει να αποδεχτείς το Βατικανό ως χώρα είναι δικό σου θέμα. Εμείς οι υπόλοιποι θα την μετράμε και θα την προσθέτουμε σαν μια επιπλέον χώρα! +1
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Με την ίδια λογική η Ιρλανδία δεν είναι χώρα, ούτε η Σκωτία, ούτε το Γιβραλτάρ, ούτε η Αρούμπα, Γροιλανδία ή η Γαλλική Πολυνησία κ.ο.κ....
Αν ο εγωισμός σου δεν σε αφήνει να αποδεχτείς το Βατικανό ως χώρα είναι δικό σου θέμα. Εμείς οι υπόλοιποι θα την μετράμε και θα την προσθέτουμε σαν μια επιπλέον χώρα! +1
ειπαμε πες χωρα οποια θες. και να περιορισεις την ψυχαναλυση στον εαυτο σου.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.730
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με την ίδια λογική η Ιρλανδία δεν είναι χώρα, ούτε η Σκωτία, ούτε το Γιβραλτάρ, ούτε η Αρούμπα, Γροιλανδία ή η Γαλλική Πολυνησία κ.ο.κ....
Αν ο εγωισμός σου δεν σε αφήνει να αποδεχτείς το Βατικανό ως χώρα είναι δικό σου θέμα. Εμείς οι υπόλοιποι θα την μετράμε και θα την προσθέτουμε σαν μια επιπλέον χώρα! +1
Ωπα, μισό. Η Ιρλανδία μια χαρά χώρα είναι, αναγνωρισμένη από τους πάντες, μέλος της ΕΕ και του ΟΗΕ, μέχρι κι ο Samion τη θεωρεί χώρα.
Η Σκωτία, το Γιβραλτάρ, η Αρούμπα, η Γροιλανδία και η Γαλλική Πολυνησία ΔΕΝ είναι χώρες. Είναι, άλλες περισσότερο κι άλλες λιγότερο, αυτοδιοίκητες περιοχές άλλων χωρών, που ΔΕΝ έχουν κυρήξει ανεξαρτησία, ΔΕΝ αναγνωρίζωνται ως χώρες από κανένα, και φυσικά δεν είναι και μέλη του ΟΗΕ. Ταξιδιωτικά ίσως να μετράνε για το μέτρημα, υπό την έννοια ότι έχουν (κάποιες από αυτές) διακριτό συνοριακό καθεστώς, αλλά χώρες δεν είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom